Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:54
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 10:50
Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:44
brazylianwisnia pisze: 08 lut 2022, 10:30
Ale Wy wiecie, że ja nie neguje powyżek cen, tylko proszę by całą winę nie zrzucać na transport. Transport to max 7 pln. Ceny transportów drogowych w Europie są na tym samym poziomie od dwóch lat, fracht może podrożeć o 100-150 euro, ale na kopii gry to już grosze są, więc wliczam to w te 7 pln co pisałem.

Branża się teraz będzie próbować. Drożeje wszystko - więc gry też będą, więc dlaczego nie spróbować podnieść ceny o 10% zamiast o 7% ?
Ale to rozumiem, że jak piszę, że 7zł staje się przez poszczególne marże 28zł to to olewasz czy co?

Ja ogólnie nie neguje, że niektóre gry są dziwnie drogie, ale też nie węszę spisku. Galakta ma inną politykę niż inne wydawnictwa i nie widzę w tym nic spiskowego.
To wytłumacz mi jak z transportu droższego o 7 zł robi się gra droższa o 28 pln.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: garg »

Gra kosztuje producenta 20 złotych --> w sklepie kosztuje 100 złotych.

Wynika to z marż pośredników oraz podatków i różnych opłat. Jeśli podniesiesz koszt pudełka o 5 złotych, to cena gry w sklepie wzrośnie o 20-25 złotych, bo wszystkie opłaty po drodze są liczone jako procent. Czego tu nie rozumieć?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 10:24 Ale fikołki logiczne robisz. Rozmawiamy tu o koszcie transportu / logistyce, nie prowizjach wydawnictwa, podatku, pośrednikach, prądzie czy pełni księżyca.
I tak Trzewiczek wprost powie Ci ile na grze naprawdę zarabia, nie będzie chciał trochę podkoloryzować :roll: . Temat czynników składających się na finalną cenę gry powraca co roku jak bumerang, na bgg jest parę rzetelnych informacji, ale wydawnictwa swoją robotę odrobiły, wzrost cen gier to wina droższych kontenerów :lol: . No bo przecież kosztowało 2000 dolarów a teraz 15 000 :lol: .
Ja po prostu staram Ci się unaocznić pewną złożoność której w moim odczuciu nie dostrzegasz.
Równie dobrze mógłbyś twierdzić, że po podwyżce ceny ropy na rynku surowców o 40gr za litr, na stacjach benzynowych cena również nie powinna wzrosnąć o więcej niż 40gr. A mówienie o vacie na paliwo, akcyzie, prowizji to fikołki logiczne :roll:

Dla większego zobrazowania, załóżmy prowizje pośrednika na poziomie 10%, prowizję sprzedawcy 10% i VAT 20% i okazuje się że z 40gr robi Ci się 1.1*1.1*1.2*40 => 58gr.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

garg pisze: 08 lut 2022, 11:28 Gra kosztuje producenta 20 złotych --> w sklepie kosztuje 100 złotych.

Wynika to z marż pośredników oraz podatków i różnych opłat. Jeśli podniesiesz koszt pudełka o 5 złotych, to cena gry w sklepie wzrośnie o 20-25 złotych, bo wszystkie opłaty po drodze są liczone jako procent. Czego tu nie rozumieć?
To mi rozbij te kwoty, skoro wychodzi Ci 20-25 zł. Vat wynosi 23%, cło na gry planszowe to 2,7%-5%. Z 7 zł masz 1,96 pln dodatkowych opłat więc 9 pln. Koszt transportu drogowego i dystrybucji/magazynowania jest taki sam -> pudełko ma takie same wymiary. Niech nawet marża sklepu detalicznego wynosząca 30% ! uwzględni większą cenę to masz dodatkowe 2,7 pln więc 11,70 pln. To nadal nie 20-25 pln.
Mr_Fisq pisze: 08 lut 2022, 11:35
Jestem logistykiem, wiem jak działa łańcuch dostaw i jak działa biznes. Bronię transportu, bo nie on jest powodem tak dużych podwyżek.


