Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 469
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: sopel82 »

sajlenthill pisze: 08 lut 2023, 21:51 Czy zakoszulkowane karty (wszystkie) zmieszczą się w insercie?
Karty tak, ale wtedy jest problem zmieścić inne elementy.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: ernin »

Ja mam duże karty w cienkich koszulkach rebela, a mniejsze karty w cienkich sloyci i wszystko się mieści. Łącznie z kartami i drewnianym elementam z pionierów. Niestety insert jest bardzo nie przemyślany i ja będę swój projektować dopiero na nowo.
Darkstorm
Posty: 848
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 197 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Darkstorm »

Komuś udało się wygrać? :wink: Jakie obieracie taktyki? Ja w ostatniej rozgrywce wymyśliłem, że idziemy od razu w domy, żeby burzy się nie bać. Nie skończyło się to dobrze...
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: aduko »

Darkstorm pisze: 13 lut 2023, 08:43 Komuś udało się wygrać? :wink: Jakie obieracie taktyki? Ja w ostatniej rozgrywce wymyśliłem, że idziemy od razu w domy, żeby burzy się nie bać. Nie skończyło się to dobrze...
Mi się udało po 5 grach, chociaż jedna trwała tylko 25 minut (druga runda, morderstwo, śmierć dziecka, nadzieja - 2, dziękuję).

Na scenariusz początkowy chyba dobrą taktyką jest pójście w automatony (co najmniej 3), zbudowanie tej maszyny drążącej drewno i szklarnii. Węgiel pozyskiwać z wszystkich retord. Namioty olać calkowicie. Dwa domy i dwa baraki + obowiązkowo w 1 rundzie nowe prawo i świetlica. I chyba najważniejsze - cały czas leczyć mieszkańców. Bo jak zaczną umierać, to nadzieja spada najszybciej a to najłatwiejsza droga do przegranej :D
Darkstorm
Posty: 848
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 197 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Darkstorm »

aduko pisze: 13 lut 2023, 12:05 [ obowiązkowo w 1 rundzie nowe prawo i świetlica.
Do tej pory robiliśmy świetlicę ale rozpaczliwie brakuje rąk do pracy. Czemu nie wysyłać kaszojady do roboty? Zbyt zjadliwe konsekwencje?
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Muszczu »

Warto brać od razu dodatek Pionierzy ?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: aduko »

Muszczu pisze: 16 lut 2023, 23:16 Warto brać od razu dodatek Pionierzy ?
Tak, dodatkowe technologie, prawa, wydarzenia. Praktyczne drewniane zamienniki kartonowych znaczników. Wszystkie elementy spełniają swoje zadanie w 100%
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4432
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1343 times
Been thanked: 841 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

Udało się w końcu zagrać i bardzo dobrze się bawiłem, ale to absolutnie nie będzie gra dla każdego. Gra nie jest prosta. Owszem mechanizmy w niej nie są zbyt trudne, ale po prostu jest ich masa. Dostajemy na dzień dobry tone informacji, nie wiemy jak grać najlepiej, a każda kolejna decyzja pokazuje nam jak ciężko jest. Jednocześnie z fajną ekipą jest tutaj masa klimatu i zabawy. Ja się bawiłem wybornie, ale pewnie nie wyciągne tej gry nigdy z nikim innym, gdyż tłumaczenie jej to będzie katorga. Wszyscy oglądaliśmy godzinny film z zasadami i w pierwszym scenariuszu w jakieś 4h doszliśmy do 5 czy 6 tury. Każda po kolei z instrukcją, by dobrze grać. Na pewno zagram jeszcze, ale czy to zostanie na dłużej niż ogranie scenariuszy z ekipą stałą? Nie wiem. Ja polecam spróbować, bo gra na pewno znajdzie swoich fanów jak i hejterów (jak nemesis).
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4432
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1343 times
Been thanked: 841 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

Pytanie ode mnie: skąd na bgg, że best 2 players?

Zagraliśmy w 3 osoby i było super. Wręcz im więcej osób tym lepiej - łatwiejsze rozdzielenie zadań oraz więcej pomysłów i dyskusji. Realnie i tak mamy wspólną pulę surowców i akcji, więc bez różnicy kolejność, bo gramy razem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: IrasArgor »

Hardkor pisze: 17 lut 2023, 00:08 Ja się bawiłem wybornie, ale pewnie nie wyciągne tej gry nigdy z nikim innym, gdyż tłumaczenie jej to będzie katorga.
Szkoda, czyli gra spada z półki zainteresowań, niestety nie mam stałej grupy, a to faktycznie boli bo byłem "kupiony" Frostpunkiem jak i nowym Paxem. Jeśli jest to aż tak kłopotliwe i czasochłonne to faktycznie nie ma to sensu. Przy takich tytułach boli jak człowiek siada raz na kwartał to zaczyna zupełnie od początku. Dobra Pan Maruda się wymarudził 😜.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4432
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1343 times
Been thanked: 841 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

