Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak (M. "Elwen" Stach, M. “Mín” Stachova)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: XLR8 »

Już niestety odcinanie kuponów. Ciężko coś nowego wprowadzić do tej gry.
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Yappen »

tomp pisze: 21 mar 2023, 18:19 jeju, jeszcze nie pokazali dodatku zapowiedzianego na Essen, a już kolejny :)
Chyba CGE robił spory przychód na tym tytule. Nie dziwie się, super gra!
Przecież to właśnie ten z Essen. :D Tylko do tej pory nie było tytułu i daty premiery.

https://boardgamegeek.com/image/7115231 ... uins-arnak
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
sortirus
Posty: 139
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 44 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: sortirus »

Szczerze mówiąc - w końcu :D. Nie mam dużo ogranych tytułów na koncie (coś koło 40), więc jestem jeszcze świeżakiem, ale poprzedni dodatek był najlepszym, w jaki kiedykolwiek grałem. Wprowadził dużo nowych fajnych mechanik i różne drogi dojścia do celu, ale przede wszystkim pierwszy raz spotkałem się z tym, że prawidłowo autorzy podeszli do wprowadzenia asymetryczności postaci - każda postać ma tu swoją wyjątkową mechanikę a nie tylko 1 postać zdobywa X więcej 1 surowca, druga X więcej 2 surowca, dodatkowo każda ma 1-2 skill, którego się może użyje z 2 razy na grę i tyle z asymetryczności, jak to często bywa w innych grach. Dlatego też mogą rzucać i 10 kolejnych dodatków, byle były na takim samym poziomie co Przywódcy Ekspedycji, a po trailerze póki co widać, że tak się zapowiada ;).
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Rafmix
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2021, 16:55
Has thanked: 32 times
Been thanked: 20 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Rafmix »

Minus, że nie będzie kartonowych kafli akcji do solo (tych dodatkowych fioletowych dla wyższego poziomu - będą tylko pnp).
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: skibo »

Rafmix pisze: 21 mar 2023, 21:07 Minus, że nie będzie kartonowych kafli akcji do solo (tych dodatkowych fioletowych dla wyższego poziomu - będą tylko pnp).
Nie można by zlecić zbiórki i druku ? Sporo osób myśle by się zgłosiło :)

Chociaż osobiście mam wydrukowane na technicznym papierze i nie jest źle.
Rafmix
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2021, 16:55
Has thanked: 32 times
Been thanked: 20 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Rafmix »

skibo pisze: 21 mar 2023, 21:30
Rafmix pisze: 21 mar 2023, 21:07 Minus, że nie będzie kartonowych kafli akcji do solo (tych dodatkowych fioletowych dla wyższego poziomu - będą tylko pnp).
Nie można by zlecić zbiórki i druku ? Sporo osób myśle by się zgłosiło :)

Chociaż osobiście mam wydrukowane na technicznym papierze i nie jest źle.
Też sam drukowałem, dodatkowo w koszulki premium i nie ma problemu. Jednak szkoda że wydawca nie chce dodać do dodatku (byłyby spójne z tymi z podstawki)
Olesław
Posty: 194
Rejestracja: 06 paź 2021, 13:57
Lokalizacja: Ruda Śląska
Has thanked: 24 times
Been thanked: 8 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Olesław »

W Folded Space jest już dostępny insert, który pomieści oba dodatki:
https://www.foldedspace.net/incoming/lost-ruins-of-arnak-v2/
EDIT: Z nadchodzącego dodatku tylko komponenty i karty - bez plansz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: RUNner »

Czy insert sloyca daje radę sla samej podstawki?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

RUNner pisze: 11 lip 2023, 18:21 Czy insert sloyca daje radę sla samej podstawki?
Nie mam tego insertu, ale zdanie mam, wiec się wypowiem :)
Trochę zależy czego od insertu oczekujesz. Ja chciałam taki, który maksymalnie skróci czas przygotowania rozgrywki, dlatego przestałam się insertem Sloyci interesować. Wolałam takie, które są od razu pojemnikami na komponenty na czas gry.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 590 times
Been thanked: 385 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: kuleczka91 »

RUNner pisze: 11 lip 2023, 18:21 Czy insert sloyca daje radę sla samej podstawki?
Miałam ten insert ze sloyki do czasu jak nie wyszedł dodatek. Ogólnie był spoko i dawał radę, na pewno usprawniał rozkładanie i składanie gry. Natomiast ja go wymieniłam od razu jak wyszedł dodatek, bo mi zależało na tym, żeby mieć wszystko w jednym pudle.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: rav126 »

