Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: elayeth »

Witam Wszystkich

To mój pierwszy post, więc kilka słów wstępu.

Wprawdzie zawsze w moim domu dostępne były gry typu monopol (wcześniej Eurobiznes, scrabble, szachy) to jednak w planszówki z prawdziwego zdarzenia gram od roku… może z małym wyjątkiem. Ten właśnie wyjątek to wakacyjna gra w starą i pewnie niszową (może nienajlepszą) grę – Excalibur – co miało miejsce ponad 10 lat temu. Ten fakt zapewnie odcisnął piętno, które spowodowało, że ponad rok temu kupiłem Talizman (wer. angielska). Owa gra sprawiła, że całe 2 tygodnie spędzone z rodziną (żona, bliźniaki – 2 x 8 lat i córka 5 lat) w Bieszczadach graliśmy wieczorami w tę grę.

Teraz zastanawiam się, co kupić w najbliższym czasie.

Zanim napiszę, czego oczekuje – podam, co mamy (oceny w nawiasie – pierwsza – moja ocena gry generalnie, druga – ocena przydatności rodzinnej; skala szkolna):

1.Carcassonne (+ dodatki: karczmy, kupcy, król, hrabia) – ( 5, 6 ) – choć gra dość abstrakcyjna to uważam, że to najlepsza gra rodzinna jaką mam. Żona grała kilka razy (generalnie woli inne rozrywki, więc jej nie „zmuszam” skoro z powodzeniem gram z dziećmi). W tę grę gramy też z córką, co jest dużą zaletą.
2.Talisman – ( 4, 5 ) – z początku gra była super. Jednak po miesiącu nie bardzo mamy motywacje położyć ją znowu na stole (chyba, że pojawi się jakiś gość), gdyż gra po pewnym czasie się przejada. Odnosi się wrażenie, że wszystko już było… Jako grę rodzinną – polecam.
3.The Thief of Baghdad – ( 3, 3) – grę doradził Pan z Graala. Powiedziałem mu, że szukam czegoś ciekawego dla rodziny. Zachwycał się tą grą. Zapewniał, że będzie super. A właśnie tego typu gry mnie nie pociągają. (Ten Pan zachwycał się też Niagarą. Dobrze, że ją zaprezentował – oszczędziłem trochę pieniędzy). Generalnie nie lubię gier abstrakcyjnych, w których cała zabawa polega na ograniu przeciwnika w abstrakcyjnej mechanice – w tym wypadku polegającej na przestawianiu strażników.
4.Ryzyko (nowa wersja ze strzałkami) – ( 5 , 5 ) – choć wielce losowa to jednak widok dużych emocji przy rzucaniu kostkami, na twarzach dzieci sprawił, że grę oceniam bardzo dobrze. Szóstki nie dam, bo jednak po pewnym czasie wszystkie rozgrywki zaczynają wyglądać podobnie. Minusem w „wer. rodzinnej” jest to, że dla córki to gra za trudna. Poza tym to raczej gra dla chłopców. No i żona z chęcią kilka razy zagrała. 
5.Agricola – ( 6, 4 ) – chciałem mieć grę ekonomiczną. Wierzyłem, że z dzieciakami pogram. I pograłem. Jednak z czasem im się znudziła. Wiem dlaczego, cała zabawa w tej grze nie polega na układaniu krówek, a na kombinowaniu, w dużej mierze pomocnikami – a to wymaga jednak trochę starszych współgraczy. Potencjalnie – super gra. Nie miałem okazji zagrać tylko z dorosłymi. Z samą żoną nie grałem.

Czego szukam:
A.Gry rodzinnej – najlepiej do pogrania ze wszystkimi – (ew. tylko z chłopcami – 8 lat – są kumaci ;-) )
B.Gry dla córki (5 lat)
C.Gry strategicznej z mapą (nie bardzo abstrakcyjnej) z widocznym wątkiem ekonomicznym – tutaj chciałbym też z chłopcami spróbować. Jeśli się nie da to wstrzymam się z rok lub dwa.

