Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak (M. "Elwen" Stach, M. “Mín” Stachova)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 402
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: kuleczka91 »

Beskid pisze: 18 wrz 2022, 20:56 Ktoś korzysta z insertu reDrewno, warto?
Cenowo (z wiadomym kodem) wychodzi 75-88 zł i mocno zastanawiam się nad zakupem. Ale jeśli faktycznie w drodze jest nowy dodatek to... czy pomieści :?:
Również mam insert z reDrewno do Arnaka i jestem z niego bardzo zadowolona. Fajnie wszystko rozmieszczone i szybko się składa i rozkłada grę. Faktycznie można używać kilku pojemników w czasie gry, że czas rozkładania gry jest jeszcze krótszy. Co do kolejnego dodatku to nie ma opcji żeby się zmieścił w tym insercie, bo pudełko jest wypełnione po same brzegi, ale wieko się domyka. Ja się już pogodziłam z faktem, że dodatek będzie w osobnym pudełku ;)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: hipcio_stg »

Beskid pisze: 18 wrz 2022, 20:56 Ktoś korzysta z insertu reDrewno, warto?
Cenowo (z wiadomym kodem) wychodzi 75-88 zł i mocno zastanawiam się nad zakupem. Ale jeśli faktycznie w drodze jest nowy dodatek to... czy pomieści :?:
Dodatek skutecznie wypełnia luki w pudle i nic nie lata. Insert raczej zbędny ;)
Awatar użytkownika
Vallarr
Posty: 92
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:46
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Vallarr »

hipcio_stg pisze: 20 wrz 2022, 23:12
Beskid pisze: 18 wrz 2022, 20:56 Ktoś korzysta z insertu reDrewno, warto?
Cenowo (z wiadomym kodem) wychodzi 75-88 zł i mocno zastanawiam się nad zakupem. Ale jeśli faktycznie w drodze jest nowy dodatek to... czy pomieści :?:
Dodatek skutecznie wypełnia luki w pudle i nic nie lata. Insert raczej zbędny ;)
O nie, absolutnie nie mogę się z tym zgodzić - miałem przez miesiąc arnaka z dodatkiem bez insertu i był to koszmar, jeśli chodzi o rozkładanie i składanie. Samo "nie lata" niewiele mi daje, bo nawet transportując pudło - robię to poziomo, nie trzęsąc dla zabawy ;) Z insertem - o wiele chętniej wyciągam, od kiedy wyciągnięcie i rozłożenie to na oko minuta pracy.
Drugi dodatek się nie pomieści, nie ma szans, aczkolwiek mieli już taką sytuację z rootem i rozwiązali to przerzuceniem części zawartości do małego pudełka.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: EsperanzaDMV »

Wszystkie mniejsze elementy mam pięknie spakowane w organizerze z przegródkami (takie zwykły na śrubki, wrzucałem tutaj zdjęcie - po małej reorganizacji, wszystkie elementy z dodatku także się mieszczą. Karty mam w deckboxach i wszystko się pięknie mieści w pudełku. Myślałem nad insertem, ale obecnie już nie widzę sensu. Może się zastanowię, jeśli jakimś cudem uda się w jednym organizerze upchnąć dwa dodatki :D
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

Gdyby ktoś chciał przycebulić to na BGG jest sporo różnych projektów pudełeczek do wydruku.
Ja skorzystałem z tego:
https://boardgamegeek.com/images/user/2937274/Mrukar
Mieszczą się też karty i elementy z dodatku.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

EsperanzaDMV pisze: 12 gru 2021, 11:47 ...naprawdę doceniłem 'Zaginione Ruinyą Wyspę Arnak' (wciąż nie wiem, w czym był problem by zostawić w nazwie oryginalne 'ruiny Arnak').
Ztracený ostrov Arnak - ze strony CGE.
Więc chyba taka jest oryginalna nazwa, skoro to czeska gra?
A ostrov to wyspa.
Coś źle rozumuję?

