Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: ponika »

Szukałam jakiegoś zbiorczego tematu, ale nic mi nie wyrzuciło, więc...

Myślę o rozbudowie warsztaciuku, bo jak na razie męczę się że skalpelem, zwykłą podkładka i klasyczną metalową linijką. No niby się da, ale chyba czas ułatwić sobie życie. W planach głównie tworzenie pudelek, insertów, może ostatecznie jakieś większych projektów.

Używaliście jakie profesjonalnych narzędzi do cięcia pianki? Znalazłam cały warsztat https://www.logangraphic.com/products/foamwerks-tools/ ale ceny mają dość zabójcze. Z drugiej strony to są dedykowane narzędzia i mają szansę działać dobrze.

A może jakieś sprawdzone zamienniki z druku 3D?

Czego w ogóle używacie i możecie rzeczywiście polecić (tzn nie "no da się tym jakoś pracować", tylko rzeczywiście było to narzędzie, które ogromnie ułatwiło zabawę z DIY). Nie mówię tu o wyłącznie super drogich rzeczach, ale o odkryciach, z których już nie zrezygnujecie.
Podkładka samolecząca? Nóż? Jakieś wymyślne chwytako-łapaki?

Ja z pogranicza planszowej mogę polecić Dremela - wreszcie wszystko działa jak powinno...
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: morthi »

Mata samogojąca (minimum a3, a lepiej a2) + cała gama noży firmy Olfa (mój ulubiony to nóż kołowy taki jak do pizzy) + metalowa linijka/ekierka dają radę w procesie cięcia.

Jeśli masz pewną rękę to nie potrzeba nic więcej.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Lukić »

Ze swojej strony polecam szerokie, prostokątne, przezroczyste linijki krawieckie. Sam mam taką 15x30 cm i jest bardzo przydatna.

linijka krawiecka
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Losiek »

Plastikowa linijka do cięcia to słaby pomysł. Ja polecam stalowe linijki do kupienia w marketach budowlanych.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Lukić »

Losiek pisze: 19 lis 2020, 14:59 Plastikowa linijka do cięcia to słaby pomysł. Ja polecam stalowe linijki do kupienia w marketach budowlanych.
No wiesz, linijki nie używa się tylko do cięcia. Przydaje się, gdy trzeba także rysować proste linie ;-)
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: donmakaron »

A potem ciąć od ręki na oko po tej linii? Wymaga to niezwykle wprawnej ręki albo niskich wymagań odnośnie jakości cięcia ;)
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Lukić »

donmakaron pisze: 19 lis 2020, 22:10 A potem ciąć od ręki na oko po tej linii? Wymaga to niezwykle wprawnej ręki albo niskich wymagań odnośnie jakości cięcia ;)
Zawsze można kupić dwie linijki :-) Ja ciąłem wzdłuż tej plexi nożykiem okrągłym. Nie miałem z tych nigdy problemów, nigdy nie naciąłem krawędzi linijki czy coś podobnego. Ona na krawędziach jest bardzo szeroka, a nie opuszczana jak typowe linijki, może to pomaga.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Losiek »

A po co dwie skoro stalową również można mierzyć?
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Lukić »

Losiek pisze: 20 lis 2020, 10:00 A po co dwie skoro stalową również można mierzyć?
Na przezroczystej masz narysowaną siatkę, przez co łatwiej łapać kąty proste lub nieproste. Łatwiej się pozycjonuje względem czegoś, co masz już narysowane.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: ponika »

Ja korzystam z metalowej linijki kątowej, 90 stopni. Jest idealna do cięcia pianki czy kartonu, nie muszę nic odmierzać, robię sobie kropkę na zadanej długości i tnę od przyłożonego kąta. Bardzo ułatwia pracę.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Losiek »

Lukić pisze: 20 lis 2020, 10:11 Na przezroczystej masz narysowaną siatkę, przez co łatwiej łapać kąty proste lub nieproste. Łatwiej się pozycjonuje względem czegoś, co masz już narysowane.
To duży plus, jednak wciąż do cięcia wolę stalową. Prócz stalowej linijki używam stalowego kątownika. Można kupić stalowe kątowniki o nastawianym kącie, jednak do tej pory nie potrzebowałem tego. Wystarcza mi standardowy kątownik 90 stopni.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: pavel »

