Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak (M. "Elwen" Stach, M. “Mín” Stachova)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

tomp pisze: 09 paź 2022, 09:32
Pudełko pełne tajemnic :) Chciałbym zobaczyć komponenty dodatku.
Któryś raz z rzędu widzę zdjęcie pudełka. Dobrze, że opowiadają o trwającym procesie deweloperskim. Wg mnie niepotrzebnie, tworzą hype na dodatek.
To dobrze czy niepotrzebnie?
Nie czepiam się, serio nie umiem zrozumieć.
Hm.. A może tylko przecinek zbędny po niepotrzebnie?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Mam takie techniczne pytanie.
Czy można wtasować karty z dodatku do samej podstawki i grać?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: ave.crux »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 lis 2022, 07:43 Mam takie techniczne pytanie.
Czy można wtasować karty z dodatku do samej podstawki i grać?
Można, bo to więcej tego samego.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pytanie bez sensu bo jak macie dodatek to pewnie gracie i tak z nim. Ale ja mam pytanie czy grając w podstawkę stosujecie ten wariant z dodatku który pozwala usuwać po dwie karty w fazie przygotowania do następnej rundy?
I moje spostrzeżenia co do losowości w tej grze, jest bardzo klimatycznie wpleciona. I myślę sobie, że bardziej ograni eurogracze są trochę "skrzywieni" i ciągle narzekają w tego typu grach jak Arnak na losowość. A ona po prostu jest wpisana w tę grę i tyle, albo to się komuś podoba albo nie. I ja osobiście uważam, że nawet jak komuś coś podejdzie a mi nie i to będzie czynnik decydujący o tym, że przegrałem bo los się do mnie nie uśmiechnął (bo losowość gry o tym zadecydowała), to ja to biorę to na klatę bo konstrukcja gry to PRZYGODA :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: ave.crux »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 lis 2022, 11:31 Pytanie bez sensu bo jak macie dodatek to pewnie gracie i tak z nim. Ale ja mam pytanie czy grając w podstawkę stosujecie ten wariant z dodatku który pozwala usuwać po dwie karty w fazie przygotowania do następnej rundy?
Tylko jak graliśmy na 2 os. w 4 osobowym składzie z tym wariantem grając w samą podstawkę mogą skończyć się karty z talii.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

ave.crux pisze: 09 lis 2022, 11:36 Tylko jak graliśmy na 2 os. w 4 osobowym składzie z tym wariantem grając w samą podstawkę mogą skończyć się karty z talii.
No chyba, że dodam jeszcze te karty z dodatku :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Ardel12 »

Ja gram w podstawkę jeszcze wyłącznie i gram z wariantem czerwonego berła na 2os(bo na więcej grałem raz). Mam gry, w których czerwone berło jest potrzebne, bo karty liche i nikt nie chce kupować, a mam takie, że jednak potrafi wyciąć fajną kartę. Mimo to wolę grać z nim niż niebieskim. Więcej kart wychodzi, trzeba pamiętać, które mogą spaść i za wczasu je wziąć. Dla mnie nie wiem jak można narzekać na ten element, jak w niektórych trudniejszych/bardziej skomplikowanych euro podobna wystawka istnieje i działa w ten sam lub podobny sposób. Niby w Arnaku robi się z gry na grę podobne rzeczy, ale właśnie dzięki różnym kartom można przyjąść odmienną taktykę. Dla mnie plus na tym poziomie skomplikowania jak i czasu gry.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1409 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mr_Fisq »

Wiadomo coś w temacie: The Search for Professor Kutil po polsku?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 841
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 269 times
Been thanked: 251 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Dako »

Mr_Fisq pisze: 07 sty 2023, 20:30 Wiadomo coś w temacie: The Search for Professor Kutil po polsku?
Patrząc na popularność gry i dodatku w Polsce to nadal mamy coś jak przysłowiowa "cisza przed burzą" :lol:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1409 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mr_Fisq »

Właśnie patrząc, na fakt, że dodatek wyszedł w 2021, gra się sprzedaje całkiem nieźle (tak mi się w każdym razie wydaje) to dziwne że dalej nie ma go u nas.

