7th continent - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: Golfang »

brazylianwisnia pisze: 14 cze 2020, 20:14
Golfang pisze: 14 cze 2020, 20:10
sin pisze: 14 cze 2020, 16:16
Tak, możesz wykonać tę akcję dowolnie - ikony na białym tle umożliwiają podjęcie akcji, ikony na brązowym je modyfikują (czyli te drugie nie są akcją). Polecam jednak na spokojnie jeszcze raz przeczytać na co ta karta pozwala, podpowiem tylko, że na pewno nie na dociąg kart z discard pile'a. ;-)
Think pozwala losowo wyciągnąć 7 kart z discarda ,wybrać jedną z nich i dobrać na rękę. Pozostałe 6 można dołożyć dowolnie do action decka lub do discarda (oczywiście później action deck tasujemy). Czy coś źle rozumiałem?
Bierzesz 7 z action deck, 1 mozesz wziac do reki a pozostale odkladasz spowrotem do action deck lub discard(glownie klatwy)
No toż kurna czytać nie umiem? W sumie pewnie tylko raz przeczytałem kartę- a później już tylko jechałem na swojej (błędnej) wiedzy... ja nie mogę. cały czas źle gram... Coś właśnie jakoś tak mi łatwo szło... Chyba jutro zacznę od nowa...
----------------
10% flamberg.com.pl
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: Golfang »

Czy karty POISONED gdzie nie ma opisu jak się jej pozbyć - NIGDY nie da się pozbyć? Miałem dwie karty Poisoned - jedna miała opis sposobu pozbycia ta druga nie ma. Więc pewnie zostanie u mnie już na zawsze?
----------------
10% flamberg.com.pl
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: idziol91 »

Golfang pisze: 17 cze 2020, 11:36 Czy karty POISONED gdzie nie ma opisu jak się jej pozbyć - NIGDY nie da się pozbyć? Miałem dwie karty Poisoned - jedna miała opis sposobu pozbycia ta druga nie ma. Więc pewnie zostanie u mnie już na zawsze?
Są sposoby. Trzeba szukać. :wink:
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: Szamano »

1) Jak mam połączonych kilka przedmiotów i na kilku jest modyfikator tej samej akcji to mogę skorzystać ze wszystkich czy tylko wybieram jeden ?
2) Jak zapisałem grę i np miałem odrzucony na discard zieloną kartę terenu 10 to jeśli potem wracam na ten teren to teraz dobieram pozostałą złotą kartę ?
bo tylko ona została do dobrania czy musiałbym przenieść do banish zieloną 10.
3) Jakbym chciał dodać nowy przedmiot do grupy przedmiotów a mam już pełną to mogę odrzucić jeden z grupy ?
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: sin »

Szamano pisze: 16 wrz 2020, 08:15 1) Jak mam połączonych kilka przedmiotów i na kilku jest modyfikator tej samej akcji to mogę skorzystać ze wszystkich czy tylko wybieram jeden ?
Możesz skorzystać ze wszystkich.
Szamano pisze: 16 wrz 2020, 08:15 2) Jak zapisałem grę i np miałem odrzucony na discard zieloną kartę terenu 10 to jeśli potem wracam na ten teren to teraz dobieram pozostałą złotą kartę ?
bo tylko ona została do dobrania czy musiałbym przenieść do banish zieloną 10.
Przy zapisie wszystko z przeszłości (past) wraca na swoje miejsce, a więc w opisanym scenariuszu musiałbyś zbanishować. Natomiast nie zawsze (chociaż z reguły) złota karta pojawia się dopiero po zbanishowaniu wszystkich zielonych (najlepszym przykładem są miejsca do polowania).
Szamano pisze: 16 wrz 2020, 08:15 3) Jakbym chciał dodać nowy przedmiot do grupy przedmiotów a mam już pełną to mogę odrzucić jeden z grupy ?
Nie możesz odrzucić dowolnie karty ze stacku przedmiotów. Natomiast w grze pojawia się sporo efektów, które na to pozwala.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: Rafal1970 »

Jestem w trakcie odkrywania pierwszej klątwy ma 7 kontynencie.
Mam problem z zasadą „Life force – Action Deck and Discard Pile”. Nie wiem czy dobrze gram. Rozumiem, że karty w Talii Akcji dobieram do końca tej Talii. I teraz, jak kończę moje działania i dobieram lub odrzucam ostatnią kartę np. w związku z wykonaniem akcji ruchu za 1 kartę akcji – to tasuje na nowo Stos Kart Odrzuconych i tworzę z niego „nową” Talię Akcji. Jeżeli natomiast w trakcie mojej akcji muszę dobrać lub odrzucić więcej kart niż pozostało w Talii Akcji (np. dostałem 5 obrażeń za „czerwone rączki” i muszę dobrać jeszcze 4 karty z potasowanego Stosu Kart Odrzuconych) – to dobieram losowo z tego stosu. Jak z tych przykładowych 4 kartach wyjdzie mi klątwa to natychmiast przegrywam. Jak natomiast wyjdą 4 normalne karty – to reszta kart jest na nowo tasowana i tworzy „nową” Talię Akcji ? Czy tak jest ? Czy może coś nie tak rozumiem jeżeli chodzi o to kiedy tworzę nową Talię Akcji ? Ktoś może podpowie bo nie potrafię tego zinterpretować? Być może jest tak, że ciągnę z tego stosu kartu odrzuconych tak długo jak nie „stworzę” nowej Talii Akcji np. w efekcie polowania ?
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: Void »