Co mam na oku (zgodnie z punkatmi powyżej):

A:
- Colosseum – ładne wykonanie , ciekawa tematyka, różne drogi do zwycięstwa – więc może się nie znudzi
- Prawo Dżungli – typowe party game – może wywoła pozytywne emocje? Nie wiem, nie miałem nigdy party game
- Osadnicy z Catanu – wszędzie polecają. Może chłopców wciągnie. Mnie na pewno.

B: (tu nie wiem dużo o tych grach)
- Fasolki
- Pędzące żółwie

C:
- Szogun – ta gra przyciągnęła moją uwagę, bo jest i wątek ekonomiczny i mapa z prowincjami i walka, a do tego ciekawy element wieży. W sklepie Pan zdziwił się, że chce grać z dziećmi. Zdziwił się też, że grałem z nimi w Agricolę… ;-)
- El Grande – ludzie polecają, ale mechanika chyba trochę abstrakcyjna. Nie wiem czy jest watek ekonomiczny.
- Samuraj – pewnie łatwiejszy niż szogun, ale graficznie mnie nie przekonuje.
- Memoire’44 – podobno sprawdzi się z chłopcami. Problem w tym, że to gra dla dwóch graczy i że brak wątku ekonomicznego.

Oki. To chyba na tyle. Mam nadzieję, że coś polecicie. Uwaga – mam tę słabą przypadłość, że kieruje się popularnością gier i jakoś trudno mnie przekonać do gier o których nigdy nie słyszałem a w rankingach o nich mało…

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: janekbossko »

Gry rodzinnie:
Ticket to Ride : Europa - Rebel wydal polska wersje mam i polecam :) graja w to wszyscy i rzeczywiście zabawa przy tym przednia :)

Shoguna mam i poecam - zasady wcae do trudnych nie naleza :) mozna grac juz od 3 graczy i rzeczywiscie nawet ten warioant daje rade bo na poczatku jest mniej krwawo :) jesli podobaja sie rzuty kostka w Ryzyku to i wierza sie spodoba choc moim zdaniem jest mniej losowa niz k6 :)
Samuraj - nie dosc ze graficznie ubogi do tego abstrakcyjny niestety mnie sie zupełnie nie podoba :(

Pozdrawiam

Obie gry mam i szczerze polecam!

PS
Memoi 44 ladnie wyglada i dzieciom sie podoba ale jak pisaes jest tylko na 2..ja swoj egzemplarz psrzedalem bez mrugnięcia okiem ;)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: konev »

elayeth pisze: A.Gry rodzinnej – najlepiej do pogrania ze wszystkimi – (ew. tylko z chłopcami – 8 lat – są kumaci ;-) )
B.Gry dla córki (5 lat)
C.Gry strategicznej z mapą (nie bardzo abstrakcyjnej) z widocznym wątkiem ekonomicznym – tutaj chciałbym też z chłopcami spróbować. Jeśli się nie da to wstrzymam się z rok lub dwa.

Co mam na oku (zgodnie z punkatmi powyżej):

A:
- Colosseum – ładne wykonanie , ciekawa tematyka, różne drogi do zwycięstwa – więc może się nie znudzi
- Prawo Dżungli – typowe party game – może wywoła pozytywne emocje? Nie wiem, nie miałem nigdy party game
- Osadnicy z Catanu – wszędzie polecają. Może chłopców wciągnie. Mnie na pewno.