Edit; dobra ucinam tą dyskusje bo jest bezcelowa. Ignacy czy Michał powiedzieli Wam, że transport drożeje i gry będą o 20-40 pln droższe i w to wierzycie - Wasza sprawa. Mityczni pośrednicy też swoje pewnie biorą. Bo do 2019 roku ceny negocjowali z fabryką produkującą gry planszowe i firmą logistyczną organizującą transport, po 2019 roku nagle wjechało 3 dodatkowych Xin Chian Gonów, którzy zabronili tych praktyk i nakazali zakupy przez ich pośrednictwo, więc wiadomo, dodatkowi pośrednicy biorą swoje.

Drożeje życie i koszty prowadzenia biznesu, marketing, opłaty, podatki, mamy inflację więc ceny będą rosły i to jest ok - TYLKO WINNY NIE JEST TRANSPORT. Transport to max 7-12 PLN, reszta to bajki, żeby upchać zwiększenie swojej marży.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 11:49 przez AntBehindLeaf, łącznie zmieniany 1 raz.
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: karp »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:38
garg pisze: 08 lut 2022, 11:28 Gra kosztuje producenta 20 złotych --> w sklepie kosztuje 100 złotych.

Wynika to z marż pośredników oraz podatków i różnych opłat. Jeśli podniesiesz koszt pudełka o 5 złotych, to cena gry w sklepie wzrośnie o 20-25 złotych, bo wszystkie opłaty po drodze są liczone jako procent. Czego tu nie rozumieć?
To mi rozbij te kwoty, skoro wychodzi Ci 20-25 zł. Vat wynosi 23%, cło na gry planszowe to 2,7%-5%. Z 7 zł masz 1,96 pln dodatkowych opłat więc 9 pln. Koszt transportu drogowego i dystrybucji/magazynowania jest taki sam -> pudełko ma takie same wymiary. Niech nawet marża sklepu detalicznego wynosząca 30% ! uwzględni większą cenę to masz dodatkowe 2,7 pln więc 11,70 pln. To nadal nie 20-25 pln.
Mr_Fisq pisze: 08 lut 2022, 11:35
Jestem logistykiem, wiem jak działa łańcuch dostaw i jak działa biznes. Bronię transportu, bo nie on jest powodem tak dużych podwyżek.
Poprostu stosuje się pewien przybliżony przelicznik od lat (możesz o tym poczytać na BGG). SCD= 4-5x koszt produkcji.
Jeśli wzrost wynosi 7 ziko, to masz 7x4=28.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

karp pisze: 08 lut 2022, 11:40
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:38
garg pisze: 08 lut 2022, 11:28 Gra kosztuje producenta 20 złotych --> w sklepie kosztuje 100 złotych.

Wynika to z marż pośredników oraz podatków i różnych opłat. Jeśli podniesiesz koszt pudełka o 5 złotych, to cena gry w sklepie wzrośnie o 20-25 złotych, bo wszystkie opłaty po drodze są liczone jako procent. Czego tu nie rozumieć?
To mi rozbij te kwoty, skoro wychodzi Ci 20-25 zł. Vat wynosi 23%, cło na gry planszowe to 2,7%-5%. Z 7 zł masz 1,96 pln dodatkowych opłat więc 9 pln. Koszt transportu drogowego i dystrybucji/magazynowania jest taki sam -> pudełko ma takie same wymiary. Niech nawet marża sklepu detalicznego wynosząca 30% ! uwzględni większą cenę to masz dodatkowe 2,7 pln więc 11,70 pln. To nadal nie 20-25 pln.
Mr_Fisq pisze: 08 lut 2022, 11:35
Jestem logistykiem, wiem jak działa łańcuch dostaw i jak działa biznes. Bronię transportu, bo nie on jest powodem tak dużych podwyżek.
Poprostu stosuje się pewien przybliżony przelicznik od lat (możesz o tym poczytać na BGG). SCD= 4-5x koszt produkcji.
Jeśli wzrost wynosi 7 ziko, to masz 7x4=28.
Tak, bo Board&Dice Ci tak na bgg napisał w temacie o Origins i łykasz wszystko. Tam jest więcej fikołków niż zrobil Messi podczas swojej kariery w Barcelonie.
khuba
Posty: 980
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: khuba »

Chcesz dokładnych informacji o kosztach odrzucając jedyne źródła które je dokładnie znają (różni wydawcy/dystrybutorzy).
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Fojtu »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:17 To wytłumacz mi jak z transportu droższego o 7 zł robi się gra droższa o 28 pln.
Ludzie próbują tłumaczyć, ale nie słuchasz.

