Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Everdell - pytania o zasady

Post autor: addekk »

Szybkie pytanie jak zrobię akcje przygotuj się do następnej pory roku to ja zaczynam następna porę roku i gram załóżmy w wiośnie kiedy reszta graczy jest w zimie czy czekam na nich ?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10897
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: japanczyk »

addekk pisze: 12 sty 2020, 11:24 Szybkie pytanie jak zrobię akcje przygotuj się do następnej pory roku to ja zaczynam następna porę roku i gram załóżmy w wiośnie kiedy reszta graczy jest w zimie czy czekam na nich ?
Czekasz na nich, sciagasz swoje pionki wiec gracze moga wciaz wykorzystac pola ktore zajmowales
dopiero jak wszyscy spasuja i zrobia przygotowanie do kolejnej pory roku to zaczyna sie kolejna pora roku
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vikingowa »

No nie wiem... Z tego co słyszałam można zacząć nową porę roku kiedy inni gracze wciąż kontynuują swoją...
Noidea
Posty: 78
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 107 times
Been thanked: 18 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Noidea »

I takie też są oficjalne zasady w instrukcji ;)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Nidav »

Potwierdzam. Różni gracze mogą być w różnych porach roku. Na BGG nawet przytaczano słowa samego autora, ktory się na ten temat wypowiadał, że fabularnie miasta położone są w innych częściach doliny, więc lato może przybyć szybciej do miasta położonego np. na zboczu ;)
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 216 times
Been thanked: 56 times

Everdell

Post autor: brutusss »

Szybkie pytanko co do limitu kart na ręce.

Limit wynosi 8 szt, czy jeśli mamy dobrać karty przy pełnej ręce karty dobieramy i odrzucamy czy pomijamy dociąg nowych kart ?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10897
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: japanczyk »

Ok, to źle graliśmy - my bad. Winie osobę która tłumaczyła zasady XD
Personalnie uważam że to... słabe :-P

Rzuciłem okiem do instrukcji (angielskiej) i nie jest to jasno sformułowane. Jedyne co jest napisane to, że gracze nie muszą przystępować do fazy prep for season w tym samym czasie...
No cóż, dzięki za wyprowadzenie z błędu, może to zmienić dynamikę gry
Ostatnio zmieniony 12 sty 2020, 13:28 przez japanczyk, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Blue »

Jak jest głupie i działa, to nie jest głupie ;).
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

W instrukcji jest to raczej kiepsko napisane, ale na mój rozum słowa ze strony 11 "Jeśli dobierasz karty, robisz to tak, aby mieć ich w sumie nie więcej niż 8" świadczą o tym, że dobieramy do 8 i kończymy dalsze dobieranie.
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 216 times
Been thanked: 56 times

Re: Everdell

Post autor: brutusss »

I tu właśnie pojawił się problem kiedy przyszło do dobrania 2 kart z łąki przy zmianie pory roku, kiedy reszta graczy liczy na coś nowego do wyboru a Ty masz pełną rękę :)
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Everdell

Post autor: addekk »

Ja grałem tak że zrzucałem je ze stołu na odrzucone
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: donmakaron »

japanczyk pisze: 12 sty 2020, 13:15 Rzuciłem okiem do instrukcji (angielskiej) i nie jest to jasno sformułowane. Jedyne co jest napisane to, że gracze nie muszą przystępować do fazy prep for season w tym samym czasie...
Jest napisane, że po akcji przygotowania do następnej pory roku, jak przyjdzie twoja tura, to robisz normalnie akcję pionkiem albo grasz kartę.

Gdy skończysz [akcję Przygotuj się do następnej pory roku], kolejny gracz rozpoczyna swoją turę. Gdy nadejdzie Twoja następna tura, znów wybierasz jedną z akcji (zagraj robotnika albo zagraj kartę).

edit: znaczy się w polskiej tak jest napisane, angielskiej nie sprawdzałem.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10897
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: japanczyk »

donmakaron pisze: 13 sty 2020, 11:50
japanczyk pisze: 12 sty 2020, 13:15 Rzuciłem okiem do instrukcji (angielskiej) i nie jest to jasno sformułowane. Jedyne co jest napisane to, że gracze nie muszą przystępować do fazy prep for season w tym samym czasie...
Jest napisane, że po akcji przygotowania do następnej pory roku, jak przyjdzie twoja tura, to robisz normalnie akcję pionkiem albo grasz kartę.

Gdy skończysz [akcję Przygotuj się do następnej pory roku], kolejny gracz rozpoczyna swoją turę. Gdy nadejdzie Twoja następna tura, znów wybierasz jedną z akcji (zagraj robotnika albo zagraj kartę).
Ech, ale własnie w angielskiej tego nie ma - w polskiej jest to jasno i klarownie jak widac wyłuszczone. W angielskiej dla nas nie było to tak oczywiste i kierujac sie blednie doswiadczeniem oczywistym dla nas było czekanie na skonczenie przez innych sezonu
Spoiler:
Anyway, w tym tygodniu zagram z poprawnymi zasadami, ciekaw jestem czy zmieni to moje spojrzenie na gre
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Everdell

Post autor: olocop »

brutusss pisze: 12 sty 2020, 13:14 Szybkie pytanko co do limitu kart na ręce.