B: (tu nie wiem dużo o tych grach)
- Fasolki
- Pędzące żółwie

C:
- Szogun – ta gra przyciągnęła moją uwagę, bo jest i wątek ekonomiczny i mapa z prowincjami i walka, a do tego ciekawy element wieży. W sklepie Pan zdziwił się, że chce grać z dziećmi. Zdziwił się też, że grałem z nimi w Agricolę… ;-)
- El Grande – ludzie polecają, ale mechanika chyba trochę abstrakcyjna. Nie wiem czy jest watek ekonomiczny.
- Samuraj – pewnie łatwiejszy niż szogun, ale graficznie mnie nie przekonuje.
- Memoire’44 – podobno sprawdzi się z chłopcami. Problem w tym, że to gra dla dwóch graczy i że brak wątku ekonomicznego.
A:
Colosseum - odradzam jako gra rodzinna do pogrania ze wszystkimi. Nie jest za ciężka, ale dzieci nie będą miały raczej radości budowania czegoś i dążenia do czegoś.
Prawo dżungli - nie wiem, nie grałem
Osadnicy z Catanu - jako grę rodziną musisz ją mieć wcześniej czy później. Jak było to tysiące razy powtarzane, albo Osadnicy albo...
Wsiąść do Pociągu: Europa - prosta, szybka, dzieciaki budują kolejki, a myślenia dla dorosłych trochę jest
Pitchcar - do pogrania tylko z chłopcami, chociaż to jako ciekawostka.

B:
Nie wiem, bo moja córeczka ma dopiero 2 lata :)

C:
El Grande - odpada. Ciężka, specyficzna, konfliktowa. Do El Grande trzeba mieć ekipę. Brak ekonomii.
Samuraj - chyba zbyt abstrakcyjna chociaż prosta w zasadach. Nie wiem czyby chłopaki czerpali zabawę z wygranej (skomplikowane podliczanie punktów jak dla dzieci). Brak ekonomii.
Szogun i Memoir`44 - nie wiem, nie grałem, choć Memoir`44 na oko może by było.

Nie wiem, co by było dobre.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: mst »

Luźne polecanki (głównie na podstawie doświadczenia grania z 7,8 latkiem i trochę z innymi dziećmi :) ):
A. Galaxy Trucker - budowa statku kosmicznego i próba dolecenia nim do celu - świetny klimat, dużo kombinowania, spore, związane także z losowym pojawianiem się wydarzeń, emocje, dla chłopców powinna być idealna
Jamaica - spora losowość ale piękne wykonanie, klimat i powinno się dać grać całą rodziną
Osadnicy z Catanu są również bardzo dobrym pomysłem.
B. Pędzące żółwie są fajną propozycją dla córki i może chłopcy też czasami w nią pograją ale mogą też b.szybko się znudzić. Zerknij może na Polowanie na robale (idealna gra do nauki dodawania) i z mniej popularnych w Polsce Gulo Gulo.
C. Samuraj jest świetną grą, mój 8-letni syn bardzo ją lubi ale żeby poczuć w niej klimat wyłaniający się spoza abstrakcyjnej mechaniki trzeba trochę wyobraźni.
Naciągając trochę kryterium mapy proponuję Stone Age - pięknie wykonana, lżejsza od Agricoli, znakomicie trenuje biegłość w prostej arytmetyce. :)
Ostatnio zmieniony 08 sty 2009, 12:57 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Andy »

A nie myślałeś o czymś "lekkowojennym"? Z chłopakami (a być może i z żoną) świetnie będziecie się bawić przy Wings of War.

No i będzie to pierwszy krok w kierunku gier historycznych.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Odi »

Elayeth - gratuluję poważnego podejścia do tematu :) Zamiast pisać 'Szukam fajnej gry - pomóżcie!", przedstawiłes samodzielnie wyszukane tytuły, opisałeś mniej więcej Wasze gusta... Brawo 8)

Oczywiście wątek "Dla początkujących" przejrzałeś? :)

A - Osadników musisz mieć. Jest handel, jest interakcja, są różne drogi do zwycięstwa... Kupuj najpierw Osadników z catanu - to w ogóle nie podlega dyskusji :D