Ja skopiowałem pomysł od Redrewno na wersję piankową i jest przyznać, że robią je z głową 😀
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1558
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 61 times
Been thanked: 106 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Muad'Dib »

Co człowiek to opinia, każdy chwali swoje :) ja mam z Warboxa i jestem zadowolony.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Mrukar »

Można pobrać już instrukcję w wersji angielskiej do najnowszego dodatku: https://czechgames.com/en/lost-ruins-of ... downloads/
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: RUNner »

Jestem po 2 partiach 2-osobowych. Sprawdziliśmy obie strony mapy i zamierzamy grać tylko na wężu. Generalnie całkiem udana gra. Nie urwała nam d... ale rozgrywka jest angażująca i satysfakcjonująca. Początek spokojny, ale 2 ostatnie rundy to już wyciskanie opcji na maksa. Fajny jest ten moment, w którym wydaje się, że już nic więcej się nie zrobi i przychodzi pomysł, który daje graczowi jeszcze kilka akcji. Podoba mi się mnogość losowych ustawień, bo dzięki temu raczej żadna partia nie będzie taka sama. Schematyzm pojawi się ale na szczeblu decyzji w którą stronę iść. Ścieżka badań jest bardziej oczywista i bezpieczniejsza, ale eksploracja też potrafi punktować. Nie można żadnego aspektu totalnie zaniedbać. Czy to na dłuższą metę będzie nudne? Zobaczymy, ale myślę że niekoniecznie. Zresztą większość gier polega na powielaniu pewnych schematów i przyzwyczajeń. Na razie Arnak nam się podoba i dostaje ocenę 7.5/10. Na razie nie mogę dać wyższej oceny, bo dla mnie problemem tutaj może być ta końcówka rozgrywki. Jakbym chciał się do niej przyłożyć i przeliczyć wszystko, to zamulenie będzie solidne. Można się z tym uporać, grając często w Arnaka bo widzę, że po pierwszej partii był wyraźny progres. Ale wiem, że po dłuższej przerwie będę się na początku trochę szarpał z dostępnością opcji. Arnak to nie jest jakiś mózgożer, ale przy dobrze poprowadzonej partii, można się pod koniec gry wpakować w niezłą kabałę decyzyjną. Ogólnie jest to zaleta, ale nie zawsze będę miał ochotę na tego typu grę.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Leinadus »

RUNner pisze: 24 lip 2023, 10:46 Jestem po 2 partiach 2-osobowych. Sprawdziliśmy obie strony mapy i zamierzamy grać tylko na wężu. Generalnie całkiem udana gra. Nie urwała nam d... ale rozgrywka jest angażująca i satysfakcjonująca. Początek spokojny, ale 2 ostatnie rundy to już wyciskanie opcji na maksa. Fajny jest ten moment, w którym wydaje się, że już nic więcej się nie zrobi i przychodzi pomysł, który daje graczowi jeszcze kilka akcji. Podoba mi się mnogość losowych ustawień, bo dzięki temu raczej żadna partia nie będzie taka sama. Schematyzm pojawi się ale na szczeblu decyzji w którą stronę iść. Ścieżka badań jest bardziej oczywista i bezpieczniejsza, ale eksploracja też potrafi punktować. Nie można żadnego aspektu totalnie zaniedbać. Czy to na dłuższą metę będzie nudne? Zobaczymy, ale myślę że niekoniecznie. Zresztą większość gier polega na powielaniu pewnych schematów i przyzwyczajeń. Na razie Arnak nam się podoba i dostaje ocenę 7.5/10. Na razie nie mogę dać wyższej oceny, bo dla mnie problemem tutaj może być ta końcówka rozgrywki. Jakbym chciał się do niej przyłożyć i przeliczyć wszystko, to zamulenie będzie solidne. Można się z tym uporać, grając często w Arnaka bo widzę, że po pierwszej partii był wyraźny progres. Ale wiem, że po dłuższej przerwie będę się na początku trochę szarpał z dostępnością opcji. Arnak to nie jest jakiś mózgożer, ale przy dobrze poprowadzonej partii, można się pod koniec gry wpakować w niezłą kabałę decyzyjną. Ogólnie jest to zaleta, ale nie zawsze będę miał ochotę na tego typu grę.
Ogólnie dla mnie dodatek to must have. Zagrałem trochę partii na BGA po grze przy planszy. Testowałem różne strategie, raz na potwory, raz na świątynie. I ogólnie wygrywająca jest na świątynie. Bywały sytuacje, że miałem 5 czy 6 potworów ubitych, przeciwnik 1, ale szedł mocno w świątynie i tym wygrywał. A jak jeszcze losowały się potwory na strzałki, to już w ogóle o świątyni mogłem zapomnieć. Owszem, można to wyśrodkować, ale dalej, przeciwnik, który pójdzie na torze świątyni wygra.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

