Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 800
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Seraphic_Seal »

Jak wygląda dobieranie/odrzucanie kart mając limit kart na ręce? Bo spotkałem się z różnymi interpretacji.
- nie dobieram wcale
- dobieram, patrze co mam na ręce i odrzucam co wybiorę
- dobieram i od razu wyrzucam

Czy karty w stosie odrzuconym powinny być zakryte? Jeśli tak, to czy w trzecim przypadku odrzucam karty w ciemno?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 391
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

Seraphic_Seal pisze: 29 lis 2022, 07:08 Jak wygląda dobieranie/odrzucanie kart mając limit kart na ręce? Bo spotkałem się z różnymi interpretacji.
- nie dobieram wcale
- dobieram, patrze co mam na ręce i odrzucam co wybiorę
- dobieram i od razu wyrzucam

Czy karty w stosie odrzuconym powinny być zakryte? Jeśli tak, to czy w trzecim przypadku odrzucam karty w ciemno?
Nie dobierasz wcale. Edit po sprostowaniu poniżej: I z tego co pamiętam stos jest odkryty. Stos jest zakryty.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2022, 09:52 przez Fyei, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

Seraphic_Seal pisze: 29 lis 2022, 07:08 Jak wygląda dobieranie/odrzucanie kart mając limit kart na ręce? Bo spotkałem się z różnymi interpretacji.
- nie dobieram wcale
- dobieram, patrze co mam na ręce i odrzucam co wybiorę
- dobieram i od razu wyrzucam

Czy karty w stosie odrzuconym powinny być zakryte? Jeśli tak, to czy w trzecim przypadku odrzucam karty w ciemno?
Faktycznie polska instrukcja nie jest zbyt fortunnie napisana i pozwala na różnoraką interpretacje. W rzeczywistości, jak było to wielokrotnie wyjaśniane, także przez autora gry, jak masz limit kart na ręce nie możesz dobrać żadnej dodatkowej karty. Po prostu jeżeli akcja wymaga dobrania kart (np. w czasie przygotowania do nowej pory roku, lub gdy przeciwnik ma Ci dać jakieś karty) pomijasz to dobieranie. Jeżeli przeciwnik ma Ci oddać kartę, a ty jej nie możesz przyjąć, przeciwnik po prostu odrzuca taką kartę.

Co do drugiego pytania, str. 9 w instrukcji jednoznacznie:

"Uwaga! Karty odrzuca się zakryte na stos kart odrzuconych"
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1585
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1056 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

MaciekK5454 pisze: 29 lis 2022, 09:16 Faktycznie polska instrukcja nie jest zbyt fortunnie napisana i pozwala na różnoraką interpretacje.

Obrazek
Kompletnie się nie zgadzam. Nie wiem w jaki inny sposób miałbym to interpretować niż
-Limit kart na ręce to 8, nie mogę dobrać kart jeżeli mam limit nawet, gdybym miał ją zaraz odrzucić
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

ave.crux pisze: 29 lis 2022, 09:20
MaciekK5454 pisze: 29 lis 2022, 09:16 Faktycznie polska instrukcja nie jest zbyt fortunnie napisana i pozwala na różnoraką interpretacje.
Obrazek
Kompletnie się nie zgadzam. Nie wiem w jaki inny sposób miałbym to interpretować niż
-Limit kart na ręce to 8, nie mogę dobrać kart jeżeli mam limit nawet, gdybym miał ją zaraz odrzucić
Hej, faktycznie spotkałem się z głosami, że instrukcja jest tutaj jednoznaczna, więc zacząłem się zastanawiać, skoro tak, to czemu to pytanie o interpretację ciągle powraca i skąd są te "różne" wersje tej zasady.

I jedyna odpowiedź jaka mi przyszła do głowy, jest taka, że z tym zapisem jest jak z tym rysunkiem kobiety, na który w zależności jak spojrzysz to widzisz albo starą albo młodą postać. Jak widzisz jedną wersję to wydaje się ona oczywista i ciężko zobaczyć, że ktoś inny może to rozumieć inaczej. Po prostu mózg się zakotwicza na jedną wersję, którą widzi. Taką mam prywatną hipotezę. Moim zdaniem, możnaby to jakoś jednak przeredagować i zwyczajnie napisać, że jak masz limit kart, nie wolno Ci dobrać żadnej karty a jeżeli jakaś akcja tego wymaga, pomijasz tę część akcji i jakiś przykład.

