Frosthaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Mateez »

Jak produkt zarabia dla Ciebie kilkadziesiąt milionów $$$ to raczej nie dokonujesz w nim "drastycznych zmian". :) Tak myślę, choć na biznesie się nie znam. Poza tym, GH było mimo wszystko grą typu legacy. Ogromną, ale jednak zasadniczo jednorazową. Ja po przejściu całej kampanii chętnie będę grał dalej w coś bardzo podobnego, ale nieco bardziej dopieszczonego i urozmaiconego (FH). Mój chyba główny zarzut do GH to fakt, że trudno było połapać się na pewnym etapie kampanii w tych wszystkich zależnościach pomiędzy scenariuszami, fabułą, naklejkami, kartami wydarzeń itd. Czasami nie wiedziałem już, w który scenariusz mogę grać i dlaczego. Mam nadzieję, że to będzie jakoś usprawnione w FH, choć - obawiam się - może być dokładnie odwrotnie, właśnie przez te nowe elementy (budowa osady, alchemia itd.). W każdym razie czekam niecierpliwie, żeby się przekonać.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Wiesz, jak sprzedajesz grę w ciemno na KS to akurat drastyczne zmiany jest łatwiej wprowadzić, skoro ludzie zapłacili z góry, a nie widzieli finalnej gry w akcji. Gdyby gra po prostu była zapowiedziana i trafiła do sklepów bez fundowania (przy tej skali pudełka to chyba niemożliwe), no to wtedy recenzenci by się zdążyli wypowiedzieć. Trochę się nawet boję, że to całe zbieranie zasobów to jest tylko takie wciśnięte na siłę, bo przy długości scenariuszy i liczbie przedmiotów jakie można będzie zapewne zdobyć, to czas zebrania zasobów i fakt, że pewnie będzie trzeba ograć konkretny scenariusz na konkretną rzecz mogą sprawić, że to będą bardziej side-questy ze zbieraniem części jakiegoś przedmiotu niż stricte crafting.

Oczywiście określenie Frosthaven jako Gloomhaven 1.5 czy nawet 2.0 jest trafne i jak ktoś przeszedł całe GH i jest gotowy na kolejne tyle samo przygód to jak najbardziej się nie zawiedzie. Ja jednak jestem daleki ukończenia podstawki i niemal identycznie zasady w kolejnej części mnie nie motywują do przyspieszenia tego procesu, żeby się na kolejną część przygotować :P Szczęki Lwa pewnie mają większy potencjał na jakieś fajne kontynuacje. Oczywiście zawsze też kolejne inkarnacje gier z tego świata mogą doczekać się drastyczniejszych zmian - jak widać, na razie zapotrzebowanie na taką bardzo podobną a jedynie nieco urozmaiconą wersję było przeogromne, więc pewnie ten fakty wykorzystano zanim zostaną wprowadzone odważniejsze pomysły.
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: TTR_1983 »

Zapis wczorajszego streamu z Albi: https://www.youtube.com/watch?v=JFQY7EfTZdY&t=433s

O Frosthaven też było od 1:17:30 :)
Taperonix
Posty: 50
Rejestracja: 11 cze 2015, 21:08

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Taperonix »

Witam, czy wystartowała już przedsprzedaż polskiej wersji? Jeśli nie to kiedy i gdzie można znaleść jakieś info, bo na stronie albi nic nie ma.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: brazylianwisnia »

Taperonix pisze: 15 sty 2022, 11:05 Witam, czy wystartowała już przedsprzedaż polskiej wersji? Jeśli nie to kiedy i gdzie można znaleść jakieś info, bo na stronie albi nic nie ma.
To jeszcze daleka droga. Nie ma wciąż wersji KS a gdzie tu sklepowa. Nie wiadomo też czy PL będzie równolegle do ENG. Proponuję wrócić z pytaniem za 6 miesięcy a i wtedy może wciąż nie być konkretnego info.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: _leigam_ »

brazylianwisnia pisze: 15 sty 2022, 14:04
Taperonix pisze: 15 sty 2022, 11:05 Witam, czy wystartowała już przedsprzedaż polskiej wersji? Jeśli nie to kiedy i gdzie można znaleść jakieś info, bo na stronie albi nic nie ma.
To jeszcze daleka droga. Nie ma wciąż wersji KS a gdzie tu sklepowa. Nie wiadomo też czy PL będzie równolegle do ENG. Proponuję wrócić z pytaniem za 6 miesięcy a i wtedy może wciąż nie być konkretnego info.
Rysław coś mówił że nie ma jeszcze plików do tłumaczenia i że to tak z rok zajmie.