C - osobiście polecam Mare Nostrum. Jest wątek ekonomiczny (choć dość abstrakcyjny - musze przyznać), są najazdy, podoboje. Wszystko jest jak trzeba, a cena bardzo przystepna (80zł). Problem w tym, że tego typu gry - praktycznie wszystkie - najlepiej działają na 5-6 graczy. 4 to zwykle absolutne minimum. Owszem, takie np Mare Nostrum niby da się rozgerać w 3 osoby, ale jeśli to jest największa ilość osób, które zbierzesz, to chyba nie warto kupować niczego z tej grupy gier...
Myślę, że niezłym wyborem byłaby gra Antike. Jest ekonomia (choć też nieco specyficzna), są wojny - ogólnie są emocje.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2009, 20:46 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Radek »

B - pędzące żółwie moi chłopcy 5 i 3,5 zagrywali się niesamowicie
C - Szogun jest świetny, ale nie jestem pewny jak z ośmiolatkami, w dodatku wątek ekonomiczny jest raczej "ekonomiczny"
może Age of Empires III, albo Railroad Tycoon
Idealna mogłaby być Antike - dwie piękne mapy, strategiczna, mechanizm bardzo prosty do ogarnięcia i jest element ekonomiczny.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: skanna »

Jako matka 5 -latki nieco grającej się wypowiem :)

B - Pędzące żółwie
- Make'n'break
- Hej, to moja ryba (co prawda trudno w jej przypadku mówić o świadomym graniu, ale podstawowe zasady opanowała i bardzo lubi swoje pingwiny :) )

Fasolek jako gry dla 5-latki nie widzę zupełnie.

Teraz jako matka 9-latki :), więc raczej w kategorii "do pogrania z chłopcami"

A - Osadnicy z Catanu, Wsiąść do pociągu i Ubongo. Prawo dżungli też powinno być ok. Warto przyjrzeć się również Missisipi Queen, ale nie wiem, jak z dostępnością, pewnie tylko gdzieś od kogoś kupić się da (albo i nie).

Ubongo ma tę zaletę (podobnie jak Make'n'break), że można w jednej rozgrywce zastosować różne stopnie trudności dla dzieci i dorosłych. My gramy na planszach z 4-elementami, starsza córka gra z nami na tej z 3 elementami, a młodsza siedzi z własnym zestawem plansz i nie bierze udziału w walce o kamyczki, tylko pieczołowicie układa swoje własne zadania jedno po drugim.

Myślę, że do tej kategorii mógłbyś jeszcze wrzucić MaNiKi.

Thurn und Taxis też wydaje mi się niegłupim pomysłem, aczkolwiek nie testowałam na własnym dziecku, za to widziałam cudze w akcji :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: elayeth »

Dzięki za wszystkie posty. :)

Zatem postanowiłem:

A:
Kupno Osadników, choć znalazłem dwa posty, które informowały, że Osadnicy są przereklamowani i zbyt losowi.

Nie kupować Wsiąść do Pociągu – wiem, że gra wielu się podoba. Jednakże ja miałem okazję zagrać raz u znajomych. Okazało się, że gra jest z początku wciągająca, lecz później mechanika polega tylko na dobieraniu kart i czekaniu, aż nazbiera się odpowiednią ilość wagonów w danym kolorze. Dla mnie zbyt banalne. Chłopakom zapewne też się raczej zbyt szybko znudzi.

Kupię w perspektywie Galaxy Trucker (może po osadnikach) – wydaje się bardzo emocjonującą grą z fajnymi „bajerami”. Wielu ludzi ocenia ją bardzo pozytywnie – oczywiście jako grę „od czasu do czasu”. Chyba, że ktoś zdecydowanie odradzi…

Jamaica – jeśli to nie jakieś upiększone i lekko utrudnione grzybobranie to wziąłbym pod uwagę.

B:
Tu decyduje się na Pędzące żółwie – musi być w końcu i coś dla córki :)
Robale raczej nie bo będziemy grać w 2-3 osoby.

