Renature / Naturalnie (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Renature / Naturalnie (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: elbruus »

Renature
2 - 4 graczy
45 - 60 minut
Waga bgg 2.0 / 5.0
Bgg: https://boardgamegeek.com/boardgame/300001/renature

Układanie domina z klocków z symbolami zwierząt + punktowanie za obszary. Na obszarze otoczonym klockami domina dokładamy swoje lub neutralne piony roślin, które w zależności od wielkości mają różną punktację. Remisy są nierozpatrywane przez co urozmaica to pojedynki o dane obszary bo czasem można go zdobyć najmniejszą kępką trawy :)

Mechanicznie przypomina Mexikę ale wydaje mi się bardziej przyjazna. Do tego dochodzą zmieniające się "jokery" na mydełkach i chmurki, jako waluta, która pozwala na dodatkowe lub wzmocnione akcje.

Wpadła mi w oko po obejrzeniu recenzji SUSD, którą polecam: https://www.youtube.com/watch?v=UxG6nSLuTsY
Byłoby miło gdyby jakiś sklep byłby chętny na sprowadzenie kilku kopii ;)
Gra wydaje się też stosunkowo łatwa do spolonizowania i rodzinna więc może kiedyś doczekamy krajowego wydania.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 maja 2022, 15:38 przez elbruus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: wilczelyko »

Grałem w ramach essen.digital, nie wiem, czemu nie upublicznili wersji na tabletopia (a zrobili ją pod Essen). Bardzo fajna gra, mimo milutkich obrazków to jest dość mózgożerna i agresywna gra z oryginalną mechaniką.
Awatar użytkownika
StanKoko
Posty: 205
Rejestracja: 27 lis 2020, 23:33
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 4 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: StanKoko »

Kupiłem grę przez rekomendacje SUSD i wczoraj pierwszy raz zagrałem. Jak na grę, której zasady można ogarnąć w 5 minut to rzeczywiście jest bardzo dużo przyjemnego myślenia. Szczególnie spodobała nam się mechanika zerowania kolorów przy tej samej liczbie punktów,daje to duże pole manewru do różnych negatywnych interakcji :)
Gra jest też super wykonana więc od razu lepiej się gra. Na pewno będzie jeszcze grane.

Jakby ktoś chciał to mogę podesłać info gdzie można grę dostać za około 25 euro plus chyba 8 euro przesyłki,bo wiem że w Polsce ciężko dostać.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: elbruus »

StanKoko pisze: 26 sty 2021, 13:42
Jakby ktoś chciał to mogę podesłać info gdzie można grę dostać za około 25 euro plus chyba 8 euro przesyłki,bo wiem że w Polsce ciężko dostać.
Możesz powiedzieć gdzie ją kupiłeś w tej cenie?
Awatar użytkownika
StanKoko
Posty: 205
Rejestracja: 27 lis 2020, 23:33
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 4 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: StanKoko »

elbruus pisze: 31 sty 2021, 08:23
StanKoko pisze: 26 sty 2021, 13:42
Jakby ktoś chciał to mogę podesłać info gdzie można grę dostać za około 25 euro plus chyba 8 euro przesyłki,bo wiem że w Polsce ciężko dostać.
Możesz powiedzieć gdzie ją kupiłeś w tej cenie?
Tam gdzie zakupiłem już niestety wróciła do ceny wyjściowej (~40euro), ale tutaj jest dostępna za 32 euro:
https://www.hugendubel.de/de/spielware/ ... tails.html

Plus dodatkowe 10% można łatwo zgarnąć za zapisanie się na newsletter:
https://www.hugendubel.de/de/category/8 ... ldung.html

Jest też bardziej skomplikowany sposób na -15% (przeważnie kupon do Hugendubel jest dostępny, najlepiej sobie stronę przetłumaczyć Google Chrome):
https://www.mydealz.de/deals/dauerhaft- ... en-1520503

