(Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

(Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

Witajcie,

Jako, że wspomniana gra jest mega droga, a ja nie do końca jestem przekonany żeby ją teraz wesprzeć postanowiłem, że ją sobie wydrukuję :D Wszystko znajduje się pod tym linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/ ... Kwl3XWoZJY i są to materiały od wydawcy. W związku z tym, że nie mam w ogóle doświadczenia w PnP chciałem zapytać Was o wskazówki jak się za to zabrać, żeby maksymalnie zredukować ilość potencjalnych problemów ;) Sprzęt jaki dysponuje to:
- drukarka atramentowa z najniższej półki cenowej
- skalpel do cięcia
- mata do cięcia
- linijka do cięcia
- kilkadziesiąt arkuszy papieru samoprzylepnego
- kilkanaście arkuszy tektury introligatorskiej 1,5mm
- trochę samoprzylepnej folii matowej i błyszczącej

Moje wątpliwości:
- Żetony okrągłe - nie za bardzo wiem jak to wyciąć po przyklejeniu na tekturę. Myślałem, żeby po prostu wydrukować to na papierze samoprzylepnym, wyciąć nożyczkami i nakleić na jakieś gotowe plastikowe.
- żetony owalne - tutaj nie mam pojęcia. Jak ja to zacznę wycinać swoją koślawą ręką, to krawędzie będą poszarpane jak jasny gwint...
- Plansza - plansza ma z 1m szerokości i niestety ma kształt jaki ma. W katalogu są 2 pliki:
a) Mogę iść do jakiegoś ksero i na jakimś dużym arkuszu wydrukować całość. Później to przykleić na dużym kawałku tektury... Obawiam się jednak, że ze względu na wielkość będę miał problemy z wysychającym klejem, albo całość mi się pomarszczy.
b) mogę wszystkie kawałki wydrukować na papierze samoprzylepnym, wyciąć i nakleić na tekturę. Znając moje zdolności manualne nie będzie to idealne dopasowanie, ale nie będę się babrał z klejem ;)
W obu przypadkach nie mam pojęcia jak się zabrać za wycięcie planszy, żeby nie wyglądała jak wycinana brzeszczotem ;)
- Specjalne kostki - w grze są specjalne kostki, ze specjalnymi wzorkami. Wzorki zamierzam wydrukować i przykleić na czyste kostki, albo zwykłe, jeśli nigdzie czystych nie dostanę.
- Planszetki i karty - jako że gabaryty nie przeszkadzają, będę to po prostu naklejał wydruk na papierze samoprzylepnym na tekturę, a później to wytnę. Karty będę próbował spasować z rewersami, ale tutaj nie widzę problemów, bo i tak wszystko pójdzie w koszulki.

Taki mam ogólny plan na ten projekt. Powiedzcie mi proszę czego Waszym zdaniem mi brakuje, albo jeśli macie jakieś ciekawe pomysły. Chętnie posłucham, jeśli miałoby mi to zaoszczędzić czasu lub pieniędzy ;)
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: jnowaczy »

Las rak. Ruszyles juz z tematem ?
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

Tak, ruszyłem. Na razie drukuję karty. Drukuję awers i rewers na swojej atramentowej drukarce, na papierze samoprzylepnym. Przylepiam to na grubszy papier z jednej i drugiej strony. Są trochę wiotkie, ale w koszulkach będzie się dało grać.

Zrobiłem jedną planszetkę bohatera. Wydrukowałem ją na papierze samoprzylepnym, nakleiłem na tekturę. Na wierzch poszła folia samoprzylepna. I ta planszetka wyszła ok.

Natomiast zauważyłem, że po większej ilości cięć, moja linijka do cięcia się strzępi. Nie wiem o co tutaj chodzi. Czy to jest materiał, z którego jest wykonana, czy moja technika cięcia ma wiele do życzenia... Będę musiał kupić nową, bo ostrze skalpela strasznie już po niej szoruje...