Jak masz produkt droższy, to musisz mieć większą marżę (w wartościach absolutnych, nie %), bo choćby dlatego, że pieniądze uwiązane w produkcie nie są za darmo.
Koszt 30zł -> cena 120zł nie oznacza koszt 40zł -> cena 130zł. Twierdzenie, że to się tak przekłada jest conajmniej dziwne.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Miszon »

Czy można dyskusję o cenach gier gdzieś wydzielić?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: karp »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:50
karp pisze: 08 lut 2022, 11:40
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:38
To mi rozbij te kwoty, skoro wychodzi Ci 20-25 zł. Vat wynosi 23%, cło na gry planszowe to 2,7%-5%. Z 7 zł masz 1,96 pln dodatkowych opłat więc 9 pln. Koszt transportu drogowego i dystrybucji/magazynowania jest taki sam -> pudełko ma takie same wymiary. Niech nawet marża sklepu detalicznego wynosząca 30% ! uwzględni większą cenę to masz dodatkowe 2,7 pln więc 11,70 pln. To nadal nie 20-25 pln.

Jestem logistykiem, wiem jak działa łańcuch dostaw i jak działa biznes. Bronię transportu, bo nie on jest powodem tak dużych podwyżek.
Poprostu stosuje się pewien przybliżony przelicznik od lat (możesz o tym poczytać na BGG). SCD= 4-5x koszt produkcji.
Jeśli wzrost wynosi 7 ziko, to masz 7x4=28.
Tak, bo Board&Dice Ci tak na bgg napisał w temacie o Origins i łykasz wszystko. Tam jest więcej fikołków niż zrobil Messi podczas swojej kariery w Barcelonie.
Ok, no ja Ci więcej nie powiem, niż sam wiem. A wyczytałem to nie od Board and Dice czy kogokolwiek. Masz taką starą serię na BGG (nie pamiętam w tej chwili nazwy)- wszyscy wydawcy mówią że jest wciąż aktualna. Możesz oczywiście się z tym nie zgadzać- Twoja brocha.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Otorek »

Nie przekonasz ludzi, którzy rozpisują sobie excele i próbują tłumaczyć wydawnictwa za podwyżki za ich samych. Trend od lat jest widoczny w innych mediach rozrywkowych. Ceny w PL dążą bezlitośnie do cen strefy euro - tak też będzie z grami planszowymi, pod przykrywką czegokowliek w jakiejkolwiek ilości czy to kontener, mazut, papier, pożar lasu w Australli i zwichnięta noga koali, ale planszówki bedą chciały kosztować nas tyle samo co we Francji czy Niemczech bez oglądania się na średnie zarobki w PL. Dlaczego tego nie robić, większość społeczności tego forum ,wręcz celebruje te podwyżki i niemal dziękuje wydawnictwom za nie bo hobby robi się co raz bardziej elitarne.
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: karp »

Otorek pisze: 08 lut 2022, 12:47 Nie przekonasz ludzi, którzy rozpisują sobie excele i próbują tłumaczyć wydawnictwa za podwyżki za ich samych. Trend od lat jest widoczny w innych mediach rozrywkowych. Ceny w PL dążą bezlitośnie do cen strefy euro - tak też będzie z grami planszowymi, pod przykrywką czegokowliek w jakiejkolwiek ilości czy to kontener, mazut, papier, pożar lasu w Australli i zwichnięta noga koali, ale planszówki bedą chciały kosztować nas tyle samo co we Francji czy Niemczech bez oglądania się na średnie zarobki w PL. Dlaczego tego nie robić, większość społeczności tego forum ,wręcz celebruje te podwyżki i niemal dziękuje wydawnictwom za nie bo hobby robi się co raz bardziej elitarne.
Hobby od lat (a obserwuję od blisko 15) nie było tak casualowe jak dziś. Elitarne to było, jak był na rynku rebel, bard i g3 jako sklepy/wydawcy/hurtownicy/dystrybutorzy etc.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: brazylianwisnia »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:17
Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:54
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 10:50

Ale Wy wiecie, że ja nie neguje powyżek cen, tylko proszę by całą winę nie zrzucać na transport. Transport to max 7 pln. Ceny transportów drogowych w Europie są na tym samym poziomie od dwóch lat, fracht może podrożeć o 100-150 euro, ale na kopii gry to już grosze są, więc wliczam to w te 7 pln co pisałem.

