Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 431
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: ScorpZero »

Widzę, że już któryś raz będę żałował zakupu polskiej wersji planszowki, eh. :mrgreen:
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: tomuch »

Ja z reguły decyduję się na polskie wersje, ale akurat tu wybrałem angielską wersję. W Afrykę jeszcze nie zagrałem, ale już się cieszę na tryb solo :) Data premiery, niestety, dopiero 16 września, więc pewnie do dostania u nas będzie koło października. Ciekaw jestem, jak będzie ten tryb działał.
Edit:
Quote:1) Will the solo system be like we found here on the bgg site so you play for both sides ? Or will it be a real AI that act on itself ?
It'll be a modular decision system driven by the actual deck of your opponent. You will never have to make decisions to your own detriment.
Quote:2) Will the AI simulate both sides (axis and allies) ? So can you choose each mission which side to play ?
Yes
Quote:3) Will all the missions be soloable ? Or only the missions that come with this expansion ?
All missions. (There is a small chance one or two missions might not be, but thanks to the heroic efforts of David Digby I'm hopeful those last few wrinkles will be eliminated too.)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: MiXB »

Michito pisze: 24 kwie 2021, 15:20 Podczas gdy Ogry nadal zastanawiają się nad wydaniem Afryki, w preorderze dostępny jest już drugi dodatek, tym razem z trybem solo od Davida Turcziego:

https://www.bookdepository.com/Undaunte ... 297&sr=1-1
Uprzedzając pytania.
1. Dodatek jest niesamodzielny.
2. Zawiera dodatkową zawartość i dla Normandii, i dla Afryki - dodatek jest dla obu wersji.
3. Dodaje głównie nowe scenariusze (4 dla każdej wersji) i elementy z Afryki takie jak czołgi do Normandii. Oczywiście z poprawkami dla poszczególnych gier (np. w Normandii są grupy czołgistów, bo cały Pluton Strzelców raczej nie będzie jeździł jednym czołgiem :D).
4. Tryb 2 vs 2 też jest w grze.
5. Asymetryczność jednostek i scenariuszy dla Normandii.
6. Jest przewidziana kompatybilność wsteczna tj. nowe jednostki są przewidziane dla starych kampanii.
7. Saperzy i miny dla Afryki.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 622
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: Michito »

Spoiler:
Bardzo ładne streszczenie :D Dziś pojawiła się rozmowa z autorami, z której można dowiedzieć się tego samego co napisał @MiXB a propos nowego niesamodzielnego dodatku. Ponadto zdradzili, że to nie ostatnie słowo jeżeli chodzi o serię Undaunted, i że przez ostatnie półtorej roku pracowali nad czymś naprawdę dużym. Nie ujawnili wprost tematu nowej gry, ale zaspoirelowali, że dotąd gracze najbardziej oczekiwali osadzenia walk na froncie wschodnim (Stalingrad) i Pacyfiku.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: MiXB »

Michito pisze: 24 kwie 2021, 21:28
Spoiler:
Bardzo ładne streszczenie :D Dziś pojawiła się rozmowa z autorami, z której można dowiedzieć się tego samego co napisał @MiXB a propos nowego niesamodzielnego dodatku. Ponadto zdradzili, że to nie ostatnie słowo jeżeli chodzi o serię Undaunted, i że przez ostatnie półtorej roku pracowali nad czymś naprawdę dużym. Nie ujawnili wprost tematu nowej gry, ale zaspoirelowali, że dotąd gracze najbardziej oczekiwali osadzenia walk na froncie wschodnim (Stalingrad) i Pacyfiku.
Tzn. to co napisałem pojawiło się w 6 minutowym preview 9 miesięcy temu :D . Potem wraz z upływem czasu to rozszerzali o szczegóły na forach itd. Nie będę może linkował tego starego preview, bo to z Shux jest chyba lepsze.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: Seykan »

Warto brać za te 150zł czy u nas pojawi się trochę taniej? Mam Normandię i Afrykę ENG z drugiej ręki więc nie wiem ile to może kosztować :P
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: Jiloo »

