Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Ikari »

Hejka.

Metoda na olx zawsze była podobna:

Wystawić elektronike w świetnej cenie np iPhona lub playstation4 (tutaj było całe żniwo ). Oszust zgadza się nawet na małą negocjacje ceny! Odbiór osobisty ok, ale jednak nie bo "tutaj wstaw powód " ale wyśle jeszcze dzisiaj tylko trzeba zrobić przelew NATYCHMIASTOWY. Ale nic nie bój on zejdzie jeszcze z ceny żebyś nie był stratny .

Co ciekawe zaczęli stosować tą metodę teraz w planszowkach. Mi zdążyło się z Nemesisem. Staram się kupić swój egzemplarz w racjonalnej kwocie a tutaj oferta core + dodatek za 450 ... Aż za dobrze. Koleś nawet schodzi z kosztu wysyłki ! Ale zaczyna nalegać na przelew natychmiastowy. Więc zapala się czerwona lampka. Proszę o foto dodatkowe i ha! Dostaje trzy na każdym kartka z datą dzisiejsza ( nie wiem czy kartka wklejona w Photoshopie ) ale zdjęcia nie mają żadnej metadaty czyli czym robione etc.

Mówię że odbiór osobisty - jest ok ale za chwilę że nie bo korona wirus.

Koniec końców po 40h koleś zablokowany aukcja usunięta ale ilu się dało złapać?

Mogę wysłać screeny z rozmów. Imię i nazwisko pewnie fake. Numer konta i telefon na słupa / miecia pijaka ? Adres podany street view pokazuje szczere pole niemalże.

Dziwi tylko że już wzięli się za gry planszowe. Bo to raczej ciągle temat niszowy w porównaniu do takiej playstation4 która chce każdy dzieciak!
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Piaskoryb »

Ikari pisze: 26 kwie 2020, 14:32 Hejka.

Metoda na olx zawsze była podobna:

Wystawić elektronike w świetnej cenie np iPhona lub playstation4 (tutaj było całe żniwo ). Oszust zgadza się nawet na małą negocjacje ceny! Odbiór osobisty ok, ale jednak nie bo "tutaj wstaw powód " ale wyśle jeszcze dzisiaj tylko trzeba zrobić przelew NATYCHMIASTOWY. Ale nic nie bój on zejdzie jeszcze z ceny żebyś nie był stratny .

Co ciekawe zaczęli stosować tą metodę teraz w planszowkach. Mi zdążyło się z Nemesisem. Staram się kupić swój egzemplarz w racjonalnej kwocie a tutaj oferta core + dodatek za 450 ... Aż za dobrze. Koleś nawet schodzi z kosztu wysyłki ! Ale zaczyna nalegać na przelew natychmiastowy. Więc zapala się czerwona lampka. Proszę o foto dodatkowe i ha! Dostaje trzy na każdym kartka z datą dzisiejsza ( nie wiem czy kartka wklejona w Photoshopie ) ale zdjęcia nie mają żadnej metadaty czyli czym robione etc.

Mówię że odbiór osobisty - jest ok ale za chwilę że nie bo korona wirus.

Koniec końców po 40h koleś zablokowany aukcja usunięta ale ilu się dało złapać?

Mogę wysłać screeny z rozmów. Imię i nazwisko pewnie fake. Numer konta i telefon na słupa / miecia pijaka ? Adres podany street view pokazuje szczere pole niemalże.
Polecam sprawdzać date założenia konta, jeśli ktoś ma nowiutkie konto to prawie na pewno oszust. Ludzie którzy handlują od wielu lat na olx mają z takimi styczność bardzo często. Dobrze jest sprawdzić numer telefonu, po za tym nazwy/imiona będą fejkami. Do tego wrazie oszustwa nie pomoże tez numer konta, bo założyć na szybko konto każdy może i tak samo szybko może je zamknąć (wszystko przez internet przeciez). Więc wrazie oszustwa, OLX wam powie żeby zgłaszać na policje i wiadomo co będzie dalej może dojdą po koncie a może nie. Dlatego, okazje dodawane przez nowych kilkudniowych uzytkowników po prostu polecam omijać z daleka i dać te 50zł- 100zł wiecej użytkownikowi ze stażem (pare lat temu założone konto) niż ryzykować (piszę o przedpłacie! co innego odbiór osobisty oczywiscie) Pozdrawiam

