Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Rakieta12
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2022, 23:11

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Rakieta12 »

Fojtu pisze: 24 sty 2022, 11:16
Chodzi o pozbycie się mniej użytecznego Zwierzaka w celu uzyskania zniżki.
Przykład:
Ostanie pytanie : loch zajmuje miejsce w mieście tak ? Ale według instrukcji może go zagrać nawet gdy mam 15 kart . Wiec jest liczona jako extra ??Wiec wedle mojego rozumowania . Stawiam loch .( jako 16 kartę ) >>W następnej kolekcje chcąc postawić np . Zamek . Stawiam go za 3 mniej . A Pod lochem umieszczam np . Gołębia pocztowego . Z punktami dalej jestem na 0 po zagraniu lochu ale zyskuje surowce .
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fojtu »

Rakieta12 pisze: 24 sty 2022, 12:07 ..
Loch zajmuje miejsce, ale potencjalnie możesz podłożyć pod niego 2 karty lub po podłożeniu pod niego kartę zniszczyć innym efektem np. uniwersytetem.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

Rakieta12 pisze: 24 sty 2022, 12:07 Ostanie pytanie : loch zajmuje miejsce w mieście tak ? Ale według instrukcji może go zagrać nawet gdy mam 15 kart . Wiec jest liczona jako extra ??Wiec wedle mojego rozumowania . Stawiam loch .( jako 16 kartę ) >>W następnej kolekcje chcąc postawić np . Zamek . Stawiam go za 3 mniej . A Pod lochem umieszczam np . Gołębia pocztowego . Z punktami dalej jestem na 0 po zagraniu lochu ale zyskuje surowce .
Możesz użyć Lochu nawet w mieście z 15 kartami.

Nie możesz zagrać Lochu gdy już masz 15 kart, możesz użyć jego umiejętności żeby zwolnić miejsce dla nowej karty (nr 15). Tzn. Loch musi być już wcześniej w twoim mieście.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Baldwin
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2020, 08:41
Has thanked: 12 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Baldwin »

1. Buduję Farmę, a następnie zagrywam za darmo Żonę.
Potem usuwam Farmę z miasta przy użyciu Ruin czy Uniwersytetu. Żona zostaje.
Później buduję nową Farmę i zagrywam za darmo Męża.
Czy są normalnie małżeństwem i Mąż bierze jagody za Farmę i Żonę, a Żona dostaje bonus na koniec za Męża?

2. Co się dzieje ze stworzeniami uwięzionymi w Lochu po jego zamianie w Ruiny czy usunięciu przy użyciu Uniwersytetu?
Odrzucamy wszystko czy uwalniamy stworzenia z powrotem do miasta?
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022, 19:59 przez Baldwin, łącznie zmieniany 1 raz.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

Baldwin pisze: 29 sty 2022, 19:55 1. Buduję Farmę, a następnie zagrywam za darmo Żonę.
Potem usuwam Farmę z miasta przy użyciu Ruin czy Uniwersytetu.
Później buduję nową Farmę i zagrywam za darmo Męża.
Czy są normalnie małżeństwem i Mąż bierze jagody za Farmę i Żonę, a Żona dostaje bonus na koniec za Męża?

2. Co się dzieje ze stworzeniami uwięzionymi w Lochu po jego zamianie w Ruiny czy usunięciu przy użyciu Uniwersytetu?
Odrzucamy wszystko czy uwalniamy stworzenia z powrotem do miasta?
1. Tak, są normalnie małżeństwem.

2. Odrzucamy wszystko.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: litk »

Mam pytanie odnośnie kart rzeki z Perłowego potoku. Co oznacza że mam np. "odkryć i odrzucić 3 kary z ręki"? Jak mogę odkryć 3 karty z ręki? Rozumiem, że mam odrzucić 3 karty w tym samym kolorze z ręki, ale o co chodzi z tym odkryciem?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1726
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Tomzaq »