Pytanie co masz na myśli piankę? Pleksi można ciąć nożem(np.olfa), ale proste linie do przełamania. Ogólnie do pleksi powinno się używać wyrzynarki z bardzo delikatnymi ząbkami. Jeżeli jest tego więcej, to usługa waterjet, albo lasercut nie jest w tej chwili bardzo droga. Wystarczy podać wymiary :)
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Losiek »

Piankę i tekturę introligatorską
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: pavel »

Losiek pisze: 20 lis 2020, 14:08 Piankę i tekturę introligatorską
Domyślam się, że chodzi o styrodur xps. Chyba, że pianka w spray’u. Do cięcia styropianów, pianek itp. Najlepiej rozgrzany drut. Proste narzędzia nie są drogie. Na piance, styropianie, nóż bardzo szybko robi się tępy.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: ponika »

Ja najczęściej tnę foamcore, czyli piankę oklejoną papierem (lub folią) obustronnie. Korzystam z 0,5 cm, ale ponoć są też 3 mm (nie spotkałam)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Coen »

ponika pisze: 20 lis 2020, 15:06 Ja najczęściej tnę foamcore, czyli piankę oklejoną papierem (lub folią) obustronnie. Korzystam z 0,5 cm, ale ponoć są też 3 mm (nie spotkałam)
Od momentu gdy nie było 5mm i kupiłem 3mm piankę, to przerzuciłem się na nią całkowicie. Wypraski jakoś bardziej eleganckie się wydają ;)
Na razie skalpel Olfa wystarczył, ale zastanawiam się nad zakupem cyrkla tnącego (czy jakiegoś podobnego urządzania) do cięcia po łuku / okręgu. Ktoś używa coś takiego?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 247
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 146 times
Been thanked: 82 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: TOMEQ »

jak ktoś jest zainteresowany to mam jeszcze do sprzedania 3 sztuki Kadomaru PRO - zaokrąglacz do kart. ostatnio podziałałem z moimi kartami (jedna strona 250gr, druga strona 160gr = 410gr + klej) i dało radę. następne karty nie będą takie grube. ogólnie polecam.

Ps: 45,00 + wysyłka ok. 11,00 paczkomatem
Ostatnio zmieniony 12 gru 2022, 16:53 przez TOMEQ, łącznie zmieniany 1 raz.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Michito »

Chciałbym wejść w tworzenie insertów z pianki, ale nie ponosząc (na starcie) zbyt dużych kosztów.

Czy taki zestaw z matą A2, nożykiem kołowym i skalpelem da waszym zdaniem radę?

https://m.pl.aliexpress.com/item/400009 ... 0092148132
CoLdY7
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2020, 02:13
Lokalizacja: Strzelin
Has thanked: 489 times
Been thanked: 55 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: CoLdY7 »

Michito pisze: 29 kwie 2021, 20:03 Chciałbym wejść w tworzenie insertów z pianki, ale nie ponosząc (na starcie) zbyt dużych kosztów.

Czy taki zestaw z matą A2, nożykiem kołowym i skalpelem da waszym zdaniem radę?

https://m.pl.aliexpress.com/item/400009 ... 0092148132
Ja nie dawno kupiłem matę A3 za jakieś 10 zł w Action, do tego metalowy kątownik z mrówki (15zł???) i zwykły nożyk do tapet. Pianka nie stawia żadnych oporów, tylko trzeba ciąć na kilka razy, najpierw lekko, potem głębiej.

A zestaw ciekawy, ale mi osobiście taki na razie nie potrzebny, w zupełności to co mam mi wystarcza... no przydałoby się coś do łuków, jakiś cyrkiel.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: Michito »

"Skalpel" dołączony do zestawu powyżej już nie do końca mnie satysfakcjonuje. Pomimo przejścia na piankę 3 mm krawędzie nadal nie są gładkie.

