Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
gregoff
Posty: 791
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 516 times
Been thanked: 153 times

Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

Zagrałem rozgrywkę solo. Dość kulawą niestety i narzuciło mi się dwa pytania.

1. Budowa budynku: wybieram dowolny budynek do wybudowania (nie od lewej do prawej)? Oczywiscie spelniam wymagania ilości młotków (7 lub 5 lub 3).

2. Postawienie robotników w zamku: po zakończeniu tury muszę wyrzucić wszystkich powyzej 3 w danej sekcji (jak rozumiem sekcja to jest caly poziom zamku 1 lub 2 i robotnicy nie muszą być jednego koloru?)

3. Na koniec gry manuskrypty kupione przez gracza SI z nadrukowanymi (młotkiem, krzyżem itp.) Wplywają na punktację jakoś? Bo moim zdaniem nie bo on nie kupuje zadnych mieszczan na rękę aby punktować z tego.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: Largo »

1. Dowolny. Patrzysz jaki bonus najbardziej Ci pasuje i budujesz
2. Patrzysz na pierwszy i drugi poziom, mogą być różnego koloru a nawet o to chodzi żeby odrzucić meepli przeciwnika.
3. Wydaje mi się że nie chyba że liczymy te symbole które odkryją mu się na planszy
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: Koziełło »

gregoff pisze: 18 paź 2020, 19:06 2. Postawienie robotników w zamku: po zakończeniu tury muszę wyrzucić wszystkich powyzej 3 w danej sekcji (jak rozumiem sekcja to jest caly poziom zamku 1 lub 2 i robotnicy nie muszą być jednego koloru?)
Dla uściślenia - sekcja to sekcja. Zarówno poziom 1 jak i 2 składa się z 5 sekcji.
gregoff
Posty: 791
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 516 times
Been thanked: 153 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: gregoff »

3. Za autorem z forum BGG gry. Talia SI tez się liczy do tego punktowania za manuskrypty.

Inne ciekawy aspekt to jesli tasujemy rękę kart odrzuconych (czy z dowolnej akcji czy z powodu braku możliwości dobrania kart), to zawsze sprawdzamy tor korupcji/cnót. Instrukcja angielska i nasza nie jest w tej kwestii precyzyjna moim zdaniem - rowniez oficjalnie za autorem z forum BGG gry.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: okiemgekona »

Hej, mam pytanie o odrzucenie karty z ręki lub wierzchu talii dobierania. Czy wówczas odpala się również cechą karty przy wyrzuceniu? Tak samo jak gdy spada z planszy gracza?
Myślę, że nie, ale pojawiły się wątpliwości ;)
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: autopaga »

Nie odpala się.
Ajaxen
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2020, 09:01
Has thanked: 2 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: Ajaxen »

Czy jak spada mi karta z mojej planszy gracza i posiada efekt odrzucenia ( premie po tym jak spadnie z planszy ) i dla przykładu jest to postać która pozwala zatrudnic mi za darmo inną postać z planszy to przy zatrudnianiu tej karty rozpatruje efekt bonusowy zatrudnienia tak jak w przypadku normalnego zatrudnienia po fazie głównej ?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: Fojtu »

Ajaxen pisze: 10 lis 2020, 22:09 Czy jak spada mi karta z mojej planszy gracza i posiada efekt odrzucenia ( premie po tym jak spadnie z planszy ) i dla przykładu jest to postać która pozwala zatrudnic mi za darmo inną postać z planszy to przy zatrudnianiu tej karty rozpatruje efekt bonusowy zatrudnienia tak jak w przypadku normalnego zatrudnienia po fazie głównej ?
Tak, efekt w górnym prawym rogu odpala się niezależnie od źródła rekrutacji.
Ajaxen
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2020, 09:01
Has thanked: 2 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: Ajaxen »

Dzięki bardzo tak graliśmy ale.nie byliśmy pewni tego bo nie zostało to uszczegółowione w instrukcji.

Edit. Jeszcze jedna wątpliwość . Gdy kończy turę gracz przede mną , zagrywam kartę z ręki ( jedną z trzech ) rozpatruje efekt wykonuje akcje główna.. i jestem w momencie dobierania kart . Mój stos kart do dociągania jest pusty mam dwie karty na ręce . Teraz w tym momencie tasuje karty odrzucone , dobieram do 3 ( bądź 4.. ) i rozpatruje efekt na torze cnót ?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: Koziełło »

Jeśli pytasz o rozpatrzenie kolizji, to jest na to konkretny moment w trakcie twojej tury (przed dobieraniem kart). Do tego momentu obydwa twoje znaczniki poruszają się razem. Czyli w podanym przykładzie rozpatrzysz kolizję w następnej turze.
Ajaxen
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2020, 09:01
Has thanked: 2 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: Ajaxen »

