Weather Machine (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 53 times

Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: kruker »

Obrazek

Na bgg pojawiła się zapowiedź nowej gry Lacerdy
Wg opisu akcja dzieje się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie ludzkość próbuje okiełznać pogodę. Całość w steampunkowym klimacie.
https://boardgamegeek.com/boardgame/237 ... er-machine

Opis via BGG:
Spoiler:
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

Abstrakcja u Lacerdy...ciekawa sprawa...pewnie to będzie taka abstrakcja jak kolonizowanie Marsa niż zupełne oderwanie od rzeczywistości, a przynajmniej mam taką nadzieję, bo siłą jego gier jest m.in. to, że klimat idzie pięknie w parze z mechaniką.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 171 times
Been thanked: 53 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Po przeczytaniu powyższego opisu gry moje pierwsze skojarzenie to Barrage :) Nie dosłownie, ale jakoś tak mi się skojarzyło. Temat gry mnie intryguje. Ciekaw jestem co z tego wyjdzie. Znając gry Vitala mogę liczyć na to, że klimat gry i mechanika będą na pewno mocno współgrały ze sobą. Steampunk lubię, więc wyczekuję dalszego info.
Awatar użytkownika
velo333
Posty: 106
Rejestracja: 21 wrz 2013, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: velo333 »

U mnie raczej pewniak na liście zakupów ;)
Staram się być bardziej graczem niż kolekcjonerem :P https://boardgamegeek.com/user/velo333
-5% grybezpradu.eu, -11% planszostrefa.pl
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Shodan »

Na dostępnych grafikach gra prezentuje się obłędnie. Z opisu mechaniki wydaje się, że Lacerda utrzymuje się w dobrej formie. Kampania na KS ma ruszyć w listopadzie.
Myślicie, że pojawi się instrukcja PL jak na przykład do Galerysty?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Pewnie hobbity będą sprzedawać wersję z polską instrukcja jak na ostatnich 3 kampaniach Lacerdy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: XLR8 »

Z jednej strony przepiękne wydanie i FOMO, a z drugiej całkowity brak zaufania do autora. Co ciekawe przez 6 lat grania nie spotkałem choćby jednej osoby, której jego gry by się naprawdę podobały. Jeśli już to ewentualnie spotkałem się z opiniami, że są ok, ale bez duszy i funu.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Shodan »

XLR8 pisze: 21 sie 2021, 14:10 Z jednej strony przepiękne wydanie i FOMO, a z drugiej całkowity brak zaufania do autora. Co ciekawe przez 6 lat grania nie spotkałem choćby jednej osoby, której jego gry by się naprawdę podobały. Jeśli już to ewentualnie spotkałem się z opiniami, że są ok, ale bez duszy i funu.
Z Lacerdy mam tylko Galerystę i super mi się podoba. Świetne połączenie mechaniki z tematem.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

Na KS poczekamy do października. Ciekawi mnie jak się gra będzie spisywać na 2 graczy. Przy wielu grach Lacerdy rozgrywka zmienia się dla mnie znacząco od liczby graczy. Dla przykładu w The Gallerist uwielbiam grać w 2 osoby, ale 3-4 przy akcjach z "wypychania" robi się dla mnie po prostu męczący. Z kolei On Mars zyskuje przy większej liczbie graczy. Vinhos co ciekawe dla mnie działa doskonale w każdej ekipie. Kanban na razie tylko w 4os przetestowany, więc tutaj nie mogę się wypowiedzieć.

Gra wygląda ciekawie, ale zastanawiam się jak Lacerda poradzi sobie z tak odległym od rzeczywistości tematem. Ciekawe jaką cenę za ten kolejny deluxe tytuł sobie zażyczą.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: staniach21 »