PS: Mądrze postąpiłeś że posłuchałeś intuicji. Byłbyś kase w plecy.
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Ikari »

Właśnie koleś miał konto już 4 lata nie nowe ! Chyba że ktoś komus przejął konto. No nic czyli dalej szukam nemesisa dla siebie :/
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 337
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 100 times
Been thanked: 39 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: choczkins »

To jak weryfikujecie sprzedającego?
Ja ostatnio zostałem poproszony o imię nazwisko, nr telefonu i adres email.
Polak potrafi zrobić przekręt nawet na "chińczyku" 😲
Daveikf
Posty: 1
Rejestracja: 01 mar 2020, 19:02

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Daveikf »

Ja parę tygodni temu też się naciąłem. Ten sam scenariusz. Wsiąść do pociągu dookoła świata.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: MsbS »

choczkins pisze: 26 kwie 2020, 20:16 To jak weryfikujecie sprzedającego?
Ja ostatnio zostałem poproszony o imię nazwisko, nr telefonu i adres email.
Polak potrafi zrobić przekręt nawet na "chińczyku" 😲
Ja omijam OLX szerokim łukiem. Po tym, co czytam o kontaktach z kontrahentami z OLX, szkoda mi nerwów. Jakoś przeboleję wyższe ceny na Allegro, czy forum, albo poczekam na dobre promocje w sklepie na nową grę.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Golfang »

Kurde kupowałem kilka gier na OLX - przynajmniej z 4 może 5 - i nigdy mnie nikt nie oszukał.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: rattkin »

Na OLX to można używane pieluchy sprzedać za 7 zł. Kto normalny tam kupuje/sprzedaje dobra luksusowe? Przecież ten serwis powstał tylko i wyłącznie po to, by ludzie mogli przyciąć na przesyłkach i odbierać lokalnie z ręki do ręki...
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Piaskoryb »

rattkin pisze: 26 kwie 2020, 21:06 Na OLX to można używane pieluchy sprzedać za 7 zł. Kto normalny tam kupuje/sprzedaje dobra luksusowe? Przecież ten serwis powstał tylko i wyłącznie po to, by ludzie mogli przyciąć na przesyłkach i odbierać lokalnie z ręki do ręki...
Regularnie wystawiam i kupuje rzeczy na olx - ostatnio rzadziej bo nie mam parcia na dodatkowy zarobek ani chęci na szukanie okazji by coś "złowić", wysyłka albo odbiór osobisty.
Zdziwiłbyś się co można trafić i co można sprzedać - często też wysyłkowo właśnie. Przez wiele lat korzystania tylko raz się nadziałem! I to tylko moja wina bo mogłem to przewidzieć. Swego czasu w miesiącu potrafiłem ze sprzedaży "dóbr luksusowych" nawet zarobić do 1000 zł okazyjnie - czasem ludzie dla pewności prosili o wystawianie na allegro i nie było problemu też z tym że cene wrzucałem odpowiednio powiększoną (ale domyślnie to na olx zaczynało się uzgadnianie transakcji) Tak więc polecam zakupy i wyławianie z takich serwisów, zalecam jedynie rozsądek i ostrożność. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: paracelsus444 »

OLX to jeszcze nic. Trzeba uważać i najlepiej odbierać osobiście. Zwykle planszówki nie kosztują tyle żeby sie opłacało oszukiwać, przynajmniej te normalne :D Miejmy tylko nadzieję że oszuści się nie pojawią na TYM forum. Jestem zachwycony, że perełki można odkupić od innych graczy w dobrych cenach i sprzedawać swoje gry bez problemów. Jak szukałem jednej gry to nigdzie jej nie było a na forum znalazłem! :D
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Casiliasplp »

Ostatnio kupiłem Eclipse second na OLX za 1300 zł :D na szczęście nie oszukał :P
ale prawda trzeba uważać niestety :(
Hala Madrid
Misiekh
Posty: 43
Rejestracja: 21 lut 2010, 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Misiekh »

OLX o ile pamiętam jak wychwyci w korespondencji PW wzmiankę o przelewie bankowym, to automatycznie przed tym ostrzega.
I to jest chyba zasada, którą warto mieć w pamięci. To nie Allegro czy Aliexpress, operator nie zabezpiecza transakcji.
Drobne kwoty to jeszcze, ale bardziej kosztowne zakupy - tylko z ręki do ręki :)
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Ikari »

Co ciekawe w moim przypadku to że koleś wysłał mi zdjęcia nemesisa z datą napisana na kartce. Więc albo koleś posiada corebox i SG i mimo tego chce robić wałek co byłoby dziwne... Albo zdjęcie jest manipulowane w photoshopie. Moje je tutaj wkleić może ktoś coś dojrzy.