Seykan pisze: 25 kwie 2021, 12:22 Warto brać za te 150zł czy u nas pojawi się trochę taniej? Mam Normandię i Afrykę ENG z drugiej ręki więc nie wiem ile to może kosztować :P
U nas w sensie w naszych sklepach? Normandy sprowadzałem z UK jak u nas nie było dostępne, Afryka kosztowała w sklepach 140, ja zapłaciłem 120 (zniżki lojalnościowe). Nie wiem jakie są relacje ceny dodatku do podstawek, ale chyba można dzięki temu oszacować ile może kosztować u nas.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: Seykan »

Tak, właśnie zastanawiam się ile może kosztować w naszych sklepach. Czyli pewnie koło 120zł, to pewnie poczekam :D
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: MiXB »

Seykan pisze: 25 kwie 2021, 13:54 Tak, właśnie zastanawiam się ile może kosztować w naszych sklepach. Czyli pewnie koło 120zł, to pewnie poczekam :D
Polskie wydanie Undaunted można dostać za mniej niż 100 złotych i Ogry mają mieć "ogłoszenie" nt. przyszłości serii "wkrótce". Czyli optymistycznie Afryka jeszcze w tym roku, a Posiłki realistycznie licząc pewnie za rok...

Więc jak jesteś gotów czekać pewnie z jakiś rok to czekaj na polską wersję :D
OgryGames
Posty: 353
Rejestracja: 23 cze 2015, 14:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 249 times
Kontakt:

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: OgryGames »

Michito pisze: 24 kwie 2021, 15:20 Podczas gdy Ogry nadal zastanawiają się nad wydaniem Afryki, w preorderze dostępny jest już drugi dodatek, tym razem z trybem solo od Davida Turcziego:

https://www.bookdepository.com/Undaunte ... 297&sr=1-1
Nie zastanawiają się ;)
mk20336
Posty: 1543
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: mk20336 »

Demo of “Undaunted Reinforcements” by David Thompson during SDHistCon 2021

Ubiegły weekend stał u mnie pod znakiem konwentu gier planszowych (oczywiście online) SDHistCon 2021 (San Diego Historical Games Convention). Miałem okazję tam uczestniczyć w min. demo najnowszego dodatku do serii Undaunted Davida Thompsona - Reinforcements. Moje wrażenia na temat gry i samego Demo w poniższym artykule. Miłej lektury!

LINK: Demo of “Undaunted Reinforcements” by David Thompson during SDHistCon 2021

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: Odi »

Dzięki za info!
Od pierwszej rozgrywki byłem przekonany, że U:N idealnie sprawdzi się jako gra drużynowa. Z niecierpliwością czekam na dodatek.

Zaskakuje mnie wykorzystanie jednak innej mechaniki dla pojazdów pancernych.... Wydawało się, że to co jest w U:NA działa nieźle, a skala (1-2 pojazdy na scenariusz) też dobrze będzie pasować do U:N. A tu okazuje się, że nie, że mamy całe plutony pojazdów. Ciekawe.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: MiXB »

Odi pisze: 25 maja 2021, 19:19 Dzięki za info!
Od pierwszej rozgrywki byłem przekonany, że U:N idealnie sprawdzi się jako gra drużynowa. Z niecierpliwością czekam na dodatek.

Zaskakuje mnie wykorzystanie jednak innej mechaniki dla pojazdów pancernych.... Wydawało się, że to co jest w U:NA działa nieźle, a skala (1-2 pojazdy na scenariusz) też dobrze będzie pasować do U:N. A tu okazuje się, że nie, że mamy całe plutony pojazdów. Ciekawe.
To jest spowodowane różnicami w żetonach pomiędzy U:N i U:NA. W Normandii jeden żeton odpowiada całej kompanii co nie ma najmniejszego sensu z pojazdami z Afryki. Wyobrażasz sobie całą kompanię A jako kierowcę? :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: Odi »

Mam tego świadomość, natomiast skala drużyn plutonu piechoty dobrze pasuje do pojedynczych pojazdów i myślałem, że tego akurat ruszać nie będą. To skala U:NA była swego rodzaju aberracją (pojedynczy żołnierze vs pojazdy).

Ciekawe, czy to nie jest jednak wycofanie się z tej koncepcji, zastosowanej w NA (czyli obsadzania poszczególnych stanowisk w pojazdach)
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: MiXB »

Odi pisze: 25 maja 2021, 19:54 Mam tego świadomość, natomiast skala drużyn plutonu piechoty dobrze pasuje do pojedynczych pojazdów i myślałem, że tego akurat ruszać nie będą. To skala U:NA była swego rodzaju aberracją (pojedynczy żołnierze vs pojazdy).