Chodzi o to, że pokazujesz je innym graczom. Że nie kantujesz,, w tym sensie.
Who is John Galt?
Posiadam
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Pytanie do starych wyjadaczy... :) Czyli tych co grają z zimowym szczytem. Jako doświadczony gracz zagrałbym, tak jak opisuje, ale chciałbym poznać zdanie innych.. Zagrałem niedźwiedzia ( duży zwierzak ) na pole akcji 3 gałązki i biorę 3 jagody. Jeżeli zagram strażnika leśnego i przesunę pionek z niedźwiedziem np na pole akcji 2 żywice, to czy biorę znowu 2 jagody? Bo na strażniku leśnym jest słowo ,,przesuń'' ,a na niedźwiedziu słowo ,,zagraj'':) pzdr
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Void »

szymuss pisze: 06 lut 2022, 23:46 Pytanie do starych wyjadaczy... :) Czyli tych co grają z zimowym szczytem. Jako doświadczony gracz zagrałbym, tak jak opisuje, ale chciałbym poznać zdanie innych.. Zagrałem niedźwiedzia ( duży zwierzak ) na pole akcji 3 gałązki i biorę 3 jagody. Jeżeli zagram strażnika leśnego i przesunę pionek z niedźwiedziem np na pole akcji 2 żywice, to czy biorę znowu 2 jagody? Bo na strażniku leśnym jest słowo ,,przesuń'' ,a na niedźwiedziu słowo ,,zagraj'':) pzdr
I klasycznie angielska wersja językowa ułatwia :) W angielskiej jest "when placing" czyli stawiając. Więc moim zdaniem otrzymujesz ponownie jagody :) Twórca wypowiedział się co z przypadkiem użycia wieży zegarowej i w takim przypadku nie otrzymujesz bo wtedy po prostu ponownie aktywujesz lokalizację na której niedźwiedź już stał :P
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Coval »

1. Ktoś mi ostatnio powiedział że, kart niebieskich można użyć tylko jednej przy zagrywaniu jednej karty? Ale nigdzie tego nie znalazłem.
Czy tak jest faktycznie? Mając np. Sklepikarza i Sędziego i zagrywając jakieś stworzenie muszę wybrać czy z Sędziego zamieniam jeden surowiec na inny CZY odbieram jagodę ze sklepikarza po zagraniu tego stworzenia?
2. Jeżeli tak jest jak w pkt 1., to co ze stworzeniami zagrywanymi za free z wystawionych budynków (Magazyn - Sprzątacz). Można w dalszym ciągu użyć jednej zniżkowej niebieskiej karty?
I've had worst!
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

Coval pisze: 10 lut 2022, 15:35
Odpalasz wszystkie karty niebieskie ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
shift1998
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2022, 10:30

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: shift1998 »

Witam, czy mógłby ktoś wytłumaczyć działanie kart: kaplica, pasterz, wieża zegarowa. Z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 392
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

shift1998 pisze: 14 lut 2022, 10:34 Witam, czy mógłby ktoś wytłumaczyć działanie kart: kaplica, pasterz, wieża zegarowa. Z góry dziękuje.
Na początek radzę zajrzeć na koniec instrukcji, gdzie wszystkie karty są wyjaśnione ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
dzium
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2015, 23:25
Has thanked: 4 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: dzium »

Karta Architek: 1 pkt za każda niewykorzystana żywice i kamyk, ale maksymalnie 6.

Czyli: trzeba mieć żywice i kamyk, żeby zdobyć 1 pkt
Żywica i kamyk nie dają 2 pkt?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

dzium pisze: 30 kwie 2022, 15:05 Karta Architek: 1 pkt za każda niewykorzystana żywice i kamyk, ale maksymalnie 6.

Czyli: trzeba mieć żywice i kamyk, żeby zdobyć 1 pkt
Żywica i kamyk nie dają 2 pkt?
Każdy kamyk i każda żywica daje po 1 pkt, łącznie max 6 ;)

Np 2 kamyki i żywica to łącznie 3 pkt
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

dzium pisze: 30 kwie 2022, 15:05 Karta Architek: 1 pkt za każda niewykorzystana żywice i kamyk, ale maksymalnie 6.

