Icehouse - piramidki od Looney Labs

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

W jednej z dyskusji jakiś czas temu padł pomysł stworzenia osobnego wątku Icehouse'owego - z opisami gier i wrażeń z rozgrywek. Trochę czasu minęło, ale oto on (zdjęcia ze strony looneylabsów i BGG):

Obrazek

Co to jest Icehouse?
Icehouse to "system gier" (ang. Game System). Czyli - zbiór podstawowych komponentów, za pomocą których można rozgrywać rozmaite gry. Podobnie jak karty - tą samą talią możemy zagrać w brydża, pokera, remika, planowanie, makao, czy wojnę. Albo podobnie jak warcaby - na szachownicy (8x8 lub 10x10) możemy grać nie tylko w warcaby, ale także w "Wilka i owce", czy "skakankę" (warcabowa wersja Halmy).

Kolejnym podobieństwem do gier karcianych jest też modularność icehouse'u. Tak jak są gry karciane wymagające 2 (i więcej) talii, tak są gry icehouse'owe wymagające dwóch lub więcej zestawów icehouse'owych. W niektórych przydadzą się też dodatkowe znaczniki (jak sztony w pokerze), albo plansze (zwykle szachownica 8x8, czasami plansze "specjalne").

Z czego się składa?
Co to jednak jest ten wspomniany "zestaw icehouse'owy"? Jak go zdobyć? Ile tego potrzeba? Otóż cała idea icehouse opiera się na plastikowych piramidkach. Piramidki są w trzech rozmiarach, i w około 12 różnych kolorach. Wykonane z plastiku, przeważnie przezroczyste, do tego "wydrążone" - tzn. można wkładać jedną w drugą. Aha - żeby nie kaleczyć już polskiego, od tej pory będę pisać "gry piramidkowe" zamiast "icehouse'owe".

Gdzie (i jak) to kupić?
Producentem piramidek jest firma Looney Labs (znana z gier Fluxx, Aquarius i Chrononauts). Pomysłodawcą całego systemu jest założyciel Looney Labs - Andrew Looney. Jednak kluczową rolę pełni tutaj nie producent/pomysłodawca, ale rzesze fanów na całym świecie (głównie w USA), którzy wymyślają kolejne ciekawe gry, w które można grać za pomocą piramidek.

Początkowo piramidki sprzedawano w zestawach po 15 sztuk jednego koloru - po 5 sztuk małych, średnich i dużych. Obecnie forma sprzedaży jest nieco inna. Jedna tuba zawiera nadal 15 sztuk, ale w 5 różnych kolorach (w każdym kolorze dostajemy "trójkę": 1 mała, 1 średnia i 1 duża piramidka). Dostępne są 2 zestawy, różniące się doborem kolorów:
- Rainbow: czarny (nieprzezroczysty), czerwony, zielony, niebieski, żółty,
Obrazek
- Xeno: biały (nieprzezroczysty), bezbarwny (przezroczysty), purpurowy, błękitny, pomarańczowy.
Obrazek

W zestawie znajduje się także specjalna kość i instrukcja do jednej z gier piramidkowych - Treehouse. Gra prosta i mocno losowa, ale pozwala za pomocą tego jednego zestawu zagrać w coś (cokolwiek) nawet w 4 osoby.

Oprócz powyższych, dostępny jest jeszcze kolor szary nieprzezroczysty (sprzedawany "po staremu" - 15 sztuk jednego koloru w zestawie), oraz (od niedawna) różowy - taka "edycja limitowana" z okazji miesiąca walki z rakiem piersi (analogia do różowej wstążki).

Dlaczego piramidki, a nie po prostu pionki trzech rozmiarów?
Pomijając to, że fajnie wyglądają, mają jedną świetną cechę. Można z piramidek stworzyć DRZEWO stawiając mniejszą na większej lub GNIAZDO (od zagnieżdżania) - chowając mniejszą piramidkę pod większą. Niby banał, ale stwarza ciekawe możliwości.