C:
A tutaj mam dylemat.
Szogun zyskał po tym jak @janekbossko napisał, że wcale nie takie trudne. Co sądzicie?
Dzięki za polecenie Antike – wydaje się być dobrym pomysłem. Zastanawiam się tylko czy mechaniką nie za bardzo przypomina Ryzyko. To już mamy.


Aaa… i zapomniałem dodać, że przyglądam się Stone Age – wielu chwali, tylko jakoś nie bardzo pasuje do mojego zapotrzebowania, no chyba, że jako gra rodzinna.

Pozdro,
M.
PS: A może kupic Zaginione miasta jako grę, w którą mogrę pograć też tylko z żoną? Ona zapewne nie da się zaciągnąć po kolacji do stołu by rozłożyć jakąś wielką planszę (a zazwyczaj późnymi wieczorami mamy choć chwilę spokoju), ale podręczna karcianka może zdać egzamin. Choć nie wiem bo Citadels zupełnie mi nie podeszło...
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: skanna »

Ad.PS

Mr.Jack też ma nieza wielką planszę :) Ale "Zaginione miasta" też całkiem przyjemne (doświadczenie z babskiego planszówkowego wieczoru)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: kisio »

elayeth pisze: Dzięki za polecenie Antike – wydaje się być dobrym pomysłem. Zastanawiam się tylko czy mechaniką nie za bardzo przypomina Ryzyko. To już mamy.
Podobieństwo występuje jeśli chodzi o system walki i poruszanie się po planszy.
Na tym podobieństwa się kończą. Wg mnie nie ma co porównywać Antike z Ryzykiem.
W Antike skupiając się tylko na walce nie da się wygrać, ale z drugiej strony bez walki szanse na zwycięstwo są żadne lub prawie żadne (zależy od współgraczy).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Odi »

Dla żony albo Zaginione Miasta albo Mr jack - czyli potwierdzam poprzedni post :)

Antike NIE MA NIC wspólnego z Ryzykiem. Oczywiście poza samym założeniem, że mamy terytoria, wojska i trzeba podbijać, napadać etc... Zasady są proste - jedyną trudność w tego typu grach (wszystkich) stanowi konieczność myślenia strategicznego, z czym dzieci mają problem. Trzeba sobie zaplanować kilka ruchów naprzód, wyliczyć, czy będzi nas stać na wojsko etc etc. 8-9 letnie dzieciaki mają z tym problem, dlatego wolą gry, w których jest więcej losowości.
Ale jeśli jesteś zdecydowany, to chyba Antike byłoby ok
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: steady »

kisio pisze:Podobieństwo występuje jeśli chodzi o system walki i poruszanie się po planszy.
W którym miejscu system walki jest podobny?
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: kisio »

steady pisze:
kisio pisze:Podobieństwo występuje jeśli chodzi o system walki i poruszanie się po planszy.
W którym miejscu system walki jest podobny?
System walki, to może za dużo powiedziane, ale poruszanie się "wojsk" na planszy przed podjęciem walki przypomina mi Ryzyko (w które grałem wcześniej niż w Antike).
W rozstrzyganiu wyników walk nie ma podobieństwa.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: elayeth »

Oki.
A co z Szogunem?
Nie ukrywam, że sam chcę mieć troche przyjemności z grania, a że wyzwania z dziećmi mniej - coż. Byle mniej więcej znali zasady.
Dla nich są bardziej punkty A i B. :wink:
Może małe porównanie:
- trudność (w kontekscie 8-latków)
- grywalność (bardziej w dla mnie)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Legun »