Ardel12 pisze: 21 sie 2021, 22:28 Na KS poczekamy do października. Ciekawi mnie jak się gra będzie spisywać na 2 graczy.
Jestem na serwerze Discord, gdzie prowadzone były liczne play-testy oraz ludzie dziela sie swoimi opiniami. Sam nie grałem, ale bralem udział w 2-3 grach jako spectator na Tabletopiai. Gra ma 3 główne sektory, w których w skrócie zostawiasz części maszyn / swoje roboty / chemikalia, żeby osiągnąć jakiś efekt lub zapełnić jedną współną gałąź co może odaplić maszyne do pogody, która ma jakiś efekt ( w skrócie optymalizujesz, żeby dostac punkty ;) ). Opinie ludzi testujących grę kilkudziesięcikrotnie są takie, że na 2 osoby gra jest bardzo ciasna ponieważ dochodzi zasada, że tam gdzie ruszy się dummy-player Lativ (naukowiec) tam kradnie pewną płytkę pogody + płytek danego typu do zebrania jest mniej niż w grach na więcej osób (bez zagłębiania się w szczegóły po co Ci ta płytka). Dlatego oprócz tego co robi twój przeciwnik zwracasz uwagę, gdzie może ruszyć się Lativ, bo może Ci coś ukraść i narzuca na ciebie pewną presje czasu ( myśle, że coś w stylu Sandry w Kanbanie, gdzie starasz sie zrobic wszystko, żeby Cie nie ukarała). Tak jak wspomniałeś tak i na serwerze mówili, że podejście do gry 3-4 osobowej jest zupełnie inne niż do 2-osobowej i może być tak, że jeden z tych wariantów będzie Ci pasował, a drugi nie. Zastanwiam się czy odczucia przy grze 2-osobowej w Weather Machine mogą być jak z Vinhos gdzie musisz się zmieścic w tą określoną liczbę akcji ( pomijając, ze w Vinhos można czuć luz w wyborze pól)
LongJohn
Posty: 199
Rejestracja: 13 sty 2015, 23:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: LongJohn »

Moim zdaniem Weather Machine przy dwóch graczach działa naprawdę dobrze, tylko trzeba lubić krótkie kołderki bo jest naprawdę ciasno:) ale oczywiście creme de la creme tej gry to 4 osobowe pojedynki.
Jak to w grach Lacerdy każda akcja wynika z innej, a całość w tym wypadku to swoisty wyścig, w którym niektóre drogi do zwycięstwa nie są do końca oczywiste. Momentami hmmm, chyba najbardziej może się kojarzyć z Kanbanem.
Po uruchomieniu KSa zapewne będzie okazja dla wszystkich zainteresowanych żeby potestować na Tabletopii. W razie wątpliwości dawajcie znać, mogę pomóc z zasadami, coś tam ogarniam, mam rozegrane ponad 30 partii na różnym poziomie zaawansowania :)
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: vikingowa »

XLR8 pisze: 21 sie 2021, 14:10 Z jednej strony przepiękne wydanie i FOMO, a z drugiej całkowity brak zaufania do autora. Co ciekawe przez 6 lat grania nie spotkałem choćby jednej osoby, której jego gry by się naprawdę podobały. Jeśli już to ewentualnie spotkałem się z opiniami, że są ok, ale bez duszy i funu.
Dla mnie gry Lacerdy to majstersztyk. Mam Lisboe, The Gallerist, Escape Plan i zamówiony Kanban. Jako graczka solo uwielbiam je wszystkie, są idealne pod względem jakości, mechaniki i klimatu, tak bardzo inne, od tego wszystkiego co jest na rynku. Na pewno pewnego dnia będę mieć je wszystkie.

Wracając do tematu, Weather Machine to dla mnie must have. Chciałabym wesprzeć grę na KS ale niestety wiem, że koszty cła i vatu zabiją moje chęci więc raczej będę liczyć na preorder u Hobbitów.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

vikingowa pisze: 22 sie 2021, 00:18 Wracając do tematu, Weather Machine to dla mnie must have. Chciałabym wesprzeć grę na KS ale niestety wiem, że koszty cła i vatu zabiją moje chęci więc raczej będę liczyć na preorder u Hobbitów.
Znając praktyki "jajeczka" to sama cena wersji retail będzie z kategorii "gardło sobie podrzynam..."
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

detrytusek pisze: 22 sie 2021, 00:23
vikingowa pisze: 22 sie 2021, 00:18 Wracając do tematu, Weather Machine to dla mnie must have. Chciałabym wesprzeć grę na KS ale niestety wiem, że koszty cła i vatu zabiją moje chęci więc raczej będę liczyć na preorder u Hobbitów.
Znając praktyki "jajeczka" to sama cena wersji retail będzie z kategorii "gardło sobie podrzynam..."
Hobbity sprzedaja wersję KS i taniej niż na KS. Nigdy wcześniej nie trzeba było płacić VATu więc zakup bezpośrednio z KS raczej dla mnie odpada jeśli go teraz dolicza bo to zrobi się już ponad 600zl..Dlatego liczymy na hobbity i cenę do 450zl.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Dla mnie 400 zł to ciągle jest ta sama kategoria. Do tego pamiętaj jak ja się męczę z oprawą wizualną :). Tu jak zobaczyłem okładkę to mną szarpnęło :).
Z drugiej strony jak mi ktoś mówi, że podobne trochę do Kanbana to może mi być ciężko sobie tego gardła nie....
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

detrytusek pisze: 22 sie 2021, 10:32 Z drugiej strony jak mi ktoś mówi, że podobne trochę do Kanbana to może mi być ciężko sobie tego gardła nie....
A już nawet znajomym od Lacerdy napisałem, że mam duże wątpliwości co do tej gry, nastawiałem się, że nie wezmę...a już było tak blisko rezygnacji...a teraz takie zdania tu wrzucają :/
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
LongJohn
Posty: 199
Rejestracja: 13 sty 2015, 23:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: LongJohn »

Obstawiam, że jeśli chodzi o cenę to będzie niestety wyższa niż w przypadku poprzednich gier (uwzględniając aktualne zmiany geopolityczne, wzrost cen transportu i całkiem sporą ilość elementów).