P.S. Wiem, że trochę odkopuję, ale męczy mnie temat :wink:
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

Oj, jednak o tym już było :wink:
Erhord pisze: 20 sty 2022, 09:33
MaciekK5454 pisze: 29 gru 2021, 07:39
EsperanzaDMV pisze: 12 gru 2021, 11:47 [...] sprawia, że naprawdę doceniłem 'Zaginione Ruinyą Wyspę Arnak' (wciąż nie wiem, w czym był problem by zostawić w nazwie oryginalne 'ruiny Arnak'). [...]
A to nie jest tak, że oryginalna nazwa gry to "Ztracený ostrov Arnak" i to raczej angielski tłumacz przekręcił nazwę?
Może ktoś wie w czym był problem angielskiego tłumacza żeby wyspę przerobić na ruiny? :D
Z angielskiego nie jestem przodownikiem. Jednak mam pewną teorię :)
Może anglojęzyczna Zaginiona wyspa Arnak ma nieodpowiedni szyk zdania? Bo to będzie Lost Arnak Island, prawda?
Może wydawcy zależało na tym by Arnak był na końcu nazwy?
Nie sprawdzałam jeszcze jak do tej hipotezy mają się nazwy w innych językach :)
walterek
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2021, 20:49
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: walterek »

Chyba hipoteza błędna, Węgrzy też mają ruiny, z tym że na początku: Arnak elveszett romjai ‐ Hungarian edition. :D
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: anitroche »

walterek pisze: 22 wrz 2022, 20:54 Chyba hipoteza błędna, Węgrzy też mają ruiny, z tym że na początku: Arnak elveszett romjai ‐ Hungarian edition. :D
pamiętam, że ktoś z Rebela to tłumaczył (teraz nie powiem, gdzie to widziałam, bo to było w okolicach polskiej premiery), że poprawnie po polsku by było przy tlumaczeniu z angielskiego Tajemnicze Ruiny Arnaku, a nie mogli zmienić w żaden sposób słowa "Arnak" zgodnie z umową z CGE, więc wzięli tłumaczenie z czeskiego, czyli Zaginiona wyspa Arnak. Takie tłumaczenie pamiętam, że mi się obiło o oczy ze strony samego Rebela
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: tomp »

anitroche pisze: 22 wrz 2022, 20:59
walterek pisze: 22 wrz 2022, 20:54 Chyba hipoteza błędna, Węgrzy też mają ruiny, z tym że na początku: Arnak elveszett romjai ‐ Hungarian edition. :D
pamiętam, że ktoś z Rebela to tłumaczył (teraz nie powiem, gdzie to widziałam, bo to było w okolicach polskiej premiery), że poprawnie po polsku by było przy tlumaczeniu z angielskiego Tajemnicze Ruiny Arnaku, a nie mogli zmienić w żaden sposób słowa "Arnak" zgodnie z umową z CGE, więc wzięli tłumaczenie z czeskiego, czyli Zaginiona wyspa Arnak. Takie tłumaczenie pamiętam, że mi się obiło o oczy ze strony samego Rebela
Chyba oglądaliśmy ten sam materiał. Pamiętam jeszcze, że omawiał jak mocno się zastanawiali czy lepsze tłumaczenie/kalka z angielskiego czy czeskiego. Jak dobrze pamiętam to "ruiny" lepiej brzmiały i jednocześnie musieli odmieniać nazwę "Arnak".
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

walterek pisze: 22 wrz 2022, 20:54 Chyba hipoteza błędna, Węgrzy też mają ruiny, z tym że na początku: Arnak elveszett romjai ‐ Hungarian edition. :D
Cóż. Trudno. :)
Widać muszę jeszcze poczekać na swoje 5 minut :lol:
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

anitroche pisze: 22 wrz 2022, 20:59
walterek pisze: 22 wrz 2022, 20:54 Chyba hipoteza błędna, Węgrzy też mają ruiny, z tym że na początku: Arnak elveszett romjai ‐ Hungarian edition. :D
pamiętam, że ktoś z Rebela to tłumaczył (teraz nie powiem, gdzie to widziałam, bo to było w okolicach polskiej premiery), że poprawnie po polsku by było przy tlumaczeniu z angielskiego Tajemnicze Ruiny Arnaku, a nie mogli zmienić w żaden sposób słowa "Arnak" zgodnie z umową z CGE, więc wzięli tłumaczenie z czeskiego, czyli Zaginiona wyspa Arnak. Takie tłumaczenie pamiętam, że mi się obiło o oczy ze strony samego Rebela
To nadal nie wyjaśnia skąd różnica pomiędzy wersją czeską i angielską.
Ciekawe to. :)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: bartekb8 »

Dziwnie rozkminiacie.
Po pierwsze to anglojęzyczny tytuł mógłby brzmieć po prostu Lost Island of Arnak, co brzmiałoby lepiej i myślę, że poprawniej niż Lost Arnak's Island.