elayeth pisze:Dzięki za wszystkie posty. :)
A:
Kupno Osadników, choć znalazłem dwa posty, które informowały, że Osadnicy są przereklamowani i zbyt losowi.
Nie przejmuj się tymi zblazowanymi typami :roll: - są tacy, którzy zawsze muszą być przeciw głosowi większości, nawet w sprawach oczywistych :wink:. Szachistom się futbol też nie podoba...
elayeth pisze:Nie kupować Wsiąść do Pociągu – wiem, że gra wielu się podoba. Jednakże ja miałem okazję zagrać raz u znajomych. Okazało się, że gra jest z początku wciągająca, lecz później mechanika polega tylko na dobieraniu kart i czekaniu, aż nazbiera się odpowiednią ilość wagonów w danym kolorze. Dla mnie zbyt banalne. Chłopakom zapewne też się raczej zbyt szybko znudzi.
Potwierdzam - co prawda moja Małżowinka oraz 9-letnia córka bardzo to lubią, jednak ja gram raczej jako poświęcenie.

Do grania z chłopakami możesz rozważyć "Lost Valley" - jest mapa (za każdym razem inna), jest ekonomia i grając w trzy osoby możesz ewentualnie regulować, który z nich wygra (gdyby to miało zapobiegać jakimś kryzysom). Tanie, jak na liczbę elementów.
elayeth pisze:PS: A może kupic Zaginione miasta jako grę, w którą mogrę pograć też tylko z żoną? Ona zapewne nie da się zaciągnąć po kolacji do stołu by rozłożyć jakąś wielką planszę (a zazwyczaj późnymi wieczorami mamy choć chwilę spokoju), ale podręczna karcianka może zdać egzamin. Choć nie wiem bo Citadels zupełnie mi nie podeszło...
To dobry wybór, choć "Ballon Cup" jest jeszcze lepszy. Jeśli potrzebujesz mapę i ekonomię, to na wieczór z żoną może się nadać "Hanza" - jest też do grania w 3 lub 4 osoby. Bardzo zgrabna, choć abstrakcyjna - zaspakaja kobiecą potrzebę zbieractwa a i męskie łowiectwo też będzie mieć pole do popisu.
elayeth pisze:Szogun zyskał po tym jak @janekbossko napisał, że wcale nie takie trudne. Co sądzicie?
Moja córka w wieku lat 9 daje sobie z tym radę - choć na początek w wersji uproszczonej (bez licytacji kolejności, kart specjalnych i wydarzeń). Gdzieś przy dyskusji o Szogunie powinno to być opisane.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Odi »

Antike jest prosta, ale nie prostacka. Masz tam dużo kombinowania i strategicznych decyzji. Będziesz dobrze się bawił.

jedna uwaga - 'bitwy' tam są raczej 'umowne'. Agresorzy i obrońcy tracą automatycznie swoje jednostki w srtosunku 1-1. Wygrywa ten, którego jednostki zostaną w prowincji. To rozwiązanie jest szybkie, ale dosyć 'suche'. Jeśli uważasz, że w bitwie powinien być pewien element niepewności, to polecam jednak Mare Nostrum (rzuty kostką, umiarkowana losowość) lub Shoguna (wieża bitewna, losowość chyba większa niż w MN). Najlepiej dokładnie poczytaj o tych grach i zastanów się z kim i kiedy będziesz grywać - instrukcje są do ściągnięcia, masz też linki do recenzji (wszystko w poradniku dla początkujących - linka już masz powyżej)
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Wookie »

elayeth pisze:Oki.
A co z Szogunem?
Nie ukrywam, że sam chcę mieć troche przyjemności z grania, a że wyzwania z dziećmi mniej - coż. Byle mniej więcej znali zasady.
Dla nich są bardziej punkty A i B. :wink:
Może małe porównanie:
- trudność (w kontekscie 8-latków)
- grywalność (bardziej w dla mnie)
Szogun jest trudny i powolny i bardzo fajny zarazem dlatego wszystko zależy od pojętności i wytrwaości graczy.
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 161
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 57 times
Been thanked: 39 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: finallyh »

