Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Kukl
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwie 2015, 15:01
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Kukl »

Czołem.

Szukam dla siebie i żony (a zatem dla najczęściej 2 graczy), ale także dla przyjaciół (więc spokojnie może być też dla 3-4-5 osób) gry, w której wykonywane akcje są spójne z tematem gry, są logicznie uzasadnione (chociaż w minimalnym stopniu). Ja mam luz z oderwanymi od rzeczywistości sucharami, ale żona lubi jak coś ma sens.

Stąd np. podoba jej się:

Terraformacja Marsa (mamy w kolekcji) - bo widzi logiczne wytłumaczenie w tym, że jak rośnie las to zwiększa się poziom tlenu, albo że jak przekraczamy 0 stopni celsjusza to pojawia się ocean, że jak robimy wielki wybuch to temperatura się podnosi, że przerabiamy energię na ciepło itp.

Agricola (nie mamy, ale graliśmy) - bo dwa zwierzaczki rozmnażają się w kolejne, bo ubicie zwierzęcia daje żywność, bo pole trzeba zaorać zanim się je obsieje itp.

Cuba (mamy w kolekcji) - bo z tytoniu robi się cygara, a porcie ładuje się towary na statki, a w parlamencie można wpływać na korzystne dla nas ustawy

Na przeciwległym biegunie jest (ku mojemu ubolewaniu) dla przykładu Dominion, gdzie niewyjaśnione i kompletnie oderwane jest to, że Kuźnia daje 3 karty, a Ogrody dają 1 punkt zwycięstwa za każde 10 kart.


Przyglądam się obecnie kilku grom i się zastanawiam czy spełniają to, o co pytam:

Brzdęk! - bo ma to sens, że hałas budzi smoka, bo ma to sens, że trzeba ukraść skarb i z nim uciec, albo w wersji kosmicznej, że trzeba złamać kody dostępu do modułu z artefaktami. No i jest ogólnie klimat.

Pola zieleni - bo wygląda sensownie to, że nawadniamy pola, dzięki czemu rosną rośliny, że rośliny przerabiamy na żywność



Może mylę się co do tych dwóch gier, a może warto jeszcze wziąć pod uwagę inne. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie :D
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: lotheg »

Po tytułach, które wymieniłeś to raczej szukacie czegoś średnio-zaawansowanego, ale jakbyście kiedyś chcieli wejść w tytuły zaawansowane to temat świetnie idzie z mechaniką w Vinhosie albo Lignum.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: KurikDeVolay »

Zerknijcie na Viticulture i Podwodne Miasta. Powinno podpasować jak Terraformacja. Jak Pola Zieleni, to może lepiej zerknąć na Pośród Gwiazd? Tanio idzie wyrwać z dodatkiem, a to zła gra nie jest...
Awatar użytkownika
Kukl
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwie 2015, 15:01
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Kukl »

lotheg pisze: 21 wrz 2020, 13:50 Po tytułach, które wymieniłeś to raczej szukacie czegoś średnio-zaawansowanego, ale jakbyście kiedyś chcieli wejść w tytuły zaawansowane to temat świetnie idzie z mechaniką w Vinhosie albo Lignum.
Rzeczywiście myślę o czymś średnio-zaaawansowanym i jednocześnie nie aż tak czasochłonnym. Terraformacja, dla przykładu, jest wspaniała, ale czasem z góry wiemy, że nie starczy nam czasu by na spokojnie się przy niej rozsiąść. Stąd pojawił się pomysł by kupić Brzdęk! albo Pola Zieleni. Myślę nad czymś w widełkach 60-75 min, w porywach do 90 min. Nie mniej dzięki za sugestie Vinhos i Lignum - zawsze warto mieć w pamięci coś z wyższego poziomu wtajemniczenia, tak na przyszłość :)
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: prz616 »

To w takim przedziale czasowym:

Klany Kaledonii - czas gry w dwie osoby 75-90 minut jak najbardziej realny, przy kolejnych rozgrywkach powinno pójść szybciej. Dość mocne powiązanie mechaniki z tematem (podobnie jak w Agricoli).

"mała" Agricola z dodatkiem - teraz trudno dostępna dwuosobówka o zaletach dużej Agricoli.

