Palais Royal

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Palais Royal

Post autor: xawerka »

Gra wygląda ślicznie i kusi... . Na rebelu jest polska instrukcja.
Czy ktoś z was grał w tą grę? Jak "chodzi" na dwie i na trzy osoby? Jakie wrażenia?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Palais Royal

Post autor: Pancho »

Grałem tylko w cztery osoby, fajna gierka. Jak znajdę czas napiszę dłuższy tekst. Klasyczna eurogra z udanym miszmaszem różnych mechanizmów, trochę zdobywania przewag, jeszcze więcej optymalizowania swoich ruchów, wiele strategii i metod zdobywania punktów. Jak podobało ci się Notre Dame, Diamond's Club czy Louis XIV (różne gry, ale typowi przedstawicieli eurogier z elegancką mechaniką) to Palais Royal też powinien przypaść ci do gustu.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Palais Royal

Post autor: xawerka »

przeczytałam polską instrukcję, sam pomysł, opis bardzo mi się podoba. Jedynie mam obawy jak zadziała na dwie osoby.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Palais Royal

Post autor: Deem »

W Rebelu jest wersja niemiecka- czy w samej grze występują jakiekolwiek elementy zależne językowo?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Palais Royal

Post autor: Pancho »

Nie. Generalnie zero tekstu. Wszystko przedstawione za pomocą piktogramów.

Znaczy tak super dokładnie to jest tak. Są dwa zdania na każdej miniplanszy przedstawiającej pomieszczenie. Jest to tekst służący dla celów pierwszej rozgrywki (dla nieznających dobrze zasad). Plansza jest jednak dwustronna i normalnie się gra za pomocą planszy bez tekstu, bo po pierwsze jest o wiele ładniejsza, przedstawia cały rysunek (tekst zajmuje sporo miejsca), a po drugie funkcje pomieszeń są tak banalne, że czytanie tego tekstu jest w ogóle zbędne, nawet w pierwszej partii. Czyli reasumując gra jest w pełni niezależna językowo.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Palais Royal

Post autor: Deem »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Palais Royal

Post autor: Pancho »

O jeszcze sobie przypomniałem, że były pomoce z tekstem dla graczy, ale też z nich nie korzystaliśmy.
tantar
Posty: 55
Rejestracja: 06 paź 2006, 18:42
Lokalizacja: Czersk

Re: Palais Royal

Post autor: tantar »

Ja rozegrałem kilkanaście partii na jsp-mag.com w różnych zestawach 2-3-4 osobowych i mogę stwierdzić, ze gra się dobrze skaluje, aczkolwiek na 2 osoby gra się dłużej bo jest wiele kafelków do zabrania. Na pewno zaawansowany gracz zawsze wygra z początkujacym bo wie w które kafelki inwestować. Ale przy wyrównanym poziomie graczy gra jest emocjonująca i wciągająca. Dzięki różnemu układowi komnat i kafelków każda partia jest nieco inna. Bardzo polecam tę grę.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Palais Royal

Post autor: janekbossko »

witam

dzis gralem juz po raz drugi :) generalnie gra jest bardzo fajna i rzeczywiscie im wiecej ludzi przy planszy tym gra sie szybciej kończy. Jest za to jeden poważny minus...strasznie czuć downtime. Niby im bardziej sa gracze zaawansowani to moga myśleć w turze przeciwnika jednak liczy sieilość ludzików i czy mamy przewage na danych polach wiec i tak musimy sie ponownie zastanowić czy mamy jakies bonusy i czy nasz szlachcic jeszcze jest do zabrania :)
Zerowa interakcja również może sie nie spdobać ale to już rzecz gustu...
Widać za to świetne zablansowanie rozgrywki bo różnice miedzy graczami sa na poziomi kilku punktow, mniej więcej od 1 do 5 i to się chwali.
Aha i na koniec - pięknie wydane, od razu przypomina mi sie Stone Age ahhhh :roll:


IMO dla mnie to jest gra z cyklu "każdy sobie rzepkę skrobie" co wcale zarzutem nie musi byc :)

Chętnie zagram jeszcze raz ale jakoś tak bez emocji...
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Palais Royal

Post autor: draco »

Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że w Royal Palace jest mało interakcji. Gra zawiera dużo, na prawdę dużo różnych zagrywek taktycznych, które uprzykrzają innym zdobywanie arystokratów. Możesz zostawić u króla dwóch swoich sługów i w ten sposób zablokować innym zdobycie darmowego sługi. Albo zabierasz oba kafelki dające 3 dodatkowych ludzi i inni już mają problem organizacyjne, do tego łapiesz punkty z planszy. Albo bierzesz żeton dający co rundę 2 kasy i stawiasz 3 swoich w mennicy - Ty masz nadmiar kasy, ale pozostałym blokujesz możliwość brania drogich arystokratów. Planowanie ruchów naprzód to wyższa szkoła jazdy, ale przynosi doskonałe efekty. Interakcji jest więcej niż w Thurn und Taxis czy Stone Age.
ODPOWIEDZ