Branża się teraz będzie próbować. Drożeje wszystko - więc gry też będą, więc dlaczego nie spróbować podnieść ceny o 10% zamiast o 7% ?
Ale to rozumiem, że jak piszę, że 7zł staje się przez poszczególne marże 28zł to to olewasz czy co?

Ja ogólnie nie neguje, że niektóre gry są dziwnie drogie, ale też nie węszę spisku. Galakta ma inną politykę niż inne wydawnictwa i nie widzę w tym nic spiskowego.
To wytłumacz mi jak z transportu droższego o 7 zł robi się gra droższa o 28 pln.
Napisałem z czego to wynika. Marzę każdego pośrednika, sklepu, samego wydawcy ale też podatki są procentowe. Z czegoś wynikała ta cena 100zl przy koszcie 20-25zl prawda? Właściciel stonemeier games ma fajny artykuł jak ustala się cenę gier i z czego to wynika. Jak chcesz możesz poczytać na jego blogu lub poszukać czegoś innego. Zależność poprostu jest taka że cena SCD to 4-5x wszystkich kosztów wiec jak jakiś koszt idzie do góry to odbija się to na cenie wielokrotnie. Nie dotyczy się to tylko logistyki. Dlatego wzrost o 7zl dla gry co miała cenę sklepowa ok 100zl to bardzo dużo.

Podwyżki nie są wyłącznie w PL że niektórzy szukają tu jakiegoś spisku..
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: garg »

Otorek pisze: 08 lut 2022, 12:47 Nie przekonasz ludzi, którzy rozpisują sobie excele i próbują tłumaczyć wydawnictwa za podwyżki za ich samych. Trend od lat jest widoczny w innych mediach rozrywkowych. Ceny w PL dążą bezlitośnie do cen strefy euro - tak też będzie z grami planszowymi, pod przykrywką czegokowliek w jakiejkolwiek ilości czy to kontener, mazut, papier, pożar lasu w Australli i zwichnięta noga koali, ale planszówki bedą chciały kosztować nas tyle samo co we Francji czy Niemczech bez oglądania się na średnie zarobki w PL. Dlaczego tego nie robić, większość społeczności tego forum ,wręcz celebruje te podwyżki i niemal dziękuje wydawnictwom za nie bo hobby robi się co raz bardziej elitarne.
A dlaczego uważasz, że coś celebrujemy?

Wyjaśniłem, jak działa mnożnik przy wzroście kosztów produkcji. To wcale nie znaczy, że podwyżki cen gier mi się podobają albo że się z nimi zgadzam. Powodują u mnie kupowanie mniejszej liczby gier, więc nie jestem zadowolony. Po prostu rozumiem, jakie mogą być tego powody.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

brazylianwisnia pisze: 08 lut 2022, 12:50
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:17
Fojtu pisze: 08 lut 2022, 10:54

Ale to rozumiem, że jak piszę, że 7zł staje się przez poszczególne marże 28zł to to olewasz czy co?

Ja ogólnie nie neguje, że niektóre gry są dziwnie drogie, ale też nie węszę spisku. Galakta ma inną politykę niż inne wydawnictwa i nie widzę w tym nic spiskowego.
To wytłumacz mi jak z transportu droższego o 7 zł robi się gra droższa o 28 pln.
Napisałem z czego to wynika. Marzę każdego pośrednika, sklepu, samego wydawcy ale też podatki są procentowe. Z czegoś wynikała ta cena 100zl przy koszcie 20-25zl prawda? Właściciel stonemeier games ma fajny artykuł jak ustala się cenę gier i z czego to wynika. Jak chcesz możesz poczytać na jego blogu lub poszukać czegoś innego. Zależność poprostu jest taka że cena SCD to 4-5x wszystkich kosztów wiec jak jakiś koszt idzie do góry to odbija się to na cenie wielokrotnie. Nie dotyczy się to tylko logistyki. Dlatego wzrost o 7zl dla gry co miała cenę sklepowa ok 100zl to bardzo dużo.

Podwyżki nie są wyłącznie w PL że niektórzy szukają tu jakiegoś spisku..
Ja o chlebie, Ty o niebie. Pośrednicy, podatki, marże, produkcja. Przyznaj, że wzrost kosztów transportów sam w sobie nie tłumaczy takich wzrostów finalnej ceny i za finalne podwyżki nie odpowiada logistyka. Jakby tylko logistyka była winna zamiast 130 zł za grę płacił byś 140. A obecnie płacisz 170 zł.