Generalnie ten "projekt" traktuję jako okazję do zdobycia doświadczenia. Nie zależy mi jakoś bardzo na tym, żeby było idealnie :) Na razie wnioski mam takie, że:
  • karty warto podkleić na grubszej tekturze, bo będą wiotkie.
  • Drukarka atramentowa się słabo nadaje na papier samoprzylepny, ponieważ ten jest śliski. Wszystko się trochę rozmazuje. Nawet jeśli na to pójdzie folia samoprzylepna.
  • Do dopracowania mam chyba technikę cięcia, żeby nie popsuć linijki. Może kupię nóż krążkowy i zobaczę jak się to sprawdzi. Może inna linijka. Jeszcze nie wiem. Tutaj oczekiwałbym jakiejś wskazówki :)
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: jnowaczy »

Bylbys w stanie wkleic jakies zdjecia I Podac jakis szacunkowy koszt ?. Sam sie zastanawiam nad drukiem I chetnie bym skorzystal z Twego doswiadczenia
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: playerator »

Pawelw pisze: 01 paź 2020, 13:18 (...) po większej ilości cięć, moja linijka do cięcia się strzępi (...) Tutaj oczekiwałbym jakiejś wskazówki :)
Używasz linijki metalowej?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

Proszę Cię bardzo :)

Najpierw koszty:
- folia samoprzylepna. Kupiłem jakiś czas temu w sklepie sklep.lambda.pl. Kupiłem zarówno matową, jak i błyszczącą, ponieważ nie wiedziałem jak to wyjdzie. Na planszetki moim zdaniem błyszcząca nadaje się idealnie. Trochę podkreśla kolory. Matowa jest ok, jeśli masz np jakiś rewers. Ja matową nakleiłem na rewers kafli do Twilight imperium (zrobiłem 6 hexów na hyperlane sector :) ). Mogę później wkleić jakieś zdjęcia, żeby pokazać jaka jest różnica. Folia ma bardzo mocny klej i dobrze się trzyma.
Matowa: Folia Oracal 641-000 bezbarwna szerokość: 50cm; powierzchnia: mat (kod produktu 641M-000-50)
Błyszcząca: Folia Oracal 641-000 bezbarwna szerokość: 50cm; powierzchnia: połysk (kod produktu 641G-000-50)
Folia sprzedawana jest w rolkach. Ja kupiłem po 5,62zł na mb. Kupiłem po 2mb każdej i mam tego jeszcze w cholerę :)
- papier samoprzylepny - kupiłem błyszczący na sklep.papierline.pl. za 100 arkuszy zapłaciłem 24zł. Dobrze się trzyma po przyklejeniu, niestety jest strasznie śliski i przez to nie za bardzo się nadaje do drukowania na drukarce atramentowej. Wszystko się rozmazuje nawet po zaschnięciu. Po naklejeniu na to folii, może się to jeszcze rozmazać od kleju.
- tektura introligatorska A4, szara, 1.5mm grubości, 920g - ten sam sklep co wyżej. 50gr za arkusz. Nie wiem czy z niej skorzystam w tym projekcie ;)

Ciężko mi mówić o jakimkolwiek koszcie, bo jeszccze nie skończyłem. Na pewno czasami się coś wydrukuje ze złym skalowaniem, czy coś krzywo przykleisz. Wtedy materiał idzie na straty :)

Uwagi i wskazówki do wykonania:
- Przeczytaj ten wątek - viewtopic.php?f=61&t=44462 mi bardzo pomógł :)
- Wydruk kart - zamieszczone materiały są w standardzie amerykańskim. Po przeskalowaniu do A4 wychodzą trochę mniejsze. Bardzo trzeba uważać na skalowanie. Stracisz dużo papieru i atramentu, jeśli tego nie zrobisz ;)
- Karty - na stronie 7 jest kilka kart giftów. rewersy na stronie 8 do tych kart są spasowane do góry nogami. Jak Ci to nie przeszkadza, to olej. A jeśli wszystko chcesz mieć tak samo, to weź to pod uwagę przy naklejaniu rewersów
- Planszetka bohatera - podczas druku brakło mi atramentu. Planszetka jest do poprawy :)