Po drugie nie widzę problemu z odmianą: skoro jest Zaginiona Wyspa Arnak (a nie Arnaku), to mogłyby być równie dobrze Zaginione Ruiny Arnak (a nie Arnaku).

No a jeśli w oryginale po czesku jest wyspa w tytule, to nie widzę też powodu żeby iść za przykładem angielskim.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

bartekb8 pisze: 23 wrz 2022, 08:36 Dziwnie rozkminiacie.
Po pierwsze to anglojęzyczny tytuł mógłby brzmieć po prostu Lost Island of Arnak, co brzmiałoby lepiej i myślę, że poprawniej niż Lost Arnak's Island.
Jak mówiłam, nie jestem mistrzem angielskiego :wink:
Choć intuicyjnie nie jestem pewna czy to, co piszesz jest prawdą.. Nikt nie mówił o Arnak's.
Po drugie nie widzę problemu z odmianą: skoro jest Zaginiona Wyspa Arnak (a nie Arnaku), to mogłyby być równie dobrze Zaginione Ruiny Arnak (a nie Arnaku).
Język polski widzi 
Wyspa Wolin albo Wyspa Słodowa (rzeczownik w mianowniku albo przymiotnik).
Ruiny Warszawy (rzeczownik w dopełniaczu).
No a jeśli w oryginale po czesku jest wyspa w tytule, to nie widzę też powodu żeby iść za przykładem angielskim.
Ja też. :)
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Wozik »

Beskid pisze: 18 wrz 2022, 20:56 Ktoś korzysta z insertu reDrewno, warto?
Cenowo (z wiadomym kodem) wychodzi 75-88 zł i mocno zastanawiam się nad zakupem. Ale jeśli faktycznie w drodze jest nowy dodatek to... czy pomieści :?:
Tak, świetny jest, nie wyobrażam sobie Arnaka bez insertu. No i mieści grę plus dodatek.
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: piterro88 »

Witam :wink:

Dwa pytania:
1- Ktoś wspominał o kodzie rabatowym na insert od Redrewno - skąd można taki kod zdobyć?
2- Czy w Waszych egzemplarzach kafelki strażników też mają lekko postrzępione brzegi na rewersach? Tak jakby lekko poodpryskiwała farba przy krawędziach przy wyjmowaniu z wyprasek (stosunkowo trudno się je wypychało). Wiem, że to może drobny szczegół, ale mam dość pedantyczne podejście do gier i zastanawiam się czy w innych egzemplarzach również tak jest. A przez to w niektórych przypadkach idzie przewidzieć jaki strażnik zostanie odkryty następny :wink:

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: ScorpZero »

Spoiler:
Co do strażników to u mnie też tak jest.
W sumie, pomyślę, czy by po prostu tych krawędzi nie przejechać jakimś ciemnym pisakiem. ;)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

piterro88 pisze: 05 paź 2022, 20:12 1- Ktoś wspominał o kodzie rabatowym na insert od Redrewno - skąd można taki kod zdobyć?
Jeśli dobrze kojarzę to kod nie dotyczył konkretnie insertu tylko całego asortymentu w rebelu (info u nich na stronie i tu na forum w dziale o promocjach).
Tylko nie wiem czy insert jest jeszcze dostępny.
Powodzenia :)
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: MCSilvia »

piterro88 pisze: 05 paź 2022, 20:12 Witam :wink:

Dwa pytania:
1- Ktoś wspominał o kodzie rabatowym na insert od Redrewno - skąd można taki kod zdobyć?
2- Czy w Waszych egzemplarzach kafelki strażników też mają lekko postrzępione brzegi na rewersach? Tak jakby lekko poodpryskiwała farba przy krawędziach przy wyjmowaniu z wyprasek (stosunkowo trudno się je wypychało). Wiem, że to może drobny szczegół, ale mam dość pedantyczne podejście do gier i zastanawiam się czy w innych egzemplarzach również tak jest. A przez to w niektórych przypadkach idzie przewidzieć jaki strażnik zostanie odkryty następny :wink:

Pozdrawiam!
Aż.2 Tak, u mnie też tak jest na brzegach. Podobnie jak Ty jestem osobą pedantyczną i zawsze uważam przy wyjmowaniu elementów z wyprasek. Tu dodatkowo było trudniej, bo strasznie ciężko było je wycisnąć. Nie wiem czy trafiłam jakiś niedocięty egzemplarz, ale to była droga przez mękę. Musiałam nożykiem przecinać łączenia, bo inaczej się rozdzierały elementy. Wyjęcie wszystkiego z wyprasek zajęło mi chyba z godzinę.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 249
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 122 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: upadly_bankowiec »

Mam w kolekcji dodatek Przywódcy Ekspedycji od maja. Byłem na niego taki nahajpowany, ale z racji tego że zawsze coś innego lądowało na stole udało mi się go porządnie ograć dopiero niedawno. Postanowiłem wrzucić jego opis na kanał żeby rozpropagować jakie to jest dobre :) https://youtu.be/fWdW-rFwPh0
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

upadly_bankowiec pisze: 08 paź 2022, 14:53 Mam w kolekcji dodatek Przywódcy Ekspedycji od maja. Byłem na niego taki nahajpowany, ale z racji tego że zawsze coś innego lądowało na stole udało mi się go porządnie ograć dopiero niedawno. Postanowiłem wrzucić jego opis na kanał żeby rozpropagować jakie to jest dobre :) https://youtu.be/fWdW-rFwPh0
Przyda się. Bo mój też w folii od maja.
Może film coś pomoże :wink:
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

Zapowiedziano drugi dodatek z planowaną premierą po przyszłorocznym Essen. Z wywiadu wychwyciłem, że będą dwie nowe postacie - Mechanik i Dziennikarz, standardowo więcej kart, lokacji, nowe systemy. Będzie też odświeżona kampania z nowymi rozdziałami, możliwa do zagrania od 1 do 2 graczy.

https://youtu.be/IjJu8CK1zfo
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: tomp »

Mrukar pisze: 09 paź 2022, 08:00 Zapowiedziano drugi dodatek z planowaną premierą po przyszłorocznym Essen. Z wywiadu wychwyciłem, że będą dwie nowe postacie - Mechanik i Dziennikarz, standardowo więcej kart, lokacji, nowe systemy. Będzie też odświeżona kampania z nowymi rozdziałami, możliwa do zagrania od 1 do 2 graczy.

https://youtu.be/IjJu8CK1zfo
Pudełko pełne tajemnic :) Chciałbym zobaczyć komponenty dodatku.
Któryś raz z rzędu widzę zdjęcie pudełka. Dobrze, że opowiadają o trwającym procesie deweloperskim. Wg mnie niepotrzebnie tworzą hype na dodatek.


EDIT: usunięty przecinek
Ostatnio zmieniony 09 paź 2022, 12:29 przez tomp, łącznie zmieniany 1 raz.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
walterek
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2021, 20:49
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: walterek »

Mrukar pisze: 09 paź 2022, 08:00 Zapowiedziano drugi dodatek z planowaną premierą po przyszłorocznym Essen. Z wywiadu wychwyciłem, że będą dwie nowe postacie - Mechanik i Dziennikarz, standardowo więcej kart, lokacji, nowe systemy. Będzie też odświeżona kampania z nowymi rozdziałami, możliwa do zagrania od 1 do 2 graczy.

https://youtu.be/IjJu8CK1zfo
Wydaje mi się, że jednak przed przyszłorocznym Essen. :)
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

Mój błąd, z drugiej strony u nas będzie raczej po Essen :D
ODPOWIEDZ