Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1611
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: nidhog »

RUNner pisze: 07 lis 2022, 11:46 Po dłuższej przerwie wróciliśmy do gry i z zadowoleniem stwierdzam, że LT nadal nas bawi. Gramy w 3 osoby, w tym 8-letnia córka. O dziwo dopiero teraz wprowadziłem karty celów, bo wcześniej je usuwałem z gry ze względu na córkę, ale skoro dorosła to czemu nie? ;) LT to świetny wstępniak do mechaniki worker placement i choć myślałem, że z czasem nam się znudzi, to okazało się zupełnie inaczej. Ta gra nie ma słabych punktów i w swej kategorii lekkich gier rodzinnych jest dla mnie w topce.
Ja mam dokładnie takie same wrażenie. Krótki, łatwy w wytłumaczeniu worker placement, który daje frajdę.
mam nadzieję, ze wkrótce wychodzący dodatek nie zepsuje tego, a wręcz doda więcej frajdy i możliwości.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: Hrosskar »

nidhog pisze: 07 lis 2022, 12:00 Ja mam dokładnie takie same wrażenie. Krótki, łatwy w wytłumaczeniu worker placement, który daje frajdę.
mam nadzieję, ze wkrótce wychodzący dodatek nie zepsuje tego, a wręcz doda więcej frajdy i możliwości.
Portal zapowiedział, że wyda dodatek? Bo nigdzie nie widziałem informacji, a bardzo lubię TL i jestem ciekawy tego dodatku :)
Ostatnio zmieniony 07 lis 2022, 13:17 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1611
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: nidhog »

Hrosskar pisze: 07 lis 2022, 12:22 Portal zapowiedział, że wyda dodatek? Bo nigdzie nie widziałem informacji, a bardzo lubię TL i jestem ciekawy tego dodatku :)
Nie wiem czy zapowiedział. Natomiast mi zdradziło IELLO info, ze ma byc prawdopodobnie w 1 kwartale 2023. (Poslka wersja)
Ostatnio zmieniony 07 lis 2022, 13:16 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 491 times
Been thanked: 284 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: Atk »

Hrosskar pisze: 07 lis 2022, 12:22
nidhog pisze: 07 lis 2022, 12:00 Ja mam dokładnie takie same wrażenie. Krótki, łatwy w wytłumaczeniu worker placement, który daje frajdę.
mam nadzieję, ze wkrótce wychodzący dodatek nie zepsuje tego, a wręcz doda więcej frajdy i możliwości.
Portal zapowiedział, że wyda dodatek? Bo nigdzie nie widziałem informacji, a bardzo lubię TL i jestem ciekawy tego dodatku :)
Przypuszczam, że zapowiedza w Mikołajki. LT dobrze im się sprzedawalo, a oni raczej gier nie porzucają.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: litk »

Jak by kogoś interesowało to jest przedsprzedaż w planszostrefie i planszomanii. Osobiście nie oglądam się na portal.
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: pcyzm »

litk pisze: 29 lis 2022, 22:12 Jak by kogoś interesowało to jest przedsprzedaż w planszostrefie i planszomanii. Osobiście nie oglądam się na portal.
Ale akurat 6 grudnia mają ogłaszać premiery dodatków, no to ja obstawiam, że tam jednak coś o rozszerzeniu do LT będzie.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: litk »

Ale akurat 6 grudnia mają ogłaszać premiery dodatków, no to ja obstawiam, że tam jednak coś o rozszerzeniu do LT będzie.
A mówili w ogóle coś wcześniej?
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: pcyzm »

litk pisze: 29 lis 2022, 23:07 A mówili w ogóle coś wcześniej?
No wielokrotnie, że wspierają serię gier, które wydają i się sprzedają więc jak nie będzie ogłoszenia to będę zawiedziony ;)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: litk »

No wielokrotnie, że wspierają serię gier, które wydają i się sprzedają więc jak nie będzie ogłoszenia to będę zawiedziony ;)
Ale, czy mówili dotąd coś do dodatku do Little Town, konkretnie, a nie że wspierają to co wydają.
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: tekknoboy »

O fajnie.
Wrzucam na radar, i choć to gra niezależna językowo to poczekam na info z Portalu.

