Terrors of London- pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Puppet_Master »

feniks_ciapek pisze: 23 gru 2020, 14:00
One nie są tożsame, bo z pola gry usuwasz wszystkie karty po końcu tury, a artefakty zostają. Więc i tak jakaś zasada/wyjątek się musi znaleźć.

Nigdy nie miałem problemu z interpretacją tej karty, bo ZNISZCZ działa inaczej w strefie gracza, a inaczej w rynku. Jak to zrozumiałem, to problem przestał istnieć.
Nie tylko artefakty zostają- nawiedzone potwory także. Według mnie albo na początku instrukcji na zdjęciu "strefa artefaktów" powinna być zaznaczona w ramach "pola gry", albo powinni się tego pojęcia pozbyć dla porządku i ułatwienia. Tutaj znów- dopiero devs na bgg rozwiał wątpliwość jak jest ze ZNISZCZENIEM czy POŚWIĘCENIEM kart w tym kontekście.

Co do ZNISZCZ to słowem klucz będzie to napisane przez Ciebie teraz tj. "interpretacja". Szkoda psuć ten temat dalej naszymi dywagacjami :D , ale żadnych interpretacji w ogóle być nie powinno, bo to najbanalniejsza karta z możliwych.
menelobej pisze: 23 gru 2020, 17:37 Szkoda, że Portal się nie pokusił o udoskonalenie instrukcji do polskiej wersji.
Wiesz Portal wykonał to za co sam zapłacił (na co dostał licencję), czyt. (strzelam):
- tłumaczenie i drobne zmiany
- czasowe wprowadzenie do obrotu na terytorium Polski
- plus pola eksploatacji pt. bzdety marketingowe i internetowe

To by pewnie było na tyle, więc to nie wina Portalu, że instrukcja jest "słaba" i to przy tak prostej grze. Spójrz na stronę wydawcy pierwowzoru- tam już też instrukcja nie jest udoskonalana... od roku, więc Portal przetłumaczył co dostał. Jakość języka polskiego użytego do tłumaczenia samych kart- to inna kwestia i to nie miejsce na dyskusję o tym.
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 186 times
Been thanked: 29 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Mankoslaw »

menelobej pisze: 23 gru 2020, 19:37 Czyli Nawiedzony potwór może rozpatrzyć zdolności Zasobów, Unikatowe/Uruchamiane i Słów-Kluczy w dwóch następujących po sobie turach. Natomiast w Hordzie może być uwzględniony tylko jeden raz w przeciągu tych dwóch następujących po sobie tur. Przy czym jeśli będzie częścią Hordy w pierwszej z tych tur, czyli w turze wyłożenia do obszaru gry, należy obrócić żeton Nawiedzenia na stronę ODRZUĆ i odrzucić tego potwora w fazie czyszczenia na stos kart odrzuconych gracza. Jeśli będzie częścią Hordy w drugiej z następujących po sobie tur, żeton Nawiedzenia w momencie rozpoczęcia drugiej tury jest już na stronie ODRZUĆ i nie podlega zasadzie odwracania, a potwór zostaje odrzucony w fazie czyszczenia.
tak
anuratti
Posty: 1
Rejestracja: 18 cze 2020, 22:27
Has thanked: 1 time

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: anuratti »

Mam pytanie co do poniższej sytuacji. Wprowadziłem ostatnio do gry dodatek i karta na zdjęciu wprowadziła nam zamieszanie w rozgrywkach. Wcześnie poświęcałem karty ze stosu kart odrzuconych, gdyż wg zdjęcia z ramką z instrukcji jest on częścią obszaru gry. Natomiast karta Demona piekieł ma w opisie" obszaru gry i stosu kart odrzuconych" co z kolei sugeruje, że są to dwa odrębne elementy.

