Chicago Express /Wabash Cannonball (John Bohrer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Chicago Express /Wabash Cannonball (John Bohrer)

Post autor: Wojtek »

Chicago Express - niewiele niestety można o tej grze poczytać, a przynajmniej nie znalazłem opisów wrażeń graczy, którzy mają za sobą więcej niż kilka rozgrywek.
Gra przykuwa moją uwagę przede wszystkim ze względu na:
gatunek: gra ekonomiczna,
tematykę: kolej,
czas gry: 60 minut.
I właśnie to 60 minut budzi we mnie uczucia ambiwalentne. Z jednej strony takiej gry poszukuję, z drugiej rodzi się pytanie czy nie jest to gra dość prosta i czy tak po prawdzie wachlarz możliwości nie jest bardzo ograniczony, a co za tym idzie jaka jest grywalność tej gry.
Wiem, że jest wiele świetnych gier, których rozgrywka trwa znaczniej krócej, ale mnie nie było dane jeszcze zagrać w tak krótką grę z gatunku ekonomicznych.
Stąd pytanie na ile ta gra jest skomplikowana? Do czego możnaby ją porównać pod względem wysiłku umysłowego? Czy nie nazbyt szybko ma szansę trafić na dłuższe odpoczywanie na półkę?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

Ja grałem już około dwudziestu razy i powiem, że gra jest niesamowita. Chicago Express napakowane jest napięciem, emocjami i decyzjami. Co ważne, po jednej czy wdóch partiach nie da się zauważyć ogromu możliwości jakie daje gra, problemem może być także to, że wybór który podejmiemy przyniesie rezultaty dopiero po dwóch, trzech turach. Gra jest do bólu ciasna i wymaga dobrego planowania - jeden błąd, przelicytowanie w pierszej turze może wyłączyć z walki o zwycięstwo. Pomimo tego (a może właśnie dzięki temu) grę gorąco polecam!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: yosz »

mam pytanie. Jestem po lekturze instrukcji i nie mogę sobie wyobrazić jednej sytuacji, która jest opisana w instrukcji. Napisane jest że może dojść do sytuacji kiedy jednocześnie musi być wypłacona dywidenda i wypłata za dotarcie do Chicago. Ale jak to jest możliwe, jeżeli po wybraniu akcji rozbudowy, najpierw wypłacamy dywidendę (jeżeli oczywiście dwa wskaźniki będą na czerwonym polu), a dopiero potem wykonujemy akcję (i dopiero w trakcie niej będzie można dotrzeć do Chicago)

Drugie pytanie: w ile osób najprzyjemniej Wam się grało?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Chicago Express

Post autor: janekbossko »

wlasnie jak jest ze skalowoscia?
i jak jest z zaleznoscia jezykowa? instruckcja wystarczy(duzo zasad - lato czy trudno napisana)?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: yosz »

Instrukcja 8 stron - dużo obrazków :) Gra niezależna językowo. Zasady nie są jakieś trudne, ale na pewno po pierwszej grze będę miał wszystko lepiej ułożone
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

Grałem w 3,4 i 5 osób - zawsze było trochę inaczej, ale nie potrafię stwierdzić, która wersja była najlepsza. Jednoczesne wypłacenie dywidendy może się zdarzyć w momencie, w którym jako ostatnią dostępną akcję wybierasz budowaę torów i tym samym dojeżdżasz do Chicago - wtedy automatycznie włącza się faza Chicago, a poniej wypłacona zostaje dywidenda generalna.

Zależność językowa jest na poziomie zerowym - tylko instrukcja, która jest dobrze i czytelnie napisana.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: yosz »

steady pisze:Jednoczesne wypłacenie dywidendy może się zdarzyć w momencie, w którym jako ostatnią dostępną akcję wybierasz budowaę torów i tym samym dojeżdżasz do Chicago - wtedy automatycznie włącza się faza Chicago, a poniej wypłacona zostaje dywidenda generalna.
Fakt :) Dzięki
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

yosz pisze:Fakt Dzięki
Nie ma za co, proszę :).
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Re: Chicago Express

Post autor: Wojtek »

Czy może ktoś odnalazł w sieci reguły do ChE? Bo ja szukałem i niestety bez powodzenia. Jakby tak ktoś się natknął byłbym wdzięczny za podzielenie się informacją o źródle.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

Niestety nici z reguł - Winsome Games nie udostępnia reguł do swoich gier, więc podejrzewam, że instrukcja do CE nieprędko pojawi się na necie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: folko »

Za to Queen Games udostępnia, pewnie wkrótce pojawią się tam reguły...
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

Z jednej strony Queen Games, z drugiej od premiery minęło już trochę czasu...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: Blue »

Nie mówiąc o tym że strona queen games
http://www.queen-games.de/
praktycznie nie działa.... a dostać do samych instrukcji nie mogłem się już z miesiąc temu...teraz widzę że więcej rzeczy wysiadło.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: folko »

Działa... tylko tak nie do końca ;-) i w sumie jak już to po niemiecku :)
Ale linki do ang. instrukcji są...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: Blue »

Hmm linki sa ale jak w nie klikne to nic sie nie ładuje.


