Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Flick of faith

Post autor: shuji »

A ja bym prosił o zmianę tytułu wątku, bo gra ma już polski tytuł i nie da się po nim znaleźć tego wątku przez szukajkę :)
Schycha
Posty: 4
Rejestracja: 20 gru 2020, 10:08
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Flick of faith

Post autor: Schycha »

tenuviel pisze: 27 lis 2020, 18:22 Dzięki wielkie.

Gra jak najbardziej nadaje się do rozwinięcia w dodatkach praw / bogów.
Także jakby ktoś jeszcze miał jakieś niepolskie karty, albo własne pomysły, to chętnie przetestujemy.
Na jednej z grup na FB ktoś napisal, że dodał własnego Boga Posejdon. Jego umiejętność była taka, że jak kończyła się faza misji i miał jakiegoś proroka na morzu mógł jednego dodatkowo pstryknąć. Ta gra ma niesamowity potencjał. Czekam na dodatki.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno555 »

Anubis pozwala pstryknąć dysk który znajdzie się w "reserve pool". Rozumiem że to również działa przy budowaniu świątyni? (oczywiście 1 raz na rundę)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Bruno555 pisze: 19 sty 2021, 15:13 Anubis pozwala pstryknąć dysk który znajdzie się w "reserve pool". Rozumiem że to również działa przy budowaniu świątyni? (oczywiście 1 raz na rundę)
Tylko kiedy zleci z mapy a nie zostanie ściągnięty zgodnie z regułami.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno555 »

No właśnie też tak zawsze grałem, ale pojawiły się ostatnio wątpliwości. W instrukcji jest napisane że po wybudowaniu świątyni prorok ląduje na płytce rezerwowej. Więc czytając dosłownie zasady, Anubis powinien 'wskrzesić' proroka.
Mam wersję angielską, ale czytałem polskie zasady i nie ma różnicy.
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith

Post autor: Lukashi »

Bruno555 pisze: 11 sty 2021, 15:26
Lukashi pisze: 13 lis 2020, 14:34 9. Czy mogę zbudować świątynię moim prorokiem, którego inny gracz wepchnął do miasta?
Tak. Nadal trzeba poczekać na koniec swojej tury (czyli na przykład nie można sobie samemu go wypchnąć bo nie zadziała), ale jedynym warunkiem jest, że ten prorok jest w mieście na koniec mojej tury. Nie ma znaczenia kto go tam umieścił i kiedy.
Dla Pępka Świata/Navel od the World działa to analogicznie.
Chciałbym zwrócić uwagę że zgodnie z instrukcją pępek(Navel) punktuje od razu. Nie jest ważne czyja jest tura :). Więc nie działa analogicznie do miast.

"b) Scoring Navel - Remove (to the Reserve Pool) all Prophets (of all players) from the Navel. For each removed Prophet, its owner receives 1 VP for each Island where they have Presence + 1 VP for the removed Prophet."
Fakt, potwierdzam, dziękuję za zwrócenie uwagi! W moim komentarzu odnosiłem się do analogii dotyczącej tego, że nie trzeba samemu sobie wepchnąć proroka na pępek, żeby dostał punkty. Faktycznie mogło to być mylące, dzięki za sprostowanie
! ;)
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

grzeslaw90 pisze: 19 sty 2021, 15:24
Bruno555 pisze: 19 sty 2021, 15:13 Anubis pozwala pstryknąć dysk który znajdzie się w "reserve pool". Rozumiem że to również działa przy budowaniu świątyni? (oczywiście 1 raz na rundę)
Tylko kiedy zleci z mapy a nie zostanie ściągnięty zgodnie z regułami.
Musiałbym sprawdzić wording, ale zgodnie z naszymi intencjami Anubis działa także po wybudowaniu świątyni lub Pępku.
Jestem niemal pewien, że w ten sposób zostało to opisane. Niemal ;)
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: dawid »

W polskiej instrukcji dokładnie tak to zostało opisane.


"a) Budowa świątyni – aktywny gracz może przenieść na płytkę rezerwy...
b) Punktowanie za Pępek Świata – przenieście na płytkę rezerwy
wszystkich proroków, którzy znajdują się w Pępku Świata."

