Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: raiden25 »

Witam, zastanawia mnie zasada działania zwrotu jednostki wrogiej do jego baraków. Za 3 MOCY. Mogę zabić jednostkę wroga lub zwrócić ja do jego zasobów. W tym pierwszym przypadku nie dość ze pozbywam go jednostki na zawsze to dostaje na koniec gry 1VP. Zatem po co jest opcja zwrotu jednostki przeciwnikowi?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Tyrants of The Underdark

Post autor: Gromb »

Pamiętaj, że mniej jednostek w puli przyspiesza zakończenie gry. Czasem ta jedna jednostka oddana przeciwnikowi daje ci możliwość wydłużenia rozgrywki i zagrania kart z ręki.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Tyrants of The Underdark

Post autor: ArnhemHorror »

Za 3 punkty sugeruje, że chodzi o akcję z planszetki gracza, a więc zwrot szpiega, a nie oddziału. Natomiast są karty, które zwracają oddziały do puli gracza, a wtedy komentarz wyżej jest jak najbardziej trafny.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tyrants of The Underdark

Post autor: raiden25 »

Faktycznie, w czasie gry wyszło że zwrot robi się z kart i wtedy nie ma wyboru zabicie czy zwrot. Instrukcja mi zasugerowała że za 3 mocy moge zabić lub zwrócić a tak nie jest do końca.
Soul_oka
Posty: 167
Rejestracja: 13 gru 2018, 16:12
Has thanked: 71 times
Been thanked: 33 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Soul_oka »

Jesteś gdzieś dostępna instrukcja po polsku w pdf?
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Rumcajs »

Niejasności po pierwszej rozgrywce.

1. Tekst na karcie:
Wybierz raz:
- Wyślij oddział
- Zlikwiduj biały oddział
Mogę wykonać jednokrotnie obydwa działania czy wybrać jednokrotnie jeno z nich?
Wybierz 3 razy:
- Wyślij oddział
- Zlikwiduj biały oddział
Mogę wykonać trzykrotnie obydwa działania czy też trzykrotnie jeno z nich, a może w sumie mają być trzy działania np.: 2 razy Zlikwiduj biały oddział i 1 Wyślij oddział?

2. Zagrywam kartę z tekstem - Wyparcie oddziału. I teraz muszę "zapłacić" z zasobami za likwidację oddziału i wstawienie swojego, czy po prostu zabieram wrogi oddział i wstawiam tam swój (taka podmianka) ?

Dzięki za pomoc
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: ElHarnas »

Rumcajs pisze: 05 lis 2021, 09:21 Niejasności po pierwszej rozgrywce.

1. Tekst na karcie:
Wybierz raz:
- Wyślij oddział
- Zlikwiduj biały oddział
Mogę wykonać jednokrotnie obydwa działania czy wybrać jednokrotnie jeno z nich?
Wybierz 3 razy:
- Wyślij oddział
- Zlikwiduj biały oddział
Mogę wykonać trzykrotnie obydwa działania czy też trzykrotnie jeno z nich, a może w sumie mają być trzy działania np.: 2 razy Zlikwiduj biały oddział i 1 Wyślij oddział?

2. Zagrywam kartę z tekstem - Wyparcie oddziału. I teraz muszę "zapłacić" z zasobami za likwidację oddziału i wstawienie swojego, czy po prostu zabieram wrogi oddział i wstawiam tam swój (taka podmianka) ?

Dzięki za pomoc
Również rozegrałem pierwszą partię i mogę się mylić, ale te przykłady, które podałeś wydały mi się jasne.

1. Wybierz raz czyli wybierz jedną z możliwości i wykonaj ją jeden raz
Wybierz 3 razy czyli wykonaj 3 akcje w dowolnej kombinacji. 3+0 lub 1+2 itd.

2. Po to kupujesz mocniejsze karty, by mieć z nich wymierne korzyści :) Dlatego zagrywając tę kartę wykonujesz działania "darmowo"
Ostatnio zmieniony 05 lis 2021, 09:59 przez ElHarnas, łącznie zmieniany 1 raz.
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Rumcajs »

Tak nam się wydawało, ale chciałem się upewnić czy dobrze graliśmy :)
astroazure
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: astroazure »

Pytanie: Czy regułę z karty muszę wypełnić w pełni? Np. Wyślij 3 oddziały, ale mam tylko 2 wolne miejsca, które mogę wykorzystać. Czy w takim wypadku mogę zagrać tą kartę i wykorzystać ją tylko częściowo (wysłanie 2 oddziałów)?

