Która z podanych gier dla początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Zamora
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2019, 09:43

Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: Zamora »

Cześć, szukam tytułu na wejście, takiego w który pogram i z rodziną, i znajomymi. Zależałoby mi na dobrym skalowaniu (żeby już w 3 osoby grało się fajne), sporej regrywalności (żeby nie znudziła się po 2-3 graniach i nie było perfidnej strategii wygrywającej) i tak jak wspomniałem w tytule, niskim progu wejścia i łatwych zasadach. Czytając sporo tematów, wybrałem wstępnie takie tytuły:

- Klany Kaledonii
- Godfather
- Great Western Trail
- Lords of Waterdeep

Wiem, że to totalny miks typów gier, jednak nie mam tutaj szczególnych wymagań. Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: AnimusAleonis »

Zamora pisze: 18 gru 2019, 09:51 ... w który pogram i z rodziną, i znajomymi. ...
Rozumiem że i znajomi i rodzina to raczej osoby dorosłe, i zarazem nie w "hobby", w którym razie ograniczając się to tej listy proponowałbym Godfather. tematyka chyba najbardziej wciągająca i zrozumiała będzie, regrywalność duża, sama gra/zasady relatywnie proste do ogarnięcia dla osób z poza hobby i też mają sens tematyczny, no i też ładnie wygląda na stole co nigdy nie przeszkadza. Jedna z lepszych gier area-control, po prostu taki fun. Jedynym quasi-minusem jest to że w grze jest sporo interakcji i to zazwyczaj negatywnej, no ale to wynika z typu gry i z tematyki, jednak może nie podchodzić niektórym grupom. Ogólnie polecam :)

Jeśli z mniejszą dozą negatywnej interakcji to chyba Klany Kaledonii, ale to już gra ekonomiczna, takie euro o średniej ciężkości, ale zdecydowanie cięższe od Godfather, więc też zależy od grupy, no i tematyka jak to euro, raczej nie porwie osób z poza hobby by ująć to delikatnie, ale gra bardzo też dobra w swojej kategorii.

Dla czystego fun i dużej ilości grania nad stołem Godfather, jeśli bardziej spokojnie i na "kminienie" to Klany.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3310 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: japanczyk »

Zamora pisze: 18 gru 2019, 09:51 - Godfather
- Great Western Trail
Pozostałe chyba lekko ciezkawe jak na rodzinna posiadówke ;-)
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 906
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 320 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: Koziełło »

japanczyk pisze: 18 gru 2019, 10:07
Zamora pisze: 18 gru 2019, 09:51 - Godfather
- Great Western Trail
Pozostałe chyba lekko ciezkawe jak na rodzinna posiadówke ;-)
No to namieszam, bo uważam, że zarówno Lords of Waterdeep, jak i Klany Kaledonii są zdecydowanie lżejsze od Great Western Trail (najcięższa poycja z wymienionych).
Jeśli negatywna interakcja nie przeszkadza (a nawet jest wskazana) to z tych pozycji pewnie Godfather. W przeciwnym wypadku może Klany Kaledonii?

Ale jeśli myślisz o poszerzeniu tej listy spójrz np. na Concordię, która moim zdaniem powinna dać sobie radę lepiej przy podanych założeniach.
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: Golfang »

Dołożę swoje 2 grosze...

Great Western Trail ma dość proste zasady wg mnie - nie znaczy to jednak że to prosta gra. W rzeczywistości jest to tytuł, który wymaga sporej ilości główkowania. Daje to możliwość grania zarówno początkującym graczom - proste/łatwe zasady, chociaż do "obrazkologii" trzeba sir przyzwyczaić, jak i wytrawnym graczom, którzy wyciskają DŻYLION+1 punktów zwycięstwa z każdej gry...

Godfather - gra którą kolega mi wytłumaczył w 10/15 minut! Pochwalę się - wygrałem :). Grałem tylko w 2 osoby i gra była wg mnie dobrze zeskalowana. kumpel mówił że grał w 4 i tez świetnie się grało - balans był także dobry. Mnie ten tytuł się bardzo spodobał. Chętnie bym zagrał kolejny raz... Gdyby nie to że kolega ma swój egemplarz - na pewno bym kupił Godfather'a.

pozostałych tytułów nie znam więc nie wypowiem się za bardzo.
----------------
10% flamberg.com.pl
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 512 times
Been thanked: 255 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: j_g »