Moja zasady na olx to :

- jak ktoś ciśnie na czas/ przelew że musi być zaraz dzisiaj to trzymamy się z daleka

- zawsze sprawdzam zdjęcia na google search czy są to real foto.

- jak jest cena zbyt dobra a jeszcze da się negocjować to już wałek na 90%

W tym przypadku było wszystko z wymienionych oprócz zdjęć.
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Atk »

Jak mam coś kupić na olx to tylko z miejsca gdzie ktoś może mi to odebrać osobiście

Nie ważne że przepłace dorzucając na tzw flaszkę znajomemu ale jestem w 100% pewny i spokojny a spokój dużo więcej kosztuje

W taki właśnie sposób w stolicy mam tyle planszowek że kumpel nie ma takiego dużego opakowania żeby wyslac a przez koronę nie mogę jechać w odwiedziny :0

Przeszło mi pare dobrych tytułów w dobrych cenach przez takie kupowanie ale nie żałuję bo przynajmniej się nigdy nie naciolem a prób trochę było (odbiór osobisty do samego końca mówiony że spoko a ktoś się nie pojawiał i kontakt się urywał)
Bohr
Posty: 160
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Bohr »

Ikari pisze: 27 kwie 2020, 01:52 Co ciekawe w moim przypadku to że koleś wysłał mi zdjęcia nemesisa z datą napisana na kartce. Więc albo koleś posiada corebox i SG i mimo tego chce robić wałek co byłoby dziwne... Albo zdjęcie jest manipulowane w photoshopie. Moje je tutaj wkleić może ktoś coś dojrzy.

Moja zasady na olx to :

- jak ktoś ciśnie na czas/ przelew że musi być zaraz dzisiaj to trzymamy się z daleka

- zawsze sprawdzam zdjęcia na google search czy są to real foto.

- jak jest cena zbyt dobra a jeszcze da się negocjować to już wałek na 90%

W tym przypadku było wszystko z wymienionych oprócz zdjęć.
Nie przesadzałbym z tym generalizowaniem że już ktoś na pewno jest wtedy oszustem - nie wiesz czy chciał ktoś Cię oszukać czy nie - do niczego nie doszło. Podejrzane/dziwne jest ciśnienie na przelew (może przed majówką chciał mieć kasę??) i nie wiem po ile chodzi Nemessis więc się tu nie wypowiem, ale to jedynie może włączyć się lampka i np. poprosić o wystawienie na allegro - albo postawić sprawę jasno że wchodzi w grę tylko odbiór osobisty w maseczkach z filtrami FPP3 oraz przyłbicach :) Czasem gry planszowe też chodzą w dziwnych cenach...i wtedy je kupuję (sam wystawiam także w wyjątkowo niskich - żeby gra zeszła a nie leżała w wątku rok czasu).
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4453
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1347 times
Been thanked: 844 times
Kontakt:

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Hardkor »

To, że ktoś się nie zgadza na wysyłke za pobraniem nie znaczy, że jest oszustem. Samemu raczej odmawiam, chyba, że ktoś opłaci przesyłke z góry w obie strony (wtedy odpowiednio znize cene od razu, ale jakby rozmyslil sie i wrocila to bym nie był stratny)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: BOLLO »

Hardkor jestem tego samego zdania. Wiele razy paczka wracala do mnie bo ktos mial w dupie odbior. Oplata pobraniowa w 2 manki to dobre rozwiazanie ale nie najlepsze bo wysylajac gre ktora wraca zdarzalo sie ze bedac na magazynie przeladunkach itd dostawala po dupie pomimo dokladnego zabezpieczenia. Wiec ja w przypadku pobrania robie tak:

Polowa przelew polowa pobranie. Nie podoba sie dziekuje. Sam rowniez proponuje takie rozwiazanie jak jestem kupujacym bo chce aby osoba sprzedajaca czula sie bezpiecznnie.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 963
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Bart Henry »

