Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno555 »

Ma to sens. Dzięki
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 81
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

A ja wiem że trochę późno, ale potwierdzam ;)
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: tekknoboy »

A ja mam jeszcze takie pytanie:
Każdy z bogów ma w swoim zestawie proroków (małe żetony) + 2 takie średnie żetony + miasta.

Kiedy używamy tych średnich żetonów?
Czy one traktowane są jako zwykli prorocy i np w grze 3os biorąc 6 proroków można umówić się, że gramy 4 małymi i 2 tymi średnimi?
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Beo »

tekknoboy pisze: 11 mar 2022, 09:05 A ja mam jeszcze takie pytanie:
Każdy z bogów ma w swoim zestawie proroków (małe żetony) + 2 takie średnie żetony + miasta.

Kiedy używamy tych średnich żetonów?
Czy one traktowane są jako zwykli prorocy i np w grze 3os biorąc 6 proroków można umówić się, że gramy 4 małymi i 2 tymi średnimi?
Te średnie żetony to templariusze, mogą pojawić się w grze poprzez odpowiednią kartę prawa. Zastępują wtedy dwóch proroków i liczą się jak prorocy (wszystko co dotyczy proroków, dotyczy też templariuszy).
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno555 »

Ja mam również pytanie odnośnie Templariuszy i dodatku Kataklizm.
Karta "Barbarzyńcy" mówi że jeśli templariusz dotyka świątyni to jest ona usuwana z gry. To znaczy że usuwa się świątynie tylko wtedy jak ją dotyka po zakończonym pstryknięciu czy poprostu jak ją uderzy w czasie ruchu?
Dokonać tego żeby dysk był styczny ze świątynią wydaje się być bardzo trudne bo zawsze się trochę odbije.

Drugie pytanie dotyczy jednego z Bogów z dodatku. Ten który ma komponent do celowania. Nie mieści mi się w nim templariusz. Czy tak powinno być? Czy to tylko u mnie tak jest?
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Czy można mieć więcej niż jedną świątynię jednego koloru na wyspie? W instrukcji nie ma info, że nie można, więc chyba można. Jak Wy gracie?
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 962
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 83 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Leinadus »

bdm pisze: 23 lut 2023, 12:42 Czy można mieć więcej niż jedną świątynię jednego koloru na wyspie? W instrukcji nie ma info, że nie można, więc chyba można. Jak Wy gracie?
Można
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 81
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

bdm pisze: 23 lut 2023, 12:42 Czy można mieć więcej niż jedną świątynię jednego koloru na wyspie? W instrukcji nie ma info, że nie można, więc chyba można. Jak Wy gracie?
Można można ;) tylko nie zawsze warto
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Gdyby nie było można brać z innych wysp w przypadku braku to ok. Ale gdy można to chyba warto.
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 81
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

bdm pisze: 24 lut 2023, 21:10 Gdyby nie było można brać z innych wysp w przypadku braku to ok. Ale gdy można to chyba warto.
Zazwyczaj tak, ale zdarza się, że nie chcemy sobie zastawiać linii strzału albo ze względu na specyficzne prawa wolimy zostawić proroka niż kolejną świątynię
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno555 »

Karta "Zrób to sam":
"W swojej turze możesz dodatkowo pstryknąć dyskiem świątyni"

Jak rozumiecie tą zasadę:
1. Mogę pstryknąć moją świątynią znajdującą się na planszy?
2. Mogę ustawić świątynie na chmurce i ją pstryknąć?
3. Mogę pstryknąć dowolną świątynie (nawet należącego do innego gracza) na planszy?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Coen »

Bruno555 pisze: 04 cze 2023, 12:23 Karta "Zrób to sam":
"W swojej turze możesz dodatkowo pstryknąć dyskiem świątyni"

Jak rozumiecie tą zasadę:
1. Mogę pstryknąć moją świątynią znajdującą się na planszy?
2. Mogę ustawić świątynie na chmurce i ją pstryknąć?
3. Mogę pstryknąć dowolną świątynie (nawet należącego do innego gracza) na planszy?
Zawsze grałem zgodnie z odpowiedzią nr 2 :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 81
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