W Godfatera nie grałem. Z pozostałych, jeśli chodzi o rodziców (50-60 lat) to stawiam zdecydowanie na Klany, jeśli chodzi o młodsze osoby z większym potencjałem na ogarnianie to może i zahaczyłbym o GWT.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: AnimusAleonis »

Koziełło pisze: 18 gru 2019, 10:41 No to namieszam, bo uważam, że zarówno Lords of Waterdeep, jak i Klany Kaledonii są zdecydowanie lżejsze od Great Western Trail (najcięższa poycja z wymienionych).
Jeśli negatywna interakcja nie przeszkadza (a nawet jest wskazana) to z tych pozycji pewnie Godfather. W przeciwnym wypadku może Klany Kaledonii?
Ale jeśli myślisz o poszerzeniu tej listy spójrz np. na Concordię, która moim zdaniem powinna dać sobie radę lepiej przy podanych założeniach.
Jak to mówią "great minds think alike" ;) :P

Jakby lista miała być poszerzona to też bym polecił Concordię zamiast np, Klanów, ale i tak Godfather numero uno :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: poooq »

Lords of Waterdeep to idealny tytuł do wprowadzania w świat nowoczesnych gier planszowych: mechanika zarządzania awanturnikami, wybieranie najbardziej optymalnych misji do wykonania, budowanie mikro-silniczków punktowych oraz sporo klimatu heroic-fantasy ujęte w niezbyt skomplikowanych zasadach.

Do tego spolszczenie jako pliki DIY dostępne na BGG.

Gorąco polecam.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: rastula »

poooq pisze: 18 gru 2019, 15:04 Lords of Waterdeep to idealny tytuł do wprowadzania w świat nowoczesnych gier planszowych: mechanika zarządzania awanturnikami, wybieranie najbardziej optymalnych misji do wykonania, budowanie mikro-silniczków punktowych oraz sporo klimatu heroic-fantasy ujęte w niezbyt skomplikowanych zasadach.

Do tego spolszczenie jako pliki DIY dostępne na BGG.

Gorąco polecam.
Mój głos zdecydowanie na LOWD - najbardziej przejrzyste zasady i najmniejszy próg wejścia IMHO, choć klimat jest umowny to gra też wygląda najlepiej ( choć te kostki to żarcik i od pierwszej gry mam extra meeple). Do gry jest też bardzo dobry dodatek.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: Lothrain »

Jakoś nikt Ci nie napisał, że Lords of Waterdeep jest tylko w wersji angielskiej, co powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli ktoś z Twoich bliskich, czy znajomych nie zna języka. Bo stety-niestety znać go muszą wszyscy przy stole. Spolszczenie takiej ilości kart... cóż, jeśli masz zacięcie, to tytuł jest bardzo dobry. GWT nie jest grą dla początkujących. Śmiem twierdzić, że od Klanów także jest szansa się odbić na początku. Wysoko mierzysz z trudnością gier. Zostaje Godfather, albo jednak Concordia lub Lordsi, o ile język nie jest przeszkodą.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: rastula »

fakt, że angielski mile widziany albo nożyczki i koszulki bo spolszczenie jest w 100%. W sumie to o ile pamietam to chyba jedna os9ba wystarczy z eng bo 98% tekstu to fluff...reszta ikony co musisz zdobyć i co dostajesz...
Zamora
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2019, 09:43

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: Zamora »

Dziękuję wszystkim za pomoc, chyba faktycznie skuszę się na polecaną tutaj kilka razy Concordię, której mi nie udało się namierzyć wśród tematów. Widzę, że zgodnie polecacie też Godfathera, ale różnica 70zł w tym momencie sprawia, że podejmę mniejsze ryzyko wtopienia pieniędzy jeśli gra nie siądzie rodzinie, z którą jednak głównie będę grał w te lżejsze tytuły :) Jak się spodoba to następnie pomyślę właśnie o Godfather lub Lordsach. Dzięki raz jeszcze i Wesołych!
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Która z podanych gier dla początkujących

Post autor: jrz8888 »

Bierz Concordię.
Ma raptem 4 strony instrukcji i w bardzo przejrzysty sposób przedstawia akcje wynikające z zagrywanych kart.
Wydaje się być bardzo dobrym wyborem dla grona niezbyt ogranego w gry planszowe (te bardziej wymagające). To może być dobre wprowadzenie, zanim w przyszłości zachęcisz współgraczy do trudniejszych pozycji.
ODPOWIEDZ