Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Bartoszeg02 »

Mam takie kilka pytań odnośnie zasad- może ktoś już zna odpowiedź:
1) Czy mogę rozdzielać rany między moją postać a towarzyszy których 'znalazłem' w trakcie misji?
2) Czy można przerwać ruch, wykonać inną akcję np. atak i potem kontynuować ruch w ramach poprzedniej akcji?
3) Kiedy możemy używać przedmiotów? Czy kosztuje to akcję?
4) 'stealth' na poziomie 4. Czyli mogę opuszczać pole z przeciwnikiem oraz kiedy unikam wroga zadaję mu ranę. Czy mogę w ciągu jednej akcji ruchu zadać tej samej postaci 2 rany? Tzn. opuszczam pole i zadaję rany, wracam na pole i znowu je opuszczam?
5) Fatima, zdolność Read The Omens na 4 poziomie: czy mogę anulować kartę mitów w turze sojuszników?
Awatar użytkownika
muldi
Posty: 52
Rejestracja: 02 lis 2013, 13:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: muldi »

1) Tak. Rany można rozdzielać dowolnie pomiędzy postać i towarzyszy.
2) Nie.
3) Przedmiotów można użyć w dowolnym momencie swojej fazy akcji i nie zużywa to dostępnych akcji.
4) Poziom stealth określa ilu przeciwników można uniknąć w jednej akcji ruchu. Zasady nie wykluczają scenariusza powrotu na to samo pole.
5) Nie. Zdolność odnosi się tylko do karty mitów przydzielonej Fatimie.
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 196
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Naro »

Cześć.
proszę o wytłumaczenie działania Kultysty.
Obrazek
muldi pisze: 08 gru 2019, 21:56 1) Tak. Rany można rozdzielać dowolnie pomiędzy postać i towarzyszy.
2) Nie.
3) Przedmiotów można użyć w dowolnym momencie swojej fazy akcji i nie zużywa to dostępnych akcji.
4) Poziom stealth określa ilu przeciwników można uniknąć w jednej akcji ruchu. Zasady nie wykluczają scenariusza powrotu na to samo pole.
5) Nie. Zdolność odnosi się tylko do karty mitów przydzielonej Fatimie.
Dzięki za to, bo miałem podobne dylematy :D
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 270
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 148 times
Been thanked: 23 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: malpka »

Naro pisze: 10 gru 2019, 15:30 Cześć.
proszę o wytłumaczenie działania Kultysty.

Tekst fabularny ;) Kursywą jest napisany.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Arius »

W ataku zabijam 4 stage przedwiecznego. Niby wygrana, ale jestem ostatnim graczem (gramy w dwóch, kolega zginął już) na stole z 1 sanity do śmierci i wyrzucam 1 mackę. Więc zabijam przedwiecznego, a jednocześnie sam ginę.
Wygrywamy grę czy nie?
Tak wiem, ekstremalnie rzadka sytuacja, ale dziś taka mieliśmy w pierwszej grze ;)
Bukowski
Posty: 56
Rejestracja: 03 lut 2019, 22:25
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Bukowski »

było już omawiane na boardgamesgeek. jest liczone jako wygrana.
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 196
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Naro »

Cześć.
1. Jest karta mówiąca z grubsza: kiedy atakujesz Kultystów i Potwory (Monsters) zadajesz im 1 dodatkowe obrażenie.

Czy Przedwieczny (Elder One) wlicza się do Potworów (Monsters)? Kiedyś było to dla nas jasne i klarowne, ale wczoraj coś nas opętało i postradaliśmy zmysły :evil: :P

2. Season 1 episode 5
Spoiler:
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 270
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 148 times
Been thanked: 23 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: malpka »

Naro pisze: 27 mar 2020, 09:19 Cześć.
1. Jest karta mówiąca z grubsza: kiedy atakujesz Kultystów i Potwory (Monsters) zadajesz im 1 dodatkowe obrażenie.