EDIT: Jak komuś by działało to proszę niech ściągnie ang. instrukcję do timbuktu i mnie poinformuje. Już co prawda niemiecką przetłumaczyłem i zasady znam, ale gdybym zapomniał czegoś, to prościej mi będzie sięgnąć po angielską.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: yosz »

steady pisze:Jednoczesne wypłacenie dywidendy może się zdarzyć w momencie, w którym jako ostatnią dostępną akcję wybierasz budowaę torów i tym samym dojeżdżasz do Chicago - wtedy automatycznie włącza się faza Chicago, a poniej wypłacona zostaje dywidenda generalna.
Dalej mi się coś nie zgadza. Sorki. Powiedzmy że wskaźnik aukcji jest na polu czerwonym. Rozbudowa jest tuż przed polem czerwonym. Wybieram akcję rozbudowy. Tym samym dwa wskaźniki są na polu czerwonym. Wg instrukcji najpierw wypłacam dywidendy, a potem dopiero wykonuję akcję rozbudowy.
PO wypłacie, rozbudowuję kolej i docieram do Chicago, i teraz włącza się faza Chicago. Powiedzmy że jednocześnie docierając do Chicago spełniam jeden z warunków zakończenia gry, a ona skończy się dopiero przy kolejnej wypłacie dywidendy tak? Więc dalej nie widzę jak jednocześnie może być faza chicago i wypłaty dywidend (albo za dużo czytałem instrukcję a za mało grałem -> ciągle 0 gier)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

To nie jest tak: wykonujesz akcje rozbudowy torów i wtedy wskaźnik ląduje na czerwonym polu. Jest taki ustęp w intrukcji, mówiący o tym, że generalna dywidenda wypłacana jest kiedy gracz powinien zacząć swoją akcję a dwa wskaźniki są na czerwonych polach.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Chicago Express

Post autor: Don Simon »

Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: yosz »

steady pisze:To nie jest tak: wykonujesz akcje rozbudowy torów i wtedy wskaźnik ląduje na czerwonym polu. Jest taki ustęp w intrukcji, mówiący o tym, że generalna dywidenda wypłacana jest kiedy gracz powinien zacząć swoją akcję a dwa wskaźniki są na czerwonych polach.
Ok, ale z instrukcji jasno to nie wynikało
Instrukcja pisze:To begin wth, the indicator needle of the selected option is moved one space to the right after the player select the action
Czyli tak jak napisałem najpierw przesuwamy wskaźnik a dopiero potem wykonujemy akcję.
Trochę niżej
It two indicators point to red, a Dividend Phase is called after which all indicators are set back to green. Only after this phase does the playe make his move
I właśnie przez ten fragment było całe zamieszanie. Dopiero potem przy wyjaśnieniu fazy dywidendy jest to o czym mówisz
When it's a player's turn and two indiators on the gauges are already in the red area, the game is interrupted and a Dividend Phase is called. The player does not make their move until this phase has been completed
Teraz wszystko jasne ;) Jeszcze raz dzięki
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

steady pisze:Niestety nici z reguł - Winsome Games nie udostępnia reguł do swoich gier, więc podejrzewam, że instrukcja do CE nieprędko pojawi się na necie.
A jednak nieprawda: http://www.queen-games.de/index.php?opt ... Itemid=104
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: Chicago Express

Post autor: vder »

Jedno pytanko. Czy w grze finanse każdego z graczy są tajne czy jawne??
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

Jawne, w Chicago Express nie ma żadnych ukrytych informacji.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Chicago Express

Post autor: janekbossko »

witam!
tu wasz ulubiony grabarz który odkopie kazdy temat :twisted:

zastanawiam sie jak ta gra ma sie do RT ktory nie jest dostepny za przyzwoita cene :) czy te gry sa wogole podobne do siebie?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: Pancho »

Nie są podobne. Jedna to gra giełdowa, druga o przesyłaniu zasobów.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

Jedyne podobieństwo to tematyka pociągowa, ale gry śa tak różne od siebie, jak Ticket to Ride i Age Of Steam. CE jest bardziej eleganckie, trudniejsze i o wiele szybsze od RT.
ODPOWIEDZ