Wydaje mi się, że nie. Zwłaszcza patrząc na niektóre karty. Poniżej przykład:
Bełkoczący Paszczowiec:
Wyślij 2 oddziały, a następnie wybierz przeciwnika, który ma oddział przyległy do co najmniej 1 z nich.
Werbuje on Szalonego wyrzutka.
Karta kosztuje 2, więc jest bardzo tania. Gdyby dało się ją robić tylko częściowo, to byłaby IMO overpowered.

Dajcie znać, co myślicie.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

astroazure pisze: 26 lis 2021, 11:57 Pytanie: Czy regułę z karty muszę wypełnić w pełni? Np. Wyślij 3 oddziały, ale mam tylko 2 wolne miejsca, które mogę wykorzystać. Czy w takim wypadku mogę zagrać tą kartę i wykorzystać ją tylko częściowo (wysłanie 2 oddziałów)?

Wydaje mi się, że nie. Zwłaszcza patrząc na niektóre karty. Poniżej przykład:
Bełkoczący Paszczowiec:
Wyślij 2 oddziały, a następnie wybierz przeciwnika, który ma oddział przyległy do co najmniej 1 z nich.
Werbuje on Szalonego wyrzutka.
Karta kosztuje 2, więc jest bardzo tania. Gdyby dało się ją robić tylko częściowo, to byłaby IMO overpowered.

Dajcie znać, co myślicie.
Tutaj masz dość sporą dyskusję na ten temat:
https://boardgamegeek.com/thread/161615 ... ops/page/1

Niestety brak odpowiedzi od autorów i nie ma tego nigdzie w FAQ. Większość osób jednak (w tym i ja) twierdzi, że zagrać kartę możesz zawsze, po czym wykonujesz po prostu tyle ile możesz. Jeżeli fizycznie nie możesz wykonać części karty, to dalej możesz ją zagrać (nie ma w grze nic ograniczającego zagranie) ale nie wykonujesz tej czynności.
Amidain
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2020, 22:35

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Amidain »

Witam,

Jakiś czas temu dostałem Tyrants of the Underdark jako prezent. Był to strzał w ciemno jako że lubię tego typu gry i na szczęście okazało się że gra jest świetna. Po ograniu kilku gierek z różnymi osobami o różnych gustach każdy był zadowolony. Pomijając już szeroko omówione tu kwestie jakości i ewentualnego dokupienia nowych elementów w celu poprawy jakości gry, ja miałem największy problem z instrukcją i tym jak wiele miejsc jest pozostawionych wolno do interpretacji (nie jestem pewien czy to celowy zabieg).

Wiele wątpliwości rozwiązaliśmy wspólnie jednak ostatnia kwestia której nie możemy rozwiązać to idea "Wycofywania oddziału". (Mam polską wersję)

W instrukcji jest napisane na str. 16:
"Wycofywanie oddziału lub szpiega

(...) Aby wycofać swój oddział lub swojego szpiega, należy wziąć go z dowolnego zajmowanego miejsca (...) I umieścić w swoich koszarach."

Jednak problem pojawia się w poleceniach na kartach, żadna karta nie ma akcji wycofaj swój oddział, a wszystkie tego typu akcje są przetłumaczone jako "Wycofaj oddział albo szpiega przeciwnika." W odróżnieniu do kart które rzeczywiście mają akcje "Wycofaj swojego szpiega" to wyżej wspomniana akcja wycofania swojego oddziału nie istnieje w dostępnych taliach. Nie wiem jak to wygląda w wersji angielskiej jednak sądzicie że to może być błąd tłumaczenia na język polski? Bo instrukcja daje jasna informacje że taka akcja istnieje w grze, jednak z tym tłumaczeniem i zgodnie z zasadami języka polskiego nie ma jej w kartach.

Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: EsperanzaDMV »

Amidain pisze: 22 sty 2022, 09:48
Spoiler:
Nie jest to błąd, sprawdziłem angielską instrukcję i jest to przetłumaczone 1:1. Bardzo rzadko wycofuje się swoje oddziały z planszy, jest to jakby 'darmowa' akcja, którą możesz zrobić w swojej turze, za którą nie musisz płacić żadnymi symbolami, kartami etc. Ja skorzystałem z tej akcji bodajże tylko raz, kiedy graliśmy w cztery osoby, mianowicie: na planszy jest wtedy dostępnych 7 miast do zajęcia przez szpiegów. Szpiegów masz maksymalnie 5 w swoich zasobach. W wariancie 2- i 3-osobowym, nie ma opcji, by zabrakło Ci szpiegów - możesz zająć wszystkie miasta na planszy, natomiast w wariancie 4-osobowym może tych szpiegów zabraknie. Tak jak wspominałem, raz tylko zdarzyło mi się, kiedy wysłałem wszystkich 5 szpiegów, po czym okazało się, że rywal objął pełną kontrolę nad miastem, gdzie żaden współgracz nie mógł mu tego zablokować szpiegiem. Wtedy wziąłem szpiega z jednego miasta (Akcja o którą pytasz: Wycofanie swojego oddziału lub szpiega) i zagrałem kartę, dziękiktórej wysłałem swojego szpiega do tego miasta, by przeciwnik nie miał pełnej kontroli.
Niemniej taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, dlatego też pewnie nie jest wymieniona na planszetce gracza jako jedna z możliwych akcji, pewnie powodowałaby więcej zamieszania niż pomocy. Nie przypominam sobie, bym kiedyś cofnął zwykłego troopera z planszy... chyba, żeby opóźnić koniec gry, albo żeby przejąć pełną kontrolę nad jakimś miejscem.
Amidain
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2020, 22:35