Pewnie też nie będzie tego robił priorytetowo, bo co do Gloomhaven wypowiadał się, że to bardzo po kosztach robił. (czytaj: Albi nie wiele mogło zaoferować)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 359
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Grellenort »

Glooma Albi chciało wprowadzić na rynek trochę cwaniacko po kosztach a trochę z ostrożności, nie wiedząc czy rynek go przyjmie. Przyjął, więc forsa na tłumaczenie Szczęk i Frosta jest. Inna sprawa, że po doświadczeniach z tłumaczeniem Szczęk Lwa, będących pracą zbiorową, Pan Chojnowski do Frosthaven chce usiaść sam. A na jedną osobę, nawet profesjonalistę, jest to huk roboty.
mk20336
Posty: 1562
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 440 times
Kontakt:

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: mk20336 »

Frosthaven – monsters analysis & strategies – Lurkers

Dla wszystkich czekających już na Frosthaven, dzisiaj materiał analizujący jedną z grup potworów, z którymi przyjdzie nam się mierzyć - Lurkers. Miłego oglądania!

LINK: Frosthaven – monsters analysis & strategies – Lurkers

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 957
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

Nikt jeszcze się nie oburza na ostatni update?
https://www.kickstarter.com/projects/fr ... ts/3451092

Ciekawe jak MSRP równe 250 USD wpłynie na wydanie polskiej edycji...
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 359
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Grellenort »

Aha. A wiadomo może względem czego jest to 20-40% więcej zawartości? Względem informacji z kampanii, czy te są już zaktualizowane? Jakieś twarde liczby kiedyś padały na przestrzeni developmentu, czy to raczej takie klasyczne walenie kotka za pomocą młotka?

Trochę to tak jak za ladą u rzeźnika, gdzie ekspedientka z niewinną miną oznajmia, że zamiast dwudziestu deko odkroiło jej się przypadkowo dwa kilo i czy może być :wink:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1600
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: eveni »

Wow :shock: według dzisiejszego kursu cena gry to +/- 1.100 zł...
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 881
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 274 times
Been thanked: 256 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Dako »

yrq pisze: 12 mar 2022, 00:56 Ciekawe jak MSRP równe 250 USD wpłynie na wydanie polskiej edycji...
Być może przy takiej cenie Albi nie podejmie ryzyka wydania wersji PL.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: polwac »

W takim razie czekam na "Frosthavenowe wydanie Szczęk Lwa" :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 53 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: kruker »

Jeśli ta gra będzie kosztować więcej niż 600 zł to kupią ją tylko zagorzali fani Glooma.
musicer
Posty: 221
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 190 times
Been thanked: 23 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: musicer »

kruker pisze: 12 mar 2022, 08:46 Jeśli ta gra będzie kosztować więcej niż 600 zł to kupią ją tylko zagorzali fani Glooma.
Za to jak szybko zniknęła z planszostrefy za 750, nie zdążyłem kliknąć :)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1600
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: eveni »

musicer pisze: 12 mar 2022, 14:14 Za to jak szybko zniknęła z planszostrefy za 750, nie zdążyłem kliknąć :)
Jak ktoś miał zniżkę lojalnościową to mniej, mi udało się kupić za niecałe 675 zł. To największą kwota, którą wydałam na samą podstawkę, ale jak polskie wydanie możliwe że będzie kosztowało ponad 1k... Kupiłam dlatego, że Gloomhaven to gra, którą bardzo lubię, ale przede wszystkim to jedyna jaką sam zaproponuje (a nawet przyniesie na stół i rozłoży) mój mąż. W gratisie będę mogła podszlifować angielski.
Cyel
Posty: 2578
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1224 times
Been thanked: 1429 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Cyel »

kruker pisze: 12 mar 2022, 08:46 Jeśli ta gra będzie kosztować więcej niż 600 zł to kupią ją tylko zagorzali fani Glooma.
Ja jestem zagorzałym fanem GH, i cieszyłem się na kontynuację, ale...nie. No nie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 359
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Grellenort »

