Frosthaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: 13thSON »

Są kostki ? WTF ?!

Bardzo fajny stół. Sam robiłeś ?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

13thSON pisze: 19 sty 2023, 10:11 Są kostki ? WTF ?!

Bardzo fajny stół. Sam robiłeś ?
Nah, nauczony po Gloomhaven od razu schowałem żetony obrażeń i zastąpiłem kosteczkami. Niestety nie mogłem wykorzystać metalowych monetek, bo we FH przeciwnicy ich nie zostawiają.

Dwie ciekawostki przy okazji:
- Battle goali we FH jest więcej niż w GH i JotL razem wziętych (60 vs 56)
- kształty fragmentów mapy w bardzo dużej części pokrywają się z GH - więcej jest prostokątów, dochodzi nowy kształt dziobu statku, drugi duży prostokąt, ale np. te w kształcie literki T i zakrzywionego korytarza pasują 1:1

Stół to robota mojego ojca, funkcje opisałem tu.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: eveni »

Również używam kostek plus plastikowe podstawki. W Szczękach Lwa grałam z żetonami obrażeń na kartach potworów i myliło mi się przy przyznawaniu obrażeń, przyznawałam nie temu potworowi co trzeba itd.
Spoiler:
gogovsky
Posty: 2208
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: gogovsky »

eveni pisze: 19 sty 2023, 11:26 Również używam kostek plus plastikowe podstawki. W Szczękach Lwa grałam z żetonami obrażeń na kartach potworów i myliło mi się przy przyznawaniu obrażeń, przyznawałam nie temu potworowi co trzeba itd.
Spoiler:
Why odsłoniete wszystko ?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

eveni, yrq, dostaliście Frosthaven z kickstartera czy ze sklepu? Zamawialiście samą grę czy jakieś dodatki?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

aeiou871 pisze: 19 sty 2023, 15:17 eveni, yrq, dostaliście Frosthaven z kickstartera czy ze sklepu? Zamawialiście samą grę czy jakieś dodatki?
Planszostrefa, brałem ze scenariuszami solo, przyszło razem.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: eveni »

aeiou871 pisze: 19 sty 2023, 15:17 eveni, yrq, dostaliście Frosthaven z kickstartera czy ze sklepu? Zamawialiście samą grę czy jakieś dodatki?
Ja zamówiłam podstawkę w Planszostrefie, a nalepki w Aleplanszówkach. Nalepek jeszcze nie mam, ale i Planszostrefa miała info, że nalepek i scenariuszy solo nie dostali jeszcze.
gogovsky pisze: 19 sty 2023, 14:56 Why odsłoniete wszystko ?
Bo lubię wiedzieć, ile tych potworów do wyrżnięcia zostało :wink: wiem, że tak się nie gra, że zabijam tym klimat itd itd. Na szczęście Frosthaven na takie osoby jak ja znalazło lekarstwo :lol:
gogovsky
Posty: 2208
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: gogovsky »

eveni pisze: 19 sty 2023, 18:20
aeiou871 pisze: 19 sty 2023, 15:17 eveni, yrq, dostaliście Frosthaven z kickstartera czy ze sklepu? Zamawialiście samą grę czy jakieś dodatki?
Ja zamówiłam podstawkę w Planszostrefie, a nalepki w Aleplanszówkach. Nalepek jeszcze nie mam, ale i Planszostrefa miała info, że nalepek i scenariuszy solo nie dostali jeszcze.
gogovsky pisze: 19 sty 2023, 14:56 Why odsłoniete wszystko ?
Bo lubię wiedzieć, ile tych potworów do wyrżnięcia zostało :wink: wiem, że tak się nie gra, że zabijam tym klimat itd itd. Na szczęście Frosthaven na takie osoby jak ja znalazło lekarstwo :lol:
Klimat też, to bardziej granie na ultra easy :p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: eveni »

gogovsky pisze: 19 sty 2023, 19:16 Klimat też, to bardziej granie na ultra easy :p
Nie przesadzasz trochę? Przecież to samo widzisz w księdze scenariuszy przy rozkładaniu :D tego co zdarzy się po osiągnięciu punkt "1" czy "2" nie czytam wcześniej.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Fojtu »

eveni pisze: 19 sty 2023, 19:33
gogovsky pisze: 19 sty 2023, 19:16 Klimat też, to bardziej granie na ultra easy :p
Nie przesadzasz trochę? Przecież to samo widzisz w księdze scenariuszy przy rozkładaniu :D tego co zdarzy się po osiągnięciu punkt "1" czy "2" nie czytam wcześniej.
W GH był fajny PDF, gdzie kolejne pokoje były pozakrywane. Mam nadzieję, że podobny będzie do FH, bo różnica jest dość spora, zarówno w poziomie trudności jak i frajdzie z gry.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

