Everdell - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Koklusz »

Cześć,

Czy są jakies dodatkowe home rules, które powodują większy obieg kart przy grze dwuosobowej?
Gramy w samą podstawkę i wczoraj jak wściekły wywalałałem i dobierałem karty, żeby znaleźć strażnika lesnego, ale bez sukcesu.
Z góry dzieki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

Koklusz pisze: 09 sty 2023, 11:52 Cześć,

Czy są jakies dodatkowe home rules, które powodują większy obieg kart przy grze dwuosobowej?
Gramy w samą podstawkę i wczoraj jak wściekły wywalałałem i dobierałem karty, żeby znaleźć strażnika lesnego, ale bez sukcesu.
Z góry dzieki za odpowiedź.
Proszę:
https://boardgamegeek.com/thread/205105 ... ant-border
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Alucard1982 »

My gramy z wariantem "Granica" i się dobrze sprawdza.
Puste miejsce na czwartą lokację Łąki to tzw. "Granica".
Za każdym razem, kiedy jakaś karta (lub karty) jest zabierana z Łąki, uzupełniając ją, kładziesz również 1 kartę odkrytą na odkryty stos Granicy.
Wierzchnią kartę z tego stosu traktujesz jako dodatkową kartę Łąki - możesz ją zagrać (wtedy nie dokładasz kolejnej na Granicę).
Mam nadzieję, że to dobrze wyjaśniłem...
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Alucard1982 »

Przepraszam, nie zauważyłem poprzedniego posta - dokładnie z takim wariantem gramy :)
LukGau24
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2023, 00:14
Has thanked: 2 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: LukGau24 »

Mam pytanie odnośnie zagrania Karczmarza do miasta z 15 kartami. Jak on wtedy działa? Odrzucam inne zwierzy czy jak? W instrukcji pisze że można go zagrać w mieście z 15 kartami i nie pobieramy wtedy bonusu 3 jagód. Nie kumam tego.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1035 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

LukGau24 pisze: 13 mar 2023, 05:42 Mam pytanie odnośnie zagrania Karczmarza do miasta z 15 kartami. Jak on wtedy działa? Odrzucam inne zwierzy czy jak? W instrukcji pisze że można go zagrać w mieście z 15 kartami i nie pobieramy wtedy bonusu 3 jagód. Nie kumam tego.
Nie ma takiego zapisu w instrukcji jak napisałeś. Użycie karty i zagranie to dwie różne rzeczy. Jest napisane że można to użyć w mieście z 15 kartami. powoduje to odrzucenie karczmarza i zagranie nowej karty taniej co w efekcie znów powoduje że masz 15 kart.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Iak
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2021, 13:47
Has thanked: 2 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Iak »

Cześć,

Czy ktoś może wie jak działa karta Koci czarodziej z fanowskiego dodatku? Czytając opis karty oraz instrukcję do niej dołączoną nie jesteśmy w stanie rozszyfrować jak ona działa.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 381
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 561 times
Been thanked: 368 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kuleczka91 »

Iak pisze: 17 cze 2023, 17:40 Cześć,

Czy ktoś może wie jak działa karta Koci czarodziej z fanowskiego dodatku? Czytając opis karty oraz instrukcję do niej dołączoną nie jesteśmy w stanie rozszyfrować jak ona działa.
Obrazek

Obrazek
A co to jest nieklarownego? Przecież masz dokładnie opisane. Po prostu ta karta pozwala na przeciągnięcie Twojej gry co czasami ma znaczenie, bo przeciwnik w swojej kolejce musi wtedy zagrać jakąś kartę, iść gdzieś, albo zakończyć porę roku. Dzięki temu kotu np. może się zdarzyć tak, że to pozwoli Tobie na przeciągnięcie swojej kolejki i bądź może w tym czasie zwolnią się jakieś pola z akcją zanim kolejka znowu do Ciebie wróci. Jeśli nie masz co w swojej kolejce zrobić to zwykle musisz przejść do nowej pory roku wg normalnych zasad gry. Karty tej nie zagrywasz do miasta jak normalnie tylko leci na stos kart odrzuconych w ciągu gry. Koszt zagrania to dyniowa chatka (za darmo) lub 1 jagoda. Po zagraniu karty (jako Twoja kolejka) na stos kart odrzuconych bierzesz jagodę z puli.
Ekonompce
Posty: 1
Rejestracja: 02 lip 2023, 14:37

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Ekonompce »

Witam,

Mam pytanie o Błazna. Czy można go wrzucić do Lochu? I w ten sposób pozbyć?