Ech, a ja pewnie kupię, zamykając sobie tym samym roczny (przynajmniej) budżet na cokolwiek związanego z planszówkami... choć nie omieszkam zostawić stosownego komentarza dla autora gdzieś w publicznym miejscu za taki nagły wyskok.

W obliczu takiego spontanicznego newsa, Albi powinno przynajmniej dostać możliwość jakiejś renegocjacji, np. podzielenia całego frosta na min. dwie części. Polskie wydawnictwa literackie stosują zabiegi typu "trzecia część drugiego tomu" nagminnie i rozkrojenie historii powinno w teorii być wykonalne. Np. pudło z komponentami graczy i jedno-dwa pudła z kampanią... Taka cena jest już trudna po przełknięcia jak świat długi i szeroki i dla Cephalofair paradoksalnie obniży sukces finansowy gry (vide dodatek Rivalry do Roll for the Galaxy).
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4698
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1452 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Mr_Fisq »

Grellenort pisze: 13 mar 2022, 19:23 W obliczu takiego spontanicznego newsa, Albi powinno przynajmniej dostać możliwość jakiejś renegocjacji, np. podzielenia całego frosta na min. dwie części. Polskie wydawnictwa literackie stosują zabiegi typu "trzecia część drugiego tomu" nagminnie i rozkrojenie historii powinno w teorii być wykonalne. Np. pudło z komponentami graczy i jedno-dwa pudła z kampanią...
A w świecie planszówkowym widziałeś takie przypadki?
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1524
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: EsperanzaDMV »

Nie macie poczucia, że to "Kickstarterowcy, nie macie się czego obawiać, Wasza cena jest fixed" jest spowodowane właśnie tym, że SCD to aż $250? Innymi słowy, Wy zapłacicie mniej, bo odpowiednio więcej wyliczyłem w SCD dla spóźnialskich/retailerów, by się zwróciło z zyskiem? Jak inaczej wytłumaczyć możliwość, że wspierający dostaną w takiej samej cenie, co podczas kampanii? Plus przecież już teraz spalili jakąś kasę na tym Helperze, a mimo to... kasa na tę apkę jakoś się znajdzie. Magia.

I drugie pytanie, może czegoś nie doczytałem: "the MSRP of Frosthaven will be $250". Który to pledge tier? Ten za $100 w kampanii teraz będzie w sklepach za $250?

P.S. A w komentarzach na KS nie ma narzekania, bo przecież tą decyzją każdy wspierający właśnie "zarobił" kupę kasy (jakby chciał sprzedać), więc czemu ktoś miałby narzekać w komentarzach na KS? ;) Jak będę miał chwilę, to z ciekawości zobaczę jak to wygląda na BGG.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: brazylianwisnia »

Jak to jak wytłumaczyć? Deal został zawarty za 100USD i tyle. Przecież ludzie nie dopłaca bo gość chciał dodać ekstra zawartość do gry. Wzrost kosztow produkcji dużo bardziej przenosi się na cenę retailowa przez wszystkie podatki i pośredników. To nie żadna magia. Wciąż na tej grze zarabiają. Nie dokładają do interesu. Tak, pleadge za 100 będzie miał SCD 250USD(pierwotnie 160). Jeśli albi nie będzie w stanie wydać w cenie 600-700zl to mogą zrewidować plany i anulować. Jest Gloomhaven którego wiele osób jeszcze nie skończyło i dziś istnieje już sporo dużych gier więc to nie jest tak że Frosthaven za tysiaka będzie jakimś niespotykanym gigantem.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 957
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

Ja to odbieram jako cóż, esencję założeń Kickstartera.
Wspierasz dziś, przy takich założeniach, dostaniesz grę za dwa lata, po drodze coś się może zmienić. No i się zmieniło.

