Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: brazylianwisnia »

Co do KS to chyba normalne że gra na kampanii powinna się dużo bardziej oplacac bo inaczej po co wspierac? Nie zwracałem uwagi na drogie ceny Galakty. Arkham LCG wydają w bardzo dobrej cenie. Do tego mieli okazje by by wykorzystać potężny popyt i podnieść mocno ceny a tego nie zrobili. Zawsze odnosiłem wrażenie że mają wysokie ceny bo wydają duże gry. Pax to rzeczywiście był drogi ale to specyficzny przypadek. Podejrzewam ze nie dało się wynegocjować sporo niższych cen. Ciekawy temat. Z pewnością będe teraz zwracał uwagę na ich ceny chociaż raczej nie kupuje od nich niczego poza Arkham LCG.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
mineralen
Posty: 954
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: mineralen »

eveni pisze: 05 lut 2022, 14:14 Ceny rosną, ale nie u każdego wydawcy w takim samym tempie. Dla przykładu rok temu Portal wydał Tekhenu, w 3T po rabacie było do kupienia za 165 zł. Wczoraj ruszyła przedsprzedaż Tabannusi - w tym samym sklepie z rabatem za 172 zł. Także tego... :(
No tak, ale to są dwie różne gry. Nie grałem w żadne z tych dwóch, ale na sam początek przychodzą mi dwa pomysły dlaczego może tak być:

1. Tabanussi jest grą tańszą w produkcji niż Tekhenu (mniej elementów?) dlatego różnica nie jest znaczna
2. Portal wynegocjował lepsze warunki niż poprzednio

Może być również kilka innych powodów, jak również kombinacja kilku czynników. I tylko dział handlowy Portalu może znać powody dlaczego stało się jak się stało.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

Mr_Fisq pisze: 05 lut 2022, 16:29
Tak patrzę na ostatnio wydane gry od 250 PLN w Galakcie i zastanawiam się które są ubogie i poprzycinane?
- Machina Arcana?
- Nemo?
- Dylematy króla?
- Pax Pamir? (no... tu trzeba było dokupić monety)

Mysthea chyba mogła by być w wersji z tekstem na kartach, ale w pozostałych przypadkach nie widzę jakiś cięć i bieda wersji :thinking:
Przypomniałeś mi, że chciałem zerknąć na reckę Gambita, wchodzę na materiał o Machina Arcana i taki wita mnie świeży komentarz, przypadek?
Obrazek
brazylianwisnia pisze: 05 lut 2022, 16:32 Arkham LCG wydają w bardzo dobrej cenie. Do tego mieli okazje by by wykorzystać potężny popyt i podnieść mocno ceny a tego nie zrobili.
Ok ale ta karcianka to jednak nieco inny system sprzedaży, bardziej modułowy. Poza tym z tego co pamiętam z recenzji, znakiem rozpoznawczym u Galakty staje się np. brak woreczka do losowań, który można zakupić osobno :roll:
Nie wiem jak teraz wygląda wsparcie błędów w druku ale z tym też chyba było poniżej poziomu jaki znamy z innych wydawnictw.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3311
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Witajcie w post-covidowej rzeczywistosci ekonomicznej. Niestety to co dzieje sie w sklepach nie wyglada na chwilowa mode. :cry:
W Biedronce wszedzie plakaty, ze Vat 0% i obnizki, a ceny produktow i tak sa znacznie wyzej niz miesiac temu.
Niesmialo wspomne, ze pracownicy Galakty, hurtowni i sklepow tez musza kupowac spozywke.

Dla mnie barometrem rynku bedzie dodruk:
Wojny o Pierscien
Rebelii + Imperium
Posiadlosc Szalenstwa duze dodatki

Mam swiadomosc, ze dodruki(tansze) rzadza sie innymi prawami niz premiery(drozsze), ale jesli te gry wjada do sklepow drozej o 20% niz pol roku temu, to chyba koniec z prywatnym sprzedawaniem gier, strategia "HODL" jak na redditowych kryptowalutach :lol:

Magazyny opustoszeja ze starych pre-covidowych printow, a uzywki kupione "w starych dobrych czasach" beda dwa razy tansze niz nowy druk. Kupujcie tanioszke poki czas 8)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

Beskid pisze: 05 lut 2022, 19:23
Spoiler:
Przypomniałeś mi, że chciałem zerknąć na reckę Gambita, wchodzę na materiał o Machina Arcana i taki wita mnie świeży komentarz, przypadek?
Obrazek
Tylko ten komentarz ni jak nie potwierdza Twojej tezy? To ostatecznie którą grę Galakta wydała w bieda wersji przyciętą i sprzedawała za 250+ PLN ?