Czy Przedwieczny (Elder One) wlicza się do Potworów (Monsters)? Kiedyś było to dla nas jasne i klarowne, ale wczoraj coś nas opętało i postradaliśmy zmysły :evil: :P
"The term “enemies” refers to Cultists, monsters, and the Elder One (once it’s summoned to the board). Any enemy that’s not a Cultist or the Elder One is a “monster”. Anything that refers to Cultists affects Cultists only. Anything that refers to monsters affects monsters only. Anything that refers to the Elder One affects the Elder One only"

Potwór to wróg który nie jest kultystą ani przedwiecznym.
gogovsky
Posty: 2181
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: gogovsky »

Bukowski pisze: 11 gru 2019, 21:36 było już omawiane na boardgamesgeek. jest liczone jako wygrana.
co tu omawiać? jest to w instrukcji :) You all win the game when you kill the Elder One by defeating its
Final Stage.
If multiple end-game triggers happen at the same time, winning
conditions have precedence.
EXAMPLE: The Elder One and the last investigator die at the same time.
The players saved the world and win the game
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
goluch
Posty: 51
Rejestracja: 23 wrz 2014, 23:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: goluch »

Czy zdolność Toughness na poziomie 1 i 2 można użyć tylko raz przeciwko jednemu przeciwnikowi, czy za każdym razem gdy nas ktoś atakuje albo rzucamy za ogień?
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 196
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Naro »

Dodatek Czarna Koza z Lasu

STAGE III
At The end of each turn:
The Black Goat deals 1 wound to EACH other figure In its space and adjacent spacer.

Koza zadaje wszystkim figurką obrażenia włącznie z potworami, kultystami i poszukiwaczami? Leje własnych sprzymierzeńców?


ENEMY (Przeciwnik): potwory, Elder One (jeśli jest na planszy), Kultyści
FIGURE (Figurki): potwory, Elder One (jeśli jest na planszy), Kultyści, badacze
Monster (Potwór): potwory (każdy przeciwnik który nie jest Elder One i Kultystą)
Ostatnio zmieniony 07 lip 2020, 12:46 przez Naro, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: japanczyk »

Naro pisze: 07 lip 2020, 12:23 Koza zadaje wszystkim figurką obrażenia włącznie z potworami, kultystami i poszukiwaczami? Leje własnych sprzymierzeńców?
Tak
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: RUNner »

Czy zdolność unikalna The Kidd działa także na bramy inne niż te standardowe w scenariuszu?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: kozz84 »

Gdy osiągam progi poczytalności i otrzymuję dodatkowe zielone kostki, czy atakujący przeciwnicy również ich używają?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: japanczyk »

Atakujacy przeciwnicy mają swoje kostki przy swoich kartach - tylko z nich korzystaja chyba ze ich zdolnosci mowia inaczej
puashey90
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2018, 20:27
Has thanked: 6 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: puashey90 »

Cześć,
Mam pytanie dotyczące postępowania przedwiecznego . Czy po przywołaniu przedwiecznego na planszę i odrzuceniu pierwszego stadium (na którym jest opisany efekt postępowanie przedwiecznego), wykonuje się czynności zawarte na tej karcie w przypadku postępowania przedwiecznego? W instrukcji napisane jest Pamiętajcie, że efekty i kości wszystkich poprzednich Stadiów pozostają w rozgrywce do końca gry! , lecz nie ma tego uszczegółowione jak w przypadku efektu na końcu tury)(pkt 4.5 str 17).
Pozdrawiam
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Arius »

Tak. Karty poprzednich etapów kładziesz z boku (nie odrzucasz), by pamiętać o tym jakie kostki są w puli jego ataków i jakie efekty są nadal w grze.
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: MrAtrion »

Tylko jak jest na planszy, to już nie postępuje. Chyba, że postęp tego żetonu okrągłego liczy się jako postępowanie Przedwiecznego :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: tomp »

MrAtrion pisze: 28 sie 2020, 00:48 Tylko jak jest na planszy, to już nie postępuje. Chyba, że postęp tego żetonu okrągłego liczy się jako postępowanie Przedwiecznego :)
Żeton liczy się jako postępowanie. Robisz to co wypadałoby przy postępowaniu, jeden wyjątek jak żeton dotrze na sam koniec toru to można ominąć czynności z postępowaniem, bo właśnie przedwieczny przestał być "śmiertelny".
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 334
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 98 times
Been thanked: 39 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: choczkins »

Przeczytałem instrukcję i mam pytanie bo chciałem się upewnić. Badacz wykonuje po kolei kroki od 1 do 4 następnie następuje tura kolejnego badacza?
Andrew495

