Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bazyliszek10000
Posty: 38
Rejestracja: 27 lut 2019, 12:06
Has thanked: 58 times
Been thanked: 2 times

Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: bazyliszek10000 »

Obrazek

Opis via BGG:
Spoiler:
Ktoś już zagrał i chciałby opisać wrażenia? Zastanawiam się czy warto odkupić z drugiej ręki. Uczucia mam mieszana, opinie są takie że gra jest ciekawa, ale ma słabą instrukcję, błędy na kartach, taka ilość plastiku nie jest potrzebna. Rozgrywka jest niezła, ale są gry które robią to samo lepiej. Grze trzeba poświęcić dużo czasu, nauczyć się czarów, poskładać talie i grać systematycznie, bo jest wymagająca, itd..
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: (KS) Black Rose Wars

Post autor: japanczyk »

bazyliszek10000 pisze: 20 sty 2020, 12:39 Ktoś już zagrał i chciałby opisać wrażenia? Zastanawiam się czy warto odkupić z drugiej ręki. Uczucia mam mieszana, opinie są takie że gra jest ciekawa, ale ma słabą instrukcję, błędy na kartach, taka ilość plastiku nie jest potrzebna. Rozgrywka jest niezła, ale są gry które robią to samo lepiej. Grze trzeba poświęcić dużo czasu, nauczyć się czarów, poskładać talie i grać systematycznie, bo jest wymagająca, itd..
Ogólnie pozytywne wrazenia po pierwszej rozgrywce, plastiku wcale dużo nie ma, przynajmniej podczas gry na planszy ;-) Błedy na kartach są - jest to chyba najwieksze zastrzeżenie (głównie głupie literówki), instrukcja nie jest zła, chociaż jest dosyć obszerna
Nie znam innych skrimishy, ale ten bardzo fajnie oddaje pojedynek magów, eventy i questy daja spora regrywalnosc itd. Ogólnie gra zdecydowanie na plus.
Awatar użytkownika
czapsiu5
Posty: 105
Rejestracja: 13 cze 2017, 12:59
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 5 times

Re: (KS) Black Rose Wars

Post autor: czapsiu5 »

bazyliszek10000 pisze: 20 sty 2020, 12:39 Ktoś już zagrał i chciałby opisać wrażenia? Zastanawiam się czy warto odkupić z drugiej ręki. Uczucia mam mieszana, opinie są takie że gra jest ciekawa, ale ma słabą instrukcję, błędy na kartach, taka ilość plastiku nie jest potrzebna. Rozgrywka jest niezła, ale są gry które robią to samo lepiej. Grze trzeba poświęcić dużo czasu, nauczyć się czarów, poskładać talie i grać systematycznie, bo jest wymagająca, itd..
Hej.
Grałem 2 razy w 6 osobowym składzie i 2 razy w 2 osobowym. Gra przyjęta bardzo pozytywnie, dużych błędów na czarach nie wyłapaliśmy bo może się okażać, że nie wszystkie były grane. Spektakularnych combosów z kart nie było ale to z braku znajomości kart. Graliśmy na podstawie instrukcji z pudełka, porównywałem ją z aktualną wersją wrzuconą przez LMS. Były różnice ale nie zmieniło to w naszej grze za wiele bo te błędy jakoś omineliśmy (chyba, że nie wyłapałem wszystkich). Największą trudność jest przy zaklęciach z kręgu Transmutacji. Nie mam porównania do innych gier (mage wars np) bo w nie nie grałem. W każdej grze można zastąpić figurki standami, nie widzę innego zastosowania niż wizualne dla plastiku :). Z elementów których brakuje to podstawki pod postaci i przywołańców graczy. Ciężko mi zaklafikować tą grę, ponieważ nie mam dużego odniesienia. W kręgu znajomych zostaje jedna kopia bo w naszym gronie nie było tego typu gry:). Jeżeli masz więcej pytań (bardziej konkretnych) to pisz, postaram się odpowiedzieć.
A trzeba było zostać wiedzminem miałbym teraz pełne ręce roboty.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 637 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: (KS) Black Rose Wars