A odnosząc się do komentarza - spójrzmy na Nemesis:
- cena sklepowa to tak ~500PLN.
- koszmary to ~150PLN.
~650PLN
Ja kupiłem za 600PLN

W late pledge'u Lockdownu taki zestaw chodził za ~85 funtów (105 - ~20 za aftermatch) czyli jak mi podpowiada google jakieś 460PLN (bez grupówek, oraz podobnych rozwiązań).
Mamy jakiś inny średnio większy KS do porównania? Jak na tym tle wypada Etherfields sprzedawane za ~440PLN bez SG (i to nie jest SCD, tylko cena w jednym z tańszych sklepów).
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: rastula »

psia.kostka pisze: 05 lut 2022, 19:45
Niesmialo wspomne, ze pracownicy Galakty, hurtowni i sklepow tez musza kupowac spozywke.
gracze też... więc chyba logiczne że gry powinny być tańsze... bo potrzebujemy kasy na droższą spożywkę.

przecież ci wydawcy to dla nas wszystko by zrobili, wielka rodzina graczy przecież 🤣😂🤣...
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

psia.kostka pisze: 05 lut 2022, 19:45 Witajcie w post-covidowej rzeczywistosci ekonomicznej. Niestety to co dzieje sie w sklepach nie wyglada na chwilowa mode. :cry:
W Biedronce wszedzie plakaty, ze Vat 0% i obnizki, a ceny produktow i tak sa znacznie wyzej niz miesiac temu.
Niesmialo wspomne, ze pracownicy Galakty, hurtowni i sklepow tez musza kupowac spozywke.
Ponownie nie zgodzę się z postawioną tezą, że wszystkie te ceny trzeba uogólniać jednym mianownikiem.

Jeszcze raz przypomnę cenę Brazil od Lucrum, a teraz Lacerta właśnie ruszyła z przedsprzedażą dodruku hitowego GWT, cena w okolicach 180 zł.
Gdyby wydała to Galakta to mam wrażenie, że cena na poziomie Pax Pamir albo znacznie wyższa.

Poza tym w jaki sposób wydawanie gier przez KS ma wspierać pracowników hurtowni i sklepów?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: brazylianwisnia »

Beskid pisze: 05 lut 2022, 19:23 Poza tym z tego co pamiętam z recenzji, znakiem rozpoznawczym u Galakty staje się np. brak woreczka do losowań, który można zakupić osobno :roll:
Nie wiem jak teraz wygląda wsparcie błędów w druku ale z tym też chyba było poniżej poziomu jaki znamy z innych wydawnictw.
Woreczka nie można im zarzucić bo oni tylko te gry tlumacza i dystrybuują. Skoro w podstawce od FFG nie ma worka to w Polskim tłumaczeniu nie będzie.
Błędy w druku to też nie jest prosta sprawa. Jeśli chodzi o gry FFG to oni nie dodrukowują poprawek choćby Galakta chciała to zlecić. Chyba że coś uniemożliwia granie.

Teraz się okazuje że to zbieranie gier w folii na regale miało sens :-) człowiek kupił wiele świetnych gier po 100-150zl i nie trzeba teraz brać drożyzny. Wkoncu zwycięstwo zbieraczy :-D
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3311
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

rastula pisze: 05 lut 2022, 20:04
psia.kostka pisze: 05 lut 2022, 19:45
Niesmialo wspomne, ze pracownicy Galakty, hurtowni i sklepow tez musza kupowac spozywke.
gracze też... więc chyba logiczne że gry powinny być tańsze... bo potrzebujemy kasy na droższą spożywkę.

przecież ci wydawcy to dla nas wszystko by zrobili, wielka rodzina graczy przecież 🤣😂🤣...
Jo, #welisten
peace, love, boardgames :lol:

A co do tego mikro-bojkotu spolecznego, to obawiam sie klapy. Wystarczy setka nerdow/japiszonow z dobra pensja z zachodniej korporacji w waw, krk, wro, pzn, gda i juz polowa nakladu jest wykupiona.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

Mr_Fisq pisze: 05 lut 2022, 19:57
A odnosząc się do komentarza - spójrzmy na Nemesis:
- cena sklepowa to tak ~500PLN.
- koszmary to ~150PLN.
~650PLN
Ja kupiłem za 600PLN
Ile figurek jest w Nemesis, ile w Machina Arcana?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3311
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Beskid pisze: 05 lut 2022, 20:11
psia.kostka pisze: 05 lut 2022, 19:45 Witajcie w post-covidowej rzeczywistosci ekonomicznej. Niestety to co dzieje sie w sklepach nie wyglada na chwilowa mode. :cry:
W Biedronce wszedzie plakaty, ze Vat 0% i obnizki, a ceny produktow i tak sa znacznie wyzej niz miesiac temu.
Niesmialo wspomne, ze pracownicy Galakty, hurtowni i sklepow tez musza kupowac spozywke.
Ponownie nie zgodzę się z postawioną tezą, że wszystkie te ceny trzeba uogólniać jednym mianownikiem.