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Andrew495 »

choczkins pisze: 28 sie 2020, 12:19 Przeczytałem instrukcję i mam pytanie bo chciałem się upewnić. Badacz wykonuje po kolei kroki od 1 do 4 następnie następuje tura kolejnego badacza?
Dokładnie tak.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Arius »

choczkins pisze: 28 sie 2020, 12:19 Przeczytałem instrukcję i mam pytanie bo chciałem się upewnić. Badacz wykonuje po kolei kroki od 1 do 4 następnie następuje tura kolejnego badacza?
Tak. Tu nie ma osobnej tury dla złego. On działa w turach poszczególnych graczy.
Inglorion
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2013, 18:52
Has thanked: 33 times
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Inglorion »

Kiedy Badacz traci więcej punktów Poczytalności (z rzutów kośćmi, kart Odkryć lub Mitów) niż jest to wymagane do osiągnięcia
następnego @, znacznik zatrzymuje się na @, a nadmiarowa utrata punktów Poczytalności jest ignorowana.
Moje pytanie jest takie
Załóżmy, że moja tura wygląda tak:
1 akcja - bieg z miejsca ogarniętego ogniem (dostaję żeton ognia). Kończe ruch na polu z Cthulhu i Gwiezdym Pomiotem z żetonem Rlyeh
2. Atakuję Cthulhu - 2 macki wypadają
3. Atakuję pomiota - załóżmy że wypadają 2 macki, ponieważ dzieje się to na polu Rlyeh dochodzą dodatkowe dwie macki (4 macki razem)

Wyciągam kartę mitów, która mówi, że dostaje 2 punkty szaleństwa

Atakuje mnie Cthulhu i atakuje mnie gwiezdny pomiot - załóżmy że Cthulhu 1 macka, Pomiot 2+2 za pole Rlyeh
Następnie tracę 1 punkt poczytalności z karty towarzysza
Następnie rzucam za ogień i wypada macka - tracę punkt

Cthulhu ma ostatnie stadium i na końcu tury sprawia, że każdy z graczy traci 1 niepoczytalności

Czyli zatem w tej turze tracę 2 (atakujac Cthulhu) + 4 (atakujac pomiota) + 2 (z karty mitów) 1+4 (z ataku potworów) +1 (z karty odkryć) +1 (z ognia) +1 (stadium przedwiecznego)
czyli łącznie 16 punktow

Tor poczytalności wygląda:
S 3 @ 3 @ 3 @ 2 @ 2 @ @

I zakładając czysto teoretycznie, że mam na początku tury żeton poczytalności na polu startowym czy dobrze teraz opiszę jak on postepuje, czy jest w tym jakiś błąd?
niepoczytalność +2
niepoczytalność +2 (zamiast +4 bo zatrzymuję się na znaczniku @)
Następnie +2 z mitów
+1 z ataku Cthulhu
+1 z ataku pomiotu (zamiast 4 bo zatrzymuję się na znaczniku @)
+1 z towarzysza
+1 z ognia
+1 z przedwiecznego

Kończę w ten sposób ruch 1 pole przed @
Czy te punkty byly przyznane w sposob prawidlowy, czy źródła niepcozytalności się jakoś grupuje?

I b)
I jakie jest dokładnie działanie umiejętnościci Wytrwalosć
Na trzecim poziomie pozwala ona zredukować przyjmowaną z dowolnego źródła stratę niepoczytalności o 1

Czy mając ją tak rozwiniętą przyjmowane przeze mnie punkty szaleństwa byly w kazdym wypadku zmniejszone o 1 i wyglądały:
1 + 3 + 1 + 0 + 3 + 0 + 0 +0?


II
W scenariuszu S1E2 trzeba mieć 2 takie same żetony, żeby iść po książkę
Rozumiem, że gracz podnoszący książkę musi oba mieć na swojej karcie postaci, stąd opcja wymiany żetonów
A po co jest opcja wymiany książek między graczami?
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Tomson »

Czy sąsiednie pola to tylko takie które są połączone przejściami czy też te np. za ścianą?
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: osa1908 »

Tomson pisze: 03 wrz 2020, 22:35 Czy sąsiednie pola to tylko takie które są połączone przejściami czy też te np. za ścianą?
Ja gram tak ze tylko sa polaczone przejsciem.Scenariusz pierwszy akcja ze scenariuszaza kazdy uzyskany sukces usun 1 zeton ognia z twojego pola.Ile kosci uzywam podcza tej akcji czy musze uzyc zielonej kosci jesli ma ja odblokowana.
ODPOWIEDZ