Obrazek
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: menelobej »

anuratti pisze: 24 gru 2020, 22:02 Mam pytanie co do poniższej sytuacji. Wprowadziłem ostatnio do gry dodatek i karta na zdjęciu wprowadziła nam zamieszanie w rozgrywkach. Wcześnie poświęcałem karty ze stosu kart odrzuconych, gdyż wg zdjęcia z ramką z instrukcji jest on częścią obszaru gry. Natomiast karta Demona piekieł ma w opisie" obszaru gry i stosu kart odrzuconych" co z kolei sugeruje, że są to dwa odrębne elementy.
Spoiler:
Generalnie w deck-builderach obszar gry to ten obszar gdzie zagrywa się karty. A stos kart odrzuconych i talia gracza są odrębną częścią stołu, tak jak rynek zwany w ToL Ulicą. Wynika to z tego, że często karty mogą pozwalać na działania w każdym z tych obszarów osobno bądź w dowolnych połączeniach. Tutaj opisy w instrukcji poszczególnych akcji nawiązują też np. do zagrywania kart do swojego obszaru gry lub pobierania kart ze stosu kart odrzuconych, ale ten rysunek w instrukcji faktycznie może wprowadzać zamieszanie. Ta ramka chyba nie oznacza obszaru gry dosłownie, tylko raczej całe startowe ułożenie wszystkich elementów stołu włącznie z obszarem gry, gdzie zagrywasz karty. Bo gdyby dosłownie ją interpretować jak to zapisano w opisie tego rysunku, że to wszystko jest obszarem gry, to by znaczyło, że można POŚWIĘCAĆ karty z talii gracza, co przecież nie ma miejsca.
astroazure
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: astroazure »

Polecam podsumowanie najważniejszych zasad od @Wojciech Sobek, znalezione na grupie portalowej FB. Rozwiewa chyba wszystkie wątpliwości.
Źródło: https://www.facebook.com/groups/fani.po ... 783019947/
W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi zasad w Terrors of London dołączam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z rozgrywką. Wszystkie informacje tutaj zawarte znalazły potwierdzenie u developerów gry na forum BGG.

➡️Karty Reliktów
Po zakupie karty reliktu należy ją umieścić natychmiast z prawej strony planszetki gracza (strefa reliktów). Efekty reliktu są dostępne od razu i można je wykorzystać już w obecnej turze, ale każdą posiadaną kartę reliktu można rozpatrzyć maksymalnie raz na turę. W grze istnieje limit posiadanych aktywnych kart reliktu i wynosi on 3 karty. Decydując się na dodanie kolejnego reliktu należy odrzucić jeden z wcześniej dodanych kart reliktów (usunąć z gry). W grze istnieje zdolność „zniszcz” poprzez którą przeciwnik ma możliwość odrzucenia reliktu na stos kart odrzuconych gracza, do którego należy relikt. W takiej sytuacji gracz podczas kolejnych tur będzie miał możliwość zagrania ponownie tego reliktu z ręki – wtedy należy go ponownie umieścić z prawej strony planszetki gracza.

➡️Zdolność słowa-klucz POŚWIĘCENIE
„Poświęcenie” pozawala na usunięcie z gry jednej karty z obszaru gracza. Przez obszar gracza należy rozumieć tylko zagrane w danej turze karty oraz strefę reliktów. Zdolność nie obejmuje stosu kart odrzuconych, kart na ręce ani kart w talii gracza. Poświęcając kartę gracz otrzymuje dodatkowo 1 zasób mocy do wykorzystania w tej turze. Wyjątkiem jest umiejętność niektórych władców np. Azazela która pozwala na poświęcenie kart z ręki gracza.
Jeżeli gracz nie posiada kart reliktów oraz nie ma zagranych innych kart w swoim obszarze gry to należy poświęcić właśnie zagrywaną kartę. W tym przypadku rozpatrywane są jedynie efekty, które występują przed słowem-klucz POŚWIĘĆ. Następnie kartę należy usunąć z gry. Gracz zyskuje dodatkowy 1 zasób mocy.

➡️Efekty z kart a POŚWIĘCENIE
Efekty z zagranych kart, które zwiększają zasoby: monety, moc oraz regenerację utrzymują się do końca tury gracza. Oznacza to, że w momencie „poświęcenia” karty (jedna z umiejętności słów-kluczy) otrzymane zasoby nie przepadają.