Wszyscy polecają Olfę, ale co konkretnie sprawdzi się lepiej przy wycinaniu insertów z płyty kartonowo-piankowej? Skalpel czy nóż segmentowy? Polecicie jakiś konkretny model?
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: morthi »

Ja korzystam z nożą segmentowego firmy Olfa - dla mnie to najlepszy tapeciak na rynku. Dokupisz do tego noża czarne ostrza pro Olfy i żaden materiał nie będzie się strzępić.
Należy bardzo uważać przy wykonywaniu zużytych ostrzy bo one wciąż są bardzo ostre.
Dodatkowo korzystam z okrągłego "noża do pizzy" Olfy.
Nie zapomnij o metalowej linijce (najlepiej jakby miała uchwyt ułatwiający trzymanie).
Korzystałem też z cyrkla tnącego Olfy ale to narzędzie wymaga wyczucia przy cięciu pianki - w papierze robi idealne kółka ale w piance ruch kołowy należy powtarzać żeby zagłębić się w materiale. No i ostrze jest małe więc dość szybko się tępi (w porównaniu do tapeciaka czy noża do pizzy).
Ostatnio zmieniony 27 cze 2022, 11:37 przez morthi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1591
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: nidhog »

ponika pisze: 11 lis 2020, 12:05 Używaliście jakie profesjonalnych narzędzi do cięcia pianki? Znalazłam cały warsztat https://www.logangraphic.com/products/foamwerks-tools/ ale ceny mają dość zabójcze. Z drugiej strony to są dedykowane narzędzia i mają szansę działać dobrze.
Ja sie szarpnąłem na powyższe narzędzia dokładniej na linijkę (WC-3001), obcinacz krawędzi (Wc-4010), Wycinacz V (WC-2001), Noż prosto kątowy (WC-6010).
Ogólne wrażenia - trzeba się nauczyć obsługi. Pewnie jak każdych profesjonalnych narzędzi. Wydatek jak na narzędzia do robienia insertów duży. Aczkolwiek widzę w nich potencjał. Szczególnie jeśli komuś zależy by inserty były wypieszczone i ładnie wykończone. nauczenie sie obślugi może tez przyśpieszyć tworzenie, aczkolwiek moim zdaniem dla większości osób - zbędny wydatek

- Obcinacz krawędzi (Wc-4010) - dla mnie to chyba najfajniejsze narzędzie z tego zestawu - wsuwasz piankę do niego i zostawia Ci tylko jedną stronę warstwy ochronnej. Pozwala to tworzyć niewdoczne połączenia, a także zakończonenia u góry ( nie widać pianki, tylko wszędzie jest warstwa ochronna). Ma jeden duży minus dla mnie - jest tylko wersja pod piankę 5mm. Po moich modyfikacjach 3mm obsługuję, ale wymaga dodatkowego odcinania nożem nadmiaru warstwy ochronnej.
- Wycinacz V (WC-2001) - to bardzo fajne narzędzie. robisz nim 3 nacięcia i składasz 4 ścianki pudełka jednym klejeniem. Niestety wymaga wprawy w obsłudze. Ktoś może się zniechęcić na start. Dlaczego? Sa tu 2 noże ustawione tak by wycinać piankę na kształt V. Powinno to zostawić minimalną ilość warstwy ochronnej z drugiej strony. Noże maja delikatny luz, a samo narzędzie regulacje głębokości cięcia. Zrobiłem kilka nacięci testowych zanim zaczęło to działać ( nauczyłem się nacisku by wycinało elegancko i równo). Jeśli ktoś będzie często używał - polecam. Ale do okazyjnego używania - szkoda pieniędzy. Ewidentnie trzeba nabrać wprawy do używania.

-Noż prosto kątowy (WC-6010) - ciekawe narzędzie. Bardzo fajnie wycina piankę pod katem 45 stopni. Ale do prostych cięć wolę zwykły nóż. Może to wynikać z przyzwyczajenia, bo trzyma sie zupełnie inaczej. Jak ktoś ma wprawę albo nie zależy mu na idelnym wycinaniu krawędzi pod kątem 45 stopni czy nawet nie będzie tego robił - zbędny bajer. Ja kupiłem i testuje, więc myślę, że się z czasem nauczę z czasem i przerzucę na to narzędzie.

-linijkę (WC-3001) - Kawał dużej i porządnej linijki. natomiast jeśli ktoś nie kupi wycinacza V lub tego do prostych cięc (WC-6001_, którego nie posiadam - nie ma sensu kupować. Największa zaletą tej linijki jest prowadnica pod te narzędzia, dzięki którym faktycznie cięcia są idealnie proste. Natomiast jeśli ktoś nie kupi narzędzi pod prowadnicę. Nie ma sensu kupować.