Fojtu pisze: 19 sty 2023, 19:37
eveni pisze: 19 sty 2023, 19:33
gogovsky pisze: 19 sty 2023, 19:16 Klimat też, to bardziej granie na ultra easy :p
Nie przesadzasz trochę? Przecież to samo widzisz w księdze scenariuszy przy rozkładaniu :D tego co zdarzy się po osiągnięciu punkt "1" czy "2" nie czytam wcześniej.
W GH był fajny PDF, gdzie kolejne pokoje były pozakrywane. Mam nadzieję, że podobny będzie do FH, bo różnica jest dość spora, zarówno w poziomie trudności jak i frajdzie z gry.
W FH ta kwestia jest już rozwiązana innym układem księgi scenariuszy. Rozmieszczenie potworów w kolejnych pokojach jest ukryte w księdze sekcji (podobnie jak w Forgotten Circles). Być może taki pdf też powstanie, ale już istnieje (płatna) apka pełniąca tę funkcję Frosthaven Scenario Viewer
gogovsky
Posty: 2208
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: gogovsky »

eveni pisze: 19 sty 2023, 19:33
gogovsky pisze: 19 sty 2023, 19:16 Klimat też, to bardziej granie na ultra easy :p
Nie przesadzasz trochę? Przecież to samo widzisz w księdze scenariuszy przy rozkładaniu :D tego co zdarzy się po osiągnięciu punkt "1" czy "2" nie czytam wcześniej.
Nie wiem w glooma graliśmy z apka nigdy nie widziałem drugiego pomieszczenia grając :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Mr_Fisq »

A co myślicie o insercie od Folded Space (https://www.foldedspace.net/store/frosthaven/)?

Osobiście nigdy nie byłem fanem ich insertów (sztuczne, miękkie, szare i nijakie), ale na insert do FH patrzę bardziej przychylnie:
+ Kolor pianki dobrze komponuje się z grą
+ Są obrazki w denkach pokazujące np, jakie żetony umieścić w danej przegródce.
+ Waga - sama gra należy raczej do cięższych; insert z HDF/Sklejki też swoje dołoży, pianka wypada tu dość korzystnie.
+ Ma pomieścić karty w koszulkach

Z obaw:
- Odnoszę wrażenie, że np. insert do Gloomhaven'a od Warboxa lepiej organizował przestrzeń wewnątrz pudełka => https://www.warbox.pl/pl/p/Insert-dedyk ... mhaven/132
- Pianka zajmuje więcej miejsca w pudle.
- Cena: 55 Euro
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
krj
Posty: 12
Rejestracja: 22 sty 2019, 10:24
Has thanked: 7 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: krj »

a czy ktoś z Was dostał już Frosthaven, kto zamawiał bezpośrednio na KS, bo jak rozumiem te egzemplarze powyżej były zamówione przez pośrednika (planszostrefe)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

krj pisze: 20 sty 2023, 11:14 a czy ktoś z Was dostał już Frosthaven, kto zamawiał bezpośrednio na KS, bo jak rozumiem te egzemplarze powyżej były zamówione przez pośrednika (planszostrefe)
Mateez pisze: 12 sty 2023, 20:48 Ja dostałem i to już w poniedziałek! Zamawiałem bezpośrednio z Kickstarter (w sensie wspierałem projekt).
I nawet dałeś mu kciuka w górę ;)
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Mateez »

Mr_Fisq pisze: 20 sty 2023, 09:52 A co myślicie o insercie od Folded Space (https://www.foldedspace.net/store/frosthaven/)?
Myślałem o tym, ale rozmyśliłem się po tym filmiku: https://youtu.be/9UDUvoYFYgg

Będę używał aplikacji, co sprawia, że spora część elementów (np. ability cards potworów) w ogóle nie będzie używana. Nie potrzebuję ich segregować. W końcu zdecydowałem się na następujące rozwiązanie:
1) 2 organizery na standy potworów (Action ~10 zł/sztuka)
2) teczka harmonijka A4 na kafle terenu (https://www.amazon.pl/segregator-przegr ... 09&sr=8-19 42 zł (niestety już podrożała))
3) segregator i klaser na karty itemów (ok. 6 zł za segergator + ok. 30 za 15 wkładek: https://planszostrefa.pl/pl/p/Strona-do ... tinum/5714)
Obrazek

Do sprawnej rozgrywki w Gloomhaven taki zestaw wystarczał całkowicie (w połączeniu z aplikacją, którą zawsze i każdemu gorąco polecam). Zobaczymy, czym Frosthaven zaskoczy. :D

Przy okazji - nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale oprócz oficjalnej, płatnej apki, cały czas jest dostępna aplikacja darmowa: X-Heaven Assistant. To jest kontynuacja poprzedniej apki Gloomhaven Helper, tylko przez innego dewelopera. Jej zaletą jest to, że można ją odpalić również na komputerze: https://github.com/Tarmslitaren/Frostha ... tag/v1.5.6
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: eveni »

Mr_Fisq pisze: 20 sty 2023, 09:52 A co myślicie o insercie od Folded Space?
Jestem sceptyczna do tej firmy, mam kilka ich insertów i nie lubię tego że trzeba poświecić czas na układnie w nich elementów bo mają tak ciasne przegródki, że wrzucone "byle jak" się nie zmieszczą.