Post autor: pan_satyros »

bazyliszek10000 pisze: 20 sty 2020, 12:39 Ktoś już zagrał i chciałby opisać wrażenia? Zastanawiam się czy warto odkupić z drugiej ręki. Uczucia mam mieszana, opinie są takie że gra jest ciekawa, ale ma słabą instrukcję, błędy na kartach, taka ilość plastiku nie jest potrzebna. Rozgrywka jest niezła, ale są gry które robią to samo lepiej. Grze trzeba poświęcić dużo czasu, nauczyć się czarów, poskładać talie i grać systematycznie, bo jest wymagająca, itd..
Graliśmy już sporo i zdecydowanie grę polecamy. Kupiliśmy na KS i nie żałujemy nawet złotówki, mimo że faktycznie trochę niedoróbek w tłumaczeniu jest, a i figurki mogłyby być lepsze.
Niemniej to niezwykle ciekawy mix pomysłów euro i ameri, zaś wspomniane wady blakną wobec dynamicznych i efektownych partii.
Więcej w naszej niemal godzinnej recenzji: https://youtu.be/5cVsOdpMshU?t=292
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Szewa »

Grałem dwa razy w 3 osobowym składzie i gra została bardzo dobrze przyjęta.
Ciężko mi określić jej przynależność, może przygodowy Skrimish?

Na plus:
Piękne figurki,
Klimat bitwy magów w przeciaknietej magia szkole Wylewa się litrami,
Możliwość wykonywania ciekawych kombosow z akcji

Na minus:
Brak znaczników pod figurki (wymyślili jakieś durne małe pinezki, które lubią się gubić),
Najlepiej będzie chodzić w składzie który zna już grę i karty zaklęć.


Osobiście polecam, bawiłem się świetnie przywołując demony czy wpychając przeciwników w tokstyczne pułapki.
Regrywalnosc? Ogromną, kart questow i eventow jest mnóstwo, a w czasie gry zwykle wyjdzie Maks z 6 eventow i trochę więcej questow.

Panie Satyros proszę mi nie dziękować, to ja dziękuję Tobie, bo po Twoim podcascie kupiłem grę xd
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Wosho »

Ja tez w koncu zagralem i jestem troche rozczarowany.
Gra jest krotka, 4/5 rund wiec aspekt deckbuildingu jest minimalny.
Kiepskie opisy czarów i eventów, przykładowo co to są cards helds, czy steps taken?
Dziwnie zbalansowane spelle, przykładowo pierwszy zielony, quest który mówi draw 3 cards from the same school za 3 punkty, więc robi się go z automatu.
Na pewno zagramy jeszcze i poczekamy na wave 2 ale jak na razie spodziewałem się super bomby a jest tak o.. :(
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: japanczyk »

Wosho pisze: 21 sty 2020, 09:53 Gra jest krotka, 4/5 rund wiec aspekt deckbuildingu jest minimalny.
Tutaj to raczej zalezy od graczy, ale u nas te 4/5 rund troche trwało przy 4 graczach - wybór czarów, kolejnosc, póxniej egzekwowanie kolejnych akcji, wiec w jednej rundzie masz do 4 tur, to Ci daje spory czas rozgrywki
Wosho pisze: 21 sty 2020, 09:53 Kiepskie opisy czarów i eventów, przykładowo co to są cards helds, czy steps taken?
Przyklady ktore podales to akurat self-explanatory :P
Wosho pisze: 21 sty 2020, 09:53 Dziwnie zbalansowane spelle, przykładowo pierwszy zielony, quest który mówi draw 3 cards from the same school za 3 punkty, więc robi się go z automatu.
Na pewno zagramy jeszcze i poczekamy na wave 2 ale jak na razie spodziewałem się super bomby a jest tak o.. :(
Spelle są bardzo sytuacyjne, ale to cecha ogrania i poszczególnych szkół - questy sa za to niezbalansowane, bo np. przy 4 graczach quest "przez cala runde nieotrzymaj obrazen" jest wlasciwie nie do wykonania.

