Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

Kubikas1007 pisze: 20 paź 2021, 21:20 Hej, w instrukcji jest napisane ze w mieście mogę mieć tylko po jednej unikatowej budowli lub stworzenia. Ale z kart większość jest unikatowa?
Zwykłych możesz mieć ile chcesz (np Farma), ale unikatowe tylko po 1 szt. (np Sędzia).
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
arashee
Posty: 38
Rejestracja: 23 lut 2021, 13:31
Has thanked: 24 times
Been thanked: 8 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: arashee »

Kubikas1007 pisze: 20 paź 2021, 21:20 Hej, w instrukcji jest napisane ze w mieście mogę mieć tylko po jednej unikatowej budowli lub stworzenia. Ale z kart większość jest unikatowa?
Źle to rozumujesz. Chodzi o jedną kartę danej budowli/postaci. Np. możesz wystawić TYLKO jeden uniwersytet, TYLKO jeden klasztor, TYLKO jednego króla, itd. :wink:
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 391
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

Kubikas1007 pisze: 20 paź 2021, 21:20 Hej, w instrukcji jest napisane ze w mieście mogę mieć tylko po jednej unikatowej budowli lub stworzenia. Ale z kart większość jest unikatowa?
Pod nazwą karty masz takim małymi literkami napisane "zwykła/unikatowa" budowla lub stworzenie. I to o to tutaj chodzi ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
shad0w3k
Posty: 1
Rejestracja: 17 paź 2020, 19:25

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: shad0w3k »

Cześć, mam pytanko. Czy jak użyje karty obrona pracy dyplomowej, to te 3 karty które mogę zagrać pod tą kartą za 2 pkt każda brane są uwagę jako aktywne i działają ich bonusy czy są nieaktywne?

Z góry dzięki za pomoc :wink:
michal88mielec
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2019, 18:50

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: michal88mielec »

Czy można mieć w jakiś sposób Myszka I i króla równocześnie albo teatr i operę - np. nie korzystać z przywileju czerwonej wstążki? Jeśli tak czy kumulują się podobne premie?
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: dave20_ »

michal88mielec pisze: 25 gru 2021, 20:09 Czy można mieć w jakiś sposób Myszka I i króla równocześnie albo teatr i operę - np. nie korzystać z przywileju czerwonej wstążki? Jeśli tak czy kumulują się podobne premie?
Nie można. Z tego co pamiętam Król to unikatowa karta tak samo Teatr, tak? Wiec nie możesz dwóch takich mieć w mieście. Zagrywając kartę z Legend musisz ją odrzucić.

"Aby zagrać legendarną kartę,
opłać jej koszt w surowcach.
Możesz zagrać legendarną kartę
za darmo, jeśli w Twoim mieście
znajduje się karta, której nazwa
widnieje na czerwonej wstędze.
W tym celu odrzuć taką kartę
z miasta. Jeśli masz kilka takich
kart, odrzuć tylko 1 z nich. Od
tej chwili nie możesz zagrywać
do swojego miasta nowych kart,
których nazwa widnieje na
czerwonej wstędze."
bleidd
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2021, 09:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: bleidd »

Hej, mam dwa pytania odnośnie zasad gry:

1. Limit kart na ręce to 8. Ale instrukcja nie definiuje co mam robić w sytuacji gdy mam więcej niż 8, ok logiczne jest to, że odrzucam nadmiarowe karty ale to ja decyduje, które mam odrzucić?
2. Jeśli postawię robotnika na karcie Cmentarz, która ma opis: "Odkryj 4 karty z talii albo ze stosu kart odrzuconych i zagraj 1 z nich za darmo. Odrzuć pozostałe" i teraz z kart odkrytych mam kartę Królowa, której opis to "Zagraj za darmo 1 kartę o wartości do 3 pkt" to czy działa tu reakcja łańcuchowa? Tj. mogę zagrać za darmo Królową i jednocześnie dzięki mocy królowej zagrać za darmo kolejną kartę do 3 pkt?
3. Pierwszy gracz ma na start 5, drugi 6, trzeci 7 a czwarty 8 kart. Jest jakieś rozsądne wytłumaczenie tego dlaczego kolejni gracze mają więcej kart? Czy to jakaś próba wyrównania szans za to, że w ich turze część pól będzie już zajęta?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Lothrain »