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Amidain »

Dziękuję, za potwierdzenie i odpowiedź! :)

Uważam jednak, że wycofywanie swoich oddziałów to ważny strategicznie punkt. Drogi pomiędzy obszarami nie dają żadnych punktów a jednak marnowane są na nie jednostki, które w późniejszej fazie gry można by użyć w walce o regiony. Tym bardziej że w momencie jak nasz deck jest wystarczająco potężny to po mapie poruszasz się przy użyciu szpiegów, tak wiec, traktowanie wycofania swojego oddziału jako darmowej akcji jest dość mocne w moim mniemaniu.
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Rykas »

Wycofanie swoich jednostek nie jest darmowa akcją. W podanym przykładzie mogłeś tak zrobić, bo miales wszystkich szpiegów wyłożonych i jest to opisane w zasadach wykładania szpiegów. Ale oddziałów nie można ściągać z planszy kiedy się podoba.
Po przeglądnięciu kart znalazłem tylko jedna która moim zdaniem może wycofać nasze oddziały. Jest nim Pożeracz Intelektu, karta mówi wycofaj do 2 oddziałów albo szpiegów. Czyli jak dla mnie mogą to być moje jak i wroga. Nie wiem na ile tłumaczenie jest poprawne, bo mogli zapomnieć dodać wrogich, więc ktoś posiadający wersję angielską musiałby potwierdzić.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: EsperanzaDMV »

Nie zapomnieli dodać swoich/wrogich do instrukcji, są o tym dwie osobne sekcje w instrukcji, zarówno polskiej, jak i angielskiej - do pobrania tutaj z BGG. Strona nr 13 w angielskiej instrukcji/strona nr 15/24 w pdf. Ale faktycznie chyba najpierw musiałbym przejrzeć karty, by jednoznacznie się wypowiedzieć, czy jest taka akcja w ogóle na kartach - moim zdaniem powinna być. Przejrzę jutro talie i dam znać :)
Varth Dader
Posty: 213
Rejestracja: 30 sie 2019, 22:26
Has thanked: 45 times
Been thanked: 37 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Varth Dader »

Też jestem zdania, że nie można od tak wycofywać swoich oddziałów, a tym bardziej za darmo. Przecież wystawienie wszystich oddziałów to jeden z warunków ukończenia gry, dziwne więc było by gdyby można było manipulować tym z taką dowolnością. Dodatkowo na planszetce gracza są wypisane wszystkie akcje jakie gracz może wykonać w swojej turze i jeżeli dobrze pamiętam to są to: kupić kartę, zagrać kartę, wysłać swój oddział, zlikwidować wrogi oddział i wycofać wrogiego szpiega.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2022, 23:05 przez Varth Dader, łącznie zmieniany 1 raz.
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Rykas »

EsperanzaDMV pisze: 23 sty 2022, 21:02 Nie zapomnieli dodać swoich/wrogich do instrukcji, są o tym dwie osobne sekcje w instrukcji, zarówno polskiej, jak i angielskiej - do pobrania tutaj z BGG. Strona nr 13 w angielskiej instrukcji/strona nr 15/24 w pdf. Ale faktycznie chyba najpierw musiałbym przejrzeć karty, by jednoznacznie się wypowiedzieć, czy jest taka akcja w ogóle na kartach - moim zdaniem powinna być. Przejrzę jutro talie i dam znać :)
Mi chodziło o te konkretną kartę czy tam czegoś nie brakuje, nie mowilem o instrukcji.
W instrukcji na tych stronach jest opisane jak działa wycofywanie, ale nigdzie nie ma że jest to darmowa akcja, bo na 1000% ją nie jest inie można od tak sobie wycofać swoich oddziałów dowolnie.
lord5
Posty: 18
Rejestracja: 10 gru 2019, 08:54

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: lord5 »

Jak rozumieć ten zapis.