Karty, moja technika "produkcji"
1. Drukuję na papierze samoprzykepnym awers i rewers karty.
2. Awers naklejam na grubszy papier. Docelowo, chyba wykorzystam jakąś grubszą tekturę, albo blok techniczny. Jeszcze nie wiem
3. Żeby spasować karty, odcinam pasek papieru u góry, tylko robię to tak, że tnę równo z tym jak się karta kończy, a nie z liniami do cięcia. Odcinam pasek zarówno ja awersie (przyklejonym, już na papier), jak i na rewersie.
4. W zależności od tego jak rozłożone są karty, tak samo odcinam lewą stronę na awersie i prawą na rewersie lub na odwrót. Odcinam z tej strony, gdzie karty są rozłożone równo.
5. Przyklejam rewers kart tak, żeby je spasować bokami, które odcinałem. Zawsze się trochę przesunie, dlatego nie tnę równo z liniami do cięcia.
6. Wycinam karty tak, jak są linie do cięcia. Tutaj też trzeba uważać, bo czasami możesz odciąć poziomą linię razem z pionową i będziesz później ciąć na czuja :). Jak będziesz ciął, to zobaczysz o co chodzi. Najlepiej jest ciąć karty tylko po ich obrysie, a nie liniami przez całą stronę.
7. Karty daję od razu w koszulki, bo się rozmazują.
Planszetki bohaterów:
Tutaj sprawa jest banalna. Drukuję, kleję błyszczącą folę na wierzch, a na koniec kleję całość na tekturę. Na końcu wycinam.

Teraz trochę zdjęć:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

playerator pisze: 01 paź 2020, 14:52 Używasz linijki metalowej?
Właśnie ona chyba jest aluminiowa... :?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: playerator »

Pawelw pisze: 01 paź 2020, 14:56 (...) chyba jest aluminiowa... :?
Możliwe, że używasz zbyt dużo siły. Dobre efekty daje kilkukrotne powtórzenie cięcia z mniejszą siłą, szczególnie przy walce z grubą tekturą. No i są jeszcze linijki stalowe :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 173 times
Been thanked: 139 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: woytas »

A te pliki to jest kompletna gra czy demo?
Ja ostatnio drukowałem karty do Palm Island, więc się podzielę "doświadczeniem", może się przyda. Drukowane na papierze foto, błyszczącym, gramatura 140. Wyszło pięknie. Kleiłem taśmą dwustronną. Na początku spróbowałem kleić czymś podobnym do wikolu, ale mocno się karty odkształcały. Klejone taśmą nie są takie sztywne, pseudo-wikol nadaje im większej sztywności i dało się to wyczuć trzymając kartę w dłoni. Pomimo tego, że klejone taśmą są bardziej miękkie, to szybko o tym zapomniałem w trakcie gry. Po zakoszulkowaniu kart gra się praktycznie jak kartami ze sklepu. Polecam taką metodę, ale i tak muszę poszukać kleju, który nie będzie zbyt mocno wchłaniany przez papier a po wyschnięciu będzie usztywniał kartę.
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

Mam nadzieję, że to kompletna gra. Przynajmniej tak wygląda, bo sprawdzałem elementy z instrukcją :D

Co do klejenia kart... Kart mi się raczej nie chce kleić w ten sposób :) Bardziej myślałem o planszy. Chciałbym ją wydrukować (pewnie na formacie A2), przykleić do tektury, a na wierzch nakleić folię. Tylko boję się, że mi się to wszystko pomarszczy. A szkoda by mi było zmarnować taki duży wydruk ;) Druga sprawa jest taka, że można poćwiczyć technikę na mniejszych planszetkach i zobaczyć jaki będzie efekt. Sam jeszcze nie wiem jak się za to zabrać szczerze mówiąc :D
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: jnowaczy »

I to wszystko wydrukowane na zwyklej atramentowce ??
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

jnowaczy pisze: 02 paź 2020, 15:19 I to wszystko wydrukowane na zwyklej atramentowce ??
Tak jest. Czasami druk się rozmazuje, ale tego nie widać.

