Marvel United - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

wątek o grze

Oficjalne FAQ

Gra jest tak mało skomplikowana, że byłem przekonany iż pytań nie będzie, ale jedno się nawinęło.

Chodzi o jedną z kart Taskmastera, a mianowicie:
"żeby opuścić tę lokalizację, użyj dwóch symboli ruchu zamiast jednego."

I teraz pytanie: Czy to dotyczy tylko sytuacji, kiedy ZACZYNAM turę w danej lokalizacji, czy tez zawsze kiedy przez nią przechodzę?
Czyli np. chcę się ruszyć o dwie lokalizacje, po drodze jest lokalizacja z tym warunkiem, muszę zatem odrzucić dodatkowy ruch czy nie?

Graliśmy, że NIE, że dotyczy tylko gdy gracz rozpoczyna tam ruch.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: noowy »

Moim zdaniem zawsze musisz użyć 2 symboli kiedy chcesz opuścić taką lokację, niezależnie czy zacząłeś w niej rundę czy tylko przez nią przechodzisz.
Ja to rozumiem tak, że jeśli masz 2 symbole ruchu do dyspozycji to nie możesz użyć 2 na raz przeskakując od razu 2 pola dalej - wykorzystujesz najpierw pierwszy symbol żeby wejść do lokacji obok i jeśli taka lokacja ma ten threat od Taskmastera, to żeby ją opuścić i przejść dalej musisz mieć do dyspozycji 2 kolejne symbole ruchu.
dziku
Posty: 68
Rejestracja: 15 paź 2019, 20:50
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: dziku »

Według mnie też zawsze powinno się używać dwóch symboli, niezależnie czy przechodzisz czy z niej startujesz. Na innych kartach jest wyraźnie napisane, kiedy efekt dotyczy tylko jeśli startujesz z danej lokalizacji. Dobrym przykładem jest karta Ultrona, która wyraźnie zaznacza, że "musisz ignorować 1 symbol akcji kiedy startujesz z danej lokalizacji".
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: raiden25 »

A mnie zastanawia gra solo. Start z 5 kartami na ręku, zawsze przed runda dobieram kartę:
1. Gdy dana postać dostaje HITa to muszę odrzucić z reki dowolna kartę dowolnej postaci?
2. Odrzuciłem już 3 karty bo każdy bohater dostał tube w nos. Jakie są opcje na powrotu do większej ilości kart? Z dwoma na ręku nie jest łatwo.
3. Jak działa KO w solo? Zostaje wyeliminowany tylko gdy odrzucę ostatnia kartę z reki i to jest KONIEC GRY? Inne KO nie ma?

Pytania ogólne:
4. Zasobów niewykorzystanych nie mogę zachować na inne rundy poprzez wzięcie danego tokena?
5. Nadrukowane pola z jasna grafika startowych żetonów Civilians i Thugs określają tylko startowe żetony? Gdy zostaną zdjęcie w pole z grafika Thugs mogę już kłaść Civilians i na odwrót?
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: noowy »

1. Oficjalnej odpowiedzi nie widziałem, ale wydaje mi się oczywiste, że dowolną kartę. Przecież możesz nawet nie mieć na ręce ani jednej karty jakiejś postaci.
2. Zrobienie trzeciej misji w trybie solo pozwala dobrać 3 karty. Leczenie Iron-mana lub lokacja Avengers Mansion pozwalają tylko na powrót do 3 kart na ręce. Potwierdził to wszystko Andrea w wątku z zasadami na BGG.
3. KO (utrata wszystkich kart z ręki) w solo oznacza automatyczną przegraną, nie ma w grze innego KO. Reszta warunków przegranej w solo jest taka sama jak przy 2-4 graczach (brak kart villaina do zagrania, brak kart gracza do zagrania, zrealizowany villainous plot).
4. Nie można, niewykorzystane symbole przepadają.
5. To tylko ustawienie startowe, później dokładasz tak jak karty master planu nakazują, bez oglądania się na startowe grafiki.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

noowy pisze: 19 wrz 2020, 21:12 4. Nie można, niewykorzystane symbole przepadają.
5. To tylko ustawienie startowe, później dokładasz tak jak karty master planu nakazują, bez oglądania się na startowe grafiki.
Nie gra solo, ale 4 i 5 punkt potwierdzam.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

noowy pisze: 20 wrz 2020, 17:09 po sprawdzeniu w instrukcji okazuje się, że ruch złoczyńcy o 0 pól znowu odpala efekt czyli kolejne chyba 2 (już dokładnie nie pamiętam) żetony.
Nie kojarzyłem tego, możesz w wolnej chwili podać gdzie to jest w instrukcji? A może to jest na karcie Red Skulla? Nie mam jak teraz sprawdzić :-(
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: raiden25 »