Coen pisze: 04 cze 2023, 13:03
Bruno555 pisze: 04 cze 2023, 12:23 Karta "Zrób to sam":
"W swojej turze możesz dodatkowo pstryknąć dyskiem świątyni"

Jak rozumiecie tą zasadę:
1. Mogę pstryknąć moją świątynią znajdującą się na planszy?
2. Mogę ustawić świątynie na chmurce i ją pstryknąć?
3. Mogę pstryknąć dowolną świątynie (nawet należącego do innego gracza) na planszy?
Zawsze grałem zgodnie z odpowiedzią nr 2 :)
Tak było zgodnie z intencją
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: KQuest »

Bruno555 pisze: 12 lut 2023, 13:14 Ja mam również pytanie odnośnie Templariuszy i dodatku Kataklizm.
Karta "Barbarzyńcy" mówi że jeśli templariusz dotyka świątyni to jest ona usuwana z gry. To znaczy że usuwa się świątynie tylko wtedy jak ją dotyka po zakończonym pstryknięciu czy poprostu jak ją uderzy w czasie ruchu?
Dokonać tego żeby dysk był styczny ze świątynią wydaje się być bardzo trudne bo zawsze się trochę odbije.
Ktoś coś wie na ten temat? Też się właśnie nad tym zastanawiamy
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 81
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

KQuest pisze: 24 cze 2023, 15:57
Bruno555 pisze: 12 lut 2023, 13:14 Ja mam również pytanie odnośnie Templariuszy i dodatku Kataklizm.
Karta "Barbarzyńcy" mówi że jeśli templariusz dotyka świątyni to jest ona usuwana z gry. To znaczy że usuwa się świątynie tylko wtedy jak ją dotyka po zakończonym pstryknięciu czy poprostu jak ją uderzy w czasie ruchu?
Dokonać tego żeby dysk był styczny ze świątynią wydaje się być bardzo trudne bo zawsze się trochę odbije.
Ktoś coś wie na ten temat? Też się właśnie nad tym zastanawiamy
Z tego co pamiętam efekt dotyczył każdego dotknięcia a nie tylko styku po zakończeniu ruchu
Jdn
Posty: 286
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Jdn »

Ja mam inny problem.
Karta z dodanym tornadem.
Ktoś pstryka wyznawcę tak, że odbija się od tornado i trafia na wyspę i w okrąg.
Tutaj dotyka interpretujemy że właśnie jak dotknie to wiadomo będzie na kartę rezerw.
Pytanie jest czy gracz może umieścić świątynie czy nie? Co najpierw tornado czy podstawowe zasady.
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 81
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

Jdn pisze: 29 cze 2023, 18:21 Ja mam inny problem.
Karta z dodanym tornadem.
Ktoś pstryka wyznawcę tak, że odbija się od tornado i trafia na wyspę i w okrąg.
Tutaj dotyka interpretujemy że właśnie jak dotknie to wiadomo będzie na kartę rezerw.
Pytanie jest czy gracz może umieścić świątynie czy nie? Co najpierw tornado czy podstawowe zasady.
Nie może, Prorok wessany nie zdąży już wybudować świątyni ;)
Niestety nie wiem, jaki jest dokładny wording, ale tornado dotyczy niejako samego pstryknięcia, a sprawdzanie świątyń czy pępków dzieje się dopiero po pstryknięciu. A więc na etapie tego sprawdzania proroka już nie powinno być na mapie.
EasternChill
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2023, 21:43
Been thanked: 2 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: EasternChill »

Mam pytanie do dodatku kataklizm. Do bogini Ixchel. W polskiej wersji umiejętność opisana jest jako:
"W fazie nawracania otrzymujesz dodatkowe 4 punkty, jeśli żaden z przeciwników nie będzie miał na płytce rezerwy więcej dysków proroków niż ty."

W angielskiej:
"You get 4 vp in the worship phase if you have the most prophets in the Reserve Pool. It also works for a draw."

Jaka była intencja Autora? Najwięcej ze wszystkich graczy, czy najwięcej czyli więcej niż pozostali łącznie? Oczywiście w obu przypadkach remisy na korzyść Ixchel, to nie budzi wątpliwości.

