Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1477
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: arturmarek »

Sroczka pisze: 29 sty 2021, 20:29 Przepraszam jeżeli było...
Wydaje mi się że w instrukcji nie znalazłem zasady aby po walce/dyplomacji odrzucać karty które nam zostały po ostatniej walce/dyplomacji na ręku. Jeżeli ich nie odrzucamy to np mając 3 po skończonej walce w następnej dociągamy kolejne 3? Dopiero w odpowiednim kroku walki musimy się pozbyć do 3 kart max na ręce. W instrukcji jest napisane że użyte karty do walki/dyplomacji z powrotem wtasowujemy do talii ale nie widziałem nigdzie przymusu odrzucania kart z ręki. A więc pozbywamy się kart po walce/dyplomacji czy nie?
Pozbywamy się. Przynajmniej ja tak gram.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Sroczka pisze: 29 sty 2021, 20:29 Przepraszam jeżeli było...
Wydaje mi się że w instrukcji nie znalazłem zasady aby po walce/dyplomacji odrzucać karty które nam zostały po ostatniej walce/dyplomacji na ręku. Jeżeli ich nie odrzucamy to np mając 3 po skończonej walce w następnej dociągamy kolejne 3? Dopiero w odpowiednim kroku walki musimy się pozbyć do 3 kart max na ręce. W instrukcji jest napisane że użyte karty do walki/dyplomacji z powrotem wtasowujemy do talii ale nie widziałem nigdzie przymusu odrzucania kart z ręki. A więc pozbywamy się kart po walce/dyplomacji czy nie?
Po każdym spotkaniu wszystkie karty tasujesz spowrotem do talii - z ręki i odrzucone.
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Sroczka »

grzeslaw90 pisze: 29 sty 2021, 22:17
Sroczka pisze: 29 sty 2021, 20:29 Przepraszam jeżeli było...
Wydaje mi się że w instrukcji nie znalazłem zasady aby po walce/dyplomacji odrzucać karty które nam zostały po ostatniej walce/dyplomacji na ręku. Jeżeli ich nie odrzucamy to np mając 3 po skończonej walce w następnej dociągamy kolejne 3? Dopiero w odpowiednim kroku walki musimy się pozbyć do 3 kart max na ręce. W instrukcji jest napisane że użyte karty do walki/dyplomacji z powrotem wtasowujemy do talii ale nie widziałem nigdzie przymusu odrzucania kart z ręki. A więc pozbywamy się kart po walce/dyplomacji czy nie?
Po każdym spotkaniu wszystkie karty tasujesz spowrotem do talii - z ręki i odrzucone.
Jest tak gdzieś napisane czy to Twoja zasada?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Sroczka pisze: 30 sty 2021, 09:10
grzeslaw90 pisze: 29 sty 2021, 22:17
Sroczka pisze: 29 sty 2021, 20:29 Przepraszam jeżeli było...
Wydaje mi się że w instrukcji nie znalazłem zasady aby po walce/dyplomacji odrzucać karty które nam zostały po ostatniej walce/dyplomacji na ręku. Jeżeli ich nie odrzucamy to np mając 3 po skończonej walce w następnej dociągamy kolejne 3? Dopiero w odpowiednim kroku walki musimy się pozbyć do 3 kart max na ręce. W instrukcji jest napisane że użyte karty do walki/dyplomacji z powrotem wtasowujemy do talii ale nie widziałem nigdzie przymusu odrzucania kart z ręki. A więc pozbywamy się kart po walce/dyplomacji czy nie?
Po każdym spotkaniu wszystkie karty tasujesz spowrotem do talii - z ręki i odrzucone.
Jest tak gdzieś napisane czy to Twoja zasada?
Nawet w samouczku jest to napisane.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Sroczka pisze: 30 sty 2021, 09:10 Jest tak gdzieś napisane czy to Twoja zasada?
Spoiler:
Ale rzeczywiście w samym rulebooku nie ma nic na temat ręki (koniec przykładu walki). Jedynie w samouczku jest to zaznaczone.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Oczywiście że jest w instrukcji. W dwóch miejscach:
- ramka Victory Check:
reshuffle your Combat deck, including any played and discarded cards, and set it aside. Otherwise, go to the next step
- opis przykładowej walki, na sam koniec jej.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Miszon pisze: 30 sty 2021, 14:08 Oczywiście że jest w instrukcji. W dwóch miejscach:
- ramka Victory Check:
reshuffle your Combat deck, including any played and discarded cards, and set it aside. Otherwise, go to the next step
- opis przykładowej walki, na sam koniec jej.
Nie ma nic o ręce. Tylko w samouczku jest.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Wrzuciłem cytat przecież, przeczytaj. To jest instrukcja strona 15. Tasujesz całą talię i odkładasz na bok.
Co jest powtórzone jeszcze raz w instrukcji, w opisie przykładowej walki, strona 17:
All Combat cards used or discarded during Combat are re-turned to the Combat deck. Then, the player shuffles the deck and places it back on the left of Beor’s Character Tray.
Między spotkaniami nie istnieje coś takiego jak "ręka gracza", bo spotkanie rozpoczyna się od stworzenia takiej ręki ("startowej ręki"). Instrukcja strona 14:
All Party members draw their initial hands of cards
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Jean
Posty: 6
Rejestracja: 26 mar 2020, 17:01
Been thanked: 1 time