Gryzie mnie tylko, że używkę upolowalem za jakieś 30-40pln a za dodatek wisi 2x taka cena
Co począć:)
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: pcyzm »

litk pisze: 30 lis 2022, 07:45
No wielokrotnie, że wspierają serię gier, które wydają i się sprzedają więc jak nie będzie ogłoszenia to będę zawiedziony ;)
Ale, czy mówili dotąd coś do dodatku do Little Town, konkretnie, a nie że wspierają to co wydają.
Nie, ale te słowa Grzegorza z Portalu dają nadzieję ;) To było już jakiś czas temu więc 6 grudnia mógłby być już konkret.

https://youtu.be/nzi8Qq0CSeg (1h11m)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: litk »

Nie, ale te słowa Grzegorza z Portalu dają nadzieję ;) To było już jakiś czas temu więc 6 grudnia mógłby być już konkret.
No to oby. Ja jednak dla 6 kart i instrukcji nie będę czekać 2 lata :wink:
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: pcyzm »

litk pisze: 01 gru 2022, 12:07
Nie, ale te słowa Grzegorza z Portalu dają nadzieję ;) To było już jakiś czas temu więc 6 grudnia mógłby być już konkret.
No to oby. Ja jednak dla 6 kart i instrukcji nie będę czekać 2 lata :wink:
No i patrz. Dzisiaj już w przedsprzedaży Portalu...
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: litk »

No i patrz. Dzisiaj już w przedsprzedaży Portalu...
O masz, świetnie. Spóźniłem się o tydzień bo już zapłaciłem za en no i chyba dla 6 kart celów nie będę rezygnować, bo instrukcja pl już jest.
Bohr
Posty: 160
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: Bohr »

Tak lekko odkopuję temat.....

Dokupiłem ostatnio dodatek Rzemieślnicy i nie wnikając w mechanikę ulepszeń pracowników (bo jeszcze nie grałem), to dawno nie kupiłem tak drogiej gry w stosunku do kontentu - a przynajmniej mam takie wrażenie:/

Za grę trzeba dać około 70 zł (najtańsza oferta powyżej 60 zł, plus koszty wysyłki).Tak... inflacja, wzost kosztów papieru itp, itd...ale w tym "dużym"pudełku prawie nic nie ma....plansza, która, oczywiście ładnie wygląda ale tylko trzyma karty rzemieślników(przez to takie duże pudełko), 8 budynków, 6 kart celów no i katy rzemieślników no chyba 113 małych karteczek i to koniec.

Czy ktoś też miał takie oddczucia czy tylko ja mam wrażenie, że zostałem nabity w butelkę:/ (40 zł to cena która mogłaby się wydawać ok ale to max)
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: amandor »

Bohr pisze: 30 sty 2023, 22:11 Tak lekko odkopuję temat.....

Czy ktoś też miał takie oddczucia czy tylko ja mam wrażenie, że zostałem nabity w butelkę:/ (40 zł to cena która mogłaby się wydawać ok ale to max)
A wiesz że poza komponentami kupujesz też pomysł autora i czas jaki poświecił na wymyślenie tego?
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: kuba32 »

Bohr pisze: 30 sty 2023, 22:11 Tak lekko odkopuję temat.....

Dokupiłem ostatnio dodatek Rzemieślnicy i nie wnikając w mechanikę ulepszeń pracowników (bo jeszcze nie grałem), to dawno nie kupiłem tak drogiej gry w stosunku do kontentu - a przynajmniej mam takie wrażenie:/

Za grę trzeba dać około 70 zł (najtańsza oferta powyżej 60 zł, plus koszty wysyłki).Tak... inflacja, wzost kosztów papieru itp, itd...ale w tym "dużym"pudełku prawie nic nie ma....plansza, która, oczywiście ładnie wygląda ale tylko trzyma karty rzemieślników(przez to takie duże pudełko), 8 budynków, 6 kart celów no i katy rzemieślników no chyba 113 małych karteczek i to koniec.

Czy ktoś też miał takie oddczucia czy tylko ja mam wrażenie, że zostałem nabity w butelkę:/ (40 zł to cena która mogłaby się wydawać ok ale to max)
Kolega pierwszy raz dodatek do gry planszowej kupował? 8) Jeden ze świeższych przykładów to "dodatek" do Kaskadii (5 kart, słownie: PIĘĆ) - 15 PLN.

Niektóre gry składają się z mniej niż 113 kart, a potrafią kosztować 2x tyle co wspomniany dodatek.
Bohr
Posty: 160
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: Bohr »

Kolega pierwszy raz dodatek do gry planszowej kupował? 8) Jeden ze świeższych przykładów to "dodatek" do Kaskadii (5 kart, słownie: PIĘĆ) - 15 PLN.