W co grać?
No właśnie - dochodzimy do zasadniczego pytania. W co mogę zagrać mając X piramidek, lub ile piramidek potrzebuję, żeby zagrać w grę Y? Najlepszym źródłem informacji będzie tu strona http://www.icehousegames.org. To zbiór kilkuset skończonych gier i trwających projektów, z bardzo przydatną wyszukiwarkę (opcja "What can I play?"). Stąd dowiemy się na przykład, że mając tylko jeden 5-barwny zestaw, nie jesteśmy skazani na Treehouse - jest prawie 40 innych opcji. Tutaj mała dygresja na temat nazewnictwa.

Jak się to wszystko nazywa po angielsku? A po polsku?
Polskich nazw nie ma, bo system nie jest u nas szczególnie szeroko znany. Tutaj mogę pofolgować swoim twórczym zapędom :-) Angielskie słowa i propozycje polskich odpowiedników poniżej:
  • Set - przeważnie chodzi o Treehose set, czyli 15 piramidek, po 3 w każdym z 5 kolorów. Nie mam pojęcia, jak to nazwać, może Zestaw?
  • Stash - czyli "stary" zestaw - 15 piramidek jednego koloru, po 5 małych, średnich i dużych. Po polsku: może Kolor (jak w kartach)?
  • Tree - mała piramidka, na średniej, na dużej. Wygląda to jak choinka. Po polsku: Drzewo?
  • Nest - mała w średniej w dużej - jak matrioszka. Po polsku: Gniazdo? W sumie to kalka z "nest", ale angielskie określenie pochodzi chyba od zagnieżdżonych piramidek (jedna wewnątrz drugiej wewnątrz trzeciej).
  • Pip - czyli małe kropki na ściance piramidki. Mała ma jedną, średnia dwie, a duża trzy. Po angielsku pip-y są też na kostkach, więc może po prostu oczka?
Generalnie największych trudności nastręcza rozróżnienie Stash od Set. W tym wpisie sam stosuję polskie odpowiedniki, ale niekonsekwentnie. Jak zdecyduję, co jak nazywać, przeedytuję i uspójnię.

A czy są opcje bardziej budżetowe?
Oczywiście. Dawno, dawno temu Looney Labs sprzedawali też papierową wersję piramidek (a'la origami). Wprawdzie teraz nie mają już ich w ofercie, ale zawsze pozostaje Internet. Papierowe piramidki w dwóch wersjach można pobrać z poniższych stron (rag - dzięki za linka):
http://www.suberic.net/~dmm/games/oihp.html
http://icehousedesigns.homestead.com/
Do niektórych gier piramidki nie muszą być puste w środku - więc na początek można sobie wykonać je z modeliny czy innego FIMO.
Jest też wersja absolutnie bezinwestycyjna. Na stronie http://www.superdupergames.org można zagrać online w niektóre gry piramidkowe. Wymagana wyłącznie przeglądarka (+Java).

Czy potrzebuję czegoś jeszcze
Tak jak już pisałem - do niektórych gier przydadzą się jakieś znaczniki, countery, do niektórych plansza (od 3x3 do 8x8). Kiedyś nawet Looney Labs sprzedawało bandanę z narysowaną szachownicą 8x8, rozmiar był taki, żeby piramida się mieściła. Czasami trzeba też zasłonić coś przed współgraczami - ale kartka papieru zgięta w pół powinna wystarczyć. O specyficznych wymogach można przeczytać w opisach gier.
Looney Labs wydało też dwie książeczki z opisami gier. Ich zaletą jest to, że oprócz reguł i opisu mechaniki dają też wskazówki - jaką strategię przyjąć, na co uważać w trakcie gry, itp. Pierwsza książeczka to "Playing with Pyramids" - zawiera opisy dwunastu gier. Niektóre wymagają pięciu Treehouse'ów (a Volcano nawet dodatkowych piramidek lub innych pionków). Z kolei "3House" to w zasadzie mała broszurka, z zasadami 3 gier (wymagającymi max. 3 Treehouse'ów).