Bardziej chodziło mi o to kiedy tasuje karty ze stosu kart odrzuconych.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: Nidav »

Karty tasujesz zawsze, kiedy masz dobrać jakąś, a stos do dobierania jest pusty. Patrzysz się wtedy na to czy w trzech zagranych kartach na swoich planszetkach jest jakiś złoczyńca z fioletową czaszką - jeśli jest, to idziesz o jeden znacznikiem Korupcji, a jeśli nie ma, to znacznikiem Cnoty. Ich kolizję i tak rozpatrujesz tylko i wyłącznie w odpowiednim momencie swojej tury, tj. po akcji i możliwej rekrutacji Mieszczanina, a przed dobieraniem kart. No i czasami w trakcie gry uruchamia się z efektów to, że wtasowujesz karty ze stosu kart odrzuconych, zazwyczaj przy rekrutacji/odesłaniu któregoś z Mieszan, jeśli akurat posiada odpowiednią ikonę w prawym górnym rogu. Wtedy też patrzysz się, czy masz jakichś Złoczyńców na planszetce.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: osa1908 »

Mam pytanie ,jak odslaniam pierwszy budynek od lewek ktory daje do ruchu 0/1, to czy to oznacze ze przy nastepnej turze nie musze poruszac swojego Vicehrabia.
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: niwlak »

Zawsze trzeba się ruszyć o co najmniej jedno pole. Wynika to z faktu zagrania karty na swoją planszetke. Odblokowany bonus daje możliwość przemieścić wicehrabiego o jedno pole dalej za darmo.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Post autor: seki »

To ja uscisle, bo to że trzeba się poruszyć conajmniej o jedno pole może być nieprecyzyjne. Trzeba się zawsze poruszyć conajmniej o tyle pól ile wynosi wartość karty wystawionej na tor akcji. Odblokowanie pierwszego budynku pozwala za darmo ruszyć się o jedno pole dalej niż wynika to z zagranej karty. Plus oczywiście można dopłacać monety do dodatkowych ruchów.
Olcia2001
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2021, 21:56

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Olcia2001 »

Cześć, mam problem z manuskryptami i ich znaczeniem.
Te z błyskawicą rozumiem, że dają mi od razu to co jest nadrukowane. A te z punktami zwycięstwa? Symbole pod nimi oznaczają jeden z tych symboli w jednorazowym użytku czy do końca gry? (wydaje mi się, że jednorazowo, ale wole się upewnić) i jeśli tak to kiedy go używamy? I mam tu też problem z nadrukowanymi budynkami trzema - co daje taki manuskrypt? Lub ten który ma nadrukowany czarny manuskrypt z 3/4 wpisane do środka.

Wiem, że powinny być one wszystkie domyślne, ale chyba najwięcej problemów mi w tej grze sprawiły :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

3/4 daje Ci od razu kolejny manuskrypt z dowolnego stosu o wartosci 3 lub 4.
Manuskrypt z symbolem (np. złota) daje Ci punkt za każdy taki symbol na twoich kartach na koniec gry - nie daje Ci tego symbolu do użycia.
Ten z budynkami - jeśli ma błyskawicę, to oznacza postaw dowolny budynek, a jeśli nie to jakoś za nie punktuje na koniec gry (musiałbym go zobaczyć).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Nadir
Posty: 9
Rejestracja: 20 lut 2017, 14:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Nadir »

Dopowiem, że punkty zwycięstwa z manuskryptów są nie tylko za każdy symbol na wszystkich kartach gracza, ale też za symbole odsłonięte na planszetce gracza czy pozyskane dzięki kartom przychylności kościoła.
Olcia2001
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2021, 21:56

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Olcia2001 »

Dzięki za wyjaśnienie! Ma to sens jak teraz mam już jakiś schemat działania. Jestem tylko ciekawa - przegapiłam to w instrukcji (a czytałam kilkakrotnie) czy po prostu wiecie to z innego źródła?
Mam ambitny plan rozwiania wszystkich moich wątpliwości dotyczących kilkunastu gier, więc jeszcze pewnie o mnie usłyszycie!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Moim zdaniem było na przykładach w instrukcji, ale mogłem też wywnioskować na logikę. W Wicehrabiach instrukcja jest... nieidealna ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Leliw »

Część symboli z manuskryptów jest wytłumaczona na ostatniej stronie (m.in. wspomniane 3/4 czy budynki), z kolei kwestia tych manuskryptów punktujących na koniec jest opisana (może trochę za duże słowo :D) w podsumowaniu podliczania punktów po rozgrywce.
Olcia2001
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2021, 21:56