bleidd pisze: 27 gru 2021, 22:40 1. Limit kart na ręce to 8. Ale instrukcja nie definiuje co mam robić w sytuacji gdy mam więcej niż 8, ok logiczne jest to, że odrzucam nadmiarowe karty ale to ja decyduje, które mam odrzucić?
2. Jeśli postawię robotnika na karcie Cmentarz, która ma opis: "Odkryj 4 karty z talii albo ze stosu kart odrzuconych i zagraj 1 z nich za darmo. Odrzuć pozostałe" i teraz z kart odkrytych mam kartę Królowa, której opis to "Zagraj za darmo 1 kartę o wartości do 3 pkt" to czy działa tu reakcja łańcuchowa? Tj. mogę zagrać za darmo Królową i jednocześnie dzięki mocy królowej zagrać za darmo kolejną kartę do 3 pkt?
3. Pierwszy gracz ma na start 5, drugi 6, trzeci 7 a czwarty 8 kart. Jest jakieś rozsądne wytłumaczenie tego dlaczego kolejni gracze mają więcej kart? Czy to jakaś próba wyrównania szans za to, że w ich turze część pól będzie już zajęta?
Ad.1 Nie dobierasz kart ponad limit. Ad.2 Tak, ale w następnej rundzie, bo karta wymaga meepla. Ad.3 Tak
Ostatnio zmieniony 28 gru 2021, 22:29 przez Lothrain, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: shahiye »

bleidd pisze: 27 gru 2021, 22:40 Hej, mam dwa pytania odnośnie zasad gry:

1. Limit kart na ręce to 8. Ale instrukcja nie definiuje co mam robić w sytuacji gdy mam więcej niż 8, ok logiczne jest to, że odrzucam nadmiarowe karty ale to ja decyduje, które mam odrzucić?
2. Jeśli postawię robotnika na karcie Cmentarz, która ma opis: "Odkryj 4 karty z talii albo ze stosu kart odrzuconych i zagraj 1 z nich za darmo. Odrzuć pozostałe" i teraz z kart odkrytych mam kartę Królowa, której opis to "Zagraj za darmo 1 kartę o wartości do 3 pkt" to czy działa tu reakcja łańcuchowa? Tj. mogę zagrać za darmo Królową i jednocześnie dzięki mocy królowej zagrać za darmo kolejną kartę do 3 pkt?
3. Pierwszy gracz ma na start 5, drugi 6, trzeci 7 a czwarty 8 kart. Jest jakieś rozsądne wytłumaczenie tego dlaczego kolejni gracze mają więcej kart? Czy to jakaś próba wyrównania szans za to, że w ich turze część pól będzie już zajęta?
1. Instrukcja to definiuje - nadmiarowe karty leca na discard. Masz 7 kart i dociagasz 3 - to pierwsza na reke, dwie nastepne od razu na stos odrzuconych.
2. Tak, z tym ze dopiero w nastepnej turze pokrywajac krolowa meeplem :)
3. Tak. Pierwszy gracz ma przewage w wyborze akcji/polan.
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

bleidd pisze: 27 gru 2021, 22:48 Limit kart na ręce to 8. Ale instrukcja nie definiuje co mam robić w sytuacji gdy mam więcej niż 8, ok logiczne jest to, że odrzucam nadmiarowe karty ale to ja decyduje, które mam odrzucić?
shahiye pisze: 27 gru 2021, 22:48 1. Instrukcja to definiuje - nadmiarowe karty leca na discard. Masz 7 kart i dociagasz 3 - to pierwsza na reke, dwie nastepne od razu na stos odrzuconych.
Nie. Nigdy nie dobierasz nadmiarowych kart. Masz 7 kart i 3 karty do dociągniecia, to dociągasz tylko jedną. Ten temat był już wielokrotnie wałkowany w różnych miejscach. Także sam autor gry tak to gdzieś potwierdził. Polska instrukcja w tym miejscu nie jest wystarczająco jasno napisana.

Jedynie w przypadku, kiedy masz oddać przeciwnikowi karty, które byłyby dla niego nadmiarowe, to wtedy je odrzucasz.

Warto też dodać, że w przypadku opisanym w pytaniu drugim, nie dociągasz kart, a jedynie je odkrywasz.
KlaudiaDante
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2021, 09:42

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: KlaudiaDante »

Cześć! Jestem everdellowskim swiezakiem i mam zagwostke co do ilości ruchów... Mianowicie na przykładzie strażnika leśnego. Czy ja mogę wykonać nim jednorazową akcje i np. Przełożyć robotnika na inne miejsce na planszy czy mogę ten ruch powtarzać?
Chmir
Posty: 2
Rejestracja: 03 maja 2019, 21:18
Has thanked: 1 time

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Chmir »

Czy mając farmę zgrywam bez kosztu np. najpierw żonę potem męża i dopiero wtedy zamykam drzwi na farmie? Czy tez żona bez kosztowo i zamykam drzwi, a mąż już w normalnej cenie trzech jagód?