➡️Hordy
Hordy można utworzyć z dwóch lub więcej kart, które pasują do siebie symbolami i strzałkami (są ze sobą kompatybilne). W jednej turze można utworzyć wiele hord lub rozszerzyć już istniejącą hordę. Nie ma możliwości połączenia ze sobą dwóch niezależnie istniejących hord.
Na koniec tury gracza należy odrzucić karty hordy, tak jak wszystkie pozostałe zagrane karty – nie zostaje ona z graczem do kolejnej tury.
Niektóre z kart posiadają dwie zdolności, które można aktywować w czasie akcji hordy: są to dwa różne efekty i gracz decyduje którą z tych dwóch zdolności będzie chciał aktywować. W przypadku, gdy taka horda zostanie rozbudowana to gracz będzie mógł skorzystać ponownie z tej samej karty, ale z drugiej (niewybranej wcześniej) zdolności tej karty.

➡️Nawiedzenie
W grze występują trzy terminy o zbliżonym nazewnictwie, ale innym znaczeniu: słowo-klucz NAWIEDŹ, akcja NAWIEDZENIA oraz żeton nawiedzenia.
Żeton nawiedzenia to dwustronny żeton, na którym z jednej strony jest napis „Nawiedzenie” a na drugiej „Odrzuć”. Niezależenie od tego którą stroną jest odwrócony jest to żeton nawiedzenia.
Słowo-klucz NAWIEDŹ to zdolność, która pozwala na dołożenie żetonu nawiedzenia stroną „Nawiedzenie” na aktualnie zagrywaną kartę. Karty, które na koniec tury gracza posiadają taki żeton nie są w fazie czyszczenia usuwane z obszaru gry na stos kart odrzuconych. Innymi słowy pozostają one na kolejną turę. W fazie czyszczenia należy jednak zmienić stronę żetonu na tą z napisem „Odrzuć”. Jest to informacja, że w kolejnej turze należy taką kartę odłożyć na stos kart odrzuconych. Nie ma możliwości, aby umieścić żeton nawiedzenia na innej karcie niż ta, która wywołuje ten efekt.

Wyjątkiem jest umiejętność specjalna władczyni Elżbieta, która pozwala na umieszczenie żetonu nawiedzenia na dowolnej zagranej karcie.
Akcja NAWIEDZENIA dotyczy karty lub kart, które pozostały w obszarze gry z poprzedniej tury gracza. Mają one na sobie żeton nawiedzenia na stronie „Odrzuć”. W tej akcji mamy możliwość aktywowania wszystkich zdolności karty raz jeszcze. Wyjątkiem jest zdolność słowa-klucz NAWIEDŹ, ponieważ według reguł gry, nie ma możliwości dołożenia drugiego żetonu nawiedzenia, a nie można go umieścić na innej karcie. W efekcie karty, które pozostały z poprzedniej tury nie mogą pozostać na jeszcze kolejną turę.

Przykład.
Gracz zagrywa kartę Zjawa, która posiada zdolność słowa-klucz NAWIEDŹ. W związku z tym gracz umieszcza na tej karcie żeton nawiedzenia (stroną z napisem „Nawiedzenie” ku górze). Po zakończeniu swojej tury następuje faza czyszczenia, w której zagrane karty zostaną odłożone na stos kart odrzuconych. Karta Zjawa z uwagi na posiadany żeton nawiedzenia nie zostaje odrzucona, ale żeton zostaje odwrócony na stronę z napisem „Odrzuć” (to informacja, że w kolejnej turze karta zostanie odłożona na stos kart odrzuconych). W kolejnej turze gracza, karta Zjawa jest już w obszarze gracza i jej zdolności mogą zostać aktywowane ponownie jako akcja NAWIEDZENIA. Nie ma jednak możliwości użycia ponownie zdolności słowa-klucz NAWIEDŹ, ponieważ na karcie w dalszym ciągu znajduje się żeton nawiedzenia (zwrócony ku górze napisem „Odrzuć”).