Curiosity pisze: 21 wrz 2020, 13:49
noowy pisze: 20 wrz 2020, 17:09 po sprawdzeniu w instrukcji okazuje się, że ruch złoczyńcy o 0 pól znowu odpala efekt czyli kolejne chyba 2 (już dokładnie nie pamiętam) żetony.
Nie kojarzyłem tego, możesz w wolnej chwili podać gdzie to jest w instrukcji? A może to jest na karcie Red Skulla? Nie mam jak teraz sprawdzić :-(
Nie wiem co dokładnie cytujesz bo nie mogę znaleźć tego powyżej ale domyślam się chyba. W instrukcji jest napisane że Villain po poruszeniu się odpala pozostałe zdolności "nawet gdy ruch wynosi 0" - chyba o to Wam chodziło.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

To jest zacytowane z wątku głównego o grze. Nie zgadzam się, żeby "ruch 0" wywoływał efekt BOOM, jeśli nie zostało to napisane na karcie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: noowy »

Tu nie chodzi o efekt BAM! tylko o efekt karty Threat "Brainwashing" Red Skulla.

Każdy ze złoczyńców posiada 6 kart Threat (te poziome, które kładziemy na lokacje). Na kilku takich kartach (2 x "Duplicate" Ultrona oraz "Subversion" i "Brainwashing" Red Skulla) znajduje się symbol pomarańczowej tarczy(?) ze strzałką. Jeśli złoczyńca wejdzie do lokacji z taką kartą, odpalany jest efekt z karty. Jeśli złoczyńca znajduje się już w lokacji z taką kartą i wykonana ruch o 0 pól, efekt również zostaje odpalony.

Instrukcja str 5.
Villain Turn
Move Villain

If there is Threat card with the [pomarańczowa tarcza ze strzałką] symbol in the Location where the Villain ends their movement (even if the movement was 0), immediately resolve the effect described on that Threat card.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

Jest oficjalne FAQ.
https://cmon-files.s3.amazonaws.com/pdf ... AQ_1_0.pdf

Dodam ten link też do pierwszego posta.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Rykas »

Jest już FAQ 2.0 przez co linki nie działają.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

Jak interpretować tę kartę? Bo w mojej interpretacji jest megamocna i coś czuję, że nadinterpretuję:

Obrazek
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: eltadziko »

Curiosity pisze: 04 maja 2021, 22:08 Jak interpretować tę kartę? Bo w mojej interpretacji jest megamocna i coś czuję, że nadinterpretuję:
Ja bym interpretował, że każdy symbol, do którego masz dostęp w swojej turze w storylinie, możesz traktować jako dwa ataki. Czyli tak naprawdę zazwyczaj dotyczy to ostatniej karty zagranej przez współgracza, np. jeśli zagrał kartę z ruchem i czynem heroicznym, to możesz zamiast tego z jego karty wziąć 4 ataki.
EDIT I w sumie ruch z tej karty też możesz traktować jako dwa ataki :P
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

No nie 4 ataki tylko 6, bo swoją kartę też biorę pod uwagę. Ale to by było piekielnie mocne, dlatego się zastanawiam, czy dobrze myślę.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: eltadziko »

Curiosity pisze: 04 maja 2021, 22:14 No nie 4 ataki tylko 6, bo swoją kartę też biorę pod uwagę. Ale to by było piekielnie mocne, dlatego się zastanawiam, czy dobrze myślę.
No tak, edytowałem swoją odpowiedź ;)
Fakt, jest mocne, ale czy przegięte? Inne postaci też mają różne mocne karty, np. granie z odkrytą kartą Villaina u Doctora Strenge'a ;P
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

eltadziko pisze: 04 maja 2021, 22:18 granie z odkrytą kartą Villaina u Doctora Strenge'a ;P
Oj tak, o prawda! Dziś nam ta karta weszła jako PIERWSZA zagrana przez gracza karta w ogóle! Nie muszę chyba mówić, że rozgrywka była na poziomie ultra easy :lol:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
khuba
Posty: 979
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 276 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: khuba »

Wg mnie dobrze to interpretujesz - można walnąć za 6 jeśli na poprzedniej karcie były 2 symbole.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

Mam pytanie o złola Kanga, bo dziś graliśmy z nim pierwszy raz i zupełnie nie wiedzieliśmy jak zinterpretować zapis na jego karcie. Zagraliśmy "na czuja".