Tainted Grail samouczek.

Post autor: Jean »

Witam wszystkich forumowiczów.

Czy mógłby mi ktoś napisać jakie karty powinny być w samouczku w Tainted Grail? Niestety moja żona sprawdzając grę czy jest kompletna pomieszała karty z samouczka z resztą. Chcielibyśmy rozpocząć przygodę z tą grą, nie rozgrywając samouczka może być trochę ciężko.. ?

Chyba , że można się bez tego obejść i gra nie jest aż tak mocno trudna w ogarnięciu zasad?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail samouczek.

Post autor: grzeslaw90 »

Jean pisze: 20 lut 2021, 16:23 Witam wszystkich forumowiczów.

Czy mógłby mi ktoś napisać jakie karty powinny być w samouczku w Tainted Grail? Niestety moja żona sprawdzając grę czy jest kompletna pomieszała karty z samouczka z resztą. Chcielibyśmy rozpocząć przygodę z tą grą, nie rozgrywając samouczka może być trochę ciężko.. ?

Chyba , że można się bez tego obejść i gra nie jest aż tak mocno trudna w ogarnięciu zasad?
Spotkania są dobrze oznaczone a do samouczka trzeba użyć kart 1-15 z niebieskich talii walki i dyplomacji. Muszą być ułożone 1-15 :)
pioun
Posty: 22
Rejestracja: 03 lut 2016, 13:35
Has thanked: 1 time

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: pioun »

Pytanie do innych graczy, może ktoś także spotkał się z podobnym dylematem. Sytuacja przedstawia się następująco.
Gram Beorem.
Posiadam kartę rozwinięcia walki Zamach młotem (ta z ikoną klepsydry która zadaje 10 obrażeń).
Dodatkowo posiadam karty rozwinięć agresji - Zwinny (usunięcie klepsydry z dowolnej karty sekwencji) oraz ostrożności - Atak ukradkowy (pierwsza karta sekwencji podwaja liczbę obrażeń).

Czy dobrze rozumiem, że zagrywając kartę 'Zamach młotem' i używając obu bonusów z kart (rozwinięć agresji i ostrożności) mogę zadać 20 obrażeń wykładając zaledwie jedną kartę?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: wirusman »

pioun pisze: 22 lut 2021, 20:12 Pytanie do innych graczy, może ktoś także spotkał się z podobnym dylematem. Sytuacja przedstawia się następująco.
Gram Beorem.
Posiadam kartę rozwinięcia walki Zamach młotem (ta z ikoną klepsydry która zadaje 10 obrażeń).
Dodatkowo posiadam karty rozwinięć agresji - Zwinny (usunięcie klepsydry z dowolnej karty sekwencji) oraz ostrożności - Atak ukradkowy (pierwsza karta sekwencji podwaja liczbę obrażeń).