Oraz Anubis
"Gdy pierwszy z Twoich proroków trafi na płytkę rezerwy będziesz mógł pstryknąć go ..."

W angielskiej wersji tak samo. Instrukcja nie kłóci się z intencjami autora :-)
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: VincentVega »

Czy może ktoś mi wytłumaczyć zdolność Zeusa ? Może budować swoje świątynię na dowolnej wyspie, nie jest tak, że każdy Bóg który trafi w miasto obojętnie na jakiej wyspie to buduje świątynię ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

VincentVega pisze: 23 sty 2021, 22:06 Czy może ktoś mi wytłumaczyć zdolność Zeusa ? Może budować swoje świątynię na dowolnej wyspie, nie jest tak, że każdy Bóg który trafi w miasto obojętnie na jakiej wyspie to buduje świątynię ?
Trafisz na jednej a możesz wybudować na dowolnej. Domyślnie jest, że budujesz na tej na której trafisz.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Relo »

VincentVega pisze: 23 sty 2021, 22:06 Czy może ktoś mi wytłumaczyć zdolność Zeusa ? Może budować swoje świątynię na dowolnej wyspie, nie jest tak, że każdy Bóg który trafi w miasto obojętnie na jakiej wyspie to buduje świątynię ?
Wszyscy pozostali budują na wyspach na których wylądował pionek(żeton) gracza, a Zeus może w zamian zbudować na innej wyspie niż jego żeton trafił w rewir miasta.
Dla przykładu trafiłeś swoim pionem na wyspę najbliżej swojej chmury, a stawiasz na przeciwległej wyspie.
Tak rozumiem jego działalność.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: VincentVega »

Dzięki za szybką odpowiedź :D
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

A ja dla porządku potwierdzam, tak to działa jak koledzy piszą ;)

Normalnie budujesz w dowolnym miejscu na tej Wyspie, ale tylko na tej Wyspie, na której trafiłeś do Miasta, a Zeusem można budować na dowolnej Wyspie.
bistia
Posty: 16
Rejestracja: 19 mar 2014, 12:48
Has thanked: 3 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: bistia »

Czy prorok dotykający granicy wyspy zalicza się do obszarów morza i wyspy? Chodzi o punktowanie prawa Morze Czerwone. Według mnie skoro zalicza się do obszaru wyspy to jest na wyspie, a nie na morzu. Przy stole jeden gracz upiera się, że morze też ma granicę więc jest też na tym obszarze.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

bistia pisze: 07 lut 2021, 11:38 Czy prorok dotykający granicy wyspy zalicza się do obszarów morza i wyspy? Chodzi o punktowanie prawa Morze Czerwone. Według mnie skoro zalicza się do obszaru wyspy to jest na wyspie, a nie na morzu. Przy stole jeden gracz upiera się, że morze też ma granicę więc jest też na tym obszarze.
Jeśli nie zostało to zmodyfikowane przez prawo to granica domyślnie należy do wyspy nie morza. Nigdy nie ma sytuacji żeby żeton należał do obu obszarów na raz.

PS. Też mam graczy, którzy wymyślają reguły na siłę i na chłopski łeb byle tylko na ich korzyść a potem 'pokaż mi w instrukcji, że tak nie jest' xD
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

Nie, jeśli Prorok jest na Wyspie to nie jest na Morzu. Morze należy rozumieć jako dopełnienie obszarów na mapie. Dlatego nie zostało w instrukcji zdefiniowane jako obszar z wydzielonymi granicami.