Obrazek
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 271
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 107 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: yaro_ »

Chmir pisze: 28 gru 2021, 10:12 Czy mając farmę zgrywam bez kosztu np. najpierw żonę potem męża i dopiero wtedy zamykam drzwi na farmie? Czy tez żona bez kosztowo i zamykam drzwi, a mąż już w normalnej cenie trzech jagód?
Możesz zagrać tylko jedno z nich za free. Które to już zależy od Ciebie :)
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 271
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 107 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: yaro_ »

KlaudiaDante pisze: 28 gru 2021, 09:47 Cześć! Jestem everdellowskim swiezakiem i mam zagwostke co do ilości ruchów... Mianowicie na przykładzie strażnika leśnego. Czy ja mogę wykonać nim jednorazową akcje i np. Przełożyć robotnika na inne miejsce na planszy czy mogę ten ruch powtarzać?
Strażnik jest kartą burą (brązową?) więc zagrany efekt karty uruchamiasz tylko 1 raz. Po zagraniu karty przenosisz robotnika na inne miejsce i wykonujesz tę akcję od razu.
Zsuidakra
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2021, 06:36
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Zsuidakra »

michal88mielec pisze: 25 gru 2021, 20:09 Czy można mieć w jakiś sposób Myszka I i króla równocześnie albo teatr i operę - np. nie korzystać z przywileju czerwonej wstążki? Jeśli tak czy kumulują się podobne premie?
Można jeśli za obie karty zapłaciłeś produktami z tym, że najpierw wystawiłeś Króla, Teatr a później Mieszka, Operę. Jak zagrasz najpierw Legendarne karty (nawet płacąc produktami), to te ze wstążek już nie możesz zagrać do miasta.
Premie się kumulują.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2022, 11:15 przez Zsuidakra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: donmakaron »

Zsuidakra pisze: 30 gru 2021, 07:13
michal88mielec pisze: 25 gru 2021, 20:09 Czy można mieć w jakiś sposób Myszka I i króla równocześnie [...]
Można jeśli za obie karty zapłaciłeś produktami z tym, że najpierw wystawiłeś Króla, Teatr a później Mieszka, Operę. Jak zagrasz najpierw Legendarne karty (nawet płacąc produktami), to te ze wstążek już nie możesz zagrać do miasta.
Nope. Nie można. Jeśli króla mam w swojej wiosce, mogę go tylko zastąpić Mieszkiem, nie mogę po prostu zagrać Mieszka za surowce w takim wypadku i nie mogę posiadać obu w swojej wiosce. Autor gry potwierdza to w tym wątku na bgg.
Zsuidakra
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2021, 06:36
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Zsuidakra »

donmakaron pisze: 30 gru 2021, 09:23
Nope. Nie można. Jeśli króla mam w swojej wiosce, mogę go tylko zastąpić Mieszkiem, nie mogę po prostu zagrać Mieszka za surowce w takim wypadku i nie mogę posiadać obu w swojej wiosce. Autor gry potwierdza to w tym wątku na bgg.
Mój angielski jest trochę słaby, z tego co zrozumiałem to jak mam unikatową i chcę mieć legendarną to muszę ją zamienić, a jak mam zwykłe to mogę postawić kilka i jedną z nich zamienić na legendarną.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: donmakaron »

Po prostu w tym przykładzie Król jest unikatowy i Mieszko liczy się jak Król. Nie można mieć obu na stole w tym samym czasie.
Jeśli Legenda byłaby nieunikatowa, można mieć na stole w tym samym czasie jej wersję podstawową i legendarną.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: staniach21 »

Zsuidakra pisze: 30 gru 2021, 11:00
donmakaron pisze: 30 gru 2021, 09:23
Nope. Nie można. Jeśli króla mam w swojej wiosce, mogę go tylko zastąpić Mieszkiem, nie mogę po prostu zagrać Mieszka za surowce w takim wypadku i nie mogę posiadać obu w swojej wiosce. Autor gry potwierdza to w tym wątku na bgg.
Mój angielski jest trochę słaby, z tego co zrozumiałem to jak mam unikatową i chcę mieć legendarną to muszę ją zamienić, a jak mam zwykłe to mogę postawić kilka i jedną z nich zamienić na legendarną.
Tu bardziej chodzi o to, ze jak masz np. 3 farmy i chcesz zagrac darmowy "Ryneczek" to jedną z nich odrzucasz,a dwie Ci zostaną stąd istnieje opcja posiadania karty zwyklej + legendarnej. Z racji tego, że unikatowych jak sama nazwa wskazuje możesz mieć max. 1 w swojej "wiosce" nie ma szans na sytuacje, w której unikatowa karta jest wraz ze swoja legenda ( w waszym przypadku król). Niesprawiedliwy byłby obowiązek odrzucania wszystkich 3 farm za 1 legende stąd zawsze wyrzucasz max. 1 zwykłą kartę, a reszta zostaje. Nalezy pamietac, że od tego momentu nie można zagrywać podstawowej wersji ( w podanym przykladzie kolejnej karty farmy :) )
Zsuidakra
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2021, 06:36
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Zsuidakra »