Limit wynosi 8 szt, czy jeśli mamy dobrać karty przy pełnej ręce karty dobieramy i odrzucamy czy pomijamy dociąg nowych kart ?
addekk pisze: 12 sty 2020, 16:18 Ja grałem tak że zrzucałem je ze stołu na odrzucone
Sam też miałem wątpliwość co do zasady limitu ośmiu kart. Po pierwsze, 8 kart to "twardy" limit (w odróżnieniu od "miękkiego" limitu, gdzie przy posiadaniu 8 kart na ręce mógłbym dobrać więcej kart i zredukować rękę do 8 ). Z jednej strony sugeruje to opis przekazywania kart innym graczom, z drugiej to, że opcja "miękkiego" limitu dyskutowana była na bgg jako house rule i pojawiały się opinie że zbytnio zaburzy grę, a pozbywanie się kart z ręki należy do strategii gry. Instrukcja nie mówi jednak, że przy limicie nie wolno dobrać kart, ale że są dobierane, nawet jeśli miałbyś się ich natychmiast pozbyć. Więc rozumiem to tak jak podawał addekk.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

A dla mnie właśnie nie powinno się ich dobierać, odrzucać czy cokolwiek w tym stylu. Dobiera się do ośmiu i to jest, jak właśnie zostało napisane, "twardy" limit. Czyli jeśli mam siedem kart na ręce, mam dobrać dwie, to dobieram jedną i tyle, koniec akcji. Jeśli karty miałyby być odrzucane, to myślę, że byłoby to bardziej sprecyzowane w instrukcji, a zarządzanie swoją ręką jest na tyle istotne, że jeśli się nie ogarnęło tego dobrze, to niestety nie dobierze się karty lub też nie pojawią się nowe na łące.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell

Post autor: donmakaron »

James Wilson na bgg potwierdza, że limit jest twardy i nie można dobierać ponad 8 kart w żaden sposób.

Czy jak mam 15 kart w mieście, to mogę zagrać nową kartę usuwając z miasta Karczmarza w ramach jego efektu? Niby nie, ale procedura zagrywania kart sugeruje, że może jednak tak...

edit: Ten sam James Wilson wyjaśnia na bgg, że można tak zrobić. Mając 15 kart w mieście i np. Loch albo Karczmarza, można zagrać kolejną kartę, jeśli grając ją usunie się jakimś efektem inną kartę, w ten sposób zwalniając miejsce w mieście.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Everdell

Post autor: addekk »

donmakaron pisze: 13 sty 2020, 14:55 James Wilson na bgg potwierdza, że limit jest twardy i nie można dobierać ponad 8 kart w żaden sposób.
Czyli mam 8 kart na ręce mam dobrać kolejne np w fazie lato że srodka to zostawiam je tam ?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

Dokładnie tak. Autor w tamtym wątku pisze też, że nie ma żadnego wyjątku od zasady limitu 8 kart na ręce (dodaje "jeszcze", co podejrzewam odnosi się do dodatku Bellfire, bo tam pojawiają się umiejętności graczy, które np. ten limit zwiększają). Na stos kart odrzuconych lądują karty z ręki gracza (czy też miasta przy działaniu niektórych kart), zatem jeśli miałyby być odrzucane, to najpierw musiałyby trafić na rękę. A że nie ma wyjątków od zasady limitu, to dobieranie kończy się, kiedy ma się 8 kart na ręce. I na tym koniec, nic nie idzie na stos kart odrzuconych, nic się więcej nie dzieje.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell

Post autor: donmakaron »

Podają też tam ciekawy przypadek z Nauczycielem (dobierz dwie karty i oddaj jedną przeciwnikowi). Otóż mając 7 kart na ręce po prostu dobieram jedną i nic nie oddaję przeciwnikowi.
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Everdell

Post autor: marcindlubacz »

Mam pytanie odnośnie pola przy rzece gdzie dobiera się dwie karty i żeton punktów. Mogę sobie wybrać żeton który chce?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10897
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Everdell

Post autor: japanczyk »

marcindlubacz pisze: 16 sty 2020, 08:50 Mam pytanie odnośnie pola przy rzece gdzie dobiera się dwie karty i żeton punktów. Mogę sobie wybrać żeton który chce?
Dobierasz żeton za 1 pkt ;-)
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Everdell

Post autor: Rafał80 »

Witam.

Pytanie do wariantu solo. W punktacji Krostawiec ma wpisane że otrzymuje punkty za podróż. Na które pole punktacji go przesuwamy? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. I czy my jako pierwsi stawiamy postać na polu podróży?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell

Post autor: donmakaron »

Rafał80 pisze: 16 sty 2020, 12:43 Witam.

Pytanie do wariantu solo. W punktacji Krostawiec ma wpisane że otrzymuje punkty za podróż. Na które pole punktacji go przesuwamy? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. I czy my jako pierwsi stawiamy postać na polu podróży?
Instrukcja, strona 16:
3) Przesuń robotnika Krostawca na następną kartę lasu przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara.
Podczas wiosennej akcji
Przygotuj się do nowej pory roku przesuń robotnika Krostawca z pola z 3 gałązkami na pole z 2 bryłkami żywicy. Podczas letniej akcji przesuń tego robotnika na pole z 1 kamykiem. Podczas jesiennej akcji przesuń go na pole z 1 jagodą i 1 kartą.
Jesienią usuń robotnika Krostawca z trzeciej kar­ty lasu i połóż go na polu podróży za 3 punkty.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 271
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 107 times

Re: Everdell

Post autor: yaro_ »

Rafał80 pisze: 16 sty 2020, 12:43 Witam.

Pytanie do wariantu solo. W punktacji Krostawiec ma wpisane że otrzymuje punkty za podróż. Na które pole punktacji go przesuwamy? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. I czy my jako pierwsi stawiamy postać na polu podróży?
Instrukcja opisuje dokładnie, że:
- w 1 roku pole za 3 pkt
- w 2 roku pole za 4 pkt
- w 3 roku pole za 5 pkt

Robi na samym początku jesieni, więc mało prawdopodobne żeby zrobić to przed nim.
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Everdell

Post autor: Rafał80 »

Mój błąd , ślepota nie boli :)
Dzięki i sorry za zawracanie głowy.
ODPOWIEDZ