Jest to chyba pierwszy skrimish w jaki gralem, ale jako taka przyjemna naparzanka jest całkiem niezły. Przede wszytskim podoba mi sie warunek końca gry - Black Rose moze z nami wygrac, co jest super i idzie całkiem szybko. Kolejne fazy nie ciagna sie w nieskonczonosc, a koniec gry u nas nastapil gdzies chyba po... 6 rundach?
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Szewa »

U mnie pierwsza grę właśnie Black Rose zakończył w 5 rundzie, druga grę gracz także w piatej (Black Rose miało 28 pkt wtedy, miałoby 30, ale usunięto Event za pomocą czarów).

Aspekt deckbuilding jest obecny, jednak z tego co zauważyłem najlepiej idzie gdy jedna szkole się masteruje, pamiętaj, że raz na Study Phase możesz też odrzucić kartę z ręki do Biblioteki przez co Twoja talia się kurczy.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Wosho »

Szewa pisze: 21 sty 2020, 10:49
Aspekt deckbuilding jest obecny, jednak z tego co zauważyłem najlepiej idzie gdy jedna szkole się masteruje, pamiętaj, że raz na Study Phase możesz też odrzucić kartę z ręki do Biblioteki przez co Twoja talia się kurczy.
Jesi na start masz 4 karty i je zagrasz, i nie masz innego dociagu to wyrzucajac karte tylko tracisz a nic nie zyskasz.
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Wosho »

Tutaj to raczej zalezy od graczy, ale u nas te 4/5 rund troche trwało przy 4 graczach - wybór czarów, kolejnosc, póxniej egzekwowanie kolejnych akcji, wiec w jednej rundzie masz do 4 tur, to Ci daje spory czas rozgrywki
Sorry mialem na mysli tury, chcialoby sie grac dluzej, wiec nam akurat to ze Black Rose moze wygrac sie nei podobalo bo chcialoby sie jednak tworzyc deck i pograc dluzej.
Przyklady ktore podales to akurat self-explanatory :P
Na chlopski rozum tak ale dlaczego to nie jest nigdzie wyjasnione?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: japanczyk »

Wosho pisze: 21 sty 2020, 10:53 Sorry mialem na mysli tury, chcialoby sie grac dluzej, wiec nam akurat to ze Black Rose moze wygrac sie nei podobalo bo chcialoby sie jednak tworzyc deck i pograc dluzej.
Zawsze mozecie wprowadzic house rule'a gdzie przesuwacie sobie granice wygranej zarówno BR jak i swojej.
Wosho pisze: 21 sty 2020, 10:53 Na chlopski rozum tak ale dlaczego to nie jest nigdzie wyjasnione?
Bo nie kazde słowo padajace na kartach musi byc wyjasniane? :P
Akurat BRW ma bardziej problem gdzie te same rzeczy sa nazywane na kilka sposobow, ogolnie jest tam sporo miejsca do poprawy i mam nadzieje, ze w Wave II moze zrobia niespodzianke i dorzuca poprawione karty.
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Wosho »

No wlasnie sie zastanawiamy czy nie przesunac granicy.
Probowaliscie wszystkich szkół magii? Każdą da się wygrać?
Zawsze bierzecie maga od danej szkoły do danej szkoły czy losujecie/ wybieracie?
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Szewa »

Wosho pisze: 21 sty 2020, 10:51
Szewa pisze: 21 sty 2020, 10:49
Aspekt deckbuilding jest obecny, jednak z tego co zauważyłem najlepiej idzie gdy jedna szkole się masteruje, pamiętaj, że raz na Study Phase możesz też odrzucić kartę z ręki do Biblioteki przez co Twoja talia się kurczy.
Jesi na start masz 4 karty i je zagrasz, i nie masz innego dociagu to wyrzucajac karte tylko tracisz a nic nie zyskasz.
I dlatego uważam, że wszystkie pokoje są równie ważne. Masz pokoje pozwalające Ci na dobieranie kart z "Księgi zaklec" jak i "Wspomnień". A nawet jak już zostaną aktywowane to dalej masz Mirror room, który kopiuje efekt aktywacji jednego z użytych pokoi.
Wosho pisze: 21 sty 2020, 11:44 No wlasnie sie zastanawiamy czy nie przesunac granicy.
Probowaliscie wszystkich szkół magii? Każdą da się wygrać?
Zawsze bierzecie maga od danej szkoły do danej szkoły czy losujecie/ wybieracie?
Z tego co zauważyłem to Transmutacja ma najlepsze karty do szybkiego niszczenia pokoi i dzięki temu zyskuje punkty. I w dwóch tych grach właśnie gość z tej szkoły wygral. Jak rozgeram z 10 gier to wtedy się wypowiem.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5224
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Gambit »