Czyli: trzeba mieć żywice i kamyk, żeby zdobyć 1 pkt
Żywica i kamyk nie dają 2 pkt?
Często pada pytanie o te kartę, a ja dodam że w instrukcji jest pokazane jak się ją powinno liczyć w przykładowej punktacji na 14 i 15 stronie.
xkvzmx
Posty: 1
Rejestracja: 06 mar 2022, 11:36
Has thanked: 1 time

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: xkvzmx »

Mam pytanie odnośnie jednej karty leśnej polany: "Odrzuć dowolną liczbę kart, a następnie dobierz 2 karty za każdą odrzuconą." Czy mogę odrzucić 5 lub więcej kart, dobierając karty do 8 na ręce czy muszę odrzucić taką ilość kart, by zawsze dobrać na ich miejsce 2 nowe. Np. mając 5 kart odrzucam max 3 karty (zostają mi 2 + dobieram 6 nowych do 8 ) ?
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: paracelsus444 »

Możesz odrzucić dowolną liczbę kart, nawet 8 i potem dobierasz do 8. Jest to dozwolone. Dobieranie kart jest nagrodą więc jeśli odrzucisz X a dobierzesz mniej niż 2X bo już masz max na ręce to Twoja strata.
szymczakins
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2022, 09:43

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymczakins »

Cześć, mam pytanko o 2 kafelki podróży jakie trzeba opłacić w dodatku zimowy szczyt gdy rusza się królikiem na ostatnią wyprawę. Chodzi o kafelki z punktami zwycięstwa (3 lub 4). Czy oznaczenie opłacenia punktami zwycięstwa oznacza, że muszę odrzucić 2 punkty zwycięstwa (i czy to są w ogóle takie punkty "luzem" czy mogą być np. na doktorze czy snycerzu) żeby wziąć 3 punkty (czyli de facto jestem tylko 1 punkt do przodu i adekwatnie odrzucić 3 punkty zwycięstwa żeby wziąć 4 - czyli także być tylko 1 punkt do przodu) czy po prostu muszę mieć na ręku zdobyte podczas gry takie punkty. Bo rozumiem, że jak jest koszt np. 3 kamieni, czy 3 żywic to muszę je fizycznie oddać do banku i później nie mogę już transferować przy podliczaniu finalnych punktów ich kartą np. architekta ? Dzięki za odpowiedź
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Eldaril »

Tu chodzi o koszt 3 albo 4 punktów, które zdobywamy fizycznie. Czyli żeby móc przejść daną krainę królikiem, musimy odrzucić te fizyczne punkty, czyli żetony (czy tam monety, jak ktoś ma).
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Gargi »

A co w wypadku gry buduję farmę i za darmo dam sobie męża a później taką farmę chce odrzucić lub zamienić w ruinę to nie ma to żadnych konsekwencji w tym że muszę tego męża też usunąć nie?
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: paracelsus444 »

Gargi pisze: 27 wrz 2022, 22:01 A co w wypadku gry buduję farmę i za darmo dam sobie męża a później taką farmę chce odrzucić lub zamienić w ruinę to nie ma to żadnych konsekwencji w tym że muszę tego męża też usunąć nie?
męża nie usuwasz... w momencie zagrania były spełnione warunki, to że potem niszczysz farme nie oznacza że mąż wylatuje
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Gargi »

Grając solo gdy zagrywam kartę błazna do miasta auto y to według instrukcji odrzucam kartę błazna i jedna losowa kartę z jego miasta. To jest akurat ok bo jedna karta to - 2pkt dla niego (3jak odrzucę kartę pomyślności). I tu właśnie się zastanawiam : jak zagrywam kartę (w tym przypadku błazna) to zawsze muszę losować kością która kartę ma wziąć. Jaki tu sens zagrywać błazna do jego miasta jak odrzucę mu kartę a za chwilę rzucam i dobieram z łąki. Punktowo wychodzi na to samo
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: paracelsus444 »

Jak zagrywasz kartę do swojego miasta to dobierasz kartę przeciwnikowi. Jak zagrywasz kartę do miasta przeciwnika (błazen) to nie dobierasz mu kart.
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Gargi »

paracelsus444 pisze: 29 wrz 2022, 13:39 Jak zagrywasz kartę do swojego miasta to dobierasz kartę przeciwnikowi. Jak zagrywasz kartę do miasta przeciwnika (błazen) to nie dobierasz mu kart.
Teraz rozumiem. Drugim plusem takiego zagrania jest to że sam przeciwnik mi tej gry nie zagra jeśli go uprzedzę.
ODPOWIEDZ