Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

Death4ever pisze: 07 lut 2022, 17:10 Też racja, może tak być.
Ale jak portal zapodał swój spis (przypomnę, że nie cały, tylko część - jakieś ~15 tytułów), to nie miałem problemu z ogarnięciem i przeczytaniem opisów do tych gier, a nawet oglądaniem filmików. Bo mi po prostu zależało...
Ja przeleciałem wzrokiem, zobaczyłem Suburbię - dopisałem do wishlisty, rzuciłem na szybko okiem na 2-3 tytuł i tyle było mojego kontaktu z zapowiedziami Portalu. Gdyby Oltréé pojawiło się w zapowiedziach Portalu, to nawet bym na nie nie spojrzał...

U Galakty na koniec dnia ten ~1 tytuł wrzucę sobie pod lupę.
Dla mnie jest ok. Nie mam parcia, żeby wszystko mieć na już.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: tomp »

Spokojnie będzie lista na koniec tygodnia.
Wystarczy poczekać.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

Death4ever pisze: 07 lut 2022, 17:05
AntBehindLeaf pisze: 07 lut 2022, 15:33 Nie no, 125 zł za planszę, karty, pół garści dysków kosteczek, pół garści tekturowych znaczników i pare pionków / figurek to dobra cena i nie przesadzajmy też w drugą stronę.
Podrzymuję, nie przesadzajmy w drugą stronę. Gdyby to było 225 zł albo 325 zł jak w Pax Pamir gdzie komponentów też nie jest zbyt wiele, uznałbym krytykę za zasadną.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

Miszon pisze: 07 lut 2022, 16:29 Hehe, narzekacie że Galakta ma zerowy marketing, a jak robi akcję marketingową, która ma przez tydzień przykuwać uwagę i robić im kliknięcia na fanpejdzu plus wywoływać interakcję z graczami, to mówicie że nie chcecie tego, wolicie aby poprzestała na po prostu ogłoszeniu tego jednym postem i w ten sposób zamknęła temat, odzywając się pewnie za rok??
Czyli jak nie robią marketingu to źle, ale jak robią jeszcze gorzej? ;) XD
Bo robić marketing to trzeba konsekwentnie i umieć :wink: Rebel jakoś sprawniej to ogarnia organizując PYLe i inne inicjatywy. Jeśli chcieli przyciągać przez tydzień to mogli coś rzucić od siebie aby ludzie z chęcią wracali po kolejną zapowiedź. Też uważam, że przeciąganie tej listy na sucho czyli zagadkami bez nagród trąci irytacją.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: mineralen »

No tak, Galakta robi teraz „pompę” z zapowiedziami. Tylko, że te tytuły będą najwcześniej za kilka miesięcy a cześć z nich dopiero za rok. Przez ten czas nie usłyszymy o nich w ogóle, często tydzień po premierze też tak jest. Widziałem, że zorganizowali niedawno jakiś konkurs na Wyspę Dinozaurów, co jest fajnym zabiegiem marketingowym.

Rebel też nie lepszy, ja o takiej grze jak Wiedźmia Skała dowiedziałem się stąd, że ludzie wrzucali ją na swoich top zaskoczeń :D

Natomiast Rebel jak kolega wyżej napisał dużo lepiej buduje społeczność wokół siebie (tak samo Portal). Na grupie FB Rebelii przez PYL cały czas się coś dzieje. Grupa Załoga GALAKTY jest martwa.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

Przecież Rebel robi marketing dla planszówkowych Januszy i Grażynek. Promocje na PYLu wychodzą drożej niż w innych sklepach, a te ich podcasty są nudne jak flaki z olejem. Galakta to inna grupa odbiorców. Ja im życzę jak najlepiej. Nie każdy musi opłacać reklamy na facebooku, żeby było głośno o jego grach.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Shodan »

