Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Drakkar84 »

Moi Drodzy,
Trafiłem prawdopodobnie na poważny błąd w polskiej wersji kampanii "Ostatni Rycerz".
Do czasu odpowiedzi wstrzymałem kampenię.
Chodzi o przygotowanie rozdziału 7:
Spoiler:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: grzeslaw90 »

Drakkar84 pisze: 05 lip 2022, 23:53 Moi Drodzy,
Trafiłem prawdopodobnie na poważny błąd w polskiej wersji kampanii "Ostatni Rycerz".
Do czasu odpowiedzi wstrzymałem kampenię.
Chodzi o przygotowanie rozdziału 7:
Spoiler:
Pozdrawiam.
Ale wiesz, że pierwotnej talii wydarzeń się nie pozbywasz tylko dokładasz do niej, tak?

EDIT. Jeśli nie jest wspomniane inaczej to talia wydarzeń z poprzedniego rozdziału zostaje na swoim miejscu.
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Drakkar84 »

grzeslaw90 pisze: 06 lip 2022, 08:49
Drakkar84 pisze: 05 lip 2022, 23:53 Moi Drodzy,
Trafiłem prawdopodobnie na poważny błąd w polskiej wersji kampanii "Ostatni Rycerz".
Do czasu odpowiedzi wstrzymałem kampenię.
Chodzi o przygotowanie rozdziału 7:
Spoiler:
Pozdrawiam.
Ale wiesz, że pierwotnej talii wydarzeń się nie pozbywasz tylko dokładasz do niej, tak?

EDIT. Jeśli nie jest wspomniane inaczej to talia wydarzeń z poprzedniego rozdziału zostaje na swoim miejscu.
Obawiam się, że prawdopodobnie masz rację. Odrzuciłem wszystkie wydarzenia (włączając w to wydarzenia specjalne z wcześniejszego rozdziału) z automatu zaraz po zakończeniu 6 rozdziału... nie doczytując...
Dziękuję Ci dobry człowieku za zwrócenie na to uwagi. Na szczęście pamiętałem jakie karty specjalne były w użyciu, więc udało się odtworzyć talię wydarzeń.
Pozdrawiam serdecznie.

EDIT. W zakamarkach BGG udało mi się znaleźć taką informację:
In the English version, Chapter 7 part 1 says, at the bottom of the card, "Put Special Event C on top of the Event Deck. Then place 3 (1 character) or 2 (2-4 characters) Random Events on top of the Event Deck."
W polskiej wersji niestety tego nie ma. Ale możliwe, że tak jak napisał grzeslaw90, na końcu rozdziału 6 jest informacja o odrzuceniu TYLKO karty aktywnego zadania, a nie wszystkich kart, choć wydawało mi się że tak było...
kiniol1
Posty: 134
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 220 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: kiniol1 »

Powiedźcie mi proszę jak to jest ze śmiercią postaci. Gram jako Czerw i na jego planszetce spadek poziomu życia do zera skutkuje tym że energia też spada do zera. Zatem z tego co rozumiem (o ile dobrze rozumiem 😉) nie mogę wykonać żadnej akcji w swojej turze. Więc jak mam wyjść z tego stanu "umierasz"? W przypadku Areva i Ailei nie ma tego problemu bo tam wciąż zostaje tym postaciom jeden punkt energii. Dodam tylko, że gram solo.
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: tomekmani3k »

kiniol1 pisze: 07 lip 2022, 10:01 Powiedźcie mi proszę jak to jest ze śmiercią postaci. Gram jako Czerw i na jego planszetce spadek poziomu życia do zera skutkuje tym że energia też spada do zera. Zatem z tego co rozumiem (o ile dobrze rozumiem 😉) nie mogę wykonać żadnej akcji w swojej turze. Więc jak mam wyjść z tego stanu "umierasz"? W przypadku Areva i Ailei nie ma tego problemu bo tam wciąż zostaje tym postaciom jeden punkt energii. Dodam tylko, że gram solo.
Nie mam teraz gry przed sobą i nie pamiętam dokładnie karty umierasz, ale czy na pewno używasz karty umierasz zwykłej, a nie do kooperacji? Ta do gry solo jest łagodniejsza w skutkach.
kiniol1
Posty: 134
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 220 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: kiniol1 »

tomekmani3k pisze: 07 lip 2022, 12:14
Nie mam teraz gry przed sobą i nie pamiętam dokładnie karty umierasz, ale czy na pewno używasz karty umierasz zwykłej, a nie do kooperacji? Ta do gry solo jest łagodniejsza w skutkach.
Tutaj dopatruję się problemu w samej planszetce Czerwia a nie w samej karcie "umierasz". Gdyby była ona taka jak u Areva (czyli po osiągnięciu zerowego poziomu życia dalej byłby dostępny punkt energii) to nie widziałbym problemu.
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Drakkar84 »

Ostatni Rycerz, Rozdział 15:
Spoiler:
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: tomekmani3k »

Drakkar84 pisze: 17 lip 2022, 13:18 Ostatni Rycerz, Rozdział 15:
Spoiler:
Tu jest błąd w polskiej wersji. Powinno być "lub" zamiast "i"
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: tomekmani3k »

Wiem, że kolejny post pod sobą ale teraz ja mam pytanie.