Czyli w tym konkretnym przykładzie Prorok na granicy Wyspy nie daje punktów za Morze Czerwone, nawet jeśli dotyka Morza.
piter555
Posty: 91
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: piter555 »

Kto jest drugim graczem przy 5 graczach (z dodatkiem) jeżeli pierwszy może zmienić chmurę?
Kicurek
Posty: 58
Rejestracja: 10 kwie 2019, 07:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Kicurek »

piter555 pisze: 18 paź 2021, 23:32 Kto jest drugim graczem przy 5 graczach (z dodatkiem) jeżeli pierwszy może zmienić chmurę?
Ja to tak rozumiem, że ten ze znacznikiem pierwszego gracza, który de facto staje się znacznikiem drugiego gracza ;) Ten znacznik wędruje według standardowych zasad z pominięciem "wędrującego po chmurkach".
UncleMartinez
Posty: 29
Rejestracja: 21 paź 2021, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: UncleMartinez »

Mam pytanie do promo karty "Święty Mikołaj".
Opis karty:
"Za każdym razem, kiedy masz zbudować świątynię, zamiast tego połóż żeton 3 PZ na obszarze miasta, w którym znalazł się Twój prorok(...)".

Czy taki żeton 3 PZ rozpatrujemy jako obecność/dominacja na wyspie dla Św. Mikołaja?
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Seraphic_Seal »

A to skorzystam z okazji istnienia tego tematu, może ktoś to jakoś fajnie uargumentuje (może nawet dotrze do autorów xd)

To nic nowego, że w obrębie jednej gry możemy znaleźć kilka różnych zasad rozgrywki, które wybiera się w zależności od ilości graczy.
W przypadku rozgrywki 4-osobowej rozegramy 4 pokolenia, w każdym pstrykając 5 proroków. Łącznie 20 pstryknięć na gracza. Oczywiście pomijając ewentualne zasady dodatkowe.
W grze dla 3 osób trochę się to zmienia - 3 pokolenia, ale po 6 proroków. Łącznie 18 pstryknięć. Prawdopodobnie twórcy woleli zejść z 20 do 18 niż podwyższyć z 20 do 24.
Nie do końca rozumiem czemu w ogóle wprowadzono te zmiany. Znaczy domyślam się, że wynika to z tej samej przestrzeni dzielonej na mniejszą ilość graczy - jeden narożnik w końcu pozostaje pusty ale dzięki tej zmianie w jednym pokoleniu dla 3 graczy na planszy będzie miało szansę pojawić się porównywalna ilość proroków (18 a 20).

Jedyny kierunek argumentowania widzę właśnie w stronę zapełnienia planszy i wprowadzenia rywalizacji. Burzy to natomiast brak zmiany zasad dla 2 osób. Bo jednak nie chodzi o normalizacje czasu rozgrywki, gdyż dla 2,3 i 4 graczy będzie to kolejno 40, 54 i 80 pstryknięć.

Ale w takim razie czemu grając w dwie osoby znowu mamy przypadek 4 pokoleń po 5 proroków? Wtedy już zupełnie mamy luz na planszy. Chyba że czegoś nie doczytałem. Dotychczas grałem tylko w 3 i 4 osoby ale odnoszę wrażenie, że grając na 2 osoby na planszy będzie bardzo mało się działo.

Tak tak wiem, że jest to gra dość mocno w kategorii gier towarzyskich czy imprezowych i ma dawać frajdę a niekoniecznie być policzalna, idealna matematycznie czy jak to tam nazwać. Najzwyczajniej w świecie zaczęło mnie to interesować lol
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Reku_ »

Seraphic_Seal pisze: 29 gru 2021, 15:15 A to skorzystam z okazji istnienia tego tematu, może ktoś to jakoś fajnie uargumentuje (może nawet dotrze do autorów xd)

To nic nowego, że w obrębie jednej gry możemy znaleźć kilka różnych zasad rozgrywki, które wybiera się w zależności od ilości graczy.
W przypadku rozgrywki 4-osobowej rozegramy 4 pokolenia, w każdym pstrykając 5 proroków. Łącznie 20 pstryknięć na gracza. Oczywiście pomijając ewentualne zasady dodatkowe.
W grze dla 3 osób trochę się to zmienia - 3 pokolenia, ale po 6 proroków. Łącznie 18 pstryknięć. Prawdopodobnie twórcy woleli zejść z 20 do 18 niż podwyższyć z 20 do 24.
Nie do końca rozumiem czemu w ogóle wprowadzono te zmiany. Znaczy domyślam się, że wynika to z tej samej przestrzeni dzielonej na mniejszą ilość graczy - jeden narożnik w końcu pozostaje pusty ale dzięki tej zmianie w jednym pokoleniu dla 3 graczy na planszy będzie miało szansę pojawić się porównywalna ilość proroków (18 a 20).