Patrząc nawet na rosnące koszty transportu i materiału nie można porównywać dwóch rzutów produkcji. Dodatkowo gra została rozbudowana (czy planowo czy nie) i kalkulacja też jest inna. I tam gdzie 100$ + shipping kalkuluje się dla gier dostarczanych bezpośrednio do graczy, tam 100$ może być już za mało, żeby tę samą grę wyprodukować i rozprowadzić po dystrybutorach, lokalnych wydawcach i hurtownikach.
Skok jest ogromny i na pewno niespodziewany.

Można porównać pierwszą i drugą kampanię Gloomhaven:
- 79$ za wersję z figurkami w pierwszej kampanii
- 99$ za to samo w drugiej
Argumentacja też była podobna.

Frosthaven w 100$ nie doliczał cła i podatku, realinie z wysyłką i cłem powyżej 150$ wychodził do Europy. W kampanii MSRP było oszacowane na 160$. Wzrost MSRP o 90$ to nadal mnóstwo, ale trochę właśnie inaczej trzeba patrzyć na tę cenę.

Ja się cieszę, że znam język i zamówiłem w lokalnym sklepie w trakcie kampanii i mam potwierdzenie, że cena się nie zmieni.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1524
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: EsperanzaDMV »

Ok, jest wątek na BGG i faktycznie największy problem, jaki tam słusznie został podniesiony, to nie-anglojęzyczne wersje językowe. Przecież od groma nacji nie wsparło kampanii na KS, mając pewność, że gra zostanie wydana w ich rodzimej wersji językowej. My, Polacy, także dostaliśmy takie zapewnienie od Albi jeszcze przed startem kampanii. Celowo mnóstwo osób, nie tylko z Polski, nie wsparło tej wersji gry na KS. I co teraz? Zostali na lodzie, z SCD na poziomie $250... Z tej perspektywy jest to naprawdę słabe. I jak tu nie wspierać teraz oryginalnych kampanii i nie czekać na polskie tłumaczenie...?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4698
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1452 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Mr_Fisq »

Za ponad 1000 PLN sam bym nie kupił - zwłaszcza gdy zwykły Gloom jest do dostania za połowę tej ceny. Zwłaszcza że zawartości nie jest 100% więcej, tylko bardziej ~34%.
Ja za zestaw z solo i naklejkami dałem ~730PLN, i było to już bardzo blisko progu bólu....
EsperanzaDMV pisze: 13 mar 2022, 20:33 I drugie pytanie, może czegoś nie doczytałem: "the MSRP of Frosthaven will be $250". Który to pledge tier? Ten za $100 w kampanii teraz będzie w sklepach za $250?
Zgodnie z updatem, tego który miał mieć MRSP 160$ => czyli gołej podstawki.
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10966
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3364 times
Been thanked: 3233 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: japanczyk »

EsperanzaDMV pisze: 13 mar 2022, 23:15 Przecież od groma nacji nie wsparło kampanii na KS, mając pewność, że gra zostanie wydana w ich rodzimej wersji językowej. My, Polacy, także dostaliśmy takie zapewnienie od Albi jeszcze przed startem kampanii. Celowo mnóstwo osób, nie tylko z Polski, nie wsparło tej wersji gry na KS. I co teraz? Zostali na lodzie, z SCD na poziomie $250... Z tej perspektywy jest to naprawdę słabe. I jak tu nie wspierać teraz oryginalnych kampanii i nie czekać na polskie tłumaczenie...?
A myslisz, ze jakby Albi nie zapowiedziało to by wsparli? Wciaz nie, bo widocznie zalezy im na polskiej wersji jezykowej, a nie na angielskiej
Gloomhaven Polski tez był drozszy niz angielski (550 vs 400 zł), a wyprzedał się pierwszy druk na pniu
Stawiam, ze podobna sytuacja bedzie miała mimo wszystko miejsce z Frosthaven, nawet za 1000 zł
ODPOWIEDZ