Gwoli ścisłości tam są dwa osobne zdania, z czego jedno jest w nawiasie:

"Jeżli dobierasz karty, robisz to tak, aby mieć ich w sumie nie więcej niż 8. (Nawet jeśli miałbyś natychmiast pozbyć się dobranej karty)." - taki zapis może sugerować, że dopuszczalna jest akcja dobrania i natychmiastowego pozbycia się dobranej karty, żeby mieć 8 kart na ręce, mimo, że z punktu widzenia rozgrywki jest to trochę bezsensu. Ale jak mówię, ostateczna wersja jest, że nie dobieramy karty.
cazador
Posty: 10
Rejestracja: 06 paź 2020, 20:13

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: cazador »

Witam, mam następujące pytania:
1. Jeśli mam wybudowaną farmę, to mogę z niej za darmo wziąć albo męża albo żonę i zaznaczyć ze karta została wykorzystana. Czy jednak z farmy mogę wziąć jednocześnie męża i żonę jeśli jest taka możliwość i dopiero zaznaczyć iż karta została wykorzystana.
2. Jak działa połączenie męża z żoną. Czy podczas małżeństwa i połączenia tych kart wybieramy z której karty zdolności chcemy korzystać w dalszej części gry. Np. Dajemy na wierzch męża i do końca gry korzystamy tylko z jego zdolności, albo na wierzch dajemy żonę i na koniec gry dostajemy bonusowe pkt ale ze zdolności męża już nie mozemy korzystać. Czy jednak przy połączeniu tych kart obie zdolności działają do końca gry?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: litk »

Farma daje w gratisie albo męża albo żonę, oznaczasz wtedy kółkiem że zdolność została użyta.

Ze zdolności męża możesz skorzystać tylko jeśli masz farmę i żonę (w fazie produkcji). Za żonę dostajesz 3 punkty tylko jeśli ma męża (na koniec gry). Obie karty zajmują jedno miejsce w mieście.
cazador
Posty: 10
Rejestracja: 06 paź 2020, 20:13

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: cazador »

Co do drugiego to rozumiem jakie są ich zdolności ale chodzi mi o to czy jak połączymy te karty ( męża z żoną) to mozemy korzystać z ich obu akcji czy tylko z jednej wybranej. Czy jak będę korzystał z akcji męża ( bo ma żonę i farmę) to na koniec gry mogę tez doliczyć bonusowe pkt za jego żonę czy już nie?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: litk »

No oczywiście, że tak, ich akcje odpalają się tylko wtedy kiedy jest spełniony warunek, czyli gdy mąż posiada żonę, a żona męża.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 440 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vnzk »

cazador pisze: 30 lis 2022, 18:09 Co do drugiego to rozumiem jakie są ich zdolności ale chodzi mi o to czy jak połączymy te karty ( męża z żoną) to mozemy korzystać z ich obu akcji czy tylko z jednej wybranej. Czy jak będę korzystał z akcji męża ( bo ma żonę i farmę) to na koniec gry mogę tez doliczyć bonusowe pkt za jego żonę czy już nie?
Tak, z obu. Ich zajmowanie jednego miejsca w mieście to dodatkowy plus, nie "przykrywają" się.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 800
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Seraphic_Seal »

Pierwszy raz dodaliśmy dodatkowe karty z małych dodatków. I czy serio karty legendarne nie wchodzą w limit 15 kart (tworzą nowe miejsce)? Bo wydaje się to straaasznie mocne, zwłaszcza jak ktoś uzbiera kilka legendarnych. Wczoraj jeden gracz miał ich ze 4? W tym niebiański most, na który położył wieczne drzewo ze zniżką (to jest wtedy razem 10 punktów?) i srebrzyste źródło, które chyba też wsunął pod wieczne drzewo (i dostał tonę surowców za grosze). Wykręcił bodajże 89 punktów, ja z jedną legendarną 72 punkty. Bez tych dodatkowych kart to 60 było dla nas dużo.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: helloween85 »

Seraphic_Seal pisze: 07 gru 2022, 06:48 Pierwszy raz dodaliśmy dodatkowe karty z małych dodatków. I czy serio karty legendarne nie wchodzą w limit 15 kart (tworzą nowe miejsce)? Bo wydaje się to straaasznie mocne, zwłaszcza jak ktoś uzbiera kilka legendarnych. Wczoraj jeden gracz miał ich ze 4? W tym niebiański most, na który położył wieczne drzewo ze zniżką (to jest wtedy razem 10 punktów?) i srebrzyste źródło, które chyba też wsunął pod wieczne drzewo (i dostał tonę surowców za grosze). Wykręcił bodajże 89 punktów, ja z jedną legendarną 72 punkty. Bez tych dodatkowych kart to 60 było dla nas dużo.
Karty legendarne nie wliczają się do limitu 15 kart w mieście, ale też nie wrzucasz ich do talii tylko rozdajesz na początku gry po 2 każdemu graczowi (jedna budowla + jedno stworzenie). Resztę legendarnych kart odkładasz do pudła. Legendarne karty nie wliczają się też do limitu kart na ręce. Nie ma zatem możliwości, by zagrać więcej niż 2 legendarne karty w grze :)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 800
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Seraphic_Seal »