No właśnie - gry. W co warto grać, a co sobie odpuścić?
W kolejnych wpisach sklecę mini-opisy gier, w które dotychczas grałem. Postaram się dołożyć starań i dorzucać tu kolejne tytuły. Choć niestety przekonać moich współgraczy do piramidek bywa trudno, kiedy na półce leżą ładne pudełka z Pandemiciem czy Thurnem...
Ostatnio zmieniony 26 lis 2008, 19:56 przez MsbS, łącznie zmieniany 1 raz.
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

TREEHOUSE

Na początek - opis gry, która obecnie "sprzedaje" system piramidek: kto kupi sobie jeden Zestaw (wszystko jedno - Rainbow czy Xeno), może grać w Treehouse (2-4 graczy).

Każdy z graczy dostaje jedno Drzewo (1 mała, 1 średnia, 1 duża piramidka). Z pozostałych piramidek jednego koloru w środku stołu ustawiamy figurę jak na poniższym zdjęciu (czarne piramidki):

Obrazek
(zdjęcie ze strony LooneyLabs)

Te 3 środkowe piramidki to tzw. House. Celem każdego z graczy jest utworzenie ze swoich 3 piramidek układu identycznego jak House. Manipulować można piramidkami swoimi oraz Housem.

W swoim ruchu gracz rzuca specjalną kostką i wykonuje akcję, która wypadnie:
  • TIP - stojącą pionowo piramidkę "przewracamy" na bok (w wybraną stronę). Możemy także przewrócić cały stosik (Drzewo lub Gniazdo) składające się z 2 lub 3 piramidek - wtedy "rozsypuje" się on na 2 lub 3 leżące w jednej linii piramidki.
  • AIM - Możemy dowolną piramidę "przeorientować" - może stać pionowo lub leżeć na płasko zwrócona w lewo lub w prawo.
  • SWAP - Zamieniamy miejscami 2 piramidki (nie zmieniając ich orientacji, chyba że "wsadzamy" piramidkę do stosu - Drzewa lub Gniazda)
  • DIG - Leżąca piramidka "przekopuje się" w kierunku w którym jest zwrócona (pod innymi piramidkami) i wyskakuje z ziemi (stawiamy ją pionowo). Możemy też "wkopać się" pod spód innej stojącej piramidki, tworząc Drzewo lub Gniazdo.
  • HOP - Stojąca pionowo piramidka przeskakuje nad innymi i ląduje pionowo na stole (lub na innej piramidce - tworząc Drzewo lub Gniazdo)
  • WILD - Wybieramy akcję spośród pięciu powyższych i wykonujemy na swoich piramidkach lub na House'ie.
Akcję trzeba wykonać na którejś ze swoich piramidek. Jeśli jest to niemożliwe (np. wszystkie 3 piramidki leżą płasko, a wyrzucimy TIP), możemy wykonać tę akcję zmieniając konfigurację House'u (jest to opcjonalne).

Jeśli po Twoim ruchu układ Twoich piramidek jest identyczny jak House - wygrałeś!

Przykładową rozgrywkę można zobaczyć w filmiku Andy'ego Looney na youtube: o TUTAJ.

Podsumowanie
Jak widać - wszystko w tej grze zależy od rzutów kostką. Strategia jest praktycznie zerowa. Na szczęście gra się szybko, więc nawet pechowiec nie będzie frustrować się długo.
Treehouse'a polecić mogę tylko jako wprowadzenie do piramidek - nauczenie się, co to Drzewo, a co Gniazdo. Ewentualnie jako zabawę z dziećmi, choć i one mogą się szybko znudzić. Trochę szkoda jednego - piramidkami można grać w DUŻO ciekawsze gry, a jako główną "siłę napędową" sprzedaży wybrano tytuł raczej słaby.
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

Mam "w przygotowaniu" opisy dwóch kolejnych gier piramidkowych, które przetestowałem: RAMbots (programujemy roboty - tytuł porównywany często do Roborally) oraz Martian Coasters (trochę tryk-traka, trochę Pentago, dużo interakcji i losowości). Niestety, jeszcze nie próbowałem grać w Zendo - grę, którą wielu uważa za najlepszą (zbliżona do Eleusis).
Do rzeczy zatem: najbliższe planowane opisy to RAMbots, Martian Coasters, Blam! (grałem tylko online), CrackeD Ice, Volcano (grałem tylko w wersję solo).