➡️Frakcje
Niektóre z kart odnoszą się do Potworów z Frakcji np. pozwalające na zebranie dodatkowych zasobów mocy, gdy wierzchnia karta z talii jest Potworem z Frakcji. W tym przypadku może być to dowolna z dostępnych w grze frakcji: Bestie, Śmiertelnicy, Duchy, Nieumarli. Potwory, które nie należą do frakcji to Fanatycy oraz Kultyści.
Dedzio
Posty: 1
Rejestracja: 02 wrz 2021, 00:53

Terrors of London (podstawa)

Post autor: Dedzio »

Witam mam pewien problem gdyż instrukcja jest nie jasna .Chodzi o dokładnie karty z działaniem zniszcz.Wedłóg instrukcji 1 możliwość jest że cytująć ,,Wybierz kartę w grze i umieść ją na stosie kart odrzyconych jej własciciela .Sprawa jest prosta czy można niszczyć karty innym graczą w sensie relikty albo coś podobnego ?
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Terrors of London (podstawa)

Post autor: feniks_ciapek »

To post do działu z zasadami.

Tak. Przeciwnikowi usuwasz na stos kart odrzuconych, a grając na kartę z ulicy usuwasz z gry.
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

Cześć :) Nigdy nie grałem w gry karciane i mało co w planszowe. Ale generalnie to co kupuję - we właściwym sobie tempie ogarniam :wink: Jakkolwiek Terrors of London to moja pierwsza karcianka i nie bardzo rozumiem co i jak, czytałem instrukcję w między czasie zasypiając kilka razy, bo i w niej w poradnikach/recenzjach wprowadzenie zasad elementarnych kończy się różnie sparafrazowanym krzepiącym stwierdzeniem:
"klasyczny deck builder, cześć :lol: ".

No właśnie ja tego nie czaje, nie wiem jak się gra w deck builder. Czy są jakieś godne uwagi video poradniki jak w to grać (ewentualnie w grę o podobnej mechanice)?. Chodzi o to żeby było widać karty a nie grających z 1,5 metra. Tak żeby zrozumieć co i jak - u podstaw.
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 186 times
Been thanked: 29 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Mankoslaw »

Morrowind pisze: 19 paź 2021, 20:50 Czy są jakieś godne uwagi video poradniki jak w to grać (ewentualnie w grę o podobnej mechanice)?. Chodzi o to żeby było widać karty a nie grających z 1,5 metra. Tak żeby zrozumieć co i jak - u podstaw.
jeśli angielski Ci nie straszny to tu znajdziesz wszystko co Ci potrzebne: video poradniki na BGG
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

Mankoslaw pisze: 19 paź 2021, 20:58 jeśli angielski Ci nie straszny to tu znajdziesz wszystko co Ci potrzebne: video poradniki na BGG
No i elegancko wyselekcjonowane treści - dzięki. Na YouTube za dużo tego jest.
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

Dobrze, więc jestem po pierwszej rozgrywce :D Ale pojawiło się podczas niej kilka wątpliwości. Byłbym bardzo wdzięczny jeśli ktoś zechciałby mi je wyjaśnić:

1. Poświęć – poświęcenie usuwa wybraną kartę na stałe z gry, pod warunkiem że znajduje się ona w obszarze gry gracza. Czy mogę więc przewertować stos swojej talii oraz stos kart odrzuconych celem wskazania karty do usunięcia?

2. Faun – ten potwór posiada zdolność „możesz odrzucić kartę ze swojej ręki aby zyskać 2 pkt. Regeneracji”. Czy odrzuconą kartą może być sam Faun? A jeśli tak, to czy zanim to nastąpi można wykorzystać jego słowo klucz SZAŁ czy też użyć go do budowy hordy?

3. Wezwanie – po zakupie potwora można go położyć na wierzchu tali. Czyli do ręki, czy też na samą górę kart dobieranych w kolejnej turze?

4. Żeton zwołaj – skutkuje posiadaniem 6 kart w kolejnym rozdaniu tak?

5. Inkwizytor – ten potwór ma dwie zdolności zasobów: 2 punkty mocy(ataku) i 1 monetę. Czy posiadający go gracz w danej turze może korzystać z obu tych zasobów, czy też musi wybierać jeden z nich? Taka sama zresztą sytuacja np. z Behemotem – 4 mocy i 2 regeneracji.