Czy grając tryb fabularny należy rozpatrywać eksplorację jak dla gracza mniej?
Przykładowo gram w dwie osoby. Chcę eksplorować jako drużyna i normalnie każdy płaci energie, ale gdy będę brał zasadę, że mam grać jakby w grze/drużynie był gracz mniej to teoretycznie mogę każda eksplorację płacić jednym graczem a oboje ją rozpatrują.
Niby sam mogę decydować jak bardzo chcę ułatwiać grę ale jestem ciekawy jak inni to interpretują.
Spoiler:
Spoiler:
Jakoś kilka kampanii grałem, że każdy płacił energię ale ostatnio zacząłem się zastanawiać czy są jakieś limity kiedy nie mogę grać jak -1 osoba w drużynie.
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Drakkar84 »

tomekmani3k pisze: 18 lip 2022, 11:36 Wiem, że kolejny post pod sobą ale teraz ja mam pytanie.

Czy grając tryb fabularny należy rozpatrywać eksplorację jak dla gracza mniej?
Przykładowo gram w dwie osoby. Chcę eksplorować jako drużyna i normalnie każdy płaci energie, ale gdy będę brał zasadę, że mam grać jakby w grze/drużynie był gracz mniej to teoretycznie mogę każda eksplorację płacić jednym graczem a oboje ją rozpatrują.
Niby sam mogę decydować jak bardzo chcę ułatwiać grę ale jestem ciekawy jak inni to interpretują.
Spoiler:
Spoiler:
Jakoś kilka kampanii grałem, że każdy płacił energię ale ostatnio zacząłem się zastanawiać czy są jakieś limity kiedy nie mogę grać jak -1 osoba w drużynie.
Ja osobiście odbieram to w ten sposób, że skalowalne są tylko te elementy, gdzie mamy jasno podane "X graczy" w dzienniku/na kartach przygotowania rozdziału/na kartach spotkań, czyli m.in. liczniki pod menhirami, koszt zapalenia menhirów, przygotowanie kart spotkań na początku rozdziałów i ich trudność.
Słowem klucz jest tutaj skalowalne elementy, czyli właśnie takie gdzie mamy podane np. "umieść 3 (2 graczy) lub 2 (3-4 graczy) wydarzeń...", "ustaw licznik na 8 (-1 za każdego gracza)" itp.
Zwykłe akcje podróży/eksploracji nie są skalowalne.
Alextasha
Posty: 265
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Alextasha »

Karta walki Czar
"otrzymujesz (znacznik) za każdy (znak magii) jeśli walczysz z fioletowym spotkaniem"

Pytanie czy chodzi tu o punkty magii które posiadam
Połączone klucze magii w sekwencji
Połączone i użyte klucze magii w sekwencji?
SPRZEDAM >> *click*
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Alextasha pisze: 24 lip 2022, 12:05 Karta walki Czar
"otrzymujesz (znacznik) za każdy (znak magii) jeśli walczysz z fioletowym spotkaniem"

Pytanie czy chodzi tu o punkty magii które posiadam
Połączone klucze magii w sekwencji
Połączone i użyte klucze magii w sekwencji?
Tego typu efekty tyczą się połączonych kluczy w sekwencji. Klucz magii nie uważa się za połączony, jeśli nie opłaci się kosztu.
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Sever »

Gdy wylosuję pierwszego z kart spotkań, a mam go juz go wylewelowanego z księgi tajemnic za pokonywanie go, to czy ten pierwszy z talii spotkań również korzysta z tych ulepszonych zdolności? I czy zostaje na mapie jeśli uciekniemy?
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
maro40
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2016, 10:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: maro40 »

Nowe Lokacje:

Jestem w lokacji A, wg poniższego schematu:

nieodkryta lokacja ------- lokacja: A --------- lokacja: B

W lokacji A pod koniec Dnia aktywuję Menhir.

Jeśli chciałbym odkryć "nieodkrytą lokację" to w następnym Dniu:
1. powinienem cofnąć się do lokacji B aby następnie wejść do lokacji A i po wejściu do niej odkryć kartę lokacji B ?
2. czy mogę od razu podróżować do nieodkrytej lokacji i od razu odkryć jej kartę ?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Odpalenie menhiru odkrywa lokacje bezpośrednio z nim sąsiadujące (ale nie na ukos, tylko w pionie i poziomie).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
maro40
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2016, 10:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: maro40 »