Dajcie znać, czy kogokolwiek ten temat interesuje. Wiem, że cały system Icehouse'owy jest dość "egzotyczny".
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: zara2stra »

MsBs, gdyby to było BGG to już po pierwszych postach dostałbyś ode mnie kciuka :)

Każdy opis zwiększa dodatkowo moją chcicę na pięć zestawików Treehouse (no i może jeszcze Volcano Caps :P ) Także dzięki wielkie za opisy :)
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: monga »

No w końcu !!!!
Świetna robota, wielkie dzięki :)
Oczywiście, że mnie interesuje i to bardzo, ale to już kiedyś pisałam.

zara2stra Gdybyś się zdecydował, to wiesz - pisz wcześniej, może ja wtedy też ;)
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

No pięknie - czuję ciężar odpowiedzialności za dwa potencjalnie nadszarpnięte budżety :)

A co do opisów gier - Pancho zaproponował mi wrzucenie artykułów na Gamesfanatic. Zgodzilem się - bo chyba taka felietonowata forma opisów jak powyższe lepiej pasuje na bloga, niż na forum (z natury nastawione raczej na dyskusję niż monologowanie).

Na razie jest tylko "wstępny" artykuł (czyli pierwszy z tego wątku), po pewnych kosmetycznych zmianach. W planach Treehouse i kolejne.
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: monga »

To może tutaj wrzucaj linki do artykułów na GF :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: Pancho »

(W sumie już tu było, ale podam jakby co)
http://gamesfanatic.net/2008/12/09/icehouse-treehouse/
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

Zgodnie z obietnicą - jest kolejny felietonik o grze Icehouse'owej. Tym razem na tapetę trafiły podstawki pod piwo rodem z Marsa. Opis znajdziecie o tutaj:

http://gamesfanatic.net/2008/12/10/iceh ... -coasters/

Miłej lektury!
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

Jest kolejny tekścik - tym razem walki robotów na szachownicy. Programiści - chwytać za piramidki!

http://gamesfanatic.net/2008/12/15/iceh ... w-rambots/

Jak zwykle zapraszam do lektury!
Ostatnio zmieniony 15 gru 2008, 19:03 przez MsbS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: konev »

Właśnie 15 minut temu się dowiedziałem z Gamesfanatic co to jest Icehouse...
później trochę Wikipedii i pytanie...

Kiedy zrzutka na gigantyczny transport piramidek z USA? :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

konev pisze:Właśnie 15 minut temu się dowiedziałem z Gamesfanatic co to jest Icehouse...
Piramidkowe ziarno zostało zasiane :twisted: A ja dzisiaj dostałem pocztą gwiazdkowy podarunek od Looney Labsów - mini-planszę do World War 5 (piramidkowy Risk). Trzeba będzie przetestować :)
konev pisze: później trochę Wikipedii i pytanie...
Kiedy zrzutka na gigantyczny transport piramidek z USA? :)
Właśnie ostatnio oglądałem sobie ofertę jakiegoś sklepu internetowego z USA i wydaje mi się, że koszty przesyłki mocno poszły w górę. Oczywiście przy dużym zamówieniu wyszłoby dużo taniej, ale obawiam się, że nasi rodzimi celnicy zgłupieliby widząc całe pudło plastikowych piramidek. No bo co to ma być - klocki dla dzieci? Jakieś części zamienne? Foremki do lodu? Przywalamy VAT i może jeszcze jakieś cło.

Aha, jak nieco się u mnie rozluźni w robocie, pewnie pojawię się raz i drugi na warszawskich spotkaniach. Zacząłem też namawiać Małżonkę na wypad do Gliwic na wiosnę...
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: konev »

Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: Alex »

MsbS pisze: [url=ttp://gamesfanatic.net/2008/12/15/icehouse-walki-robotow-rambots/]http://gamesfanatic.net/2008/12/15/iceh ... w-rambots/[/url]
Link jest broken - zjadłeś 'h' na początku protokołu.