Ogólnie zestaw kupiłem, ale niestety nie miałem czasu wytestowac tak poważniej. W planach insert do TG. Zobaczymy :)
ponika pisze: 11 lis 2020, 12:05 Czego w ogóle używacie i możecie rzeczywiście polecić (tzn nie "no da się tym jakoś pracować", tylko rzeczywiście było to narzędzie, które ogromnie ułatwiło zabawę z DIY). Nie mówię tu o wyłącznie super drogich rzeczach, ale o odkryciach, z których już nie zrezygnujecie.
Podkładka samolecząca? Nóż? Jakieś wymyślne chwytako-łapaki?
Tu nie będzie wielkich odkryć - a może?:)
Jeżeli ktoś chce okazyjnie się zając insertami - noż linijka metalowa i podkładka z actiona starczą.

Natomiast mój zestaw nie licząc narzędzie powyżej jest bardziej rozbudowany i składa się z :
- 3 metalowych linijek - przede wszystkim dlatego, ze są rożnej długości. Do krótkich cieć nie ma potrzeby wyciągąć60 cm linijki.
- Mata samoregenerująca, ale dużo większa i faktycznie regenerująca się, a nie taka jak ta z Action. natomiast to moje osobiste wrażenie. W actionie mata kosztuje 13 pln i wystarczy spokojnie.
- ekierka - służy do wyrównywania katów. Insert musi być prosty. Do tego samego można używać podziałki na macie samoregenerującej
- różne noże i skalpele - porządny tapeciak. skalpel, nóż kołowy.
- krótkie szpilki z duża główką - bez tego nie mógłbym pracować. Idealnie trzymają klejone powierzchnie aż do wyschnięcia kleju. Natomiast ciężko znaleźć bardzo cienkie z bardzo duża główką.
- linijka traserska - gdybym coś miał nazwać odkryciem - to chyba to. Kupiłem sobie [urlhttps://allegro.pl/oferta/linijka-miarka-ogranicznik-traserska-ze-stali-30cm-11550742962]taką[/url]. Świetna sprawa - ustawiasz wymagany wymiar, przykładasz do krawędzi i przyciskasz i masz zaznaczone. Robisz w 2-3 miejscach i masz idealnie odmierzony wymiar do cięcia. A linijka i nożem - różnie bywa i nie jest idealnie równo później.
- punktak traserki - mam taki - bardzo fajnie zaznacza się nim miejsca cięć i nie ma dużych śladów. To taki długopis do wbijania :)
- pęsety - czasem się przydają do wyciągania szpilek czy montowania malutkich elementów ( w spoilerze poniżej np naklejałem małe naklejki nią).

Dodam do całości samoporzylepne etykiety a4 - to już dla koneserów długich godzin przy insertach ;) Można wydrukować jakiś wzór i naklejać na płytę by dodatkowo ozdobić. Przykładowy kawałek insertu do Szarlatanów z oklejeniem w spoilerze ( aczkolwiek nie skończyłem tego insertu jeszcze, a już moim zdaniem nabrał ciekawego wyglądu). Efekt osiagnięty następująco - znalazłem zdjęcie skórzanego kuferka. Wyciąłem kawałek zdjęcia, powieliłem i wydrukowałem na etykiecie samoprzylepnej a4. Następnie docinałem i doklejałem do gotowego insertu z płyty kapa.
Spoiler:

Jeżeli ktoś zamierza sobie robić pomoce graczy czy karty - na pewno warto mieć trymer do papieru
Zaokrąglacz rogów - Kadomaru PRO - ktoś proponował powyżej - Polecam. nie znalazłem lepszego.
A nóż? najważniejsze by ostrze było ostre i czyste. Najlepszy nóż upaprany klejem czy tępy będzie wyrywał piankę..
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: ponika »

O, przypomniałeś mi o tym temacie :)

Mój warsztacik się też rozrósł przez te dwa lata. Pozwolę sobie zrobić update wybranych narzędzi, może się komuś przyda.

Z rzeczy bardzo potrzebnych, bez których nie widzę możliwości sensownego pracowania:

- dobry nóż. Nie skalpel, bo skalpele się bardzo szybko tępią, nie są po prostu robione pod pracę w twardym materiale. Porządny nóż segmentowy. Ja mam ten mniejszy (ostrze chyba 5 mm szerokości) i działa bardzo dobrze. Dodatkowo mam ostrza 30 stopni, ładnie działa przy wycinaniu małych rzeczy.