6. Inkwizytor – jego zdolność unikatowa polega na podejrzeniu kart przeciwnika, gracz podglądający karty zyskuje 1 monetę „za potwora z frakcji”. Jakiej frakcji? Chodzi o Śmiertelników do których należy sam Inkwizytor?

7. Gargulec – posiada 2 punkty mocy, zdolność NAWIEDŹ i 2 punkty pancerza. Czy to oznacza że po jego zagraniu chroni mnie pasywnie podczas najbliższej tury przeciwnika?

8. Święta Pieczęć – relikt posiadający 2 punkty pancerza. Czy dobrze rozumiem, że po zakupie chroni mnie przez całą dalszą grę? Poza oczywiście odejmowaniem punktów życia przez KLĄTWĘ.

9. Żeton NAWIEDŹ położony na potworze powoduje że zostaje on na ręce na kolejną turę. Czy w kolejnej turze dobieramy więc 4 czy 5 kart?

10. Banshee – zdolność unikalna „podejrzyj wierzchnią kartę swojej talii jeżeli kosztuje mniej niż 4 to możesz położyć ją w swoim obszarze gry”. Czy dobrze rozumiem, że w sprzyjających okolicznościach gracz kładący Banshee może mieć dzięki niej dobierać na rękę szóstą kartę przez dwie tury pod rząd? (bo ten potwór ma zdolność NAWIEDŹ).

11. Kościotrup - zdolność unikalna „zyskaj punkty mocy równe kosztowi (jak rozumiem ilości monet) najdroższego potwora w twoim obszarze gry”. Czyli przeglądam w tym celu zarówno talię, jak i stos kart odrzuconych?

12. Pierwszy gracz na początku gry dobiera 4 a przeciwnik 5 kart. Jak rozumiem po pierwszej turze obaj dobierają już po 5 tak?

13. Uzdrawiająca kapliczka – relikt który wydaje się niedorzeczny bo za 1 monetę oferuje co turę regenerację równą liczbie posiadanych reliktów („Zyskaj pkt regeneracji równe liczbie reliktów w twoim obszarze gry”). Czy dobrze zrozumiałem tą zdolność? A jeśli tak, to doprecyzowując czy chodzi tylko o turę gracza posiadającego relikt czy także o tury przeciwnika?

14. Odmieniec – zdolność unikalna głosi „możesz wymienić Odmieńca na innego potwora ze swojego stosu kart odrzuconych albo zyskać 3 pkt mocy”. No więc jeśli zdecyduję się na 3 punkty mocy, to czy Odmieniec pozostaje na ręce i może brać udział w hordzie?

---

No wiem, trochę tego wyszło :oops:
Na obronę przypomnę, że to moja pierwsza karcianka :wink:
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

1. Obszar gry to karty zagrane w tej turze, a nie karty odrzucone, talia, czy ręka.

2. Nie. Kartę odrzucasz z ręki, a aby użyć zdolności potwora musisz wcześniej go zagrać do obszaru gry.

3. Na wierzch talii, nie do ręki. Dostaniesz jak dobierzesz następną kartę.

4. Z grubsza tak. Dociągasz 1 kartę więcej, ale może po drodze być klątwa itp.

5. Z obu.

6. Każda postać gracza należy do jednej z czterech frakcji. Chodzi o postaci w tym samym kolorze, co ten na planszetce przeciwnika.

7. Tak

8. Tak, dopóki jest w grze (może zostać zniszczony)

9. Zostaje w obszarze gry, a nie na ręce. Dobierasz normalnie 5 kart.

10. Wydaje mi się, że tak.

11. Nie. Patrz punkt 1.

12. Tak

13. Tylko tura gracza.

14. Nie. Po zagraniu nie odrzucasz karty, tylko wchodzi ona na obszar gry. Odrzucasz karty z obszaru gry dopiero na koniec tury po rozpatrzeniu wszystkich efektów.
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

feniks_ciapek pisze: 27 paź 2021, 07:54 ...
Dzięki śliczne za poświęcony czas! :D Chylę czoła znajomości zasad :) Bardzo pomocne odpowiedzi.