Marża, właśnie marża jest procentowa. Po co wydawać Machine Arcanę za 250 zł gdzie marża 10% to 25 zł, jak można wydać za 340 zł i marża 10% to 34 zł. Czysty zysk!
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 13:41 przez AntBehindLeaf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: rastula »

Sprawa jest prostsza niż się wydaje ... dlaczego wydawnictwa podnoszą ceny gier? Bo mogą...
Widać nadal sprzedają tyle egzemplarzy aby osiągnąć zysk netto.
Co więcej ostatni okres był dla znacznej części branży bardzo korzystny - więc czemu nie podkręcić ceny.
Myślicie , że jak prąd stanieje - to gry się zrobią tańsze? Tak to nie działa - niestety gry zrobią się tańsze, kiedy przestaniemy je kupować ... ot prawo popytu i podaży.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: AntBehindLeaf »

rastula pisze: 08 lut 2022, 13:40 Sprawa jest prostsza niż się wydaje ... dlaczego wydawnictwa podnoszą ceny gier? Bo mogą...
Widać nadal sprzedają tyle egzemplarzy aby osiągnąć zysk netto.
Co więcej ostatni okres był dla znacznej części branży bardzo korzystny - więc czemu nie podkręcić ceny.
Myślicie , że jak prąd stanieje - to gry się zrobią tańsze? Tak to nie działa - niestety gry zrobią się tańsze, kiedy przestaniemy je kupować ... ot prawo popytu i podaży.
Ale Trzewiczek mówił, że jak papier podrożeje o 2 zł to dlatego gra jest 40 zł droższa, bo to efekt skali czy innego dopplera!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: garg »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 13:38 Ja o chlebie, Ty o niebie. Pośrednicy, podatki, marże, produkcja. Przyznaj, że wzrost kosztów transportów sam w sobie nie tłumaczy takich wzrostów finalnej ceny i za finalne podwyżki nie odpowiada logistyka. Jakby tylko logistyka była winna zamiast 130 zł za grę płacił byś 140. A obecnie płacisz 170 zł.

Marża, właśnie marża jest procentowa. Po co wydawać Machine Arcanę za 250 zł gdzie marża 10% to 25 zł, jak można wydać za 340 zł i marża 10% to 34 zł. Czysty zysk!
Tak tylko dopytam, bo mogłem coś przeoczyć - czy ktoś tu stwierdził, że koszty transportu odpowiadają za cały wzrost cen gier?

Bo walczysz z tym stwierdzeniem, ale tylko u Ciebie je zauważyłem.

Moim zdaniem transport jest odpowiedzialny za część wzrostu cen. Nie mam wystarczającej wiedzy, żeby powiedzieć, za jak dużą część, ale na pewno odpowiada.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10914
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3206 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: japanczyk »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 13:38 Marża, właśnie marża jest procentowa. Po co wydawać Machine Arcanę za 250 zł gdzie marża 10% to 25 zł, jak można wydać za 340 zł i marża 10% to 34 zł. Czysty zysk!
No tak, tylko najpierw zamiast tych 25 zł, musisz wyłozyc 34, a przy skali tysiaca egzemplarzy zamiast 25000 zł, musisz wrzucic 34000 zł, wiec zysk tez chciałbyś mieć proporcjonalnie wiekszy do poniesionego kosztu, bo inaczej po co inwestowac wiecej skoro stopa zwrotu jest taka sama?
Dlatego czesc elementów łańcucha ma koszty procentowe, a nie stałe liczbowe.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4464
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Hardkor »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:38 Koszt transportu drogowego i dystrybucji/magazynowania jest taki sam -> pudełko ma takie same wymiary.
No tak, bo jak wzrost cen transportu w Chinach jest parokrotny to wcale koszt magazynowania w chinach nie wzrosną (bo gdzieś wyprodukowane gry leżą czekając na statek). Bo magazyny w PL też nie kosztują więcej przez wzrost opłat prądu i podatków. No pudełko takie samo, więc cena taka sama xD Powiedz, że żartowałeś z tym byciem logistykiem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Shodan »

Tak myślę, że ostania strona wątku do wydzielenia przez admina jako offtopic "przyczyny wzrostu cen gier" :mrgreen:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:38
Mr_Fisq pisze: 08 lut 2022, 11:35
Jestem logistykiem, wiem jak działa łańcuch dostaw i jak działa biznes. Bronię transportu, bo nie on jest powodem tak dużych podwyżek.
To dlaczego ignorowałeś obiektywne i trudne do pominięcia czynniki w swoim pierwotnym wyliczeniu?