Czy dobrze rozumiem, że zagrywając kartę 'Zamach młotem' i używając obu bonusów z kart (rozwinięć agresji i ostrożności) mogę zadać 20 obrażeń wykładając zaledwie jedną kartę?
Moim zdaniem jest inaczej.
Zamach młotem+ atak ukradkowy zadaje ilość ran x2 tylko z lewej cześci karty. Jak dobrze kojarze to atak ukradkowy podwaja ilość ran już zadanych z pierwszej karty.
Potem zagrywasz drugą kartę i nią usuwasz klepsydre i dostajesz 10 ran w tej samej tuże.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: krecilapka »

Brak mi jeden magii do rozpalenia kolejnego menhira. Łażę dokoła lokacji (bodajże 134 tak z pamięci piszę), i mam tutaj możliwośc zodbycia wszelkich zasobów poza magią. Mogę tylko liczyc na farta, że jakieś zdarzenie mi magię doda? Czy jest jakiś inny mechanizm pozwalający wygenerować taki brakujący zasób by pchnąć fabułę do przodu, czy uznać, że źle gospodarowałem zasobami, nie mam szczęścia i utknąłem?
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

Różnie to bywa, ale pamiętam, że ja na początku też miałem trochę krucho z magią. Dużo fioletowych spotkań ma jako łup/nagrodę magię.
Spoiler:
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: jediwolf »

Dobra mam pewne pytanie:

UWAGA BO BĘDĄ SPOILERY KTO NIE GRAŁ RYZYKUJE!
Spoiler:
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: hamish »

jediwolf pisze: 19 mar 2021, 14:24 Dobra mam pewne pytanie:

UWAGA BO BĘDĄ SPOILERY KTO NIE GRAŁ RYZYKUJE!
Spoiler:
No to leci:
Spoiler:
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: grzeslaw90 »

jediwolf pisze: 19 mar 2021, 14:24 Dobra mam pewne pytanie:

UWAGA BO BĘDĄ SPOILERY KTO NIE GRAŁ RYZYKUJE!
Spoiler:
Spoiler:
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

grzeslaw90 pisze: 19 mar 2021, 14:35
jediwolf pisze: 19 mar 2021, 14:24 Dobra mam pewne pytanie:

UWAGA BO BĘDĄ SPOILERY KTO NIE GRAŁ RYZYKUJE!
Spoiler:
Spoiler:
Jak grałem drugi raz, to miałem dokładnie taką samą sytuację i taką samą zagwozdkę, czy aby czegoś źle nie zrobiłem :-) .

Dodam, że takie rozwiązanie w grze bardzo mnie zaskoczyło i uważam to za duży plus, że tak może się to rozwinąć.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Drakkar84 »

Witam,

Niedawno rozpocząłem przygodę z Tainted Grail.
I już na samym początku, bo w Rozdziale I natrafiłem na wers, z którym miałem mały problem.
Mianowicie jak go rozpatrzyć (Lokacja 107, wers 4):
Spoiler:
Otóż spojrzałem na tackę bohatera i widzę:
Prowiant: 3
Kosztowności: 3
Czyli w tym konkretnym przypadku, nie mam ani więcej ani mniej niż 3.
Tak więc ostatecznie, aby nie ułatwiać sobie za bardzo, wybrałem mimo wszystko opcję nr 1, czyli więcej niż 3.
Ale chodzi mi o sam fakt, zupełnie jakby twórcy nie założyli takiej opcji.
A jak Wy byście zinterpretowali ten wers w tym konkretnym przypadku?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Drakkar84 pisze: 26 kwie 2021, 14:07 A jak Wy byście zinterpretowali ten wers w tym konkretnym przypadku?
Po prostu nic nie dodajesz. To jest ta założona przez twórców opcja.
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Drakkar84 »

grzeslaw90 pisze: 26 kwie 2021, 14:55
Po prostu nic nie dodajesz. To jest ta założona przez twórców opcja.
Rzeczywiście, masz rację. Wyraźnie jest napisane, że dodajemy tylko przy spełnieniu konkretnych warunków.
Żaden warunek nie został spełniony, więc nic nie dodaję.
Dziękuję za sprostowanie :)
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: jediwolf »

