Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak (M. "Elwen" Stach, M. “Mín” Stachova)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Furan »

Z moich 3 partii z dodatkiem (postaciami i nowymi kartami, świątynia węża z podstawki) na 2 graczy:
- warto wziąć pod uwagę, że na 2 graczy 1. gracz jest pierwszy trzy razy i pierwszym graczem powinien zostać ten używający ,,trudniejszej w obsłudze" (wg instrukcji) postaci;
- postaci są dość zbalansowane - kapitan vs mistyk przy drugiej partii mieli 3 punkty różnicy na koniec
- dynamika rozwoju postaci jest bardzo różna - niektóre ,,odpalają" się dużo później;
- odkrywa się o niebo więcej - gra jest mniej ciasna z nowymi kartami i specjalnymi umiejkami postaci i wyżej dociera na torze badań;
- nowe karty mają dużo bardziej dominionowe akcje - przejrzyj talię, odłóż w dowolnej kolejności; mają też dużo więcej alternatyw rozłącznych - akcja z karty albo/albo, co sprawia, że to bardziej deckbuilding niż poprzednio, a mniej worker placement;
- jest dobrze, jest serio cholernie dobrze. W przypadku dodatku do Bonfire albo El Dorado nie mam poczucia, że koniecznie chcę przetestować każdą kombinacją startowego zwierzaka, żeby nauczyć się pod nie grać. Tu natomiast aż korci, żeby pograć każdą postacią (i wygrać tym cholernym mistykiem!).
Rewelacyjny dodatek... a tory jeszcze nieruszone (swoją drogą pomysły na te nowe tory zostały częściowo wdrożone również wcześniej w kampanii solo).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: planszufka »

Spoiler:
ciekawe, u mnie 3 na 4 gry wygral mistyk:)
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: autopaga »

A dobierałeś strachy na początku każdej rundy?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1077 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: ave.crux »

Furan pisze: 19 kwie 2022, 16:48 - warto wziąć pod uwagę, że na 2 graczy 1. gracz jest pierwszy trzy razy i pierwszym graczem powinien zostać ten używający ,,trudniejszej w obsłudze" (wg instrukcji) postaci;
Wolę być drugi (lub kolejny) z racji lepszych surowców startowych. Często w 1 turze przez kompas na planszetce i dwie karty eksploracji możesz od razu odkryć nowe stanowisko archeologiczne. Pierwszy gracz chyba nie może takiej akcji przeprowadzić.
- dynamika rozwoju postaci jest bardzo różna - niektóre ,,odpalają" się dużo później;
Dużo zależy od rozłożenia i tasowań. Można złapać 4 strachy mistykiem w 1 rundzie.
- odkrywa się o niebo więcej - gra jest mniej ciasna z nowymi kartami i specjalnymi umiejkami postaci i wyżej dociera na torze badań;
W każdej grze przynajmniej jedna osoba docierała na szczyt, ale nawet w instrukcji jest zapis, że postacie mają łatwiej poruszać się po torze badań i w przypadku wybrania podstawowych torów może być to bardzo łatwe. Swoją drogą taki zabieg może spowodować, że w końcu kafle z końca świątyni zaczną znikać w większych ilosciach.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Furan »