Ja będę bazował na Twoim pierwszym przybliżonym wyliczeniu:
Czyli około 8,85 pln. I to przy założeniu, że wczesniej transport był za darmo.
Ok, to ja teraz założę zgodnie z linkami które podesłałem, że cena kontenerów wzrosła 10 razy (z 700-900$ na 7000-9000$) idąc tym tropem przyjmuję że wzrost na samym kontenerze to 0.9 z przytoczonych przez Ciebie 8,85 => wychodzi mi 7,965. Dorzucam do tego Polski Vat i mam ~9,80.
Przytoczona przez Ciebie Agricola najtaniej stoi w xjoy ~160PLN, u wydawcy jest za 225PLN, zakładam że xjoy ma te 10% marży (niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu, jeśli to słabe przybliżenie), czyli Lacerta sprzedawałaby by w hurcie grę po 146PLN. Też niech ma na tym 10% marży.

Z marży Lacerty w hurcie wychodzi mi 10,78. Do cen hurtowych dorzucam 54% które przekładają się na proporcję SCD/cena sklepowa (225/146) wychodzi nam 16,61. Niech też kontener za który płaci Lacerta będzie droższy o 10% niż goła cena z indeksu (ze względu na to, że Lacerta nie wykupiła całego kontenera na 6000 pudeł, tylko np, na 2000 + marża pośrednika) i już mamy 18,271 PLN wzrostu na SCD.
Nie uwzględniłem przy tym cła.
Nie uwzględniłem ewentualnego wzrostu opłat portowych.
Nie uwzględniłem też ewentualnego wzrostu kosztów magazynowania w sytuacji ew. zatorów w Chinach (bo jak czekałem na transport 1 miesiąc, a teraz czekam 2 miesiące to ~podwaja mi się opłata za magazyn i tą różnicę też należałoby dodać na podobnym etapie co wzrost cen kontenerów).
Otorek pisze: 08 lut 2022, 12:47 Nie przekonasz ludzi, którzy rozpisują sobie excele i próbują tłumaczyć wydawnictwa za podwyżki za ich samych.
Brzydzenie się matematyką w takim kontekście uważam za co najmniej kontrowersyjne.

Ja ogólnie zgadzam się z Gargiem:
Spoiler:
Nie twierdzę że za cały wzrost cen odpowiada logistyka (transport, magazynowanie, przeładunki), ale nie uważam też że jeśli cena kontenera wzrosła o 8PLN na grę, to powinno się to przełożyć na taki sam (8PLN) wzrost SCD.

PS. Agricola jest akurat słabym przykładem swoją drogą, bo przyjeżdża do nas z Niemiec, a nie przypływa z Chin :mrgreen:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: brazylianwisnia »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 13:38
brazylianwisnia pisze: 08 lut 2022, 12:50
AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 11:17
To wytłumacz mi jak z transportu droższego o 7 zł robi się gra droższa o 28 pln.
Napisałem z czego to wynika. Marzę każdego pośrednika, sklepu, samego wydawcy ale też podatki są procentowe. Z czegoś wynikała ta cena 100zl przy koszcie 20-25zl prawda? Właściciel stonemeier games ma fajny artykuł jak ustala się cenę gier i z czego to wynika. Jak chcesz możesz poczytać na jego blogu lub poszukać czegoś innego. Zależność poprostu jest taka że cena SCD to 4-5x wszystkich kosztów wiec jak jakiś koszt idzie do góry to odbija się to na cenie wielokrotnie. Nie dotyczy się to tylko logistyki. Dlatego wzrost o 7zl dla gry co miała cenę sklepowa ok 100zl to bardzo dużo.

Podwyżki nie są wyłącznie w PL że niektórzy szukają tu jakiegoś spisku..
Ja o chlebie, Ty o niebie. Pośrednicy, podatki, marże, produkcja. Przyznaj, że wzrost kosztów transportów sam w sobie nie tłumaczy takich wzrostów finalnej ceny i za finalne podwyżki nie odpowiada logistyka. Jakby tylko logistyka była winna zamiast 130 zł za grę płacił byś 140. A obecnie płacisz 170 zł.