Ostatnią wzmiankę Rebela mamy sprzed ponad pół roku:
REBEL.pl pisze: 14 cze 2022, 15:15
Rafmix pisze: 07 cze 2022, 20:37 Hey a wiadomo co się dzieje z kampanią do Arnaka (profesor Kutil). Kiedyś mi się rzuciło w oczy że pliki już przetłumaczone a na stronie CGE cisza.
Wrócił do nas w postaci aplikacji i został przekazany do sprawdzenia, ale ten proces nie zacznie się wcześniej niż za 3 tygodnie.
Chcąc wywołać presję na sprawdzającym można zadać oń pytanie Wojtkowi, znanemu jako Wcet, który współprowadzi audycję Trelebele - to Wojtek bezpośrednio odpowiada za ten projekt i mamy nadzieję, że się ucieszy gdy to pytanie padnie na wizji ;)
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 150
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 125 times
Been thanked: 66 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

https://solo.arnak.game/

Od jakiegoś czasu ta kampania jest dostępna po polsku w aplikacji.

Edit: od września.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: litk »

Mrukar pisze: 07 sty 2023, 20:54 https://solo.arnak.game/

Od jakiegoś czasu ta kampania jest dostępna po polsku w aplikacji.

Edit: od września.
Może to już jakiś archaizm, może dlatego że już stary jestem i przestaję pasować do tego świata, ale do gry papierowej jednak bym wolał kampanię papierową. :(
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 150
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 125 times
Been thanked: 66 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

W takim razie pozostaje czekać na drugi dodatek.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

A w innych państwach jest dostępna w wersji papierowej? Pytam, bom ciekawa, a nie z wyrzutem :)
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

Mrukar pisze: 07 sty 2023, 21:06 W takim razie pozostaje czekać na drugi dodatek.
A tam będzie ta kampania?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1409 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mr_Fisq »

Może niekoniecznie wersja papierowa, ale wersja print and play jest dostępna w wielu językach:
https://czechgames.com/en/lost-ruins-of-arnak/solo/
miałem nadzieję, że tu też doczekamy się polskiego...
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

Mr_Fisq pisze: 07 sty 2023, 21:18 Może niekoniecznie wersja papierowa, ale wersja print and play jest dostępna w wielu językach:
https://czechgames.com/en/lost-ruins-of-arnak/solo/
miałem nadzieję, że tu też doczekamy się polskiego...
No to ej...
Co oni?
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 150
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 125 times
Been thanked: 66 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

agt pisze: 07 sty 2023, 21:10
Mrukar pisze: 07 sty 2023, 21:06 W takim razie pozostaje czekać na drugi dodatek.
A tam będzie ta kampania?
Z pierwszych informacji wynikało, że w dodatku ma się pojawić przerobiona kampania z możliwością gry w coopie dla dwóch osób. https://youtu.be/IjJu8CK1zfo
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: TV3 »

Zagrałem w podstawkę kilkukrotnie, 2 osoby i takie oto spostrzeżenia mam.
Po 7 partiach oceniam to jako całkiem fajny tytuł, przegrywam póki co z kretesem (1-6 :D), pozycja, w którą chce się grać dalej.
Natomiast co do złożoności...
Nie jest to gra nadmiernie skomplikowana sama w sobie. Całkiem jasne i bardzo dobrze opisane zasady w instrukcji. Jednak łapię się na tym, że (to dotyczy raczej ostatniej rundy, ostatnich tur) rozkminiam i rozkminiam i rozkminiam.... Gra (bądź ja) jest podatna nie tyle na paraliż decyzyjny (nie wiem co zrobić), co na dość długie przeliczanie: będę wiedział co zrobić, gdy sobie dokładnie wszystko policzę. Przeliczanie nie wynika ze skomplikowania samej gry, wynika zaś z ilości możliwości, których połączenie i zgranie do różnych efektów punktowych prowadzić może.

Porównam to do gier cięższych (wg bgg przynajmniej) - Brass czy inne Pola Arle. W Brass'ie nie mam z tym problemu. Czasem zastanowię się chwilę, owszem. Ale w nim z powodu mniejszej ilości możliwości wypracowywanie ciągu ruchów/efektów/korzyści (wg mnie przynajmniej) nie jest to rozkmina nadmierna. Rzut oka na planszę, zerknięcie na planszetkę i wio. Podobnie w Polach (o ile dobrze pamiętam, bo w te grałem dawniej), zagrania przychodziły mi szybciej. Choć to taki excell na planszy był. No i pozycja niby bardziej wymagająca od Arnaka.