Dobra mam talie kart z wydarzeniami. Są tam wydarzenia związane z rozdziałami i wydarzenia losowe. Co mamy zrobić jak "spalimy" wszystkie wydarzenia losowe i następna karta w kolejce to karta wydarzenia z Rozdział X Część X? Dociągamy taki rozdział i rozpatrujemy co tam jest napisane? Czy mamy czekać, aż jakieś wydarzenie z książki powie nam, żeby takie wydarzenie dociągnąć?
Spoiler:
i tutaj dopadły nas wątpliwości, bo dowiedzieliśmy się tego z powietrza, gdyż gostek jeszcze nie został przez nas znaleziony. Czy to działa tak, że jak jest karta wydarzenia, na której jest ZADANIE to nie dociągamy kolejnej karty rozdziału, póki tego zadania nie wypełnimy? CO wówczas z wydarzeniami losowymi? Jak się skończyły to trudno, nie ma ich więcej?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

jediwolf pisze: 18 maja 2021, 13:09 Dobra mam talie kart z wydarzeniami. Są tam wydarzenia związane z rozdziałami i wydarzenia losowe. Co mamy zrobić jak "spalimy" wszystkie wydarzenia losowe i następna karta w kolejce to karta wydarzenia z Rozdział X Część X? Dociągamy taki rozdział i rozpatrujemy co tam jest napisane? Czy mamy czekać, aż jakieś wydarzenie z książki powie nam, żeby takie wydarzenie dociągnąć?
Spoiler:
i tutaj dopadły nas wątpliwości, bo dowiedzieliśmy się tego z powietrza, gdyż gostek jeszcze nie został przez nas znaleziony. Czy to działa tak, że jak jest karta wydarzenia, na której jest ZADANIE to nie dociągamy kolejnej karty rozdziału, póki tego zadania nie wypełnimy? CO wówczas z wydarzeniami losowymi? Jak się skończyły to trudno, nie ma ich więcej?
Zazwyczaj ostatnia karta mówi 'zdupcyliście coś czasowo, macie tu karę i zresetujcie talię wydarzeń wg określonych reguł'.
Talię wydarzeń losowych trzymasz na boku. Po każdym rozdziale ją resetujesz i z niej dociągasz ileś wydarzeń losowych do talii wydarzeń rozdziału. Nie ma możliwości żeby w przeciągu jednego rozdziału wszystkie wydarzenia losowe się skończyły.
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: jediwolf »

grzeslaw90 pisze: 18 maja 2021, 13:14 Zazwyczaj ostatnia karta mówi 'zdupcyliście coś czasowo, macie tu karę i zresetujcie talię wydarzeń wg określonych reguł'.
Zgadzam się, ale tutaj właśnie było zupełnie inaczej i to nas zastanowiło :D Kolejna karta z rozdziału, jakby nam podpowiedziała, że tego graala tam nie ma i tak naprawdę kartę z zadaniem 3A część 4 mogliśmy wywalić nawet tego zadania nie robiąc bo poznaliśmy odpowiedź.
Spoiler:
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

jediwolf pisze: 18 maja 2021, 13:22
grzeslaw90 pisze: 18 maja 2021, 13:14 Zazwyczaj ostatnia karta mówi 'zdupcyliście coś czasowo, macie tu karę i zresetujcie talię wydarzeń wg określonych reguł'.
Zgadzam się, ale tutaj właśnie było zupełnie inaczej i to nas zastanowiło :D Kolejna karta z rozdziału, jakby nam podpowiedziała, że tego graala tam nie ma i tak naprawdę kartę z zadaniem 3A część 4 mogliśmy wywalić nawet tego zadania nie robiąc bo poznaliśmy odpowiedź.
Spoiler:
Z tego co pamiętam to w talii wydarzeń rozdziału 3A ma być jeszcze karta pewnego wydarzenia specjalnego (jako ostatnia karta wydarzeń losowych, pod którymi powinny się znaleźć inne karty 'zadań' rozdziału 3A), które to właśnie Wam tę talię wydarzeń resetowało.
ODPOWIEDZ