Marża, właśnie marża jest procentowa. Po co wydawać Machine Arcanę za 250 zł gdzie marża 10% to 25 zł, jak można wydać za 340 zł i marża 10% to 34 zł. Czysty zysk!
Nigdy nie twierdziłem że logistyka jest jedyna przyczyną wzrostu ale jak napisałem - wzrost kosztów logistyki przekłada się wielokrotnie na finalna cenę. Także wspomniana przez mnie nowy odpowiednik Agricoli powiedzmy jest o 7zl droższa w transporcie, o 4zl droższa w produkcji, dojedzie do tego wzrost o 2zl innych kosztów i z kosztów 20zl za pudełko robi się 33zl. Co przekłada się wzrostem SCD z 100zl do 165zl. Dlaczego tak jest to już pisałem(podatki, marze, ubezpieczenie towaru w transporcie). Sprawa nie jest tak prosta że wzrost kosztów poczatkowych o 7zl to wzrost ceny o 10. Jeśli zrozumiałe jest dla Ciebie że gry o koszcie 20zl miały SCD 100zl to dlaczego trudno zrozumieć że koszt początkowy o 35% wyższy powoduje o 35% wyższa cenę końcowa?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: Otorek »

Mr_Fisq pisze: 08 lut 2022, 14:52
Brzydzenie się matematyką w takim kontekście uważam za co najmniej kontrowersyjne.
Ciekawa interpretacja i ocena, ze brzydze się matematyką, ale nietrafiona. Brzydze się, wyliczaniem kosztów i rozbijaniem przyczyn podwyzki gier bez wglądu do oficjalnych zestawień wydawnictwa. Szczwane jest uzywanie matematyki i szacowanie przy kompletnym braku realnych danych i tworzenie iluzorycznego wrazenia, że ma sie jakiekolwiek pojęcie dlaczego wydawnictwo podwyższa cene o taką, a nie inną wartość. Tego akurat się brzydze bo tak sztuczne i puste argumenty mają przekonać reszte, że podwyzki są w pełni uzasadnione, a wydawca jest tylko biednym narzędziem, który ledwo wiąże koniec z końcem i mamy się cieszyć jako konsument, że łaskawie udostępnia nam gry. Cała ta argumentacja ma tylko nam pokazywać, ze przecież wydawca się o nas troszczy i oferuje nam najniższą możliwą cene co jest zupełnie sprzeczne z dzisiejszym kapitalistycznym rynkiem (od razu powiem, że nie jestem wrogiem ani sceptykiem kapitalizmu, bo zaraz to zostanie wyciągnięte), dla mnie próby liczenia i dopasowywanie pdowyżek pod rosnące koszty, jest formą klakierowania firm i bronienie ich co z ich marketingowego punktu widzenia jest mistrzostwem, bo nie muszą nawet robić tego same. "Fani" (używam cudzysłowu bo dla mnie fanbojstwo względem wydawców/firm to również abstrakcja) będą ich bronić nawet w najbardziej kuriozalnych momentach.
Awatar użytkownika
gryzli83
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:32
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 53 times

Re: Galakta – Dyskusje o wydawnictwie

Post autor: gryzli83 »

AntBehindLeaf pisze: 08 lut 2022, 08:46 Przecież Rebel robi marketing dla planszówkowych Januszy i Grażynek. Promocje na PYLu wychodzą drożej niż w innych sklepach, a te ich podcasty są nudne jak flaki z olejem. Galakta to inna grupa odbiorców. Ja im życzę jak najlepiej. Nie każdy musi opłacać reklamy na facebooku, żeby było głośno o jego grach.
Możesz mi (Januszowi) wytłumaczyć w których sklepach jest taniej niż na PYLu? Poniżej ceny (bez dodatkowego rabatu w sklepie Rebela) z ostatniej akcji:

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: DOOKOŁA ŚWIATA - 149,95zł
WIEDŹMIA SKAŁA - 79,95zł
DESCENT. LEGENDY MROKU - 324,95zł
SPLENDOR MARVEL - 74,95zł
TREK 12 - 49,95zł
ODPOWIEDZ