Miszon pisze: 18 lis 2022, 18:03 Odpalenie menhiru odkrywa lokacje bezpośrednio z nim sąsiadujące (ale nie na ukos, tylko w pionie i poziomie).
A mógłbym poprosić jakieś źródło ? Nie wychwyciłem tego w instrukcji
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: tomekmani3k »

maro40 pisze: 18 lis 2022, 19:02
Miszon pisze: 18 lis 2022, 18:03 Odpalenie menhiru odkrywa lokacje bezpośrednio z nim sąsiadujące (ale nie na ukos, tylko w pionie i poziomie).
A mógłbym poprosić jakieś źródło ? Nie wychwyciłem tego w instrukcji
Menhir oświetla obszar 3x3 ale odsłaniamy tylko pola sąsiadujące pełna krawędzią (i połączone). Pola na ukos odkrywamy gdy wchodzi się na jakieś sąsiadujące z menhirem jeżeli jest połączone z tym polem.
tommyray
Posty: 1303
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: tommyray »

maro40 pisze: 18 lis 2022, 19:02
Miszon pisze: 18 lis 2022, 18:03 Odpalenie menhiru odkrywa lokacje bezpośrednio z nim sąsiadujące (ale nie na ukos, tylko w pionie i poziomie).
A mógłbym poprosić jakieś źródło ? Nie wychwyciłem tego w instrukcji
Odpalasz Menhir więc masz tam kogoś. Zasieg aktywnego menhiru to 1. A więc po odpaleniu menhiru odsłaniasz okoliczne północ, południe, wschód, zachód. Odsłaniasz lokacje w zasięgu i widoczne dla postaci od razu po odpaleniu menhiru, bo na co tu czekać?
Dodatkowo - ponieważ odpalenie menhiru wymaga wszystkich postaci to skośne lokacje w związku z tym, że nie sąsiaduje z nimi w tym momencie żadna postać, nie są odsłaniane, ale jak już się przemieścisz do którejś N/S/E/W to te poprzednio skośne a teraz przyboczne od razu się odsłania.
Wszystko w instrukcji.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

maro40 pisze: 18 lis 2022, 19:02
Miszon pisze: 18 lis 2022, 18:03 Odpalenie menhiru odkrywa lokacje bezpośrednio z nim sąsiadujące (ale nie na ukos, tylko w pionie i poziomie).
A mógłbym poprosić jakieś źródło ? Nie wychwyciłem tego w instrukcji
Punkt 11 tutoriala. W ramce niebieskiej info, że tylko pola przylegające, nie na ukos.

Zaś w instrukcji:
strona 7, punkt 3.
Potem strona 10, Lokacje.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Ziemowit1234
Posty: 2
Rejestracja: 22 gru 2022, 15:22

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Ziemowit1234 »

Jak zdobyć Graala, bo latam po tej lokacji wte i wewte i nie mogę go znaleśc
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Ziemowit1234 pisze: 22 gru 2022, 17:40 Jak zdobyć Graala, bo latam po tej lokacji wte i wewte i nie mogę go znaleśc
A podzielisz się który rozdział chociaż? :D
Ziemowit1234
Posty: 2
Rejestracja: 22 gru 2022, 15:22

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Ziemowit1234 »

Jeśli dobrze pamiętam to 6 lub 7
MoneyJack2018
Posty: 1
Rejestracja: 25 gru 2022, 20:29

Tainted Grail

Post autor: MoneyJack2018 »

Nie rozumiem sytuacji z kartami wydarzeń. Na pierwszej z rozdziału jest zadanie do wykonania.
Co w sytuacji gdy: a - jak wykonam zadanie, a mam jeszcze karty w stosie wydarzeń, to przechodzę od razu do kolejnego rozdziału?
b - nie wykonałem zadania a karty wydarzeń z danego rozdziału skończyły się, co wtedy?
popsmoke
Posty: 30
Rejestracja: 03 lip 2020, 13:24
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Tainted Grail

Post autor: popsmoke »

a - tak, konczysz rozdzial, nie rozpatrujesz pozostalych kart
b - zazwyczaj ostatnie karty sa w stylu "dociagnij 5 kart pogody i poloz je na dol stosu kart wydarzen, a ta karte pod nimi". w ten sposob, jak przelecisz te wszystkie karty wydarzen, to znowu dotrzesz do tej, ktora karze ci dociagnac kilka nowych. generalnie nie powinna zdarzyc sie sytuacja, ze konczy ci sie stos wydarzen, zazwyczaj dorzuci ci pare nowych i ewentualnie jakies wydarzenie specjalne, zeby Cie pogonic.

btw. jest juz temat o zasadach TG, pewnie jakis mod to przerzuci
Awatar użytkownika
BigBadSheep
Posty: 122
Rejestracja: 05 cze 2019, 13:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: BigBadSheep »

Hej, od 4 godzin męczę się z 7 widziałem TG: upadek Avalonu.

[Słabe spojlery]
Posiadamy 1-6 statusy losy ekspedycji. Nie jesteśmy w stanie znaleźć części 7 i 8 (może 9).

Podpowiedź z aplikacji czyli ogarnięcie lokalizacji 132 spokojnie oblicze i lokalizacji 155 las szeptów są nic nie warte bo posiadamy już statusy 1-6.

Gdzie powinniśmy się udać? Co innego zrobić?
ODPOWIEDZ