Jeśli chodzi o podobieństwo do Kanbana to miałem na myśli głównie naukowca Lativa, który:
1. Podróżując po kolejnych lokacjach rozdaje talony (vouchery) naukowe (które w grze są jokerami i jednocześnie służą do odpalania konkretnych bonusów, np. z kart pogody) - wchodząc do lokacji naukowcem gracz dostaje 1 talon naukowy jeśli jego naukowiec jest na prawo od Lativa
2. Jeśli ruszy się do jednej z 3 głównych lokacji dodaje bota do maszyny w miejscu gdzie znajduje się jego asystent.
3. Jeśli wróci do swojego biura odpala fazę przychodu na koniec tury.
4. Zapycha swoją obecnością poszczególne lokacje, co jest czasem ważne bo nie można zrobić tego co by się chciało :)

W przeciwieństwie do standardowej Sandry, bardziej coś daje niż odbiera, no chyba, że w grę wchodzi wariant 2 osobowy to wtedy dodatkowo zabiera tokeny naukowe z lokacji, do której wchodzi co jest naprawdę wredne.

Poza tym, całość (poza wyścigiem) jest taką łamigłówką, w której trzeba sobie poukładać akcje na tyle żeby zebrać odpowiednie sety żetonów naukowych, potem je opublikować, a na końcu uruchomić z opublikowanej pracy eksperyment naprawiając psującą się pogodę.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: BartP »

Offtop arbitralnie przeniesiony tu:
viewtopic.php?t=72755
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Shodan »

Na BGG Vital publikuje how to play w odcinkach:

https://boardgamegeek.com/geeklist/2894 ... machine-gl

Wygląda intrygująco.
LongJohn
Posty: 199
Rejestracja: 13 sty 2015, 23:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: LongJohn »

KS już blisko, a i wcześniej/w trakcie kampanii, pewnie będzie można zagrać na Tabletopii, a ja chętnie pomogę z zasadami:)
Poza tym będą pewne niespodzianki:)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Shodan »

LongJohn pisze: 10 paź 2021, 10:38 KS już blisko, a i wcześniej/w trakcie kampanii, pewnie będzie można zagrać na Tabletopii, a ja chętnie pomogę z zasadami:)
Ale jesteś oficjalnie powiązany z projektem czy jesteś takim jakby wolontariuszem? ;-)
LongJohn
Posty: 199
Rejestracja: 13 sty 2015, 23:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: LongJohn »

Nie wiem co masz na myśli pisząc "powiązany". Jestem jednym z głównych testerów, jak już pisałem spędzilem przy tym projekcie sporo ponad 200h i można to nazwać wolontariatem bo nie jestem finansowo związany ani z wydawnictwem, ani z autorem. Vital jest jednym z moich ulubionych twórców planszówek i to sama przyjemność brać udział przy tworzeniu jego projektów:) Na Tabletopii zaimplementowana jest już wersja z finalnymi grafikami i tak jak napisałem podczas kampanii KSa powinna być dostępna dla wszystkich do wypróbowania, przynajmniej w takiej cyfrowej formie. Więcej zdjęć i opisów pewnie niedługo się pojawi jak tylko kopie przedprodukcyjne dotrą do autora czy też recenzentów:)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Shodan »

Spoko, nic złego nie miałem na myśli. Pytałem z ciekawości. Fajnie, że jest na grupie ktoś dobrze zorientowany w temacie. :-)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Shodan »

Pojawił się draft instrukcji na bgg

https://boardgamegeek.com/filepage/2298 ... v099-draft
LongJohn
Posty: 199
Rejestracja: 13 sty 2015, 23:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: LongJohn »

Kampania może się opóźnić o kilka dni z uwagi na jeszcze nie skończone recenzje, które mają być opublikowane razem z nią. Sama gra, łącznie z grafikami to praktycznie finalny produkt. Dopracowywany jest jeszcze moduł solo.
Ostatnia wersja instrukcji rzeczywiście jest już opublikowana na bgg. Jest szansa na polską wersję, chociaż w tej kwestii trzebaby pytać polskiego wydawcy.
ODPOWIEDZ