W Arnaku zaś mniej kolorowo. Wczoraj podczas jednej partii, która zajęła X czasu, mój ostatni ruch (nie cała tura, dosłownie: ruch) zajął chyba 1/4 całej gry. Owszem, była to trochę zabawa, w otwartą moją ostatnią kartę wraz ze współgraczką przeliczaliśmy dostępne opcje.
- (1) wersja minimum - kupuję kartę dla przedmiotu dla tylko 1 punktu (bo na to mnie stać)
- (2) wersja wybitnie nie minimum polegała na możliwości podbijania na torze badań w świątyni, które to badania miała umożliwić karta artefaktu, pozwalająca na przesunięcie archeologa i skorzystanie ponownie z dowolnego stanowiska archeo (zatem rozkmina: gdzie, by pozyskać jakieś zasoby), przy czym podbijanie w górę w badaniach też mogło być obarczone dostaniem strachów (ciemna wersja planszy). Dalej - wspomniana rozkmina "gdzie" była związana również z możliwością pójścia po kompasy, które to kompasy mogły dać kolejną kartę artefaktu (zatem i punkt i efekt), dalej - jeśli - to który artefakt, bo jeden pozwalał na skorzystanie ze zdolności pomocnika na torze surowców, który to pomocnik pozwalał na kupno artefaktu (kolejnego zatem) ze zniżką. Do tej powyższej zupy doszła możliwość skorzystania z moich dostępnych bożków i znów przeliczanie, czy zasłonięcie punktowanego pola na planszetce celem łyknięcia jakichś surowców będzie mniej czy bardziej opłacalne punktowo... I ewentualnie ile bożków, bo tych kilku miałem. Zatem potencjalnie kilka pięter w świątyni możnaby...
Przyznam, że to wczorajsze combo było dość mulące. I to wszystko posiadając 1 kartę na ręku i jakieś mizerne zasoby. Stanęło summa summarum na opcji pierwszej. Druga o ile pamiętam była albo taka sama punktowo, albo 1 mniej...

Niejedna gra jeszcze przede mną. Ale mam nadzieję, że nie zepsuję sobie przyjemności grania w ten tytuł tymi ostatnimi ruchami, gdzie - skoro przeliczyć coś można - to przeliczam. A jeśli w grze coś nadmiernie przeliczam - to w to nie gram. Bo nie przepadam za liczeniem słupków w takiej skali. Mogę oczywiście niektóre ruchy robić bardziej intuicyjnie, na czuja, Jeśli ktoś gra w ten sposób - znaczy stara się optymalizować mocno - będzie to cięższy tytuł w odbiorze, niż - gdy akcje przeprowadzać będziemy bardziej intuicyjnie. Część akcji przynajmniej. Wtedy to taki luźny tytuł będzie. - Cóż, zobaczymy.

Ale faktycznie, przyjemna gierka całkiem ;)
Nosiadbt1100
Posty: 384
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 71 times
Been thanked: 89 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Kolejny dodatek zapowiedziany!!!


https://youtu.be/Vy_lPbIB83Q
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Ardel12 »

Nosiadbt1100 pisze: 21 mar 2023, 16:25 Kolejny dodatek zapowiedziany!!!


https://youtu.be/Vy_lPbIB83Q
Nowe postacie, tryb kampanii, tylko jak to zmieszczę w pudle z insertem reDrewno...Obecnie podstawka jest wypchana, ale dodatek FOMO must :D
Nosiadbt1100
Posty: 384
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 71 times
Been thanked: 89 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Nosiadbt1100 »

I z tego co widzę, to dodatek będzie zawierał rozszerzona wersję kampanii, która dostępna jest na stronie CGE, ale wciąż nie doczekała się tłumaczenia PL - czyli to będzie się zawierało w tym dodatku :) super
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 150
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 125 times
Been thanked: 66 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

Kampania jest juz od dawna dostępna po polsku:
https://solo.arnak.game/
Nosiadbt1100
Posty: 384
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 71 times
Been thanked: 89 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Tak - jest dostępna w wersji web. Ale nie jest dostępna w wersji pnp. Jakiś czas temu pytałem Rebel o to - szukali wolnych mocy przerobowych na zrobienie plików do druku. Ale teraz to już chyba nieważne :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: tomp »

Nosiadbt1100 pisze: 21 mar 2023, 16:25 Kolejny dodatek zapowiedziany!!!


https://youtu.be/Vy_lPbIB83Q
jeju, jeszcze nie pokazali dodatku zapowiedzianego na Essen, a już kolejny :)
Chyba CGE robił spory przychód na tym tytule. Nie dziwie się, super gra!
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