Jeszcze raz przypomnę cenę Brazil od Lucrum, a teraz Lacerta właśnie ruszyła z przedsprzedażą dodruku hitowego GWT, cena w okolicach 180 zł.
Gdyby wydała to Galakta to mam wrażenie, że cena na poziomie Pax Pamir albo znacznie wyższa.

Poza tym w jaki sposób wydawanie gier przez KS ma wspierać pracowników hurtowni i sklepów?
Ja o KS nic nie mowilem, prawda? Ani o niekompletnosci gier. Tylko cena.
Mozesz wymienic 100 wydawcow tanszych, spoko.
A ja stawiam inna hipoteze:
Galakta = canary in a coal mine
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

Beskid pisze: 05 lut 2022, 20:20
Spoiler:
Ile figurek jest w Nemesis, ile w Machina Arcana?
Co ma liczba figurek do różnicy w cenie między KS, a retail? Bo to chyba to jest przedmiotem oburzenia - o ile MA w retail jest droższa niż w KS.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

Mr_Fisq pisze: 05 lut 2022, 20:27 Co ma liczba figurek do różnicy w cenie między KS, a retail? Bo to chyba to jest przedmiotem oburzenia - o ile MA w retail jest droższa niż w KS.
Chwila, sam wyskoczyłeś z cenami Nemesis w odniesieniu do krytycznego komentarza pod recką Gambita. Przedmiotem krytyki jest pompowanie cen przez to wydawnictwo, które często nie ma nawet uzasadnienia w zawartości.

Polityka pchania premier (nawet dodatków) przez wspieraczki to kolejna łyżka dziegciu.
Nie każdy ma czas i środki aby śledzić i bejkować, często kota w worku.

Nie, wspieraczki zwykle nie są korzystniejsze cenowo z pozycji potencjalnego nabywcy.
Dodatkowo są ograniczone czasowo i później zostają bida wersje albo spekulanci.

Szanuję jeśli po sukcesie, wydawnictwo rozszerza ofertę retailową, projekt wypalił więc całą zawartość z dodatkami przenosi do regularnej sprzedaży.

Niestety przykład Waste Knights pokazuje, że Galakta woli jakiś dziwny model z mocno wykrojonym produktem detalicznym.
W czym to ma pomóc? W sprzedaży tego tytułu? W jego popularyzacji?
A może te 250 zł to za mało aby pomieścić wszystkie exy? Ok, można było je dopiąć w dodatku ale też nie.

Sorry, mnie to odrzuca :roll:
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: brazylianwisnia »

Beskid pisze: 05 lut 2022, 20:45
Mr_Fisq pisze: 05 lut 2022, 20:27 Co ma liczba figurek do różnicy w cenie między KS, a retail? Bo to chyba to jest przedmiotem oburzenia - o ile MA w retail jest droższa niż w KS.
Chwila, sam wyskoczyłeś z cenami Nemesis w odniesieniu do krytycznego komentarza pod recką Gambita. Przedmiotem krytyki jest pompowanie cen przez to wydawnictwo, które często nie ma nawet uzasadnienia w zawartości.

Polityka pchania premier (nawet dodatków) przez wspieraczki to kolejna łyżka dziegciu.
Nie każdy ma czas i środki aby śledzić i bejkować, często kota w worku.

Nie, wspieraczki zwykle nie są korzystniejsze cenowo z pozycji potencjalnego nabywcy.
Dodatkowo są ograniczone czasowo i później zostają bida wersje albo spekulanci.

Szanuję jeśli po sukcesie, wydawnictwo rozszerza ofertę retailową, projekt wypalił więc całą zawartość z dodatkami przenosi do regularnej sprzedaży.

Niestety przykład Waste Knights pokazuje, że Galakta woli jakiś dziwny model z mocno wykrojonym produktem detalicznym.
W czym to ma pomóc? W sprzedaży tego tytułu? W jego popularyzacji?
A może te 250 zł to za mało aby pomieścić wszystkie exy? Ok, można było je dopiąć w dodatku ale też nie.