helloween85 pisze: 07 gru 2022, 06:53
Seraphic_Seal pisze: 07 gru 2022, 06:48 Pierwszy raz dodaliśmy dodatkowe karty z małych dodatków. I czy serio karty legendarne nie wchodzą w limit 15 kart (tworzą nowe miejsce)? Bo wydaje się to straaasznie mocne, zwłaszcza jak ktoś uzbiera kilka legendarnych. Wczoraj jeden gracz miał ich ze 4? W tym niebiański most, na który położył wieczne drzewo ze zniżką (to jest wtedy razem 10 punktów?) i srebrzyste źródło, które chyba też wsunął pod wieczne drzewo (i dostał tonę surowców za grosze). Wykręcił bodajże 89 punktów, ja z jedną legendarną 72 punkty. Bez tych dodatkowych kart to 60 było dla nas dużo.
Karty legendarne nie wliczają się do limitu 15 kart w mieście, ale też nie wrzucasz ich do talii tylko rozdajesz na początku gry po 2 każdemu graczowi (jedna budowla + jedno stworzenie). Resztę legendarnych kart odkładasz do pudła. Legendarne karty nie wliczają się też do limitu kart na ręce. Nie ma zatem możliwości, by zagrać więcej niż 2 legendarne karty w grze :)
Tak to jest jak się nie czyta instrukcji tylko zakłada, że to dodatkowe karty wtasowywane do talii, facepalm
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
cazador
Posty: 10
Rejestracja: 06 paź 2020, 20:13

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: cazador »

Witam, mam kolejne pytanie. Mianowicie jeśli w lochu mam już uwięzione zwierze to mogę ten loch np poprzez kartę uniwersytet odrzucić razem z tym zwierzęciem?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1585
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1056 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

cazador pisze: 12 gru 2022, 21:54 Witam, mam kolejne pytanie. Mianowicie jeśli w lochu mam już uwięzione zwierze to mogę ten loch np poprzez kartę uniwersytet odrzucić razem z tym zwierzęciem?
tak.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
fenix70
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2022, 22:46

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: fenix70 »

Hejka. Mam pytanie jak w mieście mam np. dwa magazyny lub dwa sklepy wielobranżowe to liczą się jako jedna pozycja w mieście czy są to oddzielę pozycje?
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

Każda karta liczy się oddzielnie.
Pamiętaj tylko, że UNIKATOWE budowle lub zwierzaki mogą być tylko RAZ w Twoim mieście. ZWYKŁE budowle lub zwierzaki wielokrotnie.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
maziar1000
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2022, 02:30

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: maziar1000 »

Witam. Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie bo nie rozuekim jednej rzeczy dt kopacza
Instrukcja mówi:
Kopacz. Po zagraniu i podczas produkcji możesz
skopiować 1 dowolną zieloną kartę produkcji
z miasta wybranego przeciwnika. Innymi słowy,
Kopacz na tę jedną chwilę staje się kopiowaną kartą.
Jeśli na przykład kopiujesz Sklep wielobranżowy,
a przeciwnik ma także Farmę, to otrzymujesz
2 jagody. Kopacz nie może skopiować Magazynu
z innego miasta. Możesz jednak skopiować Kopaczem Kopacza z innego miasta, potem aktywować
Magazyn w swoim mieście i umieścić zasoby na
Magazynie, a nie na Kopaczu.

Gra solo. Dzięki Kopaczowi możesz skopiować dowolną zieloną kartę produkcji w mieście Krostawca.
No i nie rozumiem kwestii tej aktywacji tego magazynu u mnie. Bo rozumiem że jeżeli mam magazyn a mój przeciwnik ma kopacza to kopiuje go i nim aktywuje magazyn u mnie. Ale czyli co dokładnie znaczy ta aktywacja? Czy to że kładę na niego surowce opisane na karcie czy od razu trafiają one do mnie? Bo po położeniu magazynu na kartę kładę te surowce ale żeby je zyskać muszę postawić na nich robotnika. Więc jeżeli bym miał już magazyn z tymi surowcami to ten skopiowany Kopacz robi aktywacje czyli jakby zastępuje tego robotnika?