Co do samego wydruku, to chciałem sam zebrać wskazówki, a wygląda na to, że sam je będę dawał ;)
  • Odradzam drukowanie na drukarce atramentowej takich rzeczy. Idzie na to tyle atramentu, że to się w ogóle nie opłaca... :cry:
  • Linijka - z moją linijką wszystko jest w porządku, po prostu używałem jej w nieodpowiedni sposób :P Moja linijka ma stalowe okucie z jednej strony, ale ja tego nie ogarnąłem i ciąłem z drugiej, bo mi było wygodniej :P Dodatkowo poprawiła mi się technika cięcia ;)
  • Wydaje mi się, że folia matowa lepiej wygląda na planszetkach niż błyszcząca.
  • Część planszetek zrobiłem na papierze o gramaturze 250g - czytaj kupiłem blok techniczny za parę złotych :P Myślę, że to sprawidziłoby się całkiem fajnie do kart. Niemniej, pewnie gramatura 300g - 350g byłaby już naprawdę dobra.
  • Z kartami giftów jest coś w tamtym pliku skaszanione. Po pierwsze PDF ma 21 stron, a po drugie według instrukcji tych kart powinno być 65, a jest 67.
Tymczasem wykonałem kilka kolejnych prac. Dla zainteresowanych wrzucam kilka zdjęć ze swojego "warsztatu" :wink:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Z tematów do zastanowienia się, mam jeszcze:
  • Jak się zabrać za planszę
  • Żetony...
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

Powoli do przodu. Tym razem zrobiłem planszę i podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami.

Uwagi do narzędzi i materiałów
  • Dysponuję matą do cięcia 45cm x 30cm - trochę mało jak na planszę o prawie metrowej długości... Zalecam jakiś większy rozmiar jeśli zastanawiasz się jaką kupić.
  • Linijka 70cm - również trochę mało, ale dałem jakoś radę
  • Nóż krążkowy 45mm - nie niezbędny, ale znaczenie ułatwia sprawę - o tym później
  • tektura 2mm - 70cm x 100cm - zdecydowałem, że na takiej przykleję planszę.
  • Stół... Mój mi na pewno nie pomagał, bo jest troszeczkę za krótki :)
1. Ostatecznie wydrukowałem wszystkie elementy na papierze samoprzylepnym. Obciąłem krawędzie, gdzie części miały się stykać i ustawiłem na tekturze:
Spoiler:
2. Przeciąłem tekturę na pół wzdłuż dłuższej krawędzi. Niestety z powodu zbyt krótkiej linijki dopasowałem ją "fabrycznie" ciętymi końcami. Moje cięcie było wyjątkowo nierówne. Na środek przykleiłem pasek z taśmy malarskiej, bo taką akurat mam.
Spoiler:
3. Przykleiłem wszystkie kawałki na tekturę. Zacząłem kleić od zgięcia w środku. Najpierw góra, później dół planszy. Albo na odwrót :) Kleiłem je na taśmę malarską. Między planszami zostawiłem około 1mm odstępu. Podobno tak się robi ;)
Spoiler:
4. Na całość nakleiłem folię matową.
Spoiler:
5. Przeciąłem planszę tak, żeby później mogła się składać w 3 miejscach. Szczerze to nie miałem żadnego pomysłu jak to dokłądnie odmierzyć... Ciąłem na oko :)
Spoiler:
6. Najtrudniejsze... Ręcznie okroiłem skalpelem wszystkie części... Nie było łatwo. Miejscami plansza wygląda jakby była haratana siekierą :) Pro-tip jest taki, że większe łuki można zacząć nacinać skalpelem. Jest to proste. Natomiast pracę można dokończyć nożem krążkowym. Idzie dużo sprawniej i dużo lepiej to wychodzi. Niestety ja na to wpadłem za późno. Ta metoda nie za bardzo działa na mniejsze łuki. Może z nożem o mniejszej średnicy byłoby łatwiej. Mniejsze łuki robiłem tylko ręcznie.
Spoiler:
7. Na tył panszy nakleiłem czarną folię matową, żeby ładniej wyglądało. Poniżej efekt końcowy. Nie wyszło jakoś super ładnie, ale najgorzej też nie. Nawet jestem zadowolony ze swojej pracy :)
Spoiler:
Spoiler:
8. Zamalować białe krawędzie czarnym markerem - tego jeszcze nie zrobiłem ;)
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 930
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: louiscyphre »