Z góry dziękuję za odpowiedź i gratuluję bardzo udanej gry, nawet 3 latka potrafi się w niej odnaleść do kompletu z resztą rodziny...(gramy na 4-5 osób, także dodatek niezbędny...)
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 81
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Lukashi »

Hej, dzięki za miłe słowa! ;)
EasternChill pisze: 17 lip 2023, 21:56 Jaka była intencja Autora? Najwięcej ze wszystkich graczy, czy najwięcej czyli więcej niż pozostali łącznie? Oczywiście w obu przypadkach remisy na korzyść Ixchel, to nie budzi wątpliwości.
Więcej/tyle samo co każdy z pozostałych graczy, ale osobno, nie dodajemy ich proroków ;)

Czyli jeśli my mamy 3, ktoś ma 2, ktoś inny 1, a ktoś jeszcze 3, to umiejętność działa.
EasternChill
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2023, 21:43
Been thanked: 2 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: EasternChill »

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Wygląda na to że graliśmy prawidłowo, a tylko mi się wydawało że trudno jest punktowo dogonić tą umiejętność. Nic to. Zostaje ćwiczenie precyzyjnego wpstrykiwania Ixchel na morze.
Pati444
Posty: 1
Rejestracja: 01 sty 2024, 11:18
Has thanked: 1 time

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Pati444 »

Witam, mam pytanie odnośnie kart kataklizmów. Co dokładnie kryje się pod nazwą „komponenty”? Chodzi o wszystkie możliwe elementy gry? Dyski proroków, miasta, templariusze, żetony kataklizmów itp? Dla przykładu podam treść jednej z kart kataklizmów: „Huragan - Weź wszystkie komponenty z jednej wyspy. Połóż je w dowolny sposób na innej wyspie.”
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

Pati444 pisze: 01 sty 2024, 11:25 Witam, mam pytanie odnośnie kart kataklizmów. Co dokładnie kryje się pod nazwą „komponenty”? Chodzi o wszystkie możliwe elementy gry? Dyski proroków, miasta, templariusze, żetony kataklizmów itp? Dla przykładu podam treść jednej z kart kataklizmów: „Huragan - Weź wszystkie komponenty z jednej wyspy. Połóż je w dowolny sposób na innej wyspie.”
W kwestii komponentów musisz zawsze je określić na podstawie konkretnej karty. W tym przypadku tak jak podaje treść karty bierzesz wszystkie luźne komponenty z jednej wyspy czyli proroków, świątynie+ ewentualnie jakieś inne pojawiające się elementy wg specjalnych zasad i przenosisz je na inną wyspę. Ułożyć możesz je dowolnie na innej wyspie a więc nie musisz odwzorowywać wcześniejszego ustawienia a np położyć wszystko jedno na drugim.
Tuger22
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2024, 12:16

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Tuger22 »

Cześć, mam 2 pytania
1. W przypadku karty bliżej nieba. Jeśli drugi prorok nie spadł z pierwszego kiedy ten jest na wyspie to czy jest liczony jakby był na tej wyspie czy poza nią skoro nie dotyka mapy tylko proroka pod sobą?

2. Czy punkty zamiast świątyń Mikołaja liczą się do obecności oraz dominacji dla Mikołaja?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Coen »

Tuger22 pisze: 21 sty 2024, 12:20 Cześć, mam 2 pytania
1. W przypadku karty bliżej nieba. Jeśli drugi prorok nie spadł z pierwszego kiedy ten jest na wyspie to czy jest liczony jakby był na tej wyspie czy poza nią skoro nie dotyka mapy tylko proroka pod sobą?

2. Czy punkty zamiast świątyń Mikołaja liczą się do obecności oraz dominacji dla Mikołaja?
1. Jest liczony, jakby dotykał wyspy.
2. Nie liczą się.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Tuger22
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2024, 12:16

Re: Flick of faith / Palec boży- pytania i wątpliwości

Post autor: Tuger22 »

To jeszcze dopytam. Jeśli po moim strzale mam 2 proroków w polu miasta na 1 wyspie to czy mogę postawić 2 świątynie?
ODPOWIEDZ