Proszę o wytłumaczenie bo nie kumam tego. Instrukcja do mnie nie przemawia
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 391
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

maziar1000 pisze: 28 gru 2022, 16:00 Witam. Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie bo nie rozuekim jednej rzeczy dt kopacza
Instrukcja mówi:
Kopacz. Po zagraniu i podczas produkcji możesz
skopiować 1 dowolną zieloną kartę produkcji
z miasta wybranego przeciwnika. Innymi słowy,
Kopacz na tę jedną chwilę staje się kopiowaną kartą.
Jeśli na przykład kopiujesz Sklep wielobranżowy,
a przeciwnik ma także Farmę, to otrzymujesz
2 jagody. Kopacz nie może skopiować Magazynu
z innego miasta. Możesz jednak skopiować Kopaczem Kopacza z innego miasta, potem aktywować
Magazyn w swoim mieście i umieścić zasoby na
Magazynie, a nie na Kopaczu.

Gra solo. Dzięki Kopaczowi możesz skopiować dowolną zieloną kartę produkcji w mieście Krostawca.
No i nie rozumiem kwestii tej aktywacji tego magazynu u mnie. Bo rozumiem że jeżeli mam magazyn a mój przeciwnik ma kopacza to kopiuje go i nim aktywuje magazyn u mnie. Ale czyli co dokładnie znaczy ta aktywacja? Czy to że kładę na niego surowce opisane na karcie czy od razu trafiają one do mnie? Bo po położeniu magazynu na kartę kładę te surowce ale żeby je zyskać muszę postawić na nich robotnika. Więc jeżeli bym miał już magazyn z tymi surowcami to ten skopiowany Kopacz robi aktywacje czyli jakby zastępuje tego robotnika?

Proszę o wytłumaczenie bo nie kumam tego. Instrukcja do mnie nie przemawia
Aktywujesz magazyn w swoim mieście, czyli karta działa standardowo tak jak na niej opisano - możesz dołożyć na swój magazyn wybrane surowce (akcja aktywacji z karty). Żeby zebrać surowce musisz wykonać akcję robotnikiem.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
maziar1000
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2022, 02:30

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: maziar1000 »

Fyei pisze: 28 gru 2022, 18:56
maziar1000 pisze: 28 gru 2022, 16:00 Witam. Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie bo nie rozuekim jednej rzeczy dt kopacza
Instrukcja mówi:
Kopacz. Po zagraniu i podczas produkcji możesz
skopiować 1 dowolną zieloną kartę produkcji
z miasta wybranego przeciwnika. Innymi słowy,
Kopacz na tę jedną chwilę staje się kopiowaną kartą.
Jeśli na przykład kopiujesz Sklep wielobranżowy,
a przeciwnik ma także Farmę, to otrzymujesz
2 jagody. Kopacz nie może skopiować Magazynu
z innego miasta. Możesz jednak skopiować Kopaczem Kopacza z innego miasta, potem aktywować
Magazyn w swoim mieście i umieścić zasoby na
Magazynie, a nie na Kopaczu.

Gra solo. Dzięki Kopaczowi możesz skopiować dowolną zieloną kartę produkcji w mieście Krostawca.
No i nie rozumiem kwestii tej aktywacji tego magazynu u mnie. Bo rozumiem że jeżeli mam magazyn a mój przeciwnik ma kopacza to kopiuje go i nim aktywuje magazyn u mnie. Ale czyli co dokładnie znaczy ta aktywacja? Czy to że kładę na niego surowce opisane na karcie czy od razu trafiają one do mnie? Bo po położeniu magazynu na kartę kładę te surowce ale żeby je zyskać muszę postawić na nich robotnika. Więc jeżeli bym miał już magazyn z tymi surowcami to ten skopiowany Kopacz robi aktywacje czyli jakby zastępuje tego robotnika?

Proszę o wytłumaczenie bo nie kumam tego. Instrukcja do mnie nie przemawia
Aktywujesz magazyn w swoim mieście, czyli karta działa standardowo tak jak na niej opisano - możesz dołożyć na swój magazyn wybrane surowce (akcja aktywacji z karty). Żeby zebrać surowce musisz wykonać akcję robotnikiem.
Ale skoro już mam magazyn w moim mieście to musiał być jakby aktywowany czyli już miałem na nim surowce. Jeżeli postawiłem na nim robotnika to zgarnalem już surowce a robotnik cały czas stoi na tej karcie. I co wtedy jak aktywuje przez kopacza ten magazyn?
A druga sytuacja gdy wykorzystałem już tą kartę czyli zgarnalem surowce dzięki robotnikowi w poprzedniej porze roku i teraz karta stoi pusta to się zgodzę tylko w takiej sytuacji że ta sytuacja ma sens
Zsuidakra
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2021, 06:36
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Zsuidakra »

maziar1000 pisze: 28 gru 2022, 20:26
Fyei pisze: 28 gru 2022, 18:56
maziar1000 pisze: 28 gru 2022, 16:00 Witam. Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie bo nie rozuekim jednej rzeczy dt kopacza
Instrukcja mówi:

No i nie rozumiem kwestii tej aktywacji tego magazynu u mnie. Bo rozumiem że jeżeli mam magazyn a mój przeciwnik ma kopacza to kopiuje go i nim aktywuje magazyn u mnie. Ale czyli co dokładnie znaczy ta aktywacja? Czy to że kładę na niego surowce opisane na karcie czy od razu trafiają one do mnie? Bo po położeniu magazynu na kartę kładę te surowce ale żeby je zyskać muszę postawić na nich robotnika. Więc jeżeli bym miał już magazyn z tymi surowcami to ten skopiowany Kopacz robi aktywacje czyli jakby zastępuje tego robotnika?

Proszę o wytłumaczenie bo nie kumam tego. Instrukcja do mnie nie przemawia
Aktywujesz magazyn w swoim mieście, czyli karta działa standardowo tak jak na niej opisano - możesz dołożyć na swój magazyn wybrane surowce (akcja aktywacji z karty). Żeby zebrać surowce musisz wykonać akcję robotnikiem.
Ale skoro już mam magazyn w moim mieście to musiał być jakby aktywowany czyli już miałem na nim surowce. Jeżeli postawiłem na nim robotnika to zgarnalem już surowce a robotnik cały czas stoi na tej karcie. I co wtedy jak aktywuje przez kopacza ten magazyn?
A druga sytuacja gdy wykorzystałem już tą kartę czyli zgarnalem surowce dzięki robotnikowi w poprzedniej porze roku i teraz karta stoi pusta to się zgodzę tylko w takiej sytuacji że ta sytuacja ma sens
Magazyn jest zielony czyli jest kartą produkcyjną w fazie produkcji czyli w trakcie zagrania oraz na wiosnę i jesień kładziesz na niej jakieś zasoby. Każda karta uruchamiająca produkcję w Twoim mieście pozwala uzupełnić magazyn (np. sprzątacz w swoim mieście lub jak w przykładzie dzięki kopaczowi w mieście przeciwnika). Możesz na magazynie zbierać towar i dopiero w ostatniej rundzie zebrać wszystko. Z magazynu zbierasz tylko w momencie kładzenia na nim robotnika.
maziar1000
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2022, 02:30

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: maziar1000 »

A jeżeli już mam surowce na magazynie to mogę go aktywować drugi raz dzięki kopaczowi i mieć podwójne surowce na tym magazynie ?
Majek
Posty: 62
Rejestracja: 07 lis 2010, 09:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Majek »

Rozumiem, że chcesz skopiować Kopaczem Kopacza z innego miasta, potem aktywować Magazyn w swoim mieście i umieścić na Magazynie zasoby. Jeśli tak to możesz nawet jak masz już tam jakieś zasoby.
Pamiętaj, że Kopaczem kopiujesz kartę z miasta przeciwnika.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 391
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

maziar1000 pisze: 29 gru 2022, 22:17 A jeżeli już mam surowce na magazynie to mogę go aktywować drugi raz dzięki kopaczowi i mieć podwójne surowce na tym magazynie ?
Dokładnie tak, możesz te surowce sobie tam zbierać nawet przez całą grę i dopiero w ostatniej rundzie zebrać wszystko.
Zsuidakra pisze: 29 gru 2022, 06:52 Ale skoro już mam magazyn w moim mieście to musiał być jakby aktywowany czyli już miałem na nim surowce. Jeżeli postawiłem na nim robotnika to zgarnalem już surowce a robotnik cały czas stoi na tej karcie. I co wtedy jak aktywuje przez kopacza ten magazyn?
Po prostu kładziesz na karcie surowce, pomimo że stoi tam robotnik. Zbierzesz je dopiero w następnej porze roku, bo podczas przygotowania do nowej pory roku zbierasz wszystkich robotników*, więc z karty magazynu możesz potem ponownie skorzystać (postawić robotnika).

*poza tymi z cmentarza, bo im zmartwychwstanie nie jest dane :D.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
maziar1000
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2022, 02:30

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: maziar1000 »

Dzięki za wszelkie odpowiedzi, już teraz rozumiem. Szkoda że nasz instrukcja tego wszystkiego nie rozwiewa
ODPOWIEDZ