Osobiście czekam na ofertę reDrewno, mam nadzieję, że cena będzie bliżej ceny insertu Gloomhaven niż ceny gry :lol: Wczoraj zaczełam koszulkować karty, dostanie się do nich i powtórne spakowanie pudła jest mega męczące (mam w tej chwili spakowaną grę tak jak radzi wydawcą, żetony potworów w woreczkach). Na razie wprowadzę rozwiązanie użytkownika Mateez, koperta ma dziś przyjść i jutro jadę do Action :wink:
mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: mk20336 »

Frosthaven – Scenario #1 Town in Flames

Dzisiaj coś nie o grach wojennych :) Nareszcie wystartowaliśmy z naszą kampanią Frosthaven! Czteroosobowa paczka ruszyła na daleką północ szukać przygody, skarbów i… dobrej zabawy! Zapraszam do relacji z pierwszej rozgrywki!

LINK: Frosthaven – Scenario #1 Town in Flames

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: elayeth »

Zazdroszczę. Udanego startu przygody! :)
Ja nadal czekam na swoj egzemplarz…
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Sir_Yaro »

Mateez pisze: 20 sty 2023, 11:44 Przy okazji - nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale oprócz oficjalnej, płatnej apki, cały czas jest dostępna aplikacja darmowa: X-Heaven Assistant. To jest kontynuacja poprzedniej apki Gloomhaven Helper, tylko przez innego dewelopera. Jej zaletą jest to, że można ją odpalić również na komputerze: https://github.com/Tarmslitaren/Frostha ... tag/v1.5.6
Nie wyobrażam sobie gry w gh bez niej. Szacuję, że być może dzięki niej, uda mi się zmieścić gh i fh do 1 pudełka (używając wszystkie niepotrzebne komponenty).
:)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: elayeth »

Sir_Yaro pisze: 24 sty 2023, 16:12
Mateez pisze: 20 sty 2023, 11:44 Przy okazji - nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale oprócz oficjalnej, płatnej apki, cały czas jest dostępna aplikacja darmowa: X-Heaven Assistant. To jest kontynuacja poprzedniej apki Gloomhaven Helper, tylko przez innego dewelopera. Jej zaletą jest to, że można ją odpalić również na komputerze: https://github.com/Tarmslitaren/Frostha ... tag/v1.5.6
Nie wyobrażam sobie gry w gh bez niej. Szacuję, że być może dzięki niej, uda mi się zmieścić gh i fh do 1 pudełka (używając wszystkie niepotrzebne komponenty).
:)
Rozegrałem łącznie prawie 100 rozgrywek w GH i GH:JotL… bez żadnej apki. Nie czulem, że jest mi aż tak niezbędna. 😉
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: zioombel »

elayeth pisze: 24 sty 2023, 18:14
Sir_Yaro pisze: 24 sty 2023, 16:12
Mateez pisze: 20 sty 2023, 11:44 Przy okazji - nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale oprócz oficjalnej, płatnej apki, cały czas jest dostępna aplikacja darmowa: X-Heaven Assistant. To jest kontynuacja poprzedniej apki Gloomhaven Helper, tylko przez innego dewelopera. Jej zaletą jest to, że można ją odpalić również na komputerze: https://github.com/Tarmslitaren/Frostha ... tag/v1.5.6
Nie wyobrażam sobie gry w gh bez niej. Szacuję, że być może dzięki niej, uda mi się zmieścić gh i fh do 1 pudełka (używając wszystkie niepotrzebne komponenty).
:)
Rozegrałem łącznie prawie 100 rozgrywek w GH i GH:JotL… bez żadnej apki. Nie czulem, że jest mi aż tak niezbędna. 😉
Użyj raz to poczujesz ile daje wygody i poczujesz, że stała się niezbędna.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: eveni »

Raz używałam apki, zdecydowanie wolę kosteczki do oznaczania życia potworów i podstawki do wkładania im efektów. Wolę również mapę układaną z kafli i żetonów niż nieklimatyczną mapę ze skoroszytu scenariuszy :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: Sir_Yaro »

eveni pisze: 24 sty 2023, 19:23 Raz używałam apki, zdecydowanie wolę kosteczki do oznaczania życia potworów i podstawki do wkładania im efektów. Wolę również mapę układaną z kafli i żetonów niż nieklimatyczną mapę ze skoroszytu scenariuszy :)
W 95 na 100 przypadków mam tak samo. Jednak tutaj dodatkowy nakład pracy i zajmowana powierzchnia stołu mnie tak denerwowały, że z tym tytułem w dużej części przeszedłem do opozycji. :) Choć na przykład standy staram się wymieniać na figurki... :D

"De gustibus non est disputandum"... :)
gwizdq
Posty: 8
Rejestracja: 04 kwie 2020, 18:27
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Frosthaven (Isaac Childres)

Post autor: gwizdq »

Obrazek
Obrazek
Sama przyjemność rozstawiać te wszystkie zabaweczki.
Dodatkowo dorobiliśmy elementy 3d, dobry insert i scenariusz na stole gotowy w 5 minut.
ODPOWIEDZ