- bardzo mi pomaga silikonowa szpatułka, dokładniej kawałek, odcięty pasek 2 x 5 cm. Pomaga w nakładaniu kleju i zbieraniu naddatku, idealnie się nim aplikuje farbę na np kości.

- pęseta, a może nawet bardziej pean (kleszczyki chirurgiczne) - nie zliczę ile razy uratowały mi życie. Używam do wszystkiego - od łapania małych skrawków papieru które utknęły w jakimś kącie, do wbijania szpilek i ich wyciągania później. Naklejanie małych naklejek też nagle zrobiło się prostsze.

Dodatkowo, jak ktoś lubi i chce:

- trymer do papieru - muszę przyznać, że znów kłania się "albo dobre albo wcale" - mam tani trymer Fiskarsa (z małym nożykiem) i jakość pozostawia bardzo dużo do życzenia. Korzystałam kiedyś z dobrego trymera z nożem kołowym i taki typ mogę polecić.

- porządna drukarka - to już większy wydatek, ale na szczęście nie jest używana wyłącznie do tworzenia pudelek do gier. Nie zlicze ile frustracji wylałam walcząc z tanią drukarką laserową. Szkoda papieru i czasu. Albo drukarnia, albo porządna drukarka.

- bardzo pomaga Inkscape, aplikacja do grafiki wektorowej z wtyczką do insertów i pudelek. Dla mnie konieczność, pomaga rozplanować wszystko, wydrukować grafiki w dokładnie takiej rozmiarach jak zaplanowane

- moim ostatnim odkryciem jest Cricut. To jest mały ploter, potrafi ciąć w kartonie i innych materiałach do 2 mm grubości. Do małych pudełeczek z papieru 300, deckboxow czy precyzyjnych naklejek jest niezastąpiony. Szybko, dokładnie i powtarzalnie. Owszem, niektórzy potrafią wycinać zawiłe wzory z ręki, ja niestety nie, więc Cricut jest dla mnie idealna protezą. Zrobiłam nim naklejki Cthulhu o średnicy 2 cm - wycięcie tego nożem nie wchodziło w grę. Ma również funkcję "wydrukuj i wytnij" co robi wycinanie żetonów banalnie prostym. Polecam, ale tylko maniakom, bo o ile drukarka przydaje się poza hobby, tak dla plotera trudno znaleźć inne zastosowania.

Na koniec moje największe rozczarowanie - drukarka 3d. Kupiłam zwabiona możliwością druku elementów gier, figurek do RPG i drobiazgów do domu. Niestety, porażka na całej linii. Okazuje się że obsługa tego ustrojstwa jest tak czasochłonna, znajdowanie odpowiednich ustawień dla konkretnej żywicy tak upierdliwe, wstawianie podpór tak wkurzające... Owszem, jak już się znajdzie parametry, to idzie z górki. Do kolejnego wydruku, nad którym namęczę się długie godziny a potem ułamię kawałek przy odrywaniu podpór. Więc albo się jest maniakiem, szpera po forach testuje ten sam wydruk na milion sposobów, albo nie ma to sensu i lepiej to zlecić komuś kto ma na to wszystko czas. Przynajmniej z mojej perspektywy.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 450
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 808 times
Been thanked: 195 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: JollyRoger90 »

ponika pisze: 27 cze 2022, 09:39
- bardzo mi pomaga silikonowa szpatułka, dokładniej kawałek, odcięty pasek 2 x 5 cm. Pomaga w nakładaniu kleju i zbieraniu naddatku, idealnie się nim aplikuje farbę na np kości.
Mogłabyś pokazać jak ta szpatułka wygląda? :) Właśnie czegoś takiego szukam
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Narzędzia do własnoręcznego dłubania

Post autor: ozon »

Dzięki za wypowiedzi, bardzo ciekawy temat.

@ponika co rozumiesz przez dobry nóż i dobry trymer? Możesz jakieś konkretnie polecić? Co to za wtyczki do insertów i pudelek do Inkscape'a, jak się nazywają? Czy polecasz też jakiś samouczek do inkscape'a pod tym kątem?

Fajnie też jakbyście wrzucali fotki tych polecanych narzędzi.
ODPOWIEDZ