Sorry, mnie to odrzuca :roll:
Ale wytłumacz mi po co w takim razie wspierac jak nie masz w żaden sposób zrekompensowane fi ryzyka i tego właśnie poświęconego czasu na reaserch danej gry gdy jest tylko projektem? Też wolę jak przenoszą do sprzedaży wszytsko ale to oznacza że KS musi przyciąga niska cena jak u AR gdzie takiego nemesisa dało się wyrwać na kampanii za 330zl. Czy z Tainted grail za 350zl z dwoma dodatkowymi kampaniami. Takie coś jest najlepsze ale da się zrobić tylko przy dużych grach gdzie jest na czym ciąć cenę na KS.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

Beskid pisze: 05 lut 2022, 20:45
Spoiler:
Chwila, sam wyskoczyłeś z cenami Nemesis w odniesieniu do krytycznego komentarza pod recką Gambita. Przedmiotem krytyki jest pompowanie cen przez to wydawnictwo, które często nie ma nawet uzasadnienia w zawartości.
Zestawiłem je z cenami z PM, żeby wskazać o ile droższy jest Nemesis niż był na wspieraczce. Sam spodziewałem się niższej ceny MA w retail, ale różnica w cenie może nie jest wcale tak absurdalna i oburzająca jak niektórzy twierdzą.
Beskid pisze: 05 lut 2022, 20:45 Niestety przykład Waste Knights pokazuje, że Galakta woli jakiś dziwny model z mocno wykrojonym produktem detalicznym.
W czym to ma pomóc? W sprzedaży tego tytułu? W jego popularyzacji?
A może te 250 zł to za mało aby pomieścić wszystkie exy? Ok, można było je dopiąć w dodatku ale też nie.
Przyznam że WK zupełnie nie śledziłem i trudno mi się jednoznacznie odnieść do tego przykładu. \
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

Mr_Fisq pisze: 05 lut 2022, 20:57 Zestawiłem je z cenami z PM, żeby wskazać o ile droższy jest Nemesis niż był na wspieraczce. Sam spodziewałem się niższej ceny MA w retail, ale różnica w cenie może nie jest wcale tak absurdalna i oburzająca jak niektórzy twierdzą.
brazylianwisnia pisze: 05 lut 2022, 20:55 Ale wytłumacz mi po co w takim razie wspierac jak nie masz w żaden sposób zrekompensowane fi ryzyka i tego właśnie poświęconego czasu na reaserch danej gry gdy jest tylko projektem? Też wolę jak przenoszą do sprzedaży wszytsko ale to oznacza że KS musi przyciąga niska cena jak u AR gdzie takiego nemesisa dało się wyrwać na kampanii za 330zl. Czy z Tainted grail za 350zl z dwoma dodatkowymi kampaniami. Takie coś jest najlepsze ale da się zrobić tylko przy dużych grach gdzie jest na czym ciąć cenę na KS.
Dyskusja o różnicach cenowych retail vs KS to temat na osobny wątek.
KS ma często zasięg globalny więc to winduje (globalizuje stawki), co za tym idzie nie można tak wprost przenosić cenowo na krajowe wydania, które z kolei często wymagają dodatkowych nakładów vide tłumaczenia i inne lokalizacje. Nie spieram się o różnice bo tu czynników jest więcej.

Przy czym środowisko wspieraczkowe to cała psychologia sportowo-kredytowa, której nie można uprościć do takich skrótowych twierdzeń jak niższa cena i większa zawartość. Najlepszy dowód, ta cena bardzo często wcale nie jest niższa ale i tak nikt z tego powodu nie przestaje bawić się w bejkowanie bo to kredytowanie oparte jest na psychologi uzależnień oraz gonieniu króliczka odkrywcy graala ;) a ludzie z natury lubią być częścią sukcesu.
Aby nie było, nie neguję. Sam mechanizm sfinansował wiele wspaniałych pomysłów, które normalnie nie miałyby szans na przebicie się przez biznesowe zasieki na rynek.

Wszystko jest ok dopóki różnice w stosunku do retail to jakieś maty, lepsze znaczniki czy figurki ale core gry nie jest pocięty, a jeśli jest to można go uzupełnić dodatkiem i spina się to cenowo w poziom odpowiedni dla podobnych produktów na rynku. Pomysł wyłączania istotnych części ze scenariusza gry w normalnej sprzedaży nie budzi mojej akceptacji i zakrawa o jakieś snobistyczne nisze w społeczności graczy. Rozumiem ale nie popieram.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Otorek »

Lucky Duck to może był spoko, SCD za dodatek do Diuny Imperium to 180 zł - to już jest kosmos, jak w książce ;)
Ceny będą pikować w góre, myśle, że już możemy spokojnie przyjąć, że gry wydawane na średnio-biednym poziomie to będzie minimum ~250 scd
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

