Gra solo dla starszej osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MarcinX
Posty: 7
Rejestracja: 19 cze 2020, 12:26
Lokalizacja: Szczecin

Gra solo dla starszej osoby

Post autor: MarcinX »

Witajcie,

Chciałbym kupić kilka (mniejszych?) gier dla mojej mamy i teściowej - obie ok 70 lat. Mama lubi fantastykę, teściowa bardziej historia/romans, choć tu raczej dużego wyboru nie ma.

Szukam niedużych gier, które niekoniecznie muszą być proste, i zajmą te 30-90 minut. Do grania w samotne zimowe wieczory czy nocki, choć opcja grania dla większej ilości osób zawsze będzie plusem :)

Nie chcę na początek wielkich i kosztownych gier (100zł+).

Z moich poszukiwań mam kilka pozycji na celowniku:

- Bandido
- Niezłe ziółka
- Old town solo
- Nova ziemia

+ z moich zasobów
Patchwork doodle
Spacer po Burano

Na tę chwilę pomijam tytuły jak Robinson, Aeon, AH itp, choć sam mam na nie ochotę :)

Możecie polecić coś jeszcze? Albo coś z tego wykreślić?
Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Małych gier solo jest cała masa na rynku - dobrych trochę mniej.

Starsze osoby często lubią krzyżówki/sudoku/rebusy/zgadywanki, więc może podejdą im wykreślanki :
- Rzuć na tacę
- Kolejowy szlak
- Welcome to...
- Kartografowie

Bardziej "ogarnięte babcie" mogą spróbować :
- zakazanej wyspy
- zakazanej pustyni
- Tiny Towns (Miasteczka)

Z doświadczenia wiem, że starszym osobom (x>65) podchodzi najbardziej z gier z trybem solo Sagrada.
Teraz, z racji skończonego nakładu cena skoczyła do x>150 zł, choć używaną w dobrym stanie można dostać za 100 zł.
Dodruk planowany po wakacjach i wtedy cena zjedzie do 100-115 zł.

Pozdrawiam i powodzenia...
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: Babik »

Z mojej strony, tak szybkim rzutem (do przejrzenia i zastanowienia się) dodał bym może jeszcze:
- Zamki Burgundii gra kościana;
- Onirim;
- Dziennik 29 lub Dziennik: wyprawa 1907;
albo coś z paragrafówek dobranych zgodnie z zainteresowaniami osoby obdarowywanej.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
MarcinX
Posty: 7
Rejestracja: 19 cze 2020, 12:26
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: MarcinX »

Teściowa dostała komiks paragrafowy Sharlocka Holmesa - w sumie to będzie dla moich dzieciaków, ale chciała na próbę coś dla 10 latki :) Jak z młodym się bawiłem, to była mocno zainteresowana. Dla mnie to był pierwszy zakup po Wyprawie 1907 (która mi się strasznie nie podoba), więc wkrótce pewnie zaopatrzę się w inne pokroju Porwania, Bogini, czy czytałem ostatnio o wznowieniu starej serii...

O Sagradzie nie myślałem, ale mam ją zamówioną dla żony. To przy okazji zobaczę, czy im podejdzie :)

Dzięki za pozostałe sugestie! Idę o nich poczytać.
Pozdrawiam,
Marcin
pauleana
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2020, 22:13
Has thanked: 5 times

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: pauleana »

Z wykreślanek polecam tez "bukiet" - tani i przyjemny
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: scarletmara »

Jeszcze Wodny szlak jest tani i ma zarówno opcję solo jak i rozgrywkę wieloosobową. Rozgrywka solo i wieloosobowa nie różnią się co do zasad chyba wogóle (po prostu w wersji solo chodzi o to żeby osiągnąć jak najwięcej pkt, w wersji wieloosobowej zeby osiągnąc ich wiecej niż przeciwnik/przeciwnicy), więc wystarczy zasad nauczyć sie raz i można grac i samemu i z kimś. Jest to gra kafelkowa, więc powinna być przyjemna dla osób w każdym wieku.
Do gry zarówno solo jak i z kimś nadają sie jeszcze takie juz zupełnie abstrakcyjne "układanki", w których chodzi głównie o maksymalizowanie swoich wyników i ciągłe ich podciaganie:
tantrix
NMBR9
malachio
Posty: 9
Rejestracja: 11 sie 2019, 22:52
Has thanked: 1 time

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: malachio »

Jeśli byś chciał sprawdzić coś z zupełnie innej beczki to może Pandemic Upadek Rzymu. Jest nawet kilka fanowskich wariantów gry.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1603
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: eveni »

Zamki burgundii big box maja bardzo dobry tryb solo.
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: VoytWGM »

W przypadku moich rodziców ( wiek 69 i 73) sprawdziło się Ubongo, te normalne podstawowe. Kombinowanie jak ułożyć te kafelki na planszy pobudza umysł, co w przypadku seniorów jest bardzo istotne. Sam z resztą lubię czasem podebrać kilka kart i pogłówkować....
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: Mortinista »

VoytWGM pisze: 04 sie 2020, 19:05 W przypadku moich rodziców ( wiek 69 i 73) sprawdziło się Ubongo, te normalne podstawowe. Kombinowanie jak ułożyć te kafelki na planszy pobudza umysł, co w przypadku seniorów jest bardzo istotne. Sam z resztą lubię czasem podebrać kilka kart i pogłówkować....
Równie dobrze można zagrać w gry typu Timeline, lecz nie o to chyba chodzi...
MarcinX
Posty: 7
Rejestracja: 19 cze 2020, 12:26
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gra solo dla starszej osoby

Post autor: MarcinX »

Dziękuję za sugestie.
Bukiet, Rzuć na tacę to faktycznie ciekawe gry.
Od siebie dorzuciłem jeszcze pasjanse: Projekt miasteczko i Niezłe ziółka (bo wizualnie i zamysł gry podobały się mamie).
Pozdrawiam,
Marcin
ODPOWIEDZ