Podczas ostatniej rozgrywki miałem sytuację, że przeciwnik chciał zagrać do mojego miasta Krostawca Awanturnika ( w związku z wątpliwością nie zagrał) mając pełne miasto. Czy przeciwnik może zabrać mi produkcyjną kartę i ją po prostu odrzucić, czy musi ją zagrać do swojego miasta? Wiadomo ja i tak odrzucam 2 karty.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: donmakaron »

Zsuidakra pisze: 03 sty 2022, 12:31 Podczas ostatniej rozgrywki miałem sytuację, że przeciwnik chciał zagrać do mojego miasta Krostawca Awanturnika ( w związku z wątpliwością nie zagrał) mając pełne miasto. Czy przeciwnik może zabrać mi produkcyjną kartę i ją po prostu odrzucić, czy musi ją zagrać do swojego miasta? Wiadomo ja i tak odrzucam 2 karty.
Extrapolując z FAQ powiedziałbym, że Krostawiec wchodzi do twojego miasta, ale nie zabiera karty produkcyjnej. Jest to jednak jedynie moja interpretacja.
Zapytałem na bgg, może znajdzie się oficjalna odpowiedź.
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Coval »

Po pierwszej rozgrywce mam kilka pytań:
1. mam już 15 kart w mieście. Mogę budować kolejne odrzucając (niszcząc) na stos odrzuconych niepotrzebne?
2. Jeżeli zaczynam nową porę roku, to nie robię nic więcej poza ściąganiem meepli i dobraniem nowego oraz aktywacją kart produkcyjnych lub dobraniem 2 kart z łąki (w zależności od pory roku).
3. po moim Przygotowaniu do nowej pory roku, inni gracze jeszcze w poprzedniej porze roku mogą zajmować miejsca które zwolniły moje Meeple?
4. Czy w kolejnej rundzie, po Przygotowaniu do nowej pory roku, gram już w kolejnej porze roku podczas gdy przeciwnicy grają jeszcze w poprzedniej, czy mam na nich czekać?

PK
I've had worst!
Majek
Posty: 62
Rejestracja: 07 lis 2010, 09:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Majek »

Coval pisze: 22 sty 2022, 23:52 Po pierwszej rozgrywce mam kilka pytań:
1. mam już 15 kart w mieście. Mogę budować kolejne odrzucając (niszcząc) na stos odrzuconych niepotrzebne?
2. Jeżeli zaczynam nową porę roku, to nie robię nic więcej poza ściąganiem meepli i dobraniem nowego oraz aktywacją kart produkcyjnych lub dobraniem 2 kart z łąki (w zależności od pory roku).
3. po moim Przygotowaniu do nowej pory roku, inni gracze jeszcze w poprzedniej porze roku mogą zajmować miejsca które zwolniły moje Meeple?
4. Czy w kolejnej rundzie, po Przygotowaniu do nowej pory roku, gram już w kolejnej porze roku podczas gdy przeciwnicy grają jeszcze w poprzedniej, czy mam na nich czekać?

PK
1. Generalnie nie możesz już budować. Chyba, że masz w mieście odpowiednie karty (budowle), które na to pozwalają, np. Loch, Uniwersytet. Nie pamiętam czy ruiny też tak działają.
2. Tak jak piszesz.
3. Tak.
Grasz w nowej porze roku. Nie czekasz.
Rakieta12
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2022, 23:11

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Rakieta12 »

Witam .

Mam pytanie co do karty „ loch „ nie jestem pewna co do korzyści jej użytku . Mógł by ktoś mi wytłumaczyć dokładnie na przykładzie ?


Dziękuje
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fojtu »

Rakieta12 pisze: 24 sty 2022, 11:10 Witam .

Mam pytanie co do karty „ loch „ nie jestem pewna co do korzyści jej użytku . Mógł by ktoś mi wytłumaczyć dokładnie na przykładzie ?


Dziękuje
Chodzi o pozbycie się mniej użytecznego Zwierzaka w celu uzyskania zniżki.
Przykład:
Gra zbliża się powoli do końca i masz Zwierzaka, dającego jakiś mały benefit i tylko 1 punkt (np. Sklepikarz). Powoli zaczyna Ci brakować miejsca, więc możesz wrzucić go do lochy (zwalniając miejsce) oraz dodatkowo uzyskać zniżkę 3 na kolejną kartę. 3 zniżki dowolnych surowców to bardzo dużo jeżeli weźmiemy np. zniżkę 3 kamyków na Zamek czy podobną kartę. Loch działa też świetnie ze Zwierzakami dającymi benefit kiedy są zagrywane a potem blokującymi miejsce - dostajemy benefit po zagraniu a potem cyk do lochu.
ODPOWIEDZ