IrasArgor pisze: 17 lut 2023, 10:27
Hardkor pisze: 17 lut 2023, 00:08 Ja się bawiłem wybornie, ale pewnie nie wyciągne tej gry nigdy z nikim innym, gdyż tłumaczenie jej to będzie katorga.
Szkoda, czyli gra spada z półki zainteresowań, niestety nie mam stałej grupy, a to faktycznie boli bo byłem "kupiony" Frostpunkiem jak i nowym Paxem. Jeśli jest to aż tak kłopotliwe i czasochłonne to faktycznie nie ma to sensu. Przy takich tytułach boli jak człowiek siada raz na kwartał to zaczyna zupełnie od początku. Dobra Pan Maruda się wymarudził 😜.
no tak z swoją ekipą postaram się do tego siadać co jakiś czas, ale na 100% nie bede tego nikomu tłumaczył. Dziś rano miałem własnie rozmowę z kolegą i dołączy jako 4 gracz, ale znając zasady.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
kiniol1
Posty: 134
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 220 times
Been thanked: 28 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: kiniol1 »

Hardkor pisze: 17 lut 2023, 09:08 Pytanie ode mnie: skąd na bgg, że best 2 players?
Zapewne chodzi o czas rozgrywki. W fazie akcji ustalacie wspólnie co trzeba zrobić a co odpuścić w danej rundzie. W dwie osoby szybciej dojdziecie do konsensusu niż w trzy a tym bardziej w cztery osoby.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 469
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: sopel82 »

kiniol1 pisze: 17 lut 2023, 10:35
Hardkor pisze: 17 lut 2023, 09:08 Pytanie ode mnie: skąd na bgg, że best 2 players?
Zapewne chodzi o czas rozgrywki.
Rankingi ilości osób na bgg są dalekie od doskonałości. Jak głosujesz musisz zaznaczyć coś dla każdej opcji, a wątpię, żeby każdy głosujący ogrywał to dla każdej kombinacji osób, więc pewnie ktoś ocenia swój wariant (jak najczęściej grał, a na grupie FB Frosta widać, że dużo ludzi to gra w 2 osoby) a resztę na czuja jak mu się wydaje.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: aduko »

Liczba osób oddających głosy nie jest imponująca, więc trzeba wziąć to pod uwagę.
Spoiler:
maciek-jagiel
Posty: 29
Rejestracja: 13 mar 2022, 16:30
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: maciek-jagiel »

Trudna.. czasochłonna..to na pewno. Ale stała ekipa jest tutaj akurat absolutnie niepotrzebna. Przecież to gra typowo solo a ten podział ról to chyba trochę na siłę zrobiony. Oczywiście można jak najbardziej grać ale jeśli nie masz ekipy to graj sam.
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: vektor »

Sam wsparłem z myślą o graniu w 4 i plan jest by tak zagrać. Jeśli nie zadziała dobrze w 4/3 to raczej pójdzie na sprzedaż, bo solo wole już zagrać w wersje cyfrową ze wszystkimi wodotryskami gdzie gra "ogarnia się sama", a nie muszę o każdej fazie i znaczniku pamiętać.
Za to liczę na spora interakcje, rozkminy, zaangażowanie każdego przy stole by ten grajdołek przetrwał jak najdłużej. Trochę jak przy Uboocie od Phalanxów.
kratylos
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2022, 21:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: kratylos »

kolejna gra po war of mine ktora w nieudolny sposób zostala przeniesiona na plansze z ekranu - gra tylko 1 os reszta nie ma sensu aby w to grala. Zadnej ciekawej oryginalnej mechaniki planszowej.
do tego ten przerost formy nad trescia.. ta wieża... Zamiast sie skupić na poprawieniu mechaniki aby gra byla wieloosoboa poszli twórcy w gadzety...
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Dhel »

No tak, tak nieudolnie, że gra ląduje w topkach osób które ją ogrywały…
Nie każda gra musi działać idealnie na wiele osób, tak samo jak nie w każdą się da grać solo albo da się, ale to już nie będzie do końca fajna gra.
This war of mine - dla mnie o wiele lepsza od gry komputerowej. Dlaczego?, bo planszówka przez swoją naturę angażuje mnie w rozgrywkę i nie pozwala sie oderwać, przed ekranem zasypiam.2 lata minęło i pamietam ostatnią rozgrywkę gdzie strasznie potrzebowałem pomocy i niby jak dam znać gdzie jesteśmy to nam pomogą - a dostaliśmy ostrzał koniec końców. Wchodzi w głowę, oj wchodzi.