Z większym rabatem i wysyłką do Polski wychodzi trochę ponad 30 euro.
Po ostatnim komentarzu mogę jeszcze dodać, że się nie nudzi szybko, bo zagraliśmy kolejne 3 razy i zawsze było ciekawie. Wydaje się jednak, że kluczowe w trakcie gry jest zamykanie terenów, które daje dodatkowe punkty na koniec - teraz już nikt nie chce dopuścić, żeby zamykanie się wydarzyło w turze drugiego gracza.
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: sydonia »

Super wieści - Lacerta wyda Renature :) Polski tytuł brzmi - "Naturalnie", a produkcja gry już się rozpoczęła :)
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: Mendaks »

Naturlalnie zapraszam was na moją recenzję gry Naturalnie ;)

https://youtu.be/tsAiUlvXP3k
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: Beskid »

Można już dopisać Naturalnie w tytule :wink:

Czy gra faktycznie przypomina mechaniką Tygrys i Eufrat? Ktoś się pokusi o porównanie?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: BartP »

Ja porównań nie widzę jakichś wielkich poza tym, że kładziemy kafle na planszy i kiedyś tam jakoś tam chcemy kontrolować obszary.
Renature jest szybkie i dość proste pod względem zasad, nie ma roszad na planszy, drastycznych przetasowań; plansza się sukcesywnie zapełnia i zmierza ku końcowi. Nie masz wrażenia rozwoju regionów czy walk armii.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: Beskid »

W recenzjach najczęściej padają porównania do Mexica i TiE, dzięki za odzew. Przy okazji, masz polecasz?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: BartP »

Mnie akurat gra się podoba z kilku względów (o kilku wspomniałem):
- relatywnie prosta
- szybka
- dość mocna interakcja w walce o obszary
- czujesz, że masz wpływ na rozgrywkę, która toczy się przede wszystkim na wspólnej planszy, a nie na planszetkach graczy
- solidne drewniane elementy i ładne grafiki

Ogólnie gra ma taki z lekka staroszkolny sznyt, jest przeciwieństwem modnych obecnie wieloosobowych pasjansów, walki przeciwko grze i skomplikowanych zasad.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Renature (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: bobule »

Beskid pisze: 07 maja 2022, 19:53 W recenzjach najczęściej padają porównania do Mexica i TiE, dzięki za odzew. Przy okazji, masz polecasz?
Bardziej bym porównał tę grę do Torresa (Spiel Des Jahres 2000), albo nawet do lżejszego - Manhattanu Andreasa Seyfartha (Spiel Des Jahres 1994). Z czego Naturalnie jest znacznie prostsze od Torresa. Jest to gra gdzie po pierwsze staramy się zapunktować najlepiej, z drugiej staramy się napsuć przeciwnikom, albo nie dopuścić ich, żeby zdobyli zbyt dużo punktów. Takie uproszczone area control, które potrafi być całkiem złośliwe, głównie dzięki punktacji (bo punkty, zdobywasz za 1/2 miejsce, ale gdy masz remis, to nie dostajesz nic :P ). No i tłumaczenie zasad to jest faktycznie jakieś 3 minuty. Jak dla mnie to dobrze zaprojektowany tytuł, po pierwszej rozgrywce może się wydawać, że gra się kończy ewidentnie za szybko, ale jak już się nauczymy dobrze wykorzystywać żetony chmurek to gra nabiera rumieńców.

W Mexice, też ten system punktowania był, ale gra była 3x dłuższa i powodowała przepalanie zwojów :D


Z plusów: można grę sprzedać "nie geekom" pod pozorem tego, że na dominach są słodkie borsuki (a że rozgrywka bywa złośliwa, to już się dowiedzą w trakcie) xD
Z minusów, ubolewam, że jest tylko jedna plansza.

Jeżeli lubicie gry w których trzeba patrzeć co robi przeciwnik, lubicie gry z prostymi zasadami i stosunkowo szybką rozgrywką, to polecam się zapoznać.
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Re: Renature - Naturalnie (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: khomaniac »

Można też spróbować na yucata.de ;)
ODPOWIEDZ