Ja jeszcze nigdy nie miałem okazji wysyłać za pobraniem. Pyta o to stosunkowo mało osób, a jak ktoś już zapyta, to wycofuje się rakiem, gdy usłyszy, że musi opłacić dwukrotność kosztów wysyłki z góry. Wysyłka za pobraniem jest spoko, ale tylko dla kupującego. Z drugiej strony powiem, że jeszcze nigdy również nie prosiłem o wysłanie za pobraniem, pomimo zakupów nawet na kwoty około 700 zł. Nie wydaję dużych kwot, gdy nie jestem pewny drugiej osoby, więc transakcje na Olx robię akurat za stosunkowo niewielkie kwoty. Większe transakcje to forum lub Facebook, gdzie możliwa jest przynajmniej częściowa weryfikacja sprzedającego.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: BOLLO »

Bart Henry pisze: 02 maja 2020, 11:51 Większe transakcje to forum lub Facebook, gdzie możliwa jest przynajmniej częściowa weryfikacja sprzedającego.
Jak weryfikujesz osoby z forum?
malachio
Posty: 9
Rejestracja: 11 sie 2019, 22:52
Has thanked: 1 time

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: malachio »

Sam wycofalem się z Olx po tym jak ktoś przejął moje konto i wystawił właśnie kilka ofert z telefonami. W miarę szybko to zauważyłem (oferta wystawiona o 22 a rano już wszystko usunąłem i powiadomiłem osoby pytając o oferty o oszustwie, ale i tak jedna osoba dała się złapać. Swoją drogą to śmierdziało na kilometr i większość osób po jednym pytaniu orientowało się że to oszustwo.
Konto kazałem zablokować i jak ma tam konto z którego nie korzysta to radzę skasować...
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: addekk »

BOLLO pisze: 02 maja 2020, 19:36
Bart Henry pisze: 02 maja 2020, 11:51 Większe transakcje to forum lub Facebook, gdzie możliwa jest przynajmniej częściowa weryfikacja sprzedającego.
Jak weryfikujesz osoby z forum?
Tak że jak ktoś jest w kilku zbiórkach grupowych/udziela się w jakiś spotkaniach/zna się z kimś innym osobiście o czym wiem to odrazu zwiększa mi się zaufanie do takiej osoby
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 963
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Bart Henry »

BOLLO pisze: 02 maja 2020, 19:36
Bart Henry pisze: 02 maja 2020, 11:51 Większe transakcje to forum lub Facebook, gdzie możliwa jest przynajmniej częściowa weryfikacja sprzedającego.
Jak weryfikujesz osoby z forum?
Niektóre nicki kojarzę, a niektórzy ludzie tematy sprzedażowe mają długi czas, co zwiększa prawdopodobieństwo, że mają za sobą już dużo udanych transakcji. Orientuję się kto na forum robi wałki, więc na "oczywiste" osoby się nie łapię. Przed transakcją sprawdzam posty danej osoby - czysto statystycznie uważam, że nie ma co się bać transakcji z osobą, która na forum jest x lat i udziela się w wątkach o konkretnych grach lub ogólnych. Najgorsza opcja jest w przypadku osób, które żadnej historii na forum nie mają, ale wtedy bardzo często identyczne oferty da się znaleźć na Facebooku, co pozwala zweryfikować jaka osoba stoi za danym kontem.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: c08mk »

Ja akurat sprzedawałem przez tu forum. Po tygodniu negocjacji, dzieleniu na części, itp jak doszło do zapłaty powiedziałem, że przelew bez żadnych pośredników. Transakcja nie doszła do skutku. Dwie godziny później sprzedałem cały zestaw bez dzielenia na części. To, że ktoś nie chce pośredników w płatności nie oznacza, że chce kogoś naciąć.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: Halloween »

Proście o numer telefonu stacjonarny. Jak ktoś go nie ma to nr telefonu do pracy.

No i to co powtarza policja - im lepsza oferta na modny produkt tym bardziej trzeba uwazac. Nadmierny pospiech jest tez ostrzezeniem. Jezeli bardzo mu zalezy na czasie to czemu tylko wysyłka a nie odbiór osobisty?
Ostatnio zmieniony 11 maja 2020, 14:05 przez Halloween, łącznie zmieniany 1 raz.
SuCHaR
Posty: 269
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Oszuści na OLX zaczęli przekręty na planszowkach...

Post autor: SuCHaR »

Halloween pisze: 11 maja 2020, 14:01 Proście o numer telefonu stacjonarny. Jak ktoś go nie ma to nr telefonu do pracy.
Jeden z głupszych sposobów weryfikacji jaki słyszałem xD
ODPOWIEDZ