Robinson Crusoe - mnie się tam mocno w tej grze kleją mechanizmy z opowiadaną historią. Kooperacja, dość losowa, może zabić w 30 minut.

W sumie z kooperacji może któryś Pandemic? Dość abstrakcyjny, ale nie odklejony całkiem.
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Arsen »

Kukl pisze: 21 wrz 2020, 13:34Brzdęk! - bo ma to sens, że hałas budzi smoka, bo ma to sens, że trzeba ukraść skarb i z nim uciec, albo w wersji kosmicznej, że trzeba złamać kody dostępu do modułu z artefaktami. No i jest ogólnie klimat.
Polecam kupić Brzdęk! W kosmosie i Wyprawę do El Dorado.

Euro z najcudowniej przeniesioną tematyką na mechanikę są dla mnie Alchemicy. Wraz z klimatycznymi przygodówkami (np. Posiadłość Szaleństwa i Nemezis) to mój ulubiony typ gier. Będę obserwować ten temat a od siebie wymienię jeszcze kolejne tytuły: Brass, Great Western Trail, Nanty Narking, Trickerion i Kawerna (jako wariacja na temat Agricoli).
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Mr_Fisq »

prz616 pisze: 21 wrz 2020, 19:51 W sumie z kooperacji może któryś Pandemic? Dość abstrakcyjny, ale nie odklejony całkiem.
Wydaje mi się, że Pandemic: Upadek Rzymu wyróżnia się tu pozytywnie.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: dannte »

Battle Line i Lost Cities - zawsze uważałem, że te perełki mają zgrabnie dopasowane mechaniki do ich tematyk.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 626
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 287 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: trixon »

Być może Alchemicy?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: EVOCATVS »

Brass: Lancashire (ewentualnie Birmingham), Architekci Zachodniego Królestwa, Everdell, Great Western Trail, K2, Wojownicy Midgardu.
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 64 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Eberhard »

Barrage :D
Brzdęka polecam ale ja wolę od 3 graczy.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 181
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 48 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Giermek »

To ja napiszę parę słów o Brzdęku. My z żoną od dawna gramy w Brzdęk w Kosmosie. O ile jest to chyba nasza ulubiona gra (zawsze i w każdym składzie chętnie w nią zagramy), to nie wiem czy do końca pasuje do wymogu sensowności. Z jednej strony poczucie biegania po planszy, starania się szybko wykonać cel, zanim narobimy zbyt dużo hałasu i szef nas złapie jest super. Widzimy pokoje, których strzegą strażnicy, które dają jakieś bonusy, które są potrzebne do wykonania zadania i na prawdę można się wczuć w eksplorację statku kosmicznego. Z drugiej strony jednak, w moim odczuciu, karty, które to wszystko napędzają, są raczej oderwane od rzeczywistości. Bo niby spotykamy tych wszystkich ludzi po drodze i dołączamy ich do naszej ekipy przeszukującej statek? Do tego to dlaczego akurat dana postać daje punkty ruchu, a inna co innego, też trzeba sobie mocno dopowiadać. My w to w ogóle nie wchodzimy i dla nas karta to nie postać z unikatowymi cechami tylko po prostu "jeden do ruchu i dwa do zakupów". Jednak jeśli ktoś lubi świat si-fi, to pewnie ma dużo frajdy z odnajdywaniem na kartach referencji do postaci z różńych filmów i dorabiania historii, dlaczego ma taki zestaw zdolności. Natomiast, jeszcze raz podkreślę, gra jest rewelacyjna.

Natomiast z bardziej typowych euro, ale z sensownym powiązaniem mechaniki z klimatem, to nasuwa mi się Loyang. Uprawiamy warzywa, by zaspokioć potrzeby klientów. Kupujemy do tego karty pomocników, których zdolności też pasują nawet do tego, co robią. Jednak trzeba pamiętać, że ta "klimatyczność" jest niezła jak na euro - nie spodziewaj się zagłębienia w świat tej gry, tak jak by to była przygodówka.