A co do frostpunk dla mnie jedyne pytanie czy dany scenariusz można zagrać drugi raz przez inne zmienne i będzie to inne podejście? Czy może jest tak że w danym scenariuszu mamy już drogę zwycięstwa( jak ją znajdziemy) i koniec, jedziemy schematem?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4432
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1343 times
Been thanked: 841 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

kratylos pisze: 19 lut 2023, 06:55 kolejna gra po war of mine ktora w nieudolny sposób zostala przeniesiona na plansze z ekranu - gra tylko 1 os reszta nie ma sensu aby w to grala. Zadnej ciekawej oryginalnej mechaniki planszowej.
do tego ten przerost formy nad trescia.. ta wieża... Zamiast sie skupić na poprawieniu mechaniki aby gra byla wieloosoboa poszli twórcy w gadzety...
Ty czytałeś coś o tej grze albo chociaż wypowiedzi ludzi na forum czy tak sobie przychodzisz narzekać na gry w losowych tematach? Bo każde zdanie, które tu napisałeś jest kłamstwem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Barolek »

kratylos pisze: 19 lut 2023, 06:55 kolejna gra po war of mine ktora w nieudolny sposób zostala przeniesiona na plansze z ekranu - gra tylko 1 os reszta nie ma sensu aby w to grala. Zadnej ciekawej oryginalnej mechaniki planszowej.
do tego ten przerost formy nad trescia.. ta wieża... Zamiast sie skupić na poprawieniu mechaniki aby gra byla wieloosoboa poszli twórcy w gadzety...
Heh trochę sam sobie zaprzeczasz tutaj. Gra w nieudolny sposób przeniesiona z ekranu na plansze bo jest jednoosobowa? Ale przecież gra PC (niewiarygodne), właśnie jest tylko na jedną osobę:) Więc jak już na to patrzymy w ten sposób to bardzo dobrze odwzorowana. Tylko myszki się nie da podpiąć, to rzeczywiście minus.
Thanes
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2016, 20:19
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Thanes »

Zastanawiam się czy nie kupić na premierę podstawki+pionierów PL.
1.Ograliście już na 2 osoby? Warto?
2. Ile trwała taka rozgrywka?
3. Czy w takim zestawie tracę coś z rozgrywki? Reszta rozszerzeń to tylko figurki?
TWoM uwielbialiśmy z żoną, ale teraz przy dwójce dzieci nie znajdziemy już 5 godzin na grę.
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: bexolini »

Cześć, zaczynam swoją przygodę z nagrywaniem na youtube o grach planszowych. Na pierwszy ogień wlatuje wideo instrukcja do Frostpunka! Jestem laikiem w obszarze nagrywania, edytowania i ogólnie mówieniem do obiektywu dlatego, proszę mieć to na uwadze równocześnie proszę o konstruktywną krytykę bo chcę się poprawiać. Jakość na wideo instrukcji może nie powala ale zainwestowałem już w sprzęt więc myślę że w przyszłości jakość będzie tylko rosła.

https://youtu.be/COy0jE9BAaI
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4432
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1343 times
Been thanked: 841 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

bexolini pisze: 19 lut 2023, 13:17 Cześć, zaczynam swoją przygodę z nagrywaniem na youtube o grach planszowych. Na pierwszy ogień wlatuje wideo instrukcja do Frostpunka! Jestem laikiem w obszarze nagrywania, edytowania i ogólnie mówieniem do obiektywu dlatego, proszę mieć to na uwadze równocześnie proszę o konstruktywną krytykę bo chcę się poprawiać. Jakość na wideo instrukcji może nie powala ale zainwestowałem już w sprzęt więc myślę że w przyszłości jakość będzie tylko rosła.

https://youtu.be/COy0jE9BAaI
Nie będę kłamał - film instruktażowy obejrzałem już po angielsku, instrukcję czytałem. Nie będę dla opinii oglądał godzinnego filmu. Rzeczy które mi się rzuciły w oczy:

+ Setup, fajnie, że robisz. Czasem jest słabo opisany, więc się to przydaje + robi za spoko wstęp
+ Twoja dykcja na krótkich fragmentach wydawała się dobra
+ Screeny z instrukcji (warto dodać informacje o stronie, np w formie liczby tylko obok), na plus opis w lewym górnym rogu
- Brak timeline na filmie. Dla mnie duży minus. Czasem chcę obejrzeć ponownie tylko jakieś sekcje, bo nie załapałem za pierwszym razem (np. faza zmierzchu). Dla mnie obowiązkowo musi być.
-Polecam zrobić krótki wstęp do instrukcji - o czym jest gra, na czym polega. Dodatkowo czy jest to wersja sklepowa czy ks (jak ks to jakies sa roznice lub mow o nich w trakcie pokazujac komponenty).
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: bexolini »

Hardkor pisze: 19 lut 2023, 14:02 Rzeczy które mi się rzuciły w oczy:

Dzieki za opinie! Timelime jest w opisnie, na samym filmie probowalem to dodac ale coś nie chce przejść. Wyczytalem że ta funkcja jest dostępna od 1 tys subskrypcji ale czy to prawda to nie wiem misze sie w to zagłębić.
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4432
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1343 times
Been thanked: 841 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

bexolini pisze: 19 lut 2023, 14:09
Dzieki za opinie! Timelime jest w opisnie, na samym filmie probowalem to dodac ale coś nie chce przejść. Wyczytalem że ta funkcja jest dostępna od 1 tys subskrypcji ale czy to prawda to nie wiem misze sie w to zagłębić.
Dzięki za info. Polecam dodać w filmie informację o tym :) Ja nie wiedziałem i rzucać będę okiem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