Rafal1970 pisze: 15 gru 2022, 09:52
Spoiler:
Tak, gdy kończą się karty w talii kart akcji tasuje się stos kart odrzuconych i tworzy się tymczasowy stos. Potem ciągniesz z tego stosu i jak wyjdzie klątwa to game over, natomiast jak się udało i były to normalne karty to wracają one do tej tymczasowej talii (standardowo jedna można na rękę zabrać) oraz ponownie tasujesz przed następnym ciągnięciem. Po odzyskaniu kart np. przez jedzenie tworzy się na nowo wlasciwą talię kart akcji a odrzucone ponownie odwracasz. Trzeba też pamiętać że ta tymczasowa talia dalej pozostaje talią kart odrzuconych (nie staje się nowym Action Deck) i efekty pozwalające na wyciągnięcie jakiejś karty z talii kart akcji nie działają.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: raiden25 »

Void pisze: 15 gru 2022, 10:26
Rafal1970 pisze: 15 gru 2022, 09:52
Spoiler:
Tak, gdy kończą się karty w talii kart akcji tasuje się stos kart odrzuconych i tworzy się tymczasowy stos. Potem ciągniesz z tego stosu i jak wyjdzie klątwa to game over, natomiast jak się udało i były to normalne karty to wracają one do tej tymczasowej talii (standardowo jedna można na rękę zabrać) oraz ponownie tasujesz przed następnym ciągnięciem. Po odzyskaniu kart np. przez jedzenie tworzy się na nowo wlasciwą talię kart akcji a odrzucone ponownie odwracasz. Trzeba też pamiętać że ta tymczasowa talia dalej pozostaje talią kart odrzuconych (nie staje się nowym Action Deck) i efekty pozwalające na wyciągnięcie jakiejś karty z talii kart akcji nie działają.
To po co jest tworzona nowa talia kart akcji skoro jak piszesz dalej pozostaje ona talia kart odrzuconych? Jest gdzieś informacja o tym?

Ja mam tez wątpliwość do jednej sytuacji.
Podczas rozgrywki musiałem pociągnąć 10 kart. 8 z nich było z talii akcji, następnie aby pociągnąć kolejne dwie, musiałem stworzyć stos kart odrzuconych i dobrać kolejne dwie brakujące. Te dwie odkryłem najpierw aby ich nie mieszać. Zagrałem tak że klątwa tylko w tych dwóch kończy rozgrywkę a wyciągnięte z talii akcji nie. Niby jest to powiedziane w instrukcji (że tylko klątwy ze stosu kart odrzuconych kończyła grę) jednak dosłownie nie ma odpowiedzi na to pytanie.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: Void »

raiden25 pisze: 27 gru 2022, 09:25
Spoiler:
Jak napisałem, po skończeniu talii akcji ze stosu kart odrzuconych jest tworzony stos tymczasowy poprzez odwrócenie rewersem do góry stosu kart odrzuconych i przetasowanie go. Nie jest on stosem akcji (action deck) na potrzeby efektów pozwalających dobierać karty z Action deck'u jeno stosem kart odrzuconych a wyciągnięte karty oczywiście wracają do niego (z ewentualną standardowo możliwością zachowania jednej na rękę w przypadku wykonywanie akcji). Natomiast po odzyskaniu kart np poprzez jedzenie nowo powstały stos z kart odzyskanych jest z powrotem oczywiście normalną talią akcji.

W podanym przypadku wygląda że wszystko jest ok 8 kart z talii akcji i 2 karty losowo z odrzuconych, klątwa wśród tych 2 = przegrana. Też bym tak zagrał :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: raiden25 »

A jak to jest z akcja na kafelki z mgła? Rozpatrujemy go za koszt 0? Czy musimy użyć akcji ruchu ma ten kafelek? Z tym ze to już by były dwie akcje na raz…. Może ktoś to opisać? :)
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: Void »

raiden25 pisze: 29 gru 2022, 01:34 A jak to jest z akcja na kafelki z mgła? Rozpatrujemy go za koszt 0? Czy musimy użyć akcji ruchu ma ten kafelek? Z tym ze to już by były dwie akcje na raz…. Może ktoś to opisać? :)
Standardowo zazwyczaj na kafelkach z mgłą jest permanent event powiązany z wszystkimi sąsiadującymi kafelkami z akcją explore za 0 kart 0 sukcesów z efektem sukcesu "flip this card" . Czyli standardowo jak z eventami, stojąc na kafelku który wskazuje strzałka (dla mgły zazwyczaj każdy sąsiadujący) można wykonać akcję z eventu czyli zazwyczaj za darmo obrócić kafelek z mgłą.