ave.crux pisze: 19 kwie 2022, 23:41
Furan pisze: 19 kwie 2022, 16:48 - warto wziąć pod uwagę, że na 2 graczy 1. gracz jest pierwszy trzy razy i pierwszym graczem powinien zostać ten używający ,,trudniejszej w obsłudze" (wg instrukcji) postaci;
Wolę być drugi (lub kolejny) z racji lepszych surowców startowych. Często w 1 turze przez kompas na planszetce i dwie karty eksploracji możesz od razu odkryć nowe stanowisko archeologiczne. Pierwszy gracz chyba nie może takiej akcji przeprowadzić.
Tak, ale zakup kart (bycie pierwszym do zakupu) + dostęp do dobrych (zwłaszcza II poziomu) stanowisk jest łatwiejszy, jeśli było się pierwszym graczem w 1. rundzie.
ave.crux pisze: 19 kwie 2022, 23:41
- odkrywa się o niebo więcej - gra jest mniej ciasna z nowymi kartami i specjalnymi umiejkami postaci i wyżej dociera na torze badań;
W każdej grze przynajmniej jedna osoba docierała na szczyt, ale nawet w instrukcji jest zapis, że postacie mają łatwiej poruszać się po torze badań i w przypadku wybrania podstawowych torów może być to bardzo łatwe. Swoją drogą taki zabieg może spowodować, że w końcu kafle z końca świątyni zaczną znikać w większych ilosciach.
I znikają... :D
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:47 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Beskid »

Pierwszy druk Arnaka miał inne wymiary planszy?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 123 times
Been thanked: 378 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: kurdzio »

Beskid pisze: 22 kwie 2022, 23:14 Pierwszy druk Arnaka miał inne wymiary planszy?
O ile pamiętam to plansza zasobów i plansza główna miały różne szerokości.
kurdzio pisze: 06 paź 2021, 22:02 Przeczytałem i podoba mi się, dodatek wprowadza wiele dobrego.

Czy kupię? Raczej nie, czuję że mój Arnak po jeszcze nastu partiach pójdzie pod młotek.
Jednak kupiłem, nie ukrywam że skusiła mnie niska cena. Jesteśmy po pierwszej partii (pani od przedmiotów vs pan od artefaktów) - bawiłem się tak samo dobrze jak zawsze. Asymetryczność postaci wymusza korzystanie z różnych strategii, gdzie w podstawce definiowały ją głównie zakupione karty. Dodatek z pewnością przedłuży żywotność Arnaka na kolejne naście/dzieścia partii. Polecanko :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: kuleczka91 »

Beskid pisze: 22 kwie 2022, 23:14 Pierwszy druk Arnaka miał inne wymiary planszy?
Tak pierwszy druk Arnaka miał ciut węższą planszę na zasoby. Poprawili to w kolejnych drukach.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Beskid »

Możesz podać wymiary tej poprawionej?
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: planszufka »

Beskid pisze: 25 kwie 2022, 00:54 Możesz podać wymiary tej poprawionej?
ta poprawiona idealnie pasuje rozmiarem do planszy glownej, w pierwszym druku byla wezsza
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Leviathan »

Wybrałem się ostatnio na samotną wyprawę na Arnak. Jeżeli chcecie zobaczyć jak poszło, to zapraszam:

Ostatnio zmieniony 08 lut 2023, 14:01 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: eveni »

Czy ktoś może kupił kapsle na monety i kompasy i byłby tak miły podzielić się rozmiarem? :D
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: rav126 »

Kapsle na monety i kompasy? Toż to rozpusta... :D Przecież to nie powinno się zniszczyć, nie mieszasz tym w woreczku ani nie losujesz.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: eveni »

rav126 pisze: 17 maja 2022, 15:39 Kapsle na monety i kompasy? Toż to rozpusta... :D Przecież to nie powinno się zniszczyć, nie mieszasz tym w woreczku ani nie losujesz.
Oj tam oj tam :D
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1620
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: nidhog »

eveni pisze: 17 maja 2022, 15:32 Czy ktoś może kupił kapsle na monety i kompasy i byłby tak miły podzielić się rozmiarem? :D
Takie jak do szarlatanów są ok. 21 mm.
Lisek2000 kiedyś mial zapas, brałem od niego do Szarlatanów. Spytaj może ma jeszcze.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
drugon1
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2020, 18:23
Has thanked: 1 time

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: drugon1 »