Pytam gdyż z założenia błazen odejmuje 2 punktu. Ale zgodnie z zasadą karty loch, w momencie jego umieszczenia pod lochem możemy zagrać karte o 3 surowce mniej. Więc byłby to paradoksalnie żeby kartę -2 punkty zamienić na 3 surowce.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 247
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 146 times
Been thanked: 82 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

Ofkors.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Alka312
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2023, 00:09

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Alka312 »

Hej. Czy mając 8 kart na ręce, a w nich obóz kuglarzy (akcja: dobierz 2 karty) mogę jej użyć do swojego miasta czy ilosc posiadanych kart i polecenie automatycznie blokuje jej użycie? A jeśli dozwolone jest jej użycie to dobieram 1 kartę do limitu 8?
Im więcej analizuje tym gorzej... :lol: Z góry dziękuję za odpowiedź.
Void
Posty: 208
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 80 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Void »

Możesz zagrać i dobierasz jedną kartę do ośmiu.
Zodd_immortal
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwie 2023, 09:24

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Zodd_immortal »

Cześć. Jak rozumiecie kartę z dodatku Więcej więcej - Sklepik z gazetami?
Jesli zdobędę 1-2 wydarzenia to na koniec gry dodaje odpowiednio 1/2pkt, a jeśli 3 wydarzenia to 6 punktów, CZY jeśli zdobędę 1-2 wydarzenia to na koniec gry nie ma bonusu, a jeśli 3 wydarzenia to na koniec gry bonus za tą kartę wynosi 3 punkty?

Drugie pytanie - czy jest jakaś ustalona kolejność kiedy zagrywam kartę z łąki, która powoduje dobranie kart (np wędrowiec) to najpierw dokładam kartę na łąkę i potem dobieram karty, czy najpierw dobieram, czy wg uznania? Tam samo jeśli dobieram karty z łąki przy przejściu do lata kolejność jest - biorę jedną kartę, dokładam brakującą, biorę drugą, CZY biorę dwie i uzupełniam puste miejsca?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1035 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

Zodd_immortal pisze: 26 wrz 2023, 13:33 Cześć. Jak rozumiecie kartę z dodatku Więcej więcej - Sklepik z gazetami?
Jesli zdobędę 1-2 wydarzenia to na koniec gry dodaje odpowiednio 1/2pkt, a jeśli 3 wydarzenia to 6 punktów, CZY jeśli zdobędę 1-2 wydarzenia to na koniec gry nie ma bonusu, a jeśli 3 wydarzenia to na koniec gry bonus za tą kartę wynosi 3 punkty?
Karta daje 3 pkt. Dodatkowo przy zdobyciu wydarzenia na kartę kładziesz 1 pkt z puli (wydarzenia zdobyte przed zagraniem karty do miasta się nie wliczają). Jeżeli na koniec gry masz tam 3 pkt z puli to dobierasz dodatkowe 3 pkt z puli i w sumie zdobędziesz wówczas za kartę 9pkt (3pkt za kartę, 3 z wydarzeń, 3 z bonusu)
Zodd_immortal pisze: 26 wrz 2023, 13:33 Drugie pytanie - czy jest jakaś ustalona kolejność kiedy zagrywam kartę z łąki, która powoduje dobranie kart (np wędrowiec) to najpierw dokładam kartę na łąkę i potem dobieram karty, czy najpierw dobieram, czy wg uznania? Tam samo jeśli dobieram karty z łąki przy przejściu do lata kolejność jest - biorę jedną kartę, dokładam brakującą, biorę drugą, CZY biorę dwie i uzupełniam puste miejsca?
Jeśli zagrywasz kartę z łąki, natychmiast uzupełnij puste miejsce nową kartą z talii. Jeśli zdolność pozwala Ci dobrać karty z łąki, to najpierw dobierz wszystkie karty, a następnie uzupełnij puste miejsca.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Zodd_immortal
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwie 2023, 09:24

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Zodd_immortal »

Okej, dziękuję. Rozumiem też, że za sklepik z gazetami na koniec gry otrzymam 5pkt w przypadku zdobycia dwóch wydarzeń i 10pkt w przypadku zdobycia czterech?
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Zodd_immortal pisze: 26 wrz 2023, 15:42 Okej, dziękuję. Rozumiem też, że za sklepik z gazetami na koniec gry otrzymam 5pkt w przypadku zdobycia dwóch wydarzeń i 10pkt w przypadku zdobycia czterech?
Hmm 3 pkt za bazowe pkt. Jeżeli mając sklepik w swoim mieście i zdobyłeś 4 wydarzenia od tego momentu to 4 pkt zdobywasz ( 1 pkt za każde wydarzenie) + bonus 3 pkt na koniec ,bo są co najmniej 3 pkt :)

pzdr
pave64
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2023, 19:58
Has thanked: 2 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: pave64 »