Na koniec polecę też Robinsona. Dla mnie gra niesamowice klimatyczna.
Awatar użytkownika
Kukl
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwie 2015, 15:01
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Kukl »

Giermek pisze: 22 wrz 2020, 08:34 To ja napiszę parę słów o Brzdęku. My z żoną od dawna gramy w Brzdęk w Kosmosie. O ile jest to chyba nasza ulubiona gra (zawsze i w każdym składzie chętnie w nią zagramy), to nie wiem czy do końca pasuje do wymogu sensowności. Z jednej strony poczucie biegania po planszy, starania się szybko wykonać cel, zanim narobimy zbyt dużo hałasu i szef nas złapie jest super. Widzimy pokoje, których strzegą strażnicy, które dają jakieś bonusy, które są potrzebne do wykonania zadania i na prawdę można się wczuć w eksplorację statku kosmicznego. Z drugiej strony jednak, w moim odczuciu, karty, które to wszystko napędzają, są raczej oderwane od rzeczywistości. Bo niby spotykamy tych wszystkich ludzi po drodze i dołączamy ich do naszej ekipy przeszukującej statek? Do tego to dlaczego akurat dana postać daje punkty ruchu, a inna co innego, też trzeba sobie mocno dopowiadać. My w to w ogóle nie wchodzimy i dla nas karta to nie postać z unikatowymi cechami tylko po prostu "jeden do ruchu i dwa do zakupów". Jednak jeśli ktoś lubi świat si-fi, to pewnie ma dużo frajdy z odnajdywaniem na kartach referencji do postaci z różńych filmów i dorabiania historii, dlaczego ma taki zestaw zdolności. Natomiast, jeszcze raz podkreślę, gra jest rewelacyjna.

Natomiast z bardziej typowych euro, ale z sensownym powiązaniem mechaniki z klimatem, to nasuwa mi się Loyang. Uprawiamy warzywa, by zaspokioć potrzeby klientów. Kupujemy do tego karty pomocników, których zdolności też pasują nawet do tego, co robią. Jednak trzeba pamiętać, że ta "klimatyczność" jest niezła jak na euro - nie spodziewaj się zagłębienia w świat tej gry, tak jak by to była przygodówka.

Na koniec polecę też Robinsona. Dla mnie gra niesamowice klimatyczna.
Dzięki za wypowiedź :) Odnoszę wrażenie - czytając recenzje i wypowiedzi - że w Brzdęku właśnie ten element łażenia po podziemiach/statku kosmicznym i skradania się do pokojów których strzegą strażnicy fajnie równoważy abstrakcyjność kart. To coś, czego brakuje w Dominionie - tam są same karty i ich nazwy, które są zupełnie niepowiązane. Zbliżam się mocno do decyzji o zakupie Brzdęku...

... i w przyszłości Robinsona. Póki co chyba nie jestem gotów porwać się na wiele godzin spędzonych z instrukcją, potem z tłumaczeniem, a dopiero potem z rozgrywką :D Ale może głębiej w jesień i zimę przyjdzie na to czas :D
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: gameosx »

A dla mnie gra która też wpisuje się w twoje wymagania a nie została wymieniona to Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina - typowy eurasek ale klimat mega współgra z mechaniką - chociaż oczywiście taki klimat nie każdemu może odpowiadać ;) na szczęście dla mnie moja żona ją uwielbia :D
Awatar użytkownika
Kukl
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwie 2015, 15:01
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Kukl »

Dzięki serdeczne za wszystkie wypowiedzi.

Padło na Brzdęk w wersji sci-fi :D Jestem pewien, że to jednak nie koniec i wrócę do tego tematu poszukiwań. :wink:
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Gra dla dwojga, o spójnych mechanice i temacie

Post autor: Koshiash »

Mechanika spójna z tematem? Może zamiast sztampowego sadzenia marchewek spróbujecie czegoś ciekawszego?
Zimna wojna - znany i lubiany tytuł dla 2 osób
Wyścig do Renu - specyficzna i warta uwagi gra w realiach wojennych
K2 - niby euro, ale z solidnym tematem
Space Hulk - wiekowa już gra taktyczna z łatwymi do przyswojenia zasadami
Poza tym cała masa gier w tematyce wojennej lub ameri, które z założenia spełniają ogólny warunek spójności.
ODPOWIEDZ