Jedyny kierunek argumentowania widzę właśnie w stronę zapełnienia planszy i wprowadzenia rywalizacji. Burzy to natomiast brak zmiany zasad dla 2 osób. Bo jednak nie chodzi o normalizacje czasu rozgrywki, gdyż dla 2,3 i 4 graczy będzie to kolejno 40, 54 i 80 pstryknięć.

Ale w takim razie czemu grając w dwie osoby znowu mamy przypadek 4 pokoleń po 5 proroków? Wtedy już zupełnie mamy luz na planszy. Chyba że czegoś nie doczytałem. Dotychczas grałem tylko w 3 i 4 osoby ale odnoszę wrażenie, że grając na 2 osoby na planszy będzie bardzo mało się działo.

Tak tak wiem, że jest to gra dość mocno w kategorii gier towarzyskich czy imprezowych i ma dawać frajdę a niekoniecznie być policzalna, idealna matematycznie czy jak to tam nazwać. Najzwyczajniej w świecie zaczęło mnie to interesować lol
Nie oszukujmy się to nie jest gra dobra na dwóch graczy. 4 osoby - 4 pokolenia, 3 osoby - 3 pokolenia, 2 osoby - ? Dwa pokolenia byłoby za mało. Więc jest 4 ;)
W każdym razie na 2 osoby zagrałem raz i nie widzę większego sensu tak grać.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Reku_ »

Lukashi pisze: 07 lut 2021, 14:46 Nie, jeśli Prorok jest na Wyspie to nie jest na Morzu. Morze należy rozumieć jako dopełnienie obszarów na mapie. Dlatego nie zostało w instrukcji zdefiniowane jako obszar z wydzielonymi granicami.

Czyli w tym konkretnym przykładzie Prorok na granicy Wyspy nie daje punktów za Morze Czerwone, nawet jeśli dotyka Morza.
Ale jak dobrze pamiętam w dodatku jest taki bodaj kataklizm, który promuje proroków, którzy dotykają granicy wyspy i morza jednocześnie
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

Nie chodzi o liczbę pstryknięć na gracza tylko o przewagę ostatniego gracza - każdy jest ostatni tyle samo razy niezależnie od liczby graczy :wink:
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno555 »

Mam angieslką wersję dodatku Kataklizm. I jest tam karta praw "Fair Play": "each player takes their turn at the same time , as when determining the first player"
Mógłby ktoś mi pomóc w tłumaczeniu lub spojrzeć do swojej Polskiej wersji?
Czy to oznacza że wszyscy pstrykają w tym samym momencie? Ale przecież jest już taka karta w grze podstawowej.
Czy może kolejność poprostu się zmienia i rozpoczyna rundę ta osoba która ma znacznik pierwszego gracza?
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Beo »

Bruno555 pisze: 29 sty 2022, 09:59 Mam angieslką wersję dodatku Kataklizm. I jest tam karta praw "Fair Play": "each player takes their turn at the same time , as when determining the first player"
Mógłby ktoś mi pomóc w tłumaczeniu lub spojrzeć do swojej Polskiej wersji?
Czy to oznacza że wszyscy pstrykają w tym samym momencie? Ale przecież jest już taka karta w grze podstawowej.
Czy może kolejność poprostu się zmienia i rozpoczyna rundę ta osoba która ma znacznik pierwszego gracza?
Polska karta mówi:
"Wszyscy gracze pstrykają jednocześnie po jednym ze swoich proroków. Następnie powtarzacie ten krok do momentu wyczerpania dysków proroków."

Karta z podstawki, o której wspominasz, działa tak, że wszyscy pstrykają na raz, kto pierwszy ten lepszy, bez podziału na tury.

Jeżeli dobrze rozumiem, przy tej karcie, każdy ustawia sobie jednego proroka i na "trzy cztery" wszyscy pstrykają na raz w tej turze. I tak kolejne tury, do wyczerpania proroków.
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
ODPOWIEDZ