A co do tekstów to na wysokim poziomie. Jak tak dalej pójdzie to się jeszcze skuszę kiedyś na zakup :P
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: folko »

Ja już się kuszę :evil:
Jak kupię to MsbS będzie miał do czynienia z moją żoną :D
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: konev »

Bez cła i VATu:
http://www.morat.net/index.php?main_pag ... cts_id=240

Może ktoś ze znajomych przyjeżdża na święta? :)

P.S. Albo trzeba poczekać na dostawę: http://www.morat.net/index.php?main_pag ... cts_id=241
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: Pancho »

Do równowartości 150 euro w dolarach nie ma cła, a co za tym idzie VATu.

http://gamesfanatic.net/2008/12/02/wiec ... wek-z-usa/
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: Blue »

Sorki za off, ale jak już jesteśmy przy sytemach to czy ktoś testował/interesował się może piecepack ? http://boardgamegeek.com/game/2860
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

Ja kiedyś o tym sobie poczytałem, ale na tym poprzestałem. System jest PnP i ogólnodostępny, ale lenistwo zwyciężyło. Trzeba zrobić 24 kafelki, 24 monety (żetony), cztery kostki, no i znaleźć 4 pionki adekwatnych kolorów. Chętnie bym kupił gotowy zestaw, ale z tego co pamiętam koszty przesyłki były "z czapy".

Żeby nawiązać do tematu wątku: jest nawet gra piecepackowo-piramidkowa. Nazywa się Alien City i wygrała jeden z konkursów na grę piecepackową. Na BGG ma 21 ocen ze średnią 7.67.

Z ciekawych systemów wymienię jeszcze Decktet. To zestaw kart na pozór podobnych do zwyczajnej talii (mamy 6 kolorów po 10 kart). Cały "myk" polega na tym, że większość kart należy do dwóch kolorów (dzięki temu cała talia liczy 36 kart zamiast 60).
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

Właśnie wrzuciłem na Games Fanatic kolejny tekścik o grze piramidkowej. Tym razem gra zręcznościowa: CrackeD Ice.

Artykuł znajdziecie tutaj:

http://gamesfanatic.net/2008/12/19/iceh ... acked-ice/

Miłej lektury!
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: Alex »

Cudooooo :mrgreen:

Coraz bardziej mi się te piramidki podobają :P
Gdyby tak rebel miał to w ofercie... To bym się na pewno skusił.
A raczej - nie umiałbym się oprzeć... Ach... marzenia.

Swoją drogą, chciałbym poruszyć jeszcze temat nazewnictwa,
a mianowicie jedną kwestię, która do tej pory pozostała pominięta.
Chodzi mi konkretnie o zawarte na stronie producenta nazewnictwo samych piramidek.

Widzimy tam:

QUEEN - Królowa
DRONE - (nie mam pojęcia, jak to przełożyć)
PAWN - Pion

Ma ktoś jakieś pomysły?
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

Wydaje mi się, że Queen i Drone to nazewnictwo "owadzie" - bo Drone oznacza robotnicę (u pszczół czy innych mrówek). Ale wrzucenie do jednego wora Robotnicy i Piona jakoś mi nie pasuje. Wolałbym konsekwentnie: albo planszówkowo (np. Królowa, Wieża, Pion), albo entomologicznie (np. Królowa, Robotnica, Truteń). No ale marsjańskie gry nie muszą się rządzić standardową logiką, prawda?
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: Alex »

No i właśnie stąd mój problem. Z jednej strony drone a z drugiej pawn.
I jednolitości ani w jedną ani w drugą stronę za bardzo nie da się uzyskać.
Czyli prawdopodobnie trzeba będzie wymyślić nazewnictwo własne.

Chyba skłaniałbym się w stronę szachów (mamy już kościane oczka i karciane kolory)
ale z drugiej strony, Drzewo i Gniazdo kojarzą się co najmniej owadzio.

Czyli: "Co jest optymalne pomiędzy Królową a Pionem i pasuje do piramidek?"

EDIT:
Drone to męski owad, czyli w pszczelim nazewnictwie Truteń. :P
(A Robotnica to Worker Bee :P Ale dzięki za nakierowanie na owady.)
Pawn, będzie wtedy najmniejszą jednostką roju (Czyli robotnicą)

Więc proponuję Królowa/Truteń/Robotnica albo Królowa/???/Pion.
Przy czym jednak skłaniam się ku pierwszemu.