Czy mogę skorzystać z pola na karcie Poczta, jeśli mam 1, albo 0 kart?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

pave64 pisze: 18 lis 2023, 20:00 Czy mogę skorzystać z pola na karcie Poczta, jeśli mam 1, albo 0 kart?
Musisz mieć wymaganą liczbę kart na ręce.
https://boardgamegeek.com/thread/202804 ... e-question
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
pave64
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2023, 19:58
Has thanked: 2 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: pave64 »

Gram z dodatkiem Święto Lata, posiadam karę zdolności robotników "Sowy". Przeciwnik ma już limit kart na ręku, po zagraniu robotnika na pole akcji dobrałem kartę. Czy mogę ją odrzucić aby dobrać 2 kolejne?
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 89
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: shahiye »

pave64 pisze: 17 gru 2023, 19:10 Gram z dodatkiem Święto Lata, posiadam karę zdolności robotników "Sowy". Przeciwnik ma już limit kart na ręku, po zagraniu robotnika na pole akcji dobrałem kartę. Czy mogę ją odrzucić aby dobrać 2 kolejne?
Musisz wybrac gracza, ktory ma miejsce na rece. Jesli wszyscy maja pelna reke - odrzucasz i dobierasz.
Simon69
Posty: 1
Rejestracja: 24 gru 2023, 23:04

Everdell - pytania o zasady

Post autor: Simon69 »

Witam, dopiero zaczynamy przygodę i mamy pewną wątpliwość.
Chodzi o wydarzenia specjalne.. jeśli zdobywamy je jesienią, to pobieramy od razu czy czekamy do końca gry(gdy spasujemy?)i wtedy dopiero bierzemy do siebie?
Jest wydarzenie, które pozwala zdobyć po 3 pkt za włożone pod nie karty stworzeń.. kiedy je tam umieścić? Na koniec gry po podliczeniu za nie pkt bazowych czy przed? Czy w ogóle wcześniej, gdy tylko kładę na nim robotnika?

Dzięki wielkie, pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 385
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 162 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

Simon69 pisze: 24 gru 2023, 23:36 Witam, dopiero zaczynamy przygodę i mamy pewną wątpliwość.
Chodzi o wydarzenia specjalne.. jeśli zdobywamy je jesienią, to pobieramy od razu czy czekamy do końca gry(gdy spasujemy?)i wtedy dopiero bierzemy do siebie?
Jest wydarzenie, które pozwala zdobyć po 3 pkt za włożone pod nie karty stworzeń.. kiedy je tam umieścić? Na koniec gry po podliczeniu za nie pkt bazowych czy przed? Czy w ogóle wcześniej, gdy tylko kładę na nim robotnika?

Dzięki wielkie, pozdrawiam
Każde wydarzenie, zarówno specjalne jak i podstawowe, zdobywasz w momenecie wysłania na kartę/żeton robotnika. Musisz jednak wcześniej spełnić warunki (mieć wybudowane w swoim mieście dwie wymienione u góry karty). Przebieg wygląda tak: sprawdzasz czy spełanisz warunek, jeżeli tak wysyłasz tam robotnika i jeżeli do zdobycia punktów wymagana jest konkrenta akcja, musisz ją wykonać od razu (w wymienionym przypadku, od razu włożyć pod kartę wydarzenia 3 karty stworzeń z ręki).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
LoveKrowe
Posty: 1
Rejestracja: 06 lut 2024, 19:27
Has thanked: 1 time

Everdell - Dobieranie kart z łąki

Post autor: LoveKrowe »

Dzień dobry, zwracam się z pytaniem, czy jeżeli w podstawowej wersji Everdell mam w swoim mieście budowlę, a na łące dostępne jest stworzenie dla tej budowli, to czy stworzenie mogę zagrać za darmo, czy należy za nie zapłacić określoną liczbę jagódek?
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 54 times
Been thanked: 19 times

Re: Everdell - Dobieranie kart z łąki

Post autor: skibo »

LoveKrowe pisze: 06 lut 2024, 21:39 Dzień dobry, zwracam się z pytaniem, czy jeżeli w podstawowej wersji Everdell mam w swoim mieście budowlę, a na łące dostępne jest stworzenie dla tej budowli, to czy stworzenie mogę zagrać za darmo, czy należy za nie zapłacić określoną liczbę jagódek?
Możesz zagrać za darmo ( tak jak z ręki )
I kładziesz drzwiczki na budowli.
Płacisz w momencie braku budowli
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 247
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 146 times
Been thanked: 82 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

I ta budowla i to stworzenie są już że sobą połączone. Czyli jak wsadzisz tego gościa do więzienia to nie możesz już nikogo do tej chatki wsadzić. Ta chatka jest tego gościa z więzienia. On ma klucze wejściowe do tej chatki...
Po to są te drzwi, żeby o tym pamiętać.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
ODPOWIEDZ