Czy Fasolki odpadły? U mnie mają 10 i wciąż nie mogę się nagrać. Nawet noszę je przy sobie bez przerwy, a nóż.... :D
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: elayeth »

Wypadły... z pamięci. :wink:
Tylko w jakiej kategorii?
Gra dla córki? - chyba troche za trudna - dużo liczenia i kombinowania, a poza tym lepiej grać w więcej niż 2 osoby.
Gra rodzinna - dla całej rodziny? Pewnie tak... tylko tu jest duża konkurencja - Osadnicy i Galaxy Trucker. :wink:
Pewnie jednak się skuszę...
Troche dużo tych gier się robi. Zatem w najbliższych dniach kupuje osadników i chyba Żółwie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Legun »

W wersji uproszczonej można od razu odkryć kolejność wszystkich kart czynności i to znacznie ułatwia planowanie.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: elayeth »

I już mam Pędzące Żółwie i Osadników z Catanu.

Pędzące Żółwie – córce się bardzo podobają. Gra wcale nie jest taka banalna. Cały czas nie wiem, czy bardziej losowa czy jednak wymaga kombinowania. Ja jednak z córką nie kombinuje zanadto. Gramy sobie z uśmiechem na twarzy i o to chodzi. Chłopakom też się podobała. Zapewne nie jest to gra do grania w kółko bo jednak każda rozgrywka jest podobna to jednak cieszę się, że ma coś swojego.

Osadnicy – grałem już 4 razy. Z początku gra wydawała mi się dość skomplikowana. Jednak z czasem doszedłem do wniosku, że zasady są całkiem nieźle pomyślane. Fajny jest pomysł wykorzystania rozkładu normalnego (tj. faktu, że np.: 5 wypada 2x częściej niż 3 itd…). Z początku obstawiałem głównie te duże liczby – 6, 8, 5, 9 ale tylko raz wygrałem. Jeden z synów mnie ograł 2x, bo od początku postawił na taktykę, która jest opisana w instrukcji – na początku zbieramy gline i drewno. W ostatniej rozgrywce tez poszedłem tą drogą, jednak chłopaki skutecznie blokowali złodziejem moje jedyne źródło drewna. Przegrałem 3/4 razy. I o to chodziło – o gre rodzinną, w którą każdy może wygrać.
Muszę się jednak poprawić. :wink:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: Odi »

No to fajnie - cieszymy się :) Mam kolegę, który w Osadnikach najbardziej lubi 'iść w barany'. Teoretycznie sa one mniej przydatnym surowcem, dzieki czemu ludzie dość łatwo się ich pozbywają w wymianach. Jak się ma port barani, to można zaszaleć... 8) No ale strategii jest więcej - komnbinujcie :)

A do forumowiczów - zwrócccie uwagę, że elayethowi Osadnicy wydali się początkowo 'dość skomplikowani'. Pamietajcie o tym, gdy proponujecie gry w rodzaju RftG, Caylusy czy inne takie...
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: cezaras »

A do forumowiczów - zwrócccie uwagę, że elayethowi Osadnicy wydali się początkowo 'dość skomplikowani'.
bo wbrew pozorom w Osadnikach jest sporo reguł i na dodatek gra ma fatalną instrukcję.
jak tłumaczy ktoś to grał wcześniej i zna zasady to tego wrażenia nie ma.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Jakie gry polecacie dla rodziny i nie tylko?

Post autor: elayeth »

cezaras pisze: bo wbrew pozorom w Osadnikach jest sporo reguł i na dodatek gra ma fatalną instrukcję.
jak tłumaczy ktoś to grał wcześniej i zna zasady to tego wrażenia nie ma.
Dokładnie. Chciałem zorientować się jak zacząć pomijając wersje dla początkujących i okazało się, że trzeba było zacząć od połowy instrukcji i skakać po odnośnikach. Kto wymyśla te instrukcje? Hmmm...
ODPOWIEDZ