W końcu udało mi się dorwać w łapki Black Rose Wars. Czas zatem na moją "króciutką" opinię :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Kitshu
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Kitshu »

Ta gra będzie w retailu?
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 167 times
Been thanked: 207 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Tachion »

U nas ma planszomania w przedsprzedaży. Za granicą spora dostępność.
Były jakieś opóźnienia w dosyłaniu gier przez kiepską jakość bodajże dodatku i druga fala (w tym większość retailu) ze wspieraczki się znacząco opóźniła.
Awatar użytkownika
Psychopapa
Posty: 35
Rejestracja: 11 lip 2015, 00:33
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Psychopapa »

Pytanie do osób, które już grały w BRW.
Zastanawiam się czy gracze ze średnia znajomością języka sobie poradzą. Nie chodzi mi tu o wertowanie instrukcji tylko o czytelność kart czy są napisane w miarę w przystępny i prosty sposób :)
Kupię:
Ticket to Ride 10th | Merchants & Marauders: Seas of Glory
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: japanczyk »

Psychopapa pisze: 18 lis 2020, 13:31 Pytanie do osób, które już grały w BRW.
Zastanawiam się czy gracze ze średnia znajomością języka sobie poradzą. Nie chodzi mi tu o wertowanie instrukcji tylko o czytelność kart czy są napisane w miarę w przystępny i prosty sposób :)
Nie są :P
Ogólnie sporo w nich niedociągnieć i często prowadziły u nas w grze do dyskusji ;-)
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Wosho »

True, bedzie duzo tlumaczenia w trakcie gry.
Rbsn
Posty: 198
Rejestracja: 27 gru 2016, 12:19
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 32 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Rbsn »

Ja po prostu podczas gry czasami tłumaczyłem jakieś słowo lub efekty, w następnych partiach najczęściej było to zbędne i rozgrywka przebywała dużo płynniej. Ogólnie polecam spróbować, bo gra jest świetna. Tylko że moi współgracze trochę znali angielski, jeśli ktoś nic nie zna to lipa.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 637 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: pan_satyros »

poza potrzebą znania ANG problemem bywa też to, że sami tłumaczący włosi nie znali go chyba zbyt dobrze xD więc czasami opisy kart są dość enigmatyczne / sprzeczne z wyjaśnieniem w instrukcji lub przynajmniej zbyt mocno/niefortunnie względem niego skrócone.
Awatar użytkownika
czapsiu5
Posty: 105
Rejestracja: 13 cze 2017, 12:59
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 5 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: czapsiu5 »

Nie wiem jak z wersją retail, ale z drugą falą kickstartera mają ponoć wysłać komplet poprawionych kart wszystkich szkół.
A trzeba było zostać wiedzminem miałbym teraz pełne ręce roboty.
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Wosho »

Przyszedł Sator, Inferno i Cerberus, ktos jeszcze dostał? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
czapsiu5
Posty: 105
Rejestracja: 13 cze 2017, 12:59
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 5 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: czapsiu5 »

Ja nawet nie mam numeru do śledzenia :D
A trzeba było zostać wiedzminem miałbym teraz pełne ręce roboty.
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Black Rose Wars (Marco Montanaro)

Post autor: Wosho »

U mnie bylo to tak ze gosc od ktorego kupilem z UK wyslal mi maila z DHL DE ze maja info o paczce dla mnie i kilka dni pozniej dostalem smsa od DHL parcel ze paczka bedzie u mnie nastepnego dnia roboczego, wiec elegancko.
Ofc oplacilem call to arms.
ODPOWIEDZ