Ciekawe, czy to nie jest jednak wycofanie się z tej koncepcji, zastosowanej w NA (czyli obsadzania poszczególnych stanowisk w pojazdach)
https://youtu.be/O57lZBW2zXY?t=130
Tutaj designer mówi o czołgach w Normandii przez około minutę. Powinny tam być wyjaśnione wszystkie twoje wątpliwości.
mk20336
Posty: 1543
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: mk20336 »

Odi pisze: 25 maja 2021, 19:19 Dzięki za info!
Od pierwszej rozgrywki byłem przekonany, że U:N idealnie sprawdzi się jako gra drużynowa. Z niecierpliwością czekam na dodatek.
Oj tak, gra się fantastycznie zespołowo. I wydaje mi się, że z nowymi zasadami będzie to możliwe dla wcześniejszych wersji (U:N i U:NA)
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: hancza123 »

Jestem fanem Undaunted od pierwszego wejrzenia i dodatek na pewno kupię.

Patrzę jednak z dużym rozczarowaniem że czołgi będą grane podobnie jak piechota i po prostu jako pojedyncze karty z 4 opcjami: move, attack, surpress, antitank. Mechanicznie niewielka różnica w stosunku do takiego Gunnera który również surpresuje piechotę. Oj szkoda, szkoda! Bardzo mi się podobały rozwiązania dla pojazdów zastosowane w NA. Mechanicznie znacznie ciekawsze rozwiązanie i bardziej czułeś że to jest czołg, coś diametralnie innego niż piechota.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: MiXB »

Ogry zapowiedziały polskie wydanie Afryki. Jesień 2021.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: tomuch »

No i mamy zapowiedź kolejnego dodatku na 2022, chociaż jeszcze jest trochę nieokreślony.
the latest entry in the Undaunted series will be “super, super big” according to its co-designers and could be based on one of two potential themes request by fans - including “the Pacific Theatre and the Eastern Front or Stalingrad”.
Źródło: https://www.dicebreaker.com/series/unda ... -game-2022
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: Cyel »

Jakieś opinie o wariancie solo, graliście już? Gra od początku wydaje mi się zachęcająca, ale raczej w moim wypadku ograniczałaby się do grania samemu.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: tomuch »

Dodatek z oficjalnym wariantem solo będzie chyba w listopadzie dopiero. Był zapowiadany na wrzesień, ale wiadomo jak jest...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: RUNner »

Cyel pisze: 23 wrz 2021, 10:22 Jakieś opinie o wariancie solo, graliście już? Gra od początku wydaje mi się zachęcająca, ale raczej w moim wypadku ograniczałaby się do grania samemu.
Trochę szkoda grać w to solo. Nie sądzę żeby wariant solowy był tutaj jakiś mega powalający, żeby chcieć poświęcać czas.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: tomuch »

RUNner pisze: 24 wrz 2021, 13:29 Trochę szkoda grać w to solo. Nie sądzę żeby wariant solowy był tutaj jakiś mega powalający, żeby chcieć poświęcać czas.
Zobaczymy, jak będzie. Wersja solo jest opracowana dla każdego scenariusza z osobna, żeby można było jej zaaplikować odmienne cele. Może być ciekawe + autor pokazał, że umie w solo.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: RUNner »

No zobaczymy. Kiedyś ceniłem sobie warianty solowe w grach, ale obecnie toleruje je tylko w Mage Knight, Auztralii i ewentualnie WP LCG (w tym przypadku granie w duecie jest jeszcze lepsze).
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Undaunted: Normandy (David Thompson, Trevor Benjamin)

Post autor: Cyel »

RUNner pisze: 24 wrz 2021, 13:29
Cyel pisze: 23 wrz 2021, 10:22 Jakieś opinie o wariancie solo, graliście już? Gra od początku wydaje mi się zachęcająca, ale raczej w moim wypadku ograniczałaby się do grania samemu.
Trochę szkoda grać w to solo. Nie sądzę żeby wariant solowy był tutaj jakiś mega powalający, żeby chcieć poświęcać czas.
Czemu? Opcja solo to w grach wojennych chyba teraz oczekiwany standard (odkąd twórcy zaczęli zauważać, że wielu graczy nie ma innej opcji niż grać samemu ze sobą na dwie ręce w ich tytuły ;))
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