Hej :) zastanawiam się nad kupnem tej gry m.in do trybu solo :) niepokoi mnie jedna rzecz a a mianowicie wymiar planszy ponieważ mam ograniczone miejsce do gry i nie wiem czy Zaginiona wyspa Arnak to dobry wybór ;)
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: kuleczka91 »

drugon1 pisze: 24 maja 2022, 23:51 Hej :) zastanawiam się nad kupnem tej gry m.in do trybu solo :) niepokoi mnie jedna rzecz a a mianowicie wymiar planszy ponieważ mam ograniczone miejsce do gry i nie wiem czy Zaginiona wyspa Arnak to dobry wybór ;)
Rozmiar głównej planszy bez dostawki: 48,8 cm (szerokość) x 68,7 cm (długość).
Dostawka: 48,8 cm (szerokość) x 18,4 cm (długość).
Całość: 48,8 cm (szerokość) x 87,1 cm (długość)

Tak na prawdę dostawkę możesz dać gdziekolwiek lub nawet grać bez niej, bo na niej jest tylko wydzielone miejsce na zasoby gry i asystentów. Nie ma tam żadnej ważnej informacji potrzebnej do rozgrywki :wink:
drugon1
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2020, 18:23
Has thanked: 1 time

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: drugon1 »

super :) dzięki za pomoc i myślę, ze po wypłacie się skuszę :)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: litk »

Nie wiecie czy Rebel wyda kampanię solo?
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

Plany ponoć są, jakieś dwa miesiące temu nadal czekali na pliki od CGE.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Leviathan »

Dorzucam recenzję tego tytułu na Wojennik TV:

Ostatnio zmieniony 08 lut 2023, 13:55 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: wajwa »

Zagrałem pierwszą partię z Przywódcami Ekspedycji i powiem tak: fajny dodatek 8)
Zagraliśmy Kapitanem , Sokolniczką i Badaczką.
Kapitan spoczko z jednym dodatkowym chłopkiem od razu na start , Sokolniczka fajowa z tymi ptakami , ale najfajniejsza Badaczka z tymi przekąskami , czyli (od 3 rundy) 4 meeplami tak naprawdę.
Dodatkowe ruchy wydłużają nieco rozgrywkę , ale i dają dodatkowe możliwości , więc i nie dziwota , że gra trwa dłużej.
Arnak był grą , którą często wrzucaliśmy na drugą nogę , jak nie było za dużo czasu , bo zdarzało się , że udawało się wyrobić do 1h z partią.
Z Przywódcami to już raczej niemożliwe , naprawdę dochodzi wiele opcji , można bardzo przedłużyć swoją rundę , no i o to chodzi.
Bardzo przyjemnie się to grało , postacie którymi graliśmy okazały się fajne , myślę że i pozostałe będą równie ok.

Ogólnie dodatek oceniam bardzo wysoko , bo prócz postaci , które same w sobie są fajne i są dobrym pomysłem , to i nowe tory badań , nowe karty , nowi pomocnicy , nowe stanowiska , nowi strażnicy ...
Naprawdę pudełko wypełnione po brzegi , no a to wszystko za sześć dyszek ...
Tak jak zawsze dodatkom mówię nie , tak tutaj naprawdę trudno się do czegoś doczepić i rzekłbym , że to najfajniejszy (a i pożądany) dodatek do gry po dodatku do Tzolkina ever :wink:
Always look on the bright side of life
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

eveni pisze: 17 maja 2022, 15:32 Czy ktoś może kupił kapsle na monety i kompasy i byłby tak miły podzielić się rozmiarem? :D
A czy nie lepiej już wtedy zamiast kapsli kupić odpowiedniki akrylowe lub plastik - druk 3D?
Może nie lepiej - nie wiem jaki jest koszt kapsli :)
Poza tym oczywiście kwestia co się komu podoba.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

Mam odnośnie trybu solo pytanie, które komuś mogłoby popsuć zabawę, więc wrzucam w spoiler :)
Spoiler:
Jestem ciekawa Waszych refleksji i doświadczenia :)
ODPOWIEDZ