Niektóre gry składają się z mniej niż 113 kart, a potrafią kosztować 2x tyle co wspomniany dodatek.
Aż przejrzałem sobie kolekcje gier jak to wygląda u mnie z tymi dodatkami. Jak już kupuję dodatki to raczej duże (Deep Madnes, Ankh, nawet fanowski Eclipse który kosztował full kasy a nie dał mi takiego odczucia jak LIttle Town). Do gier familijnych/euro raczej rzadziej bo mam ich mało i są przeznaczone dla córki. Przykład Kaskadii co do zawartości oczywiście jeszcze bardziej jaskrawy i kłujący w oczy niż mój... (ale tak jak zaraz napiszę to fani i tak kupią, jestem pewien, że sam bym kupił gdybym grał w tą grę;/)

Ostatnio kupiłem do Wysypy Arnak - koszt 65 zł. Porównanie zawartości tych dwóch pudełek to jak dzień do nocy więc dlatego może miałem takie odczucie - i tutaj jest wszystkiego pełno począwszy od zmian/dodatków mechanicznych jak i komponentów. Mam taki jeden dodatek, który kupiłem do Hannibala i tam też była tylko figurka oraz 2-3 karty i to kilka lat temu też spowodowało we mnie odczucie utopionych pieniędzy (szczególnie, że nawet nie wyjmuję figurek, które są po prostu zbędne dla tej gry).
A wiesz że poza komponentami kupujesz też pomysł autora i czas jaki poświecił na wymyślenie tego?
Oczywiście, że zdaję sobie z tego sprawę ale to nie działa w ten sposób, że jak autor poświęcił 2 lata na wymyślenie tego złotego pomysłu to ja płacę mu proporcjonalnie 4x więcej złotych monet. Bo od razu pomyślałem sobie o ostatnim dodatku do Neuroshimy - Piraci, który chyba kosztuję 30 zł i tam nie czuję efektu: cholera to nie jest warte 30 zł - więc cena jak najbardziej dobra, nawet 40 pewnie bym bez problemu udźwignął. (Arnaka nie wspominam bo to już poza klasyfikacją jest)......

ps.no właśnie o to mi chodziło co do Neuroshimy - czasu na testowaniu dużo, pomysł dobry, kontentu nie tak dużo, a cena odpowiednia

Jak wspomniałem, nie zdążyłem jeszcze zagrać więc nie mogę nic powiedzieć o mechanice w praktyce (przeczytałem zasady), ale patrząc na zawartość (dodatkowa plansza na siłę(dla mnie), ta jedna zmiana mechaniczna i związane z tym budynki i misje....tak wiem nie grałem, ale nie robi dla mnie ciągle furory) to cena jest po prostu z kosmosu i chciałem tylko przedstawić swoje odczucie, może ktoś ma podobne, albo ja tylko tak to widzę.....fani/grający w tą grę i tak kupią (jak bym miał nie kupić tego dla córki), ale niesmak mi pozostanie :)

To wydarzenie zapaliło mi małą lampeczkę ostrzegawczą - niestety Portal też jest w to umoczony bo ten ciągły Hype i reklama jaki to cudowny dodatek wychodzi też na pewno miał wpływ na moje rozczarowanie :P
Ostatnio zmieniony 31 sty 2023, 13:59 przez Bohr, łącznie zmieniany 1 raz.
azazelmo
Posty: 887
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: azazelmo »

Obawiam się, że dodatki kosztują dokładnie tyle, ile ludzie są w stanie za nie dopłacić. Podany przykład Neuroshimy - większość pomysłów jest na miarę Nobla (Neodżungla, Mephisto) i pewnie testowane 500 godzin, ale nie jestem pewien, czy kupiłbym za 6 dych dodatkową armię…
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: BartP »

Trzy dychy za dodatek do NS Hex to supercena! Mniej niż danie w knajpie. A frajdy na lata.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: imrowai »

Okej cena ceną ale mam pytanie czy ten dodatek wydłuża grę? Obecnie z i tak w miarę prostymi działaniami jest strasznie ciasno i osobiście czuje niedosyt, że tak szybko gra się kończy... Dodanie dodatkowych opcji bez wydłużenia gry... To dla mnie trochę słabo..
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: pcyzm »

Bohr pisze: 31 sty 2023, 12:59 To wydarzenie zapaliło mi małą lampeczkę ostrzegawczą - niestety Portal też jest w to umoczony bo ten ciągły Hype i reklama jaki to cudowny dodatek wychodzi też na pewno miał wpływ na moje rozczarowanie :P
No nie zrzucajmy na wydawnictwo, że robi to co powinno robić (promować swoje gry). Zresztą jak tu nigdzie nie widziałem komunikatu typu "to must have" bo ten dodatek absolutnie nie jest obowiązkowy... ale...