AD 6. W życiu sam bym na to nie wpadł :lol:

Natomiast widzę rozbieżność między tym co piszesz a instrukcją na temat Obszaru Gry (w pkt 1. oraz pkt 11.).
Twoja wersja bardziej mnie przekonuje bo dużo rzeczy staje się dzięki tej interpretacji bardziej logiczne ale rodzi konflikt z instrukcją.

Ponieważ ona Obszar Gry pokazuje tak:

Obrazek

Czyli zarówno talia jak i karty odrzucone. A Ty piszesz że to "karty zagrane w tej turze, a nie karty odrzucone, talia, czy ręka.".

Tak więc chyba znalazłem błąd w Matrixie :wink:
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

Morrowind pisze: 27 paź 2021, 16:08 Dzięki śliczne za poświęcony czas! :D Chylę czoła znajomości zasad :) Bardzo pomocne odpowiedzi.
Nie ma za co. W sumie te zasady nie są skomplikowane, ale instrukcja jest koszmarna.
Morrowind pisze: 27 paź 2021, 16:08 AD 6. W życiu sam bym na to nie wpadł :lol:
A widzisz, tu się akurat pomyliłem :). W tym wypadku chodzi o dowolne potwory ze znaczkami przynależności do frakcji (patrz glosariusz w instrukcji), a nie tylko te, które należą do frakcji gracza.
Morrowind pisze: 27 paź 2021, 16:08 Natomiast widzę rozbieżność między tym co piszesz a instrukcją na temat Obszaru Gry (w pkt 1. oraz pkt 11.).
Twoja wersja bardziej mnie przekonuje bo dużo rzeczy staje się dzięki tej interpretacji bardziej logiczne ale rodzi konflikt z instrukcją.
Faktycznie, w angielskiej wersji też jest podobny bubel. Ale jeśli dokładnie przeczytasz informacje o fazie Cleanup (mam angielską wersję), to tam jest napisane, że wrzucasz karty z obszaru gry na stos kart odrzuconych. Gdyby talia oraz stos kart odrzuconych były w obszarze gry, to zapis ten byłby absurdalny - musiałbyś co turę odrzucić wszystkie karty z talii i losować je na nowo. Byłby to jedyny deck builder, który działa w ten sposób i umiejętność CLAIM nie miałaby w zasadzie żadnego sensu. We wszystkich znanych mi deck builderach wprowadza się pojęcie obszaru gry, żeby między innymi uniemożliwić zapętlenie, np. polegające na zagrywaniu karty, która i zbiera coś z discardu na rękę, co potem zagrywasz ponownie, żeby wziąć z discardu przed chwilą zagraną kartę na rękę itp. Nie widzę powodu, dla którego ToL miałyby działać inaczej, skoro są w zasadzie wariacją Star Realms z niewielkimi zmianami.
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

feniks_ciapek pisze: 27 paź 2021, 18:26
Nie ma za co. W sumie te zasady nie są skomplikowane, ale instrukcja jest koszmarna.
Cieszę się że tak uważasz, bo tak długo mi szło skumanie tych zasad, że już myślałem iż rodzice zapomnieli mi wspomnieć że mam jakieś dodatkowe chromosomy :lol:
feniks_ciapek pisze: 27 paź 2021, 18:26
A widzisz, tu się akurat pomyliłem :). W tym wypadku chodzi o dowolne potwory ze znaczkami przynależności do frakcji (patrz glosariusz w instrukcji), a nie tylko te, które należą do frakcji gracza.
Dzięki za naprostowanie :P Ale to jest tak nieintuicyjne że masakra. Przecież mogli napisać "monetę za każdego potwora poza Kultystami i Fanatykami".
feniks_ciapek pisze: 27 paź 2021, 18:26
Faktycznie, w angielskiej wersji też jest podobny bubel. Ale jeśli dokładnie przeczytasz informacje o fazie Cleanup (mam angielską wersję), to tam jest napisane, że wrzucasz karty z obszaru gry na stos kart odrzuconych. Gdyby talia oraz stos kart odrzuconych były w obszarze gry, to zapis ten byłby absurdalny - musiałbyś co turę odrzucić wszystkie karty z talii i losować je na nowo. Byłby to jedyny deck builder, który działa w ten sposób i umiejętność CLAIM nie miałaby w zasadzie żadnego sensu. We wszystkich znanych mi deck builderach wprowadza się pojęcie obszaru gry, żeby między innymi uniemożliwić zapętlenie, np. polegające na zagrywaniu karty, która i zbiera coś z discardu na rękę, co potem zagrywasz ponownie, żeby wziąć z discardu przed chwilą zagraną kartę na rękę itp. Nie widzę powodu, dla którego ToL miałyby działać inaczej, skoro są w zasadzie wariacją Star Realms z niewielkimi zmianami.
Nie wszystko zrozumiałem, ale nie szkodzi :D Po prostu będę się stosował do Twojego rozumienia Obszaru Gry :) Ale co do jest discard?