Galakta przyzwyczaiła się, że ma samograje i evergreeny w stylu Wojna o Pierścień, Arkham LCG, MoM 2ed, SW Rebelia, których nie trzeba promować, bo klienci sami walą drzwiami i oknami i o cenę nie pytają :-) Teraz to się IMO powoli kończy.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: mineralen »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 08:46 Przecież Rebel robi marketing dla planszówkowych Januszy i Grażynek. Promocje na PYLu wychodzą drożej niż w innych sklepach, a te ich podcasty są nudne jak flaki z olejem. Galakta to inna grupa odbiorców. Ja im życzę jak najlepiej. Nie każdy musi opłacać reklamy na facebooku, żeby było głośno o jego grach.
„Janusze i Grażynki” to fundament tej branży, geekowie są wybredni i sieją ferment ;)
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 09:08 przez mineralen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1477
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: arturmarek »

mineralen pisze: 08 lut 2022, 08:55
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 08:46 Przecież Rebel robi marketing dla planszówkowych Januszy i Grażynek. Promocje na PYLu wychodzą drożej niż w innych sklepach, a te ich podcasty są nudne jak flaki z olejem. Galakta to inna grupa odbiorców. Ja im życzę jak najlepiej. Nie każdy musi opłacać reklamy na facebooku, żeby było głośno o jego grach.
„Janusze i Grażynki” to kamień węgielny tej branży, geekowie są wybredni i sieją ferment ;)
Pewnie się z Tobą zgadzam, bo do polskiej branży planszówkowej płynie nieporównywalnie więcej pieniędzy z Dobble'i niz całego top10 BGG.

Ale czemu używasz frazeologizmów, których nie znasz i nie chce Ci się sprawdzić co oznaczają? Chyba, że uważasz, że Janusze zapoczątkowali branżę planszówkową w Polsce. Jeśli tak, to się nie zgadzam.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: mineralen »

arturmarek pisze: 08 lut 2022, 09:06
mineralen pisze: 08 lut 2022, 08:55
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 08:46 Przecież Rebel robi marketing dla planszówkowych Januszy i Grażynek. Promocje na PYLu wychodzą drożej niż w innych sklepach, a te ich podcasty są nudne jak flaki z olejem. Galakta to inna grupa odbiorców. Ja im życzę jak najlepiej. Nie każdy musi opłacać reklamy na facebooku, żeby było głośno o jego grach.
„Janusze i Grażynki” to kamień węgielny tej branży, geekowie są wybredni i sieją ferment ;)
Pewnie się z Tobą zgadzam, bo do polskiej branży planszówkowej płynie nieporównywalnie więcej pieniędzy z Dobble'i niz całego top10 BGG.

Ale czemu używasz frazeologizmów, których nie znasz i nie chce Ci się sprawdzić co oznaczają? Chyba, że uważasz, że Janusze zapoczątkowali branżę planszówkową w Polsce. Jeśli tak, to się nie zgadzam.
Masz rację, użyłem złego zwrotu, powinienem użyć słowa fundament. Musiałem wcześniej spotkać się z błędnym użyciem i źle skojarzyłem.
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: dawid »

AntBehindLeaf pisze: 06 lut 2022, 00:16 Przestańcie obarczać logistykę wzrostem cen. Droższy kontener o 400 euro to 0,50 gr - 1,0 pln na sztuce gry drożej. Jakby gry podrożały z 120 zł na 127 zł to jeszcze jestem w stanie uwierzyć, że kontener podrożał o 2000 euro i na sztuce wychodzi 7 zł. Wzrost ze 120 do 169 pln logistyką już się nie da wytłumaczyć.
A te 400 euro to takie "wydaje mi się" ?
W 2020 roku można było ściągnąć kontener 40DC metodą FCL za 2000 USD. Teraz to jest około 15000 USD.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

Jakby kogoś interesowały wykresy:
https://www.dobreprogramy.pl/ceny-frach ... 739645280a
https://www.drewry.co.uk/supply-chain-a ... -by-drewry

+ informacja z Bankier.pl z połowy zeszłego roku:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ekonomisci-Jedna-z-przyczyn-wzrostu-cen-transportu-morskiego-jest-brak-kontenerow-8155043.html pisze:W ostatnich miesiącach widać wyraźny wzrost cen frachtu morskiego, zwłaszcza transportu z Azji. Jak wynika z danych Morskiej Agencji Gdynia, o ile w połowie 2019 r. koszt transportu TEU (czyli objętości kontenera 20-stopowego) wynosił 750-850 dolarów, to w połowie 2020 r. było to już 950 - 1050 dol., a w tym roku 3600 - 3650 dol.
Także względem 2019 roku mamy obecnie ~10 krotny wzrost cen kontenerów.
Dorzuć do tego wzrost cen magazynowania w Chinach (zgaduję że przy zatorach spowodowanych brakiem kontenerów ceny składowania towarów w Chinach też wzrosły).
Wzrosty cen papieru/kartonu etc.
W Polsce dodatkowo inflacja (której efekt częściowo pokrywa się ze wzrostami cen logistyki).

Trochę się tego nazbiera.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: manicminer »

mineralen pisze: 08 lut 2022, 08:55
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 08:46 Przecież Rebel robi marketing dla planszówkowych Januszy i Grażynek. Promocje na PYLu wychodzą drożej niż w innych sklepach, a te ich podcasty są nudne jak flaki z olejem. Galakta to inna grupa odbiorców. Ja im życzę jak najlepiej. Nie każdy musi opłacać reklamy na facebooku, żeby było głośno o jego grach.
„Janusze i Grażynki” to fundament tej branży, geekowie są wybredni i sieją ferment ;)
Czasy się zmieniły, teraz fundamentem są ludzie jak z tego forum, ludzie którzy dają pieniądze na wspieraczki i kupują LCG, tylko nasze wydawnictwa tego jeszcze nie rozumieją i nadal celują w
Janusze i Grażynki. Czacha chyba jest pierwszym wydawnictwem z nowoczesnym podejściem do sprzedaży planszówek.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

dawid pisze: 08 lut 2022, 09:23
AntBehindLeaf pisze: 06 lut 2022, 00:16 Przestańcie obarczać logistykę wzrostem cen. Droższy kontener o 400 euro to 0,50 gr - 1,0 pln na sztuce gry drożej. Jakby gry podrożały z 120 zł na 127 zł to jeszcze jestem w stanie uwierzyć, że kontener podrożał o 2000 euro i na sztuce wychodzi 7 zł. Wzrost ze 120 do 169 pln logistyką już się nie da wytłumaczyć.
A te 400 euro to takie "wydaje mi się" ?
W 2020 roku można było ściągnąć kontener 40DC metodą FCL za 2000 USD. Teraz to jest około 15000 USD.
Kontener 40" ma 67 m3, wymiary gry np. Agricola dla graczy to 31.5 x 22.5 x 7 cm. Dodajmy po 2 cm zapasu na sztuce gry na błąd/opakowanie zbiorcze (to i tak bardzo duży zapas), jedna gra to w bardzo dużym przybliżeniu (na niekorzyść moich obliczeń 0.01m3. Wychodzi 6700 kopii gry na kontener. 2,23 dolara na pudełko. Czyli około 8,85 pln. I to przy założeniu, że wczesniej transport był za darmo.

Więc tak, utrzymuję, żebyście nie obarczali logistyki takimi podwyżkami, bo gdyby tylko logistyka była na świeczniku, ceny byłyby max o około 7 zł droższe.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: japanczyk »

manicminer pisze: 08 lut 2022, 09:42 Czasy się zmieniły, teraz fundamentem są ludzie jak z tego forum, ludzie którzy dają pieniądze na wspieraczki i kupują LCG, tylko nasze wydawnictwa tego jeszcze nie rozumieją i nadal celują w Janusze i Grażynki. Czacha chyba jest pierwszym wydawnictwem z nowoczesnym podejściem do sprzedaży planszówek.
Smiem sie nie zgodzic - fundamentem wciaz są nie geekowie, teraz po prostu pojawił sie twór posredni pomiedzy planszówkowym nerdem, a osoba ktora gra w Splendor i Pociągi, ale wciaz Splendor i Pociagi to podpora planszówkowego hobby
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: anitroche »

manicminer pisze: 08 lut 2022, 09:42
mineralen pisze: 08 lut 2022, 08:55
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 08:46 Przecież Rebel robi marketing dla planszówkowych Januszy i Grażynek. Promocje na PYLu wychodzą drożej niż w innych sklepach, a te ich podcasty są nudne jak flaki z olejem. Galakta to inna grupa odbiorców. Ja im życzę jak najlepiej. Nie każdy musi opłacać reklamy na facebooku, żeby było głośno o jego grach.
„Janusze i Grażynki” to fundament tej branży, geekowie są wybredni i sieją ferment ;)
Czasy się zmieniły, teraz fundamentem są ludzie jak z tego forum, ludzie którzy dają pieniądze na wspieraczki i kupują LCG, tylko nasze wydawnictwa tego jeszcze nie rozumieją i nadal celują w
Janusze i Grażynki. Czacha chyba jest pierwszym wydawnictwem z nowoczesnym podejściem do sprzedaży planszówek.
Jakby tak było, to pewnie taki CMON nie musiałby się uciekać do wydawania gier, które od razu trafiają do Walmarta itp., patrz Marvel United - nawet taki gigant, który na wspieraczkach zbiera kupę kasy, potrzebował wyjść z ofertą do klienta masowego, żeby utrzymać płynność finansową (jeśli się mylę, to mnie poprawcie, bo nie śledziłam specjalnie tematu, ale z tego co pamiętam, to właśnie dlatego powstało Marvel United). Gloomhaven Szczęki Lwa też nie bez powodu wylądowały w hipermarkecie na początku - bo tam jest najwięcej pieniędzy do zarobienia i to nie geeki, które siedzą na takich forach wykupiły tam cały nakład.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Fojtu »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 09:51
dawid pisze: 08 lut 2022, 09:23
AntBehindLeaf pisze: 06 lut 2022, 00:16 Przestańcie obarczać logistykę wzrostem cen. Droższy kontener o 400 euro to 0,50 gr - 1,0 pln na sztuce gry drożej. Jakby gry podrożały z 120 zł na 127 zł to jeszcze jestem w stanie uwierzyć, że kontener podrożał o 2000 euro i na sztuce wychodzi 7 zł. Wzrost ze 120 do 169 pln logistyką już się nie da wytłumaczyć.
A te 400 euro to takie "wydaje mi się" ?
W 2020 roku można było ściągnąć kontener 40DC metodą FCL za 2000 USD. Teraz to jest około 15000 USD.
Kontener 40" ma 67 m3, wymiary gry np. Agricola dla graczy to 31.5 x 22.5 x 7 cm. Dodajmy po 2 cm zapasu na sztuce gry na błąd/opakowanie zbiorcze (to i tak bardzo duży zapas), jedna gra to w bardzo dużym przybliżeniu (na niekorzyść moich obliczeń 0.01m3. Wychodzi 6700 kopii gry na kontener. 2,23 dolara na pudełko. Czyli około 8,85 pln. I to przy założeniu, że wczesniej transport był za darmo.

Więc tak, utrzymuję, żebyście nie obarczali logistyki takimi podwyżkami, bo gdyby tylko logistyka była na świeczniku, ceny byłyby max o około 7 zł droższe.
Różnica 5-6zł w transporcie (koszcie) przekłada się na 20-25zł w cenie gry. Nie mówiąc o tym, że są potencjalnie inne czynniki jeszcze.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 09:51 Kontener 40" ma 67 m3, wymiary gry np. Agricola dla graczy to 31.5 x 22.5 x 7 cm. Dodajmy po 2 cm zapasu na sztuce gry na błąd/opakowanie zbiorcze (to i tak bardzo duży zapas), jedna gra to w bardzo dużym przybliżeniu (na niekorzyść moich obliczeń 0.01m3. Wychodzi 6700 kopii gry na kontener. 2,23 dolara na pudełko. Czyli około 8,85 pln. I to przy założeniu, że wczesniej transport był za darmo.

Więc tak, utrzymuję, żebyście nie obarczali logistyki takimi podwyżkami, bo gdyby tylko logistyka była na świeczniku, ceny byłyby max o około 7 zł droższe.
8PLN, zakładając 10 krotny wzrost cen, do tego VAT, prowizja wydawnictwa. Pytanie też jaką cześć kontenera wynajmuje wydawnictwo (jak wynajmuje 10% to cena będzie wyższa, niż jak bierze cały), czy idzie to przez pośredników (pośrednik też jak mu koszty wzrosły o 5PLN, to nie zrobi Ci podwyżki o 5PLN, tylko wyższą). Gdzieś był filmik Trzewika o kosztach produkcji gier, trzeba by rzucić okiem z którego był roku, i jaki udział transportu w cenie wtedy Trzewik deklarował.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:01 Różnica 5-6zł w transporcie (koszcie) przekłada się na 20-25zł w cenie gry.
Możesz wytłumaczyć dlaczego?
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: trixon »

Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:01
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 09:51
dawid pisze: 08 lut 2022, 09:23

A te 400 euro to takie "wydaje mi się" ?
W 2020 roku można było ściągnąć kontener 40DC metodą FCL za 2000 USD. Teraz to jest około 15000 USD.
Kontener 40" ma 67 m3, wymiary gry np. Agricola dla graczy to 31.5 x 22.5 x 7 cm. Dodajmy po 2 cm zapasu na sztuce gry na błąd/opakowanie zbiorcze (to i tak bardzo duży zapas), jedna gra to w bardzo dużym przybliżeniu (na niekorzyść moich obliczeń 0.01m3. Wychodzi 6700 kopii gry na kontener. 2,23 dolara na pudełko. Czyli około 8,85 pln. I to przy założeniu, że wczesniej transport był za darmo.

Więc tak, utrzymuję, żebyście nie obarczali logistyki takimi podwyżkami, bo gdyby tylko logistyka była na świeczniku, ceny byłyby max o około 7 zł droższe.
Różnica 5-6zł w transporcie (koszcie) przekłada się na 20-25zł w cenie gry. Nie mówiąc o tym, że są potencjalnie inne czynniki jeszcze.
Cała ta sytuacja może poskutkować przeniesieniem znacznej części produkcji do Europy. I na chwile obecną wygląda to nawet obiecująco. Jeżeli mnie pamięć mnie nie myli, to polski Boonlake był produkowany w Europie.
Jest to dość pozytywny przykład: cena znośna jak za to co jest w środku w dzisiejszych czasach i do tego szybki tańszy transport.
Pytanie tylko, czy drukarnie będą w stanie nadążyć z zapotrzebowaniem europejskich wydawnictw i nie będą windować cen ze względu na obłożenie. Zobaczymy.

A żaby całkowicie nie offtopować - przykład takiego Boonlake pokazuje, że jednak można wydać grę znanego autora, o sporej zawartości i sensownej mechanice w cenie, która nie wyrywa z butów. I do tego nie być Portalem czy Rebelem, który może sobie pozwolić na większy druk.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

Mr_Fisq pisze: 08 lut 2022, 10:11
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 09:51 Kontener 40" ma 67 m3, wymiary gry np. Agricola dla graczy to 31.5 x 22.5 x 7 cm. Dodajmy po 2 cm zapasu na sztuce gry na błąd/opakowanie zbiorcze (to i tak bardzo duży zapas), jedna gra to w bardzo dużym przybliżeniu (na niekorzyść moich obliczeń 0.01m3. Wychodzi 6700 kopii gry na kontener. 2,23 dolara na pudełko. Czyli około 8,85 pln. I to przy założeniu, że wczesniej transport był za darmo.

Więc tak, utrzymuję, żebyście nie obarczali logistyki takimi podwyżkami, bo gdyby tylko logistyka była na świeczniku, ceny byłyby max o około 7 zł droższe.
8PLN, zakładając 10 krotny wzrost cen, do tego VAT, prowizja wydawnictwa. Pytanie też jaką cześć kontenera wynajmuje wydawnictwo (jak wynajmuje 10% to cena będzie wyższa, niż jak bierze cały), czy idzie to przez pośredników (pośrednik też jak mu koszty wzrosły o 5PLN, to nie zrobi Ci podwyżki o 5PLN, tylko wyższą). Gdzieś był filmik Trzewika o kosztach produkcji gier, trzeba by rzucić okiem z którego był roku, i jaki udział transportu w cenie wtedy Trzewik deklarował.
Ale fikołki logiczne robisz. Rozmawiamy tu o koszcie transportu / logistyce, nie prowizjach wydawnictwa, podatku, pośrednikach, prądzie czy pełni księżyca.
I tak Trzewiczek wprost powie Ci ile na grze naprawdę zarabia, nie będzie chciał trochę podkoloryzować :roll: . Temat czynników składających się na finalną cenę gry powraca co roku jak bumerang, na bgg jest parę rzetelnych informacji, ale wydawnictwa swoją robotę odrobiły, wzrost cen gier to wina droższych kontenerów :lol: . No bo przecież kosztowało 2000 dolarów a teraz 15 000 :lol: .
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: brazylianwisnia »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 09:51
dawid pisze: 08 lut 2022, 09:23
AntBehindLeaf pisze: 06 lut 2022, 00:16 Przestańcie obarczać logistykę wzrostem cen. Droższy kontener o 400 euro to 0,50 gr - 1,0 pln na sztuce gry drożej. Jakby gry podrożały z 120 zł na 127 zł to jeszcze jestem w stanie uwierzyć, że kontener podrożał o 2000 euro i na sztuce wychodzi 7 zł. Wzrost ze 120 do 169 pln logistyką już się nie da wytłumaczyć.
A te 400 euro to takie "wydaje mi się" ?
W 2020 roku można było ściągnąć kontener 40DC metodą FCL za 2000 USD. Teraz to jest około 15000 USD.
Kontener 40" ma 67 m3, wymiary gry np. Agricola dla graczy to 31.5 x 22.5 x 7 cm. Dodajmy po 2 cm zapasu na sztuce gry na błąd/opakowanie zbiorcze (to i tak bardzo duży zapas), jedna gra to w bardzo dużym przybliżeniu (na niekorzyść moich obliczeń 0.01m3. Wychodzi 6700 kopii gry na kontener. 2,23 dolara na pudełko. Czyli około 8,85 pln. I to przy założeniu, że wczesniej transport był za darmo.