Kang ma napisane, że jeśli jakiś bohater jest znokautowany, to nie robi się efektu BAM!, tylko losuje kolejną kartę Masterplanu.

U nas sytuacja wyglądała tak:

Kang zrobił BAM!, w wyniku czego jeden z herosów zaliczył KO. Graliśmy dalej i przed turą tego znokautowanego gracza wyciągnęliśmy kolejną kartę z efektem BAM!. Ponieważ mieliśmy znokautowanego herosa, więc tylko dołożyliśmy cywili (i przy okazji żetony kryzysu, bo był efekt Overflow) oraz odkryliśmy kolejną kartę Masterplanu. A tam było, że Kang przesuwa się o ileś tam pól, robi BAM! i dokłada kolejnych cywili/villainów.

I co teraz powinniśmy zrobić?

a) zignorować efekt BAM! i dobrać kolejną (trzecią) kartę z rzędu, bo przecież jeden z herosów jest znokautowany. A jeśli będzie podobna, to czwartą i piątą itd.
b) rozegrać normalnie tę kartę (czyli BAM!, cywile/villaini)
c) zignorować efekt BAM! , jedynie dostawić cywili/villainów i przejść do tury herosów.
d) ...?

Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na te pytania, więc chyba nikt inny nie ma z tym problemu i rozwiązanie jest proste i oczywiste. Niestety nie dla nas. Jakieś sugestie?

EDIT:

I jeszcze jedno. Załóżmy, że dwóch graczy jest znokautowanych (nie mają kart), a my spełniliśmy właśnie trzeci cel, czyli każdy gracz dobiera natychmiast kartę. Czy znokautowani gracze dobierają kartę i się podnoszą, czy też w ich przypadku nic się nie dzieje?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: eltadziko »

Napis na planszetce Kanga oznacza, że w momencie znokautowania bohatera, nie wykonuje się dodatkowego efektu BAM (co jest standardową zasadą), tylko zamiast tego ciągnie się kolejna kartę Master Planu. A Ty chyba interpretujesz to w taki sposób, że jak wyciągasz standardowo jego kartę, która ma efekt BAM, a ktoś jest znokautowany, to wtedy nie robisz BAM tylko chcesz dociągać kolejną kartę, a to nie o to chodzi.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

eltadziko pisze: 13 cze 2021, 22:33 Napis na planszetce Kanga oznacza, że w momencie znokautowania bohatera, nie wykonuje się dodatkowego efektu BAM (co jest standardową zasadą)
Nie rozumiem co masz na myśli. Efekt BAM! jest taki, że gracze dostają 2 lub 1 obrażenia i nic więcej. KO nastąpiło w wyniku efektu BAM!, więc jak mogę go nie wykonać?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: eltadziko »

Jak bohater zostaje znokautowany (z jakiegokolwiek powodu) to w standardowych zasadach (w instrukcji) jest żeby dodatkowo wykonać efekt BAM villaina (jako karę). Czyli jeśli bohater jest znokautowany przez BAM, to ten efekt BAM wykonuje się drugi raz. Tak jest standardowo. Ale Kang ma zmianę, że zamiast dodatkowego BAM przy nokaucie, jako dodatkowa karę masz zagranie karty z master decku (czyli gorzej, bo oprócz dość prawdopodobnego BAMu masz także ruch villaina i dokładanie żetonów).
Wydaje mi się, że nie gracie z tą zasadą, że przy nokaucie rozpatruje się dodatkowy efekt BAM i stąd wynikają problemy z interpretacją Kanga.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

eltadziko pisze: 13 cze 2021, 23:22 Wydaje mi się, że nie gracie z tą zasadą, że przy nokaucie rozpatruje się dodatkowy efekt BAM i stąd wynikają problemy z interpretacją Kanga.
Faktycznie, nie gramy tak, w gruncie rzeczy pierwszy raz o tym słyszę. Dzięki, muszę zajrzeć do instrukcji (jest krótka, więc tym bardziej wstyd, że to przegapiłem).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

Dobra, to jeszcze jedno pytanie, które mi się urodziło wczoraj po obejrzeniu jednej z wideorecenzji.

Jak robimy setup, to w poszczególnych lokalizacjach umieszczamy karty zagrożenia, a część z nich ma efekt BAM!
Kiedy karta Masterplanu ma na sobie efekt BAM!, to czy rozpatrujemy też WSZYSTKIE efekty BAM! (ze wszystkich kart), czy tylko ten z lokalizacji, w której stoi główny przeciwnik?

Instrukcja jest IMO niejednoznaczna.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