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Olcia2001 »

Dobra, czyli poprostu się nie przyłożyłam jak trzeba :)
Tym bardziej dziekuję :)
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

Jestem przed pierwszą rozgrywką solo w Wicehrabiów i nie rozumiem działania środkowej kolumny w karcie pomocy SI. "Za każdym razem gdy może wykonać zniszczenie kart, lub ma dobrać kartę, a talia przyszłych schematów jest pusta, w zamian może odwrócić kartę Długu/Lenna". Czy SI może niszczyć swoje karty czy też jeśli ma możliwość zniszczenia to w zamian odwraca dług/lenno? Powiedziałbym, że nie niszczy swoich kart ale znów w instrukcji na stronie 28 na dole jest napisane "W momencie gdy wyczerpie się talia SI, prawdopodobnie już wcześniej liczba kart na jego planszy SI zmniejszyła się do 2 przy tasowaniu. To jest zamierzony efekt." Czyli jednak niszczy?
Dalej - na tej samej stronie nr 28 w instrukcji widnieją trzy ikony (chodzi o ikony dobierania kart i odesłania mieszczanina za darmo) i jest napisane, że te trzy ikony mają jeden efekt czyli, że trzeba dołożyć kartę Przyszłych schematów na stos kart odrzuconych SI. Ale na następnej stronie gdzie jest przykład tury SI jest tam karta, która ma symbol odesłania karty Mieszczanina i tam nie ma nic o dodawaniu karty Przyszłych schematów do stosu kart odrzuconych SI. Czy to jest przeoczenie w przykładzie czy też przy odsyłaniu Mieszczanina nie dokłada się karty Przyszłych schematów? A może wśród tych trzech ikon przywołanych wyżej, zamiast ikony odesłania Mieszczanina za darmo powinna być ikona zatrudnienia Mieszczanina za darmo?
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Leliw »

jozef.k pisze: 17 mar 2022, 22:46 Jestem przed pierwszą rozgrywką solo w Wicehrabiów i nie rozumiem działania środkowej kolumny w karcie pomocy SI. "Za każdym razem gdy może wykonać zniszczenie kart, lub ma dobrać kartę, a talia przyszłych schematów jest pusta, w zamian może odwrócić kartę Długu/Lenna". Czy SI może niszczyć swoje karty czy też jeśli ma możliwość zniszczenia to w zamian odwraca dług/lenno? Powiedziałbym, że nie niszczy swoich kart ale znów w instrukcji na stronie 28 na dole jest napisane "W momencie gdy wyczerpie się talia SI, prawdopodobnie już wcześniej liczba kart na jego planszy SI zmniejszyła się do 2 przy tasowaniu. To jest zamierzony efekt." Czyli jednak niszczy?
Nigdy nie niszczy swoich kart. Zamiast tego może odwrócić dług/lenno (a co konkretnie odwraca w danej sytuacji jest opisane poniżej na tej samej stronie instrukcji).
jozef.k pisze: 17 mar 2022, 22:46 Dalej - na tej samej stronie nr 28 w instrukcji widnieją trzy ikony (chodzi o ikony dobierania kart i odesłania mieszczanina za darmo) i jest napisane, że te trzy ikony mają jeden efekt czyli, że trzeba dołożyć kartę Przyszłych schematów na stos kart odrzuconych SI. Ale na następnej stronie gdzie jest przykład tury SI jest tam karta, która ma symbol odesłania karty Mieszczanina i tam nie ma nic o dodawaniu karty Przyszłych schematów do stosu kart odrzuconych SI. Czy to jest przeoczenie w przykładzie czy też przy odsyłaniu Mieszczanina nie dokłada się karty Przyszłych schematów? A może wśród tych trzech ikon przywołanych wyżej, zamiast ikony odesłania Mieszczanina za darmo powinna być ikona zatrudnienia Mieszczanina za darmo?
Tam jest błąd w polskiej instrukcji przy tych ikonach, wszystkie 3 ikony powinny być ze znakiem PLUSA (w angielskiej instrukcji jest ok). Ikona ze strzałką (odsyłaniem) jest opisana niżej.
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

Ściągnąłem i przejrzałem angielską instrukcję i tam to jest napisane dużo jaśniej. W zasadzie mogłem to zrobić od razu bez pisania tu na forum ale nie spodziewałem się takich nieścisłości. Lekko mówiąc polskie tłumaczenie, jeśli chodzi o sekcję solo, pozostawia sporo do życzenia i może wprowadzać w błąd.
ODPOWIEDZ