Więc tak, utrzymuję, żebyście nie obarczali logistyki takimi podwyżkami, bo gdyby tylko logistyka była na świeczniku, ceny byłyby max o około 7 zł droższe.
Tylko te 8,85zl czy powiedzmy 7zl więcej na tym się nie kończy. Marze i podatki są procentowe a nie kwotowe więc każdy wzrost wpływa na cenę końcowa w dużo większym stopniu. Przyjmuje się że SCD to jest 4-5x koszty produkcji + logistyki. Czyli mamy wzrost o 30-35zl dla takiej Agricoli za stówkę i to z samej logistyki. Zwiększone koszta produkcji więc nowa Agricola dla graczy w sklepie już nie byłaby za 100zl a pewnie 140-170zl.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Fojtu »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 10:18
Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:01 Różnica 5-6zł w transporcie (koszcie) przekłada się na 20-25zł w cenie gry.
Możesz wytłumaczyć dlaczego?
1. Większa inwestycja finansowa wydawnictwa + wyższe ryzyko -> wydawnictwo musi nałożyć też marżę na cenę transportu. Pieniądz nie jest darmowy.
2. Sklepu nie obchodzi, że te 6zł więcej było przez droższy kontener, nakłada marżę w %

Ogólnie to marża jest zazwyczaj nakładana procentowo na koszt na każdym etapie, nie na sztukę, więc jakikolwiek ruch w kosztach przechodzi też przez przemnożenie przez marżę.
Standardowo mówi się, że cena gry to jakieś 4-5x koszty, więc jak masz ok 5-6zł ekstra kosztu, to robi się z tego 20-25zł ceny.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:44
brazylianwisnia pisze: 08 lut 2022, 10:30
Ale Wy wiecie, że ja nie neguje powyżek cen, tylko proszę by całą winę nie zrzucać na transport. Transport to max 7 pln. Ceny transportów drogowych w Europie są na tym samym poziomie od dwóch lat, fracht może podrożeć o 100-150 euro, ale na kopii gry to już grosze są, więc wliczam to w te 7 pln co pisałem.

Branża się teraz będzie próbować. Drożeje wszystko - więc gry też będą, więc dlaczego nie spróbować podnieść ceny o 10% zamiast o 7% ?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Fojtu »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 10:50
Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:44
brazylianwisnia pisze: 08 lut 2022, 10:30
Ale Wy wiecie, że ja nie neguje powyżek cen, tylko proszę by całą winę nie zrzucać na transport. Transport to max 7 pln. Ceny transportów drogowych w Europie są na tym samym poziomie od dwóch lat, fracht może podrożeć o 100-150 euro, ale na kopii gry to już grosze są, więc wliczam to w te 7 pln co pisałem.

Branża się teraz będzie próbować. Drożeje wszystko - więc gry też będą, więc dlaczego nie spróbować podnieść ceny o 10% zamiast o 7% ?
Ale to rozumiem, że jak piszę, że 7zł staje się przez poszczególne marże 28zł to to olewasz czy co?

Ja ogólnie nie neguje, że niektóre gry są dziwnie drogie, ale też nie węszę spisku. Galakta ma inną politykę niż inne wydawnictwa i nie widzę w tym nic spiskowego.
ODPOWIEDZ