Po pierwsze, o ile sama podstawka jest szybka i płynna, o tyle dodatek wprowadza kolejną akcję, która może nie tyle przesadnie komplikuje całość gry co wpływa jednak na wydłużenie czasu jednej partii (po prostu jest tutaj więcej opcji, przeliczania w głowie co się akurat opłaca).

Po drugie gra z dodatkiem nieco zmienia wrażenia, które były podczas ogrywania samej podstawki, przykład: wprowadzenie Rzemieślników całkowicie wyparło potrzebę płacenia za skorzystanie z "cudzych" budynków - jak ktoś lubił ten aspekt akurat to może mu się to nie spodobać.

Ja na razie mam mieszane uczucia, ale nie oznacza to, ze dodatek jest zły. Bardziej chodzi mi o to, że to nie jest dodatek typu "nie wyobrażam sobie już gry bez niego". Doceniam tą dodatkową warstwę rozgrywki i to jest raczej tak, że przed chęcią zagrania w LT będziemy się zastanawiać czy tym razem mamy nastrój/czas/ochotę na samą podstawkę czy z uwzględnieniem Rzemieślników. Mechanizm z dodatku jest jednak całkiem dobrze przemyślany i przyjemnie angażuje szare komórki, więc na pewno będzie kusił.

Co do ceny, jako że niedawno kupiłem dodatek do Łąki , który kosztuje niewiele mniej niż podstawka w dobrej cenie, to średnio się mogę dziwić, ot zwykła marketingowa sztuczka, zresztą chyba kiedyś sam Trzewik jawnie nazywał wydawanie dodatków ogólnie do gier jako "skubanie graczy". Nader wszystko, w tym przypadku uznaje zakup za udany.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: litk »

Też byłem zdziwiony zawartością tego pudełka, która stanowi jakieś 1/10 jego pojemności!
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 491 times
Been thanked: 284 times

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: Atk »

Bohr pisze: 30 sty 2023, 22:11 Tak lekko odkopuję temat.....

Dokupiłem ostatnio dodatek Rzemieślnicy i nie wnikając w mechanikę ulepszeń pracowników (bo jeszcze nie grałem), to dawno nie kupiłem tak drogiej gry w stosunku do kontentu - a przynajmniej mam takie wrażenie:/

Za grę trzeba dać około 70 zł (najtańsza oferta powyżej 60 zł, plus koszty wysyłki).Tak... inflacja, wzost kosztów papieru itp, itd...ale w tym "dużym"pudełku prawie nic nie ma....plansza, która, oczywiście ładnie wygląda ale tylko trzyma karty rzemieślników(przez to takie duże pudełko), 8 budynków, 6 kart celów no i katy rzemieślników no chyba 113 małych karteczek i to koniec.

Czy ktoś też miał takie oddczucia czy tylko ja mam wrażenie, że zostałem nabity w butelkę:/ (40 zł to cena która mogłaby się wydawać ok ale to max)
Panie ja ostatnio do Lorenzo czy Newtona kupiłem 3 karty promo chyba po 3 euro, a jeszcze za paczkę z Włoch trzeba było zapłacić.

Zdaje mi się, że dodatek do Arnak wyszedł dużo wcześniej. Ceny potrafią zmienić się z miesiąca na miesiąc, a co dopiero jeśli mówimy o pół roku czy roku.

Poczekaj na dodruki brzdeka. Nie wiem ile miesięcy temu słyszałem chyba w wywiadzie PN, że cena nie będzie taka sama jak obecnie kosztują w sklepa, baaa ma być nawet bardzo odczuwalna podwyżka.

Niestety tanio już było.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Little Town (Shun Taguchi, Aya Taguchi)

Post autor: Portal Games »

Cześć! Jeżeli spodobało się Wam kierowanie grupą architektów i rozwój miasteczka w grze Little Town, to jeszcze więcej frajdy z rozgrywki zapewni najnowszy dodatek, który miał swoją premierę pod koniec stycznia. Rozszerzenie wprowadza karty tytułowych Rzemieślników, które wyspecjalizują waszych Robotników i sprawią, że staną się bardziej efektywni. Co więcej, każda karta Rzemieślnika posiada cztery poziomy zaawansowania, a regrywalność całej rozgrywki zwiększają całkowicie nowe karty Celów i płytki Budynków. To tyle opisu, natomiast jak zmienia się przygotowanie rozgrywki, gdy wprowadzimy dodatek? To wyjaśnia Marek w materiale video:

https://www.youtube.com/watch?v=NE61s9cwRIA
ODPOWIEDZ