Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Post autor: RaYell »

Chciałbym wam pokazać mój patent na przechowywanie i organizację kart w grze Władca Pierścieni: Podróże przez Środziemie. Patent ten zadziała również w każdej innej grze wykorzystującej karty w formacie Mini American, które nie mają być tasowane i do których ma być zawsze łatwy dostęp (np. Posiadłość Szaleństwa czy X-Wing). Nie jest to pewnie nic całkowicie odkrywczego, ale może kogoś zainspiruje.

Testowałem kilka różnych opcji. W zasadzie od początku wiedziałem że strony do segregatora z miejscem na koszulki Mini American będą dobrym pomysłem, jednak w praktyce kilka różnych opcji, które testowałem miało większe lub mniejsze wady. Testowałem twarde segregatory, miękkie skoroszyty, w które wpinałem te strony i nie do końca to działało. Segregator w formacie A4 nie mieści się do pudełka, miękkie skoroszyty, do których można wpiąć strony zaczynają się rozpinać gdy stron jest więcej niż kilka. Teoretycznie strony do segregatora w formacie A5 i segregator do nich by się zmieściły do pudełka, ale udało mi się znaleźć tylko 20 takich stron i okazało się, że to o kilka za mało a ich dostępność jest aktualnie bardzo słaba.

OK, bez zbędnego przedłużania, oto co ostatecznie okazało się najlepszym rozwiązaniem. Karty Ultra Pro w formacie A4 dostępne w Rebel.pl za śmieszne pieniądze (20gr/szt) + kilka metalowych kółek odzyskanych ze starego albumu na zdjęcia. Można je również bez problemu znaleźć na Allegro w cenie ok 1zł/szt.

Koszulki te są jednostronne i mimo, że teoretycznie można by włożyć karty w obie strony, zdecydowałem się tak nie robić. Karty mieszczą się bez problemów w koszulkach Rebel Standard (premium nie próbowałem), bez większych problemów również można włożyć 5-6 kart do jednego okienka co przydaje się przy kartach podstawowych czy kilku kopiach tej samej karty (atuty). Nic się nie rozpada, znajdywanie kart jest bardzo łatwe. Całość mieści się do pudełka bez żadnego przycinania itp., jedyne co trzeba zrobić to oczywiście wywalić wypraskę. Karty, które w grze są tasowane (rany, strach, słabości) przechowuję w pudełku Ultimate Guard na karty Mini American, które widać na jednym ze zdjęć.

Strony Ultimate Guard w formacie A5 również zdadzą egzamin, są sztywniejsze niż te od Ultra Pro i dwustronne. Jednak gdy zobaczyłem jak dobrze te w formacie A4 pasują do pudła wiedziałem, że to będzie preferowane przeze mnie rozwiązanie.
Spoiler:
daniell1987
Posty: 3
Rejestracja: 17 gru 2013, 00:55
Has thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Post autor: daniell1987 »

Bardzo fajne rozwiązanie. Do ilu koszulek zmieściłeś samą podstawkę?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Post autor: RaYell »

24 karty łącznie użyłem na wszystko co do tej pory wyszło.

Karty, które się powtarzają (niektóre przedmioty) włożyłem do jednego "okienka". Karty podstawowe pogrupowałęm tak, żeby mieć 5 zestawów kart 1-6 i każdy taki zestaw dostał swoje okienko. Zostawiałem też wolne miejsca jeśli jakiś rodzaj kart kończył się np. w połowie strony.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Post autor: niwgnip »

Jak "gruby" jest ten stos 24 koszulek? Pomału myślę nad zrobieniem insertu (razem z dodatkiem) i w sumie zaciekawiło mnie Twoje rozwiązanie ;)
Te 6 kart które zmieścisz w 1 slocie, to wszystkie są w koszulkach? Czy w tym wypadku musisz je wyciągnąć?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Post autor: RaYell »

Wszystkie karty mam w koszulkach standard od Rebela. Nawet jak wloze te 6 kart do jednego okienka to da sie je wyciagnac bez szarpania sie. Grubość tych wszystkich stron to ok 2.5cm.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Post autor: Benson »

Ale czekaj... Przed każdą grą wyciągasz je z tych koszulek i po każdej grze do nich chowasz? Przecież to chyba bardzo wydłuża setup?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Post autor: RaYell »

Moim zdaniem skraca i to bardzo. Wyciągam talie podstawową, karty bohatera i roli i przedmioty, których w grze jest jak na lekarstwo. Wszystko zajmuje może 30s. Karty mam posortowane więc szybko jestem w stanie każdą z nich znależć. Oczywiscie mozna by talie aktualnie granych postaci odlozyc obok ale ja gram 2 kampanie rownoczesnie z dwoma ekipami.
daniell1987
Posty: 3
Rejestracja: 17 gru 2013, 00:55
Has thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - przechowywanie kart

Post autor: daniell1987 »

Dzięki za odpowiedz. Przy tej cenie koszulek która jest teraz to faktycznie chyba najlepsze i najtańsze rozwiązanie.
ODPOWIEDZ