Fajnie to wygląda.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Yuri »

louiscyphre pisze: 12 paź 2020, 20:04 Fajnie to wygląda.
Szkoda tylko, że pliki które udostępnił Sandy Petersen to "jedynie" podstawka. Fajnie byłoby zagrać w taki kompletny tytuł z wszystkimi dodatkami.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

I szkoda, że te pliki są jednak "okrojone". To jest chyba jakaś beta. Wersja ostateczna ma dużo lepsze grafiki. Już nie mówiąc o tym, że niektóre rzeczy są niedopracowane, jak np karty giftów, czy planszetka bohatera, którą wydrukowałem, bez symbolu szczęścia. Co jeszcze wyjdzie to Wam powiem, jak skończę :P

Tymczasem czekam na papier fotograficzny, żeby dokończyć prace.
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

W sumie to zrobiłem jeszcze standy ;) W sumie nie wiedziałem jak się za to zabrać to zrobiłem to najbardziej pracochłonną metodą. Czyli nakleiłem wszystko na jedną stronę tektury, wyciąłem i dokleiłem drugą stronę. Z obu stron mam tę samą grafikę. Kleiłem na tekturę 1mm. Wierzch zabezpieczyłem folią matową. Nie miałem na to lepszego pomysłu :)
Spoiler:
Spoiler:
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

Dzisiaj zrobiłem planszetki bohaterów. Zastosowałem inną technikę:
  • Wydruk na papierze fotograficznym błyszczącym samoprzylepnym. Różnica w jakości wydruku jest niesamowita.
  • Nie obcinałem papieru równo z krawędziami tylko zostawiłem go więcej o tyle, żeby dało się go powinąć na drugą stronę. Rogi obciąłem pod kątem ~45 stopni (kroiłem na oko :wink: )
  • Na to jak zwykle folia matowa. Przykleiłem wszystko na wcześniej dociętą tekturę 1,5mm i podwinąłem nadmiar papieru na drugą stronę.
Efekt jak poniżej. Wygląda to duuuuużo lepiej, niż naklejenie wszystkiego na tekturę i wycinanie równo z krawędziami. Jak mi się będzie chciało, to z drugiej strony podkleję planszetki czarną folią samoprzylepną, tak jak podkleiłem planszę.

Efekt końcowy jest bardzo doby:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Planet Apocalypse - wskazówki

Post autor: Pawelw »

Powiem Wam, że skończyłem tę grę już jakiś czas temu i nawet udało mi się w nią zagrać. Byłem pod wrażeniem odczucia, bo naprawdę niczym nie różni się odbiór takiej gry od tego, co można dostać w sklepie :)

Kostki:
Spoiler:
Spoiler:
Żetony:
Spoiler:
Tutaj zdjęcie jakby się ktoś zastanawiał jak wygląda "wycinanie" żetonów dziurkaczem ozdobnym (bo np ja się zastanawiałem ;) ):
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Pudełko (też sam robiłem) - ściągnąłem jakąś grafikę z neta i je okleiłem. Można zrobić jakieś boki, ale coś mi się wydaje, że już mi się nie będzie chciało :P
Spoiler:
Spoiler:
ODPOWIEDZ