EDIT2:
Przymierzam się powoli do zakupu piramidek. Jeśli tylko ze świąt uzbieram wystarczająca ilość funduszy to dokonam zamówienia. Realna kwota to jakieś 300-400 zł. Jakieś propozycje co konkretnie wybrać z oferty sklepu?

Swoją drogą, wie ktoś co się stało z Vulcano Caps? Nie potrafię ich znaleźć w ofercie sklepu internetowego. Na stronie wydawcy pojawiają się jedynie w TYM miejscu, ale link do produktu jest marty. Dziwi mnie to o tyle, że nigdzie nie zauważyłem informacji o zaprzestaniu produkcji...

Przy okazji. Zauważyłem pewną nieprawidłowość w opisie. A mianowicie:
MsbS pisze:Oprócz powyższych, dostępny jest jeszcze kolor szary nieprzezroczysty (sprzedawany "po staremu" - 15 sztuk jednego koloru w zestawie)
looneylabs.com pisze:A special 11th color of pyramids have been made especially for use as Volcano Caps - you get 5 pyramids of just the smallest size - in a new color: opaque gray.
Jak jest w rzeczywistości? Z góry dziękuję za pomoc.
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: MsbS »

Zacznijmy od szarych. Faktycznie - sprzedawali kiedyś "Volcano Caps", czyli 5 szarych małych (specjalnie do gry w Volcano). Potem zaś wprowadzili do oferty 15 szarych - po 5 w każdym rozmiarze (kupiłem taką tubę zeszłego lata). Niestety w transporcie nieco mi ją zmaltretowali (ze 2 duże piramidki się ciut obłupały), ale trudno - małe i średnie doszły nietknięte.

Z zakupem radziłbym Ci chyba poczekać do okresu poświątecznego. Może wtedy uzupełnią ofertę. Koszty wyszły Ci dość kosmiczne - w dwie osoby mogłoby być sporo taniej (za 10 Zestawów cena spada z $12 do $9.60, czyli o 20%). Wpisz sobie miejscowość w profil - będzie Ci łatwiej znaleźć współzamawiającego. Aha - Pancho pisał ostatnio, że teraz do $150 nie ma cła/VATu.

Na http://www.thoughthammer.com mają Treehouse po $9 za sztukę, ale ostatnio mieli absurdalne koszty wysyłki. Chciałem sobie zamówić Genji ($14), ale za przesyłkę wyszło $50 :shock:
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Icehouse - piramidki od Looney Labs

Post autor: Alex »

Kosmiczna cena to by wyszła jakbym zamówił wszystko co chciałbym zamówić(a chciałbym - zapędy kolekcjonerskie, to straszna rzecz). 300-400 zł to "niezagospodorowane fundusze" które mi zostaną po świętach, i które zdecydowałem się przeznaczyć na piramidki. Oczywiście im mniej, tym lepiej. Obecnie myślę że moje pierwsze zamówienie będzie wynosić między 95$ a 135$.

A co do magicznej liczby 150 - to chodziło o równowartość w Euro. Czyli na chwilę obecną ok. 210$ Chyba więc cło/VAT mnie ominie. Za to mam do Ciebie pytanie, ile mniej więcej wynosi przesyłka od Looney Labs? Nigdzie nie potrafię na ich stronie znaleźć kosztów wysyłki.

A co do zamawiania po świętach - tak też chyba zrobię. Wolę mieć w ręku realna gotówkę, niż "wirtualną", a i braki w ofercie trochę skłaniają mnie do wstrzymania się z zakupem.


A jeśli chodzi o sam zakup. Na razie mam w planie coś takiego:

5x Rainbow Treehouse, 2x Pink Treehouse, 1x Xeno Treehouse, 1x Martian Coasters, 1x 5th Martian Coaster, 1x Playing With Pyramids, 1x 3HOUSE.
No i ewentualnie szare piramidki których nie ma.

Czy to dobry wybór? Może ktoś bardziej doświadczony ma bardziej wyrobione zdanie na temat tego co jest "przydatne" a co nie?
Liczę na wszelką pomoc :)
ODPOWIEDZ