Obrazek

Wiecej niż 3 karty awansowane?
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 783
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

lord5 pisze: 15 lis 2022, 20:39 Jak rozumieć ten zapis.

Wiecej niż 3 karty awansowane?
Z góry dzięki.
Więcej niż 3 karty na ręce. Każdy kto kończy swoją turę dobiera 5 kart na rękę, czyli jeśli wcześniej nikt nie zastosował podobnego efektu na jakimś przeciwniku to możesz zastosować go na dowolnym rywalu.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Tijaczer »

Czyli jak dobrze zrozumiałem powyższą dyskusję, to jak są karty typu "wycofaj oddział albo szpiega przeciwnika" oznacza, że można własne oddziały wycofać lub oddziały przeciwnika lub szpiega przeciwka?

Przyszedłem z takim zapytaniem, bo na necie angielskim nie znalazłem odpowiedzi:

Rozumiem działanie karty szalonego wyrzutka, ale mam problem z synergią m.in. z wynaturzeniami, którzy mają karty, które odrzucają karty.

Jeśli przeciwnik użyje karty, która powoduje u mnie odrzucenie karty, to:

a) szalonego wyrzutka odrzucam do talii odrzuconej i dalej tam zostaje do następnego trafienia do ręki i ewentualnie wtedy się go wyrzuca poprzez zagranie wyrzutka i trafia do zasobów na rynku; << logika mi podpowiada ten wariant;

b) nie ma znaczenia z jakiego powodu jest odrzucany czy z powodu akcji wyrzutka czy z powodu akcji odrzucenia spowodowanej kartą przeciwnika, to i tak zawsze trafia do puli zasobów na rynku; << za tym wariantem przemawia fakt, że talia wynaturzenia powstała jako późniejszy dodatek i dlatego instrukcja, czy opis na karcie wyrzutka szalonego nie zawierają dokładnej instrukcji.
venomik
Posty: 524
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 225 times
Been thanked: 244 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: venomik »

Dla mnie zdecydowanie opcja a.
Na karcie jest 'Odrzuć kartę z reki -> zwróć szalonego wyrzutka do puli'
Czyli zagrywam szalonego wyrzutka, dzięki czemu mogę wykonać akcję z jego karty: odrzucić jakąś inną kartę z ręki aby pozbyć się wyrzutka.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: piotrest »

Czy muszę zagrywać wszystkie karty z ręki i je rozpatrywać? Czy mogę np. jakąś odrzucić na końcu swojej tury na discard bez efektu?
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Tijaczer »

piotrest pisze: 24 kwie 2023, 09:58 Czy muszę zagrywać wszystkie karty z ręki i je rozpatrywać? Czy mogę np. jakąś odrzucić na końcu swojej tury na discard bez efektu?
W instrukcji było wyszczególnione, ale nie mam jej przy sobie, że wszystkie karty się odrzuca na koniec tury, zagrane na stole jak i nie zagrane z ręki.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Koslaz »

Nie musisz zagrywać wszystkiego.

Instrukcja, s. 8:
"Pod koniec tury należy wykonać następujące czynności
w opisanej kolejności:
1. Awansowanie do swojego wewnętrznego kręgu kart
zagranych w tej turze, które w swoim opisie zawierają
polecenie awansu pod koniec tury.
2. Otrzymanie PZ za posiadane znaczniki
kontroli obszaru.
3. Odrzucenie swoich zagranych kart i wszystkich
pozostałych kart z ręki.
4. Dobranie na rękę maksymalnie 5 kart. Zawsze gdy
gracz ma dobrać kartę, ale nie ma dostępnych kart
w talii, powinien potasować swój stos kart
odrzuconych, aby ponownie utworzyć swoją talię"

Źródło
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: piotrest »

Koslaz pisze: 24 kwie 2023, 10:14 Nie musisz zagrywać wszystkiego.

Instrukcja, s. 8:
"Pod koniec tury należy wykonać następujące czynności
w opisanej kolejności:
1. Awansowanie do swojego wewnętrznego kręgu kart
zagranych w tej turze, które w swoim opisie zawierają
polecenie awansu pod koniec tury.
2. Otrzymanie PZ za posiadane znaczniki
kontroli obszaru.
3. Odrzucenie swoich zagranych kart i wszystkich
pozostałych kart z ręki.
4. Dobranie na rękę maksymalnie 5 kart. Zawsze gdy
gracz ma dobrać kartę, ale nie ma dostępnych kart
w talii, powinien potasować swój stos kart
odrzuconych, aby ponownie utworzyć swoją talię"

Źródło
Dzięki za informację, to dużo zmienia. Ja grałem, że trzeba wszystkie zagrać z ręki, jedynie nie trzeba odpalać efektów poprzedzonych strzałką (koszt).
ODPOWIEDZ