Co to są potwory na strzałki?
Awatar użytkownika
Rayos
Posty: 86
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:30
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Rayos »

pewnie potwory, ktore do poskromienia wymagają grotów :)
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: prib4 »

Leinadus pisze: 24 lip 2023, 10:57
Nie ma w tej grze czegoś takiego jak strategia na tor - nie ma opcji żeby wygrał gracz, który nie doszedł lupą na samą górę. Trzeba kłaść nacisk tak naprawdę na wszystko i wygrywa osoba, która najlepiej dostosowała decyzje do partii.
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Wozik »

prib4 pisze: 24 lip 2023, 11:15
Leinadus pisze: 24 lip 2023, 10:57
Nie ma w tej grze czegoś takiego jak strategia na tor - nie ma opcji żeby wygrał gracz, który nie doszedł lupą na samą górę. Trzeba kłaść nacisk tak naprawdę na wszystko i wygrywa osoba, która najlepiej dostosowała decyzje do partii.
Ależ oczywiście, że jest opcja. Zależy z kim grasz. Nie każdy jest wyjadaczem, ogarniaczem.

PS niedługo drugi dodatek i dwie nowe postaci do ogrania, plus nowe tory i karty ekspedycji.
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Vanatox »

No tak. A w szachy da się wygrać grając tylko skoczkami. Zależy z kim się gra...
Ostatnio zmieniony 24 lip 2023, 11:39 przez Vanatox, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Leinadus »

prib4 pisze: 24 lip 2023, 11:15
Leinadus pisze: 24 lip 2023, 10:57
Nie ma w tej grze czegoś takiego jak strategia na tor - nie ma opcji żeby wygrał gracz, który nie doszedł lupą na samą górę. Trzeba kłaść nacisk tak naprawdę na wszystko i wygrywa osoba, która najlepiej dostosowała decyzje do partii.
No właśnie o tym mówię. Nie dojdziesz na samą górę, nie masz szans na wygraną.

Tak, strzałki - groty ;)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: agt »

Leinadus pisze: 24 lip 2023, 11:32 No właśnie o tym mówię. Nie dojdziesz na samą górę, nie masz szans na wygraną.
Ale co Wy mówicie?
Chyba trzeba to rozpatrywać w odniesieniu do innych?
Jeśli ktoś nie doszedł na samą górę, ale inni gracze przy stole nie doszli bardziej niż on, to nadal ma szansę na wygraną. Więc nie można tak kategorycznie.

Gracze są na różnych levelach. Niektórzy nie wycisną z gry nawet połowy tego, co osiągną inni. Choć niekoniecznie ci gracze grają razem. I dobrze :)
Wozik pisze: 24 lip 2023, 11:18 Ależ oczywiście, że jest opcja. Zależy z kim grasz. Nie każdy jest wyjadaczem, ogarniaczem.
O, to, to.

Chyba, że chodziło o to, że jeśli na samą górę doszła choć jedna osoba, to na pewno wygra ktoś z tych, którzy doszli.
Leinadus pisze: 24 lip 2023, 11:32 Tak, strzałki - groty
To nawet już podejrzewałam :)
Ale "potwory na groty" nadal było zagadką :)
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Leinadus »

Leinadus pisze: 24 lip 2023, 11:32 Tak, strzałki - groty
To nawet już podejrzewałam :)
Ale "potwory na groty" nadal było zagadką :)
[/quote]

Te które potrzebują grotów do ujarzmienia/pokonania. Jak chcesz spróbować ubić je, to nie uda się ruszyć za bardzo na torach.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: RUNner »

Dodatek zamówiony. Naszła mnie taka sugestia, że punkty za niewykorzystane bożki powinny być przyznawane, jeśli gracz te bożki posiada. Wtedy być może tor badań nie byłby taki oczywisty.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Leliw
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Lost Ruins of Arnak / Zaginiona wyspa Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Leliw »

RUNner pisze: 25 lip 2023, 07:58 Dodatek zamówiony. Naszła mnie taka sugestia, że punkty za niewykorzystane bożki powinny być przyznawane, jeśli gracz te bożki posiada. Wtedy być może tor badań nie byłby taki oczywisty.
Przecież punkty za niewykorzystane bożki powinny być właśnie przyznawane. Zliczasz pkt. za kafelki bożków, które masz + punkty widoczne na pustych polach bożków na planszy gracza.
ODPOWIEDZ