Jeśli tak to kolejny dodruk Pax Pamir będzie miał czwórkę z przodu? :roll:

Czytałem ten post LDG z uzasadnieniem i faktycznie powstaje wrażanie, że wiele obecnych premier to tematy kontraktowane jeszcze po starych cenach. Tak naprawdę za rok będziemy wiedzieć jak znaczące są te ogólne podwyżki. Ewentualny konflikt na Ukrainie na pewno nie poprawi sytuacji, a może jeszcze podbić ceny.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Otorek »

Konflikt na Ukrainie ma zwiększyc cene planszówek? Chyba amerykańskich Javelinów, albo niemieckich hełmów.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3311
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Otorek pisze: 05 lut 2022, 22:30 Konflikt na Ukrainie ma zwiększyc cene planszówek? Chyba amerykańskich Javelinów, albo niemieckich hełmów.
Zgaduje, ze chodzi o stosunek USD/PLN.
Kazda zawierucha jest ciosem dla naszej poteznej waluty :P
A prawie kazda rzecz jest wyceniana na swiecie w USD.
Tutaj ostatnie 10lat do wgladu:
https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=10y&t=c&a=lg&b=0
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
cVlad
Posty: 24
Rejestracja: 17 lis 2015, 18:21
Has thanked: 43 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: cVlad »

Problem jest nie tylko wysokie SCD gier Galakty, ale również to, że najtańsze sklepy chodzą z ceny max 20%. W przypadku nowych gier np Portalu ciągle mamy -35% od SCD.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Beskid »

psia.kostka pisze: 05 lut 2022, 22:43 Zgaduje, ze chodzi o stosunek USD/PLN.
Kazda zawierucha jest ciosem dla naszej poteznej waluty :P
A prawie kazda rzecz jest wyceniana na swiecie w USD.
Sprawa druga to logistyka. Szlaki choćby kolejowe prowadzą przez Białoruś/Ukrainę z Dalekiego Wschodu.
Wojna to zawsze duże komplikacje, wzrost cen usług i surowców, a tu mówimy o konflikcie u naszych sąsiadów.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

Przestańcie obarczać logistykę wzrostem cen. Droższy kontener o 400 euro to 0,50 gr - 1,0 pln na sztuce gry drożej. Jakby gry podrożały z 120 zł na 127 zł to jeszcze jestem w stanie uwierzyć, że kontener podrożał o 2000 euro i na sztuce wychodzi 7 zł. Wzrost ze 120 do 169 pln logistyką już się nie da wytłumaczyć.
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Fojtu »

Otorek pisze: 05 lut 2022, 21:43 Lucky Duck to może był spoko, SCD za dodatek do Diuny Imperium to 180 zł - to już jest kosmos, jak w książce ;)
Ja bym nie winił tutaj LDG, dodatek po angielsku jest równie drogi, to raczej polityka oryginalnego wydawcy niż kaczek. Inne ich gry mają znacznie lepsze ceny, np. Kaskadia czy kotki za 100zł to bardzo spoko cena.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: sin »

AntBehindLeaf pisze: 06 lut 2022, 00:16 Przestańcie obarczać logistykę wzrostem cen. Droższy kontener o 400 euro to 0,50 gr - 1,0 pln na sztuce gry drożej. Jakby gry podrożały z 120 zł na 127 zł to jeszcze jestem w stanie uwierzyć, że kontener podrożał o 2000 euro i na sztuce wychodzi 7 zł. Wzrost ze 120 do 169 pln logistyką już się nie da wytłumaczyć.
Dolicz do tego szalejące ceny źródeł energii i papieru, słabą złótówkę, inflację konsumencką ($ na poziomie 7%, złotówka pukająca do 10%) i związane z tymi zjawiskami oczekiwania płacowe* przekładające się na rosnące koszty pracy. Logistyka to tylko kolejna cegiełka. Moim zdaniem wcale nie jesteśmy jeszcze na szczycie niestety i ceny wciąż będą pieły się do góry. Będziemy musieli mierzyć się z przyswojeniem nowej, dużo słabszej wartości jednostkowej złotówki i to nie tylko w stosunku do gier.
Natomiast co do hipotezy, że gry Galakty są generalnie droższe niż innych wydawnictw, szczególnie Portalu, jestem skłonny się przychylić, chociaż bardziej na bazie wrażenia niż twardych danych.

*jako anegdotkę mogę podzielić się sytuacją ze swojego miejsca pracy, gdzie budżet podwyżkowy w tym roku wynosi +/- sześciokrotność z roku 2021.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
ODPOWIEDZ