Ruch jest oddzielną akcją na bieżącym kafelku terenu. Poruszamy się z kafelka terenu na którym się stoi na dowolny inny kafelek terenu do którego można wyznaczyć ścieżkę nie przechodzącą przez żadne eventy. Karta eksploracji nie jest kartą terenu :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: raiden25 »

Void pisze: 29 gru 2022, 07:26
raiden25 pisze: 29 gru 2022, 01:34 A jak to jest z akcja na kafelki z mgła? Rozpatrujemy go za koszt 0? Czy musimy użyć akcji ruchu ma ten kafelek? Z tym ze to już by były dwie akcje na raz…. Może ktoś to opisać? :)
Standardowo zazwyczaj na kafelkach z mgłą jest permanent event powiązany z wszystkimi sąsiadującymi kafelkami z akcją explore za 0 kart 0 sukcesów z efektem sukcesu "flip this card" . Czyli standardowo jak z eventami, stojąc na kafelku który wskazuje strzałka (dla mgły zazwyczaj każdy sąsiadujący) można wykonać akcję z eventu czyli zazwyczaj za darmo obrócić kafelek z mgłą.

Ruch jest oddzielną akcją na bieżącym kafelku terenu. Poruszamy się z kafelka terenu na którym się stoi na dowolny inny kafelek terenu do którego można wyznaczyć ścieżkę nie przechodzącą przez żadne eventy. Karta eksploracji nie jest kartą terenu :)
No tak ale po explore które jest za free (nie wiem czy zawsze bo grałem tylko kartami 1 poziomu), następnie po rozpatrzeniu tego kafla, kładę na niego kafelek terenu. Czyli rozumiem że to jest w ramach akcji explore ale nie wchodzę na niego z automatu tylko wtedy kiedy użyje akcji ruchu. Wtedy jak już widzę co tam jest to mogę zdecydować że jednak nie chce tam iść - kurcze grałem inaczej :) Łączyłem explore z ruchem o ile był możliwy :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: raiden25 »

1. Czy te karty tez można łączyć jak karty umiejętności? Pytam bo widzę ze one są z zerowym kosztem i wyglądają inaczej trochę.
Spoiler:

2. Dodatkowo zastanawiam sie czy efekt tej karty można użyć przy wyciągnięciu klatwy ze stosu kart odrzuconych aby jednocześnie zapobiec przegranej i aby zyskać sukces:
Spoiler:
3. Czy karty można łączyć nawet gdy nie maja tych samych słów kluczowych?
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: 7th continent - pytania o zasady

Post autor: Void »

raiden25 pisze: 29 gru 2022, 22:26 1. Czy te karty tez można łączyć jak karty umiejętności? Pytam bo widzę ze one są z zerowym kosztem i wyglądają inaczej trochę.
Spoiler:

2. Dodatkowo zastanawiam sie czy efekt tej karty można użyć przy wyciągnięciu klatwy ze stosu kart odrzuconych aby jednocześnie zapobiec przegranej i aby zyskać sukces:
Spoiler:
3. Czy karty można łączyć nawet gdy nie maja tych samych słów kluczowych?
1.) Można, wszystkie przedmioty można łączyć zgodnie z zasadami łączenia przedmiotów ;) Nie mają kosztu bo są to gotowe przedmioty które się znajduje, a nie pomysły na przedmioty z kart umiejętności które trzeba jeszcze wykonać z akcji robienia przedmiotu o koszcie x z możliwością ewentualnego pomniejszenia gdy jest dostępny dany surowiec.

2.) Nie mogę znaleźć potwierdzenia ale moim zdaniem nie chroni to przed przegraną bo jest to wciąż karta klątwy, jedynie daje ona dodatkową gwiazdkę zamiast standardowej wartości 0 gwiazdek.

3.) Można przedmioty łączyć o różnych słowach kluczowych zgodnie z zasadami i w obrębie limitów zależnych od ilości graczy. Jednak nie powiększa się wtedy wartości na kostce głównego przedmioty (ilości użyć). Przydaje się to gdy trzeba awaryjnie dorzucić gdzieś jedzenie a nie ma się przedmiotu z słowem kluczowym stamina (np. koszyk) ;)
ODPOWIEDZ