---
W międzyczasie jeszcze jakieś pytania pewnie się pojawią :wink: np:

15. O co chodzi z Rozszerzeniem istniejącej Hordy? Jest taki zapis w instrukcji:

"Rozszerzenie istniejącej Hordy: Dodatkowe zdolności Hordy mogą być aktywowa-
ne poprzez rozszerzenie Hordy. Aby rozszerzyć Hordę, dodaj Potwora do istnieją-
cej Hordy, kładąc jego kartę obok jednej ze skrajnych kart Potworów tworzących
Hordę. Tak jak przy tworzeniu Hordy, wskaźniki Hordy nowego Potwora muszą
być kompatybilne ze wskaźnikami Hordy widocznymi w dolnej części karty sąsia-
dującego Potwora. Po rozszerzeniu istniejącej Hordy, aktywuj jedną z nieużytych
dotychczas zdolności Hordy dowolnego Potwora tej Hordy.
"

Po co pisać o czymś takim jak Rozszerzenie istniejącej Hordy skoro (chyba) nie ma scenariusza w którym możemy hordę rozszerzać? Co mam na myśli... W swojej fazie akcji mam do dyspozycji zwykle 5 kart no i już wtedy wiem czy horda będzie miała 2 czy 4 potwory... Chyba że o czymś nie wiem :)

16. To co daje użycie hordy to na dobrą sprawę tylko akcja hordy (ostatni wiersz na samym dole karty). Przy czym musi to być tylko jedna akcja wybrana tylko z jednej karty prawda?

17. Spasowanie - w instrukcji jest:

"Spasowanie kończy twoją Fazę Akcji. Ta akcja może być wykonana tylko wtedy,
gdy masz na ręku tylko jedną kartę, bądź twoja ręka jest pusta. Jeżeli masz na
ręku jedną kartę, to w momencie wykonania tej akcji, połóż ją zakrytą na wierz-
chu swojej talii.
"

Czyli spasowanie to coś innego niż zakończenie tury? Bo dotychczas myślałem że karty z ręki razem z kartami z OBSZARU GRY 8) dajemy na stos kart odrzuconych. A tu mowa o kładzeniu ich na wierzchu talii :?:
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

Morrowind pisze: 27 paź 2021, 21:25 Nie wszystko zrozumiałem, ale nie szkodzi :D Po prostu będę się stosował do Twojego rozumienia Obszaru Gry :) Ale co do jest discard?
Stos kart odrzuconych.
Morrowind pisze: 27 paź 2021, 21:25 15. O co chodzi z Rozszerzeniem istniejącej Hordy?
Budujesz hordę po jednej karcie. Tzn. najpierw zagrywasz potwora do obszaru gry i rozpatrujesz jego zdolności. Potem zagrywasz drugiego i podobnie, a jeśli tworzysz nim Hordę, to wtedy używasz zdolności hordy jednego lub drugiego. Potem zagrywasz następnego potwora i powtarzasz procedurę - zdolności potwora, potem zdolności hordy. Więc to tylko o to chodzi. A budujesz stopniowo dlatego, że możesz np. w trakcie budowania dobrać jakąś kartę, którą też będziesz chciał zagrać i powiększyć hordę.
Morrowind pisze: 27 paź 2021, 21:25 16. To co daje użycie hordy to na dobrą sprawę tylko akcja hordy (ostatni wiersz na samym dole karty). Przy czym musi to być tylko jedna akcja wybrana tylko z jednej karty prawda?
Tak, jedna akcja z jednej z połączonych kart, przy czym nie można tej samej akcji wybrać dwa razy (jak przyłączysz karty z lewej i z prawej).
Morrowind pisze: 27 paź 2021, 21:25 Czyli spasowanie to coś innego niż zakończenie tury? Bo dotychczas myślałem że karty z ręki razem z kartami z OBSZARU GRY 8) dajemy na stos kart odrzuconych. A tu mowa o kładzeniu ich na wierzchu talii :?:
Jak chcesz oszczędzić jedną kartę na przyszłą turę (ale tylko jedną), to nie musisz jej zagrywać z ręki do obszaru gry, tylko zwracasz ją na wierzch talii. Potem wszystko, co zostało zagrane idzie do discardu, a potem dociągasz 5 lub więcej kart. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek z tej akcji korzystał.
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

feniks_ciapek pisze: 27 paź 2021, 22:00 ...

Stos kart odrzuconych.

...

Budujesz hordę po jednej karcie. Tzn. najpierw zagrywasz potwora do obszaru gry i rozpatrujesz jego zdolności. Potem zagrywasz drugiego i podobnie, a jeśli tworzysz nim Hordę, to wtedy używasz zdolności hordy jednego lub drugiego. Potem zagrywasz następnego potwora i powtarzasz procedurę - zdolności potwora, potem zdolności hordy. Więc to tylko o to chodzi. A budujesz stopniowo dlatego, że możesz np. w trakcie budowania dobrać jakąś kartę, którą też będziesz chciał zagrać i powiększyć hordę.

...

Tak, jedna akcja z jednej z połączonych kart, przy czym nie można tej samej akcji wybrać dwa razy (jak przyłączysz karty z lewej i z prawej).

...

Jak chcesz oszczędzić jedną kartę na przyszłą turę (ale tylko jedną), to nie musisz jej zagrywać z ręki do obszaru gry, tylko zwracasz ją na wierzch talii. Potem wszystko, co zostało zagrane idzie do discardu, a potem dociągasz 5 lub więcej kart. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek z tej akcji korzystał.
Już za dużo :) Dziękuję za Twoją cierpliwość i odpowiedzi :) Ale już za dużo danych... A najgorsze że wygląda na to że dotychczas grałem inaczej niż się powinno. Myślałem na przykład, że od razu wykładam potwory + ewentualne hordy. A Ty piszesz że najpierw jednego, potem kolejnego itd. W sumie to spowodowało jeszcze 2 pytania :) :

1. Czy dobrze rozumiem że można w ten sposób wykonać dwa ataki hordy w jednej turze? No bo jeden z hordy stworzonej z kart A oraz B i po skorzystaniu ze zdolności hordy rozszerzyć AB o C i ponownie skorzystać ze zdolności hordy kart ABC (byle nie wybierać tej samej zdolności)?

2. Napisałeś: "możesz np. w trakcie budowania dobrać jakąś kartę, którą też będziesz chciał zagrać i powiększyć hordę. " - ale że jak? :) W sensie jak mogę po przydzieleniu sobie regulaminowych 5 kart, dobrać kolejną kartę? No bo w instrukcji mam:

"Zakup Potworów: Zapłać wskazany koszt Potwora, wydając Monety ze swojej
Puli Zasobów. Po zakupie Potwora połóż jego kartę odkrytą na swoim stosie kart
odrzuconych.

UWAGA: Kartę ze zdolnością WEZWANIE możesz położyć zakrytą na wierzchu
swojej talii, zamiast na stosie kart odrzuconych.
"

Czyli nowe karty idą albo na stos odrzuconych albo na wierzch talii. Ale nie wiem jak dobrać kolejną do ręki?
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

Morrowind pisze: 28 paź 2021, 14:12 1. Czy dobrze rozumiem że można w ten sposób wykonać dwa ataki hordy w jednej turze? No bo jeden z hordy stworzonej z kart A oraz B i po skorzystaniu ze zdolności hordy rozszerzyć AB o C i ponownie skorzystać ze zdolności hordy kart ABC (byle nie wybierać tej samej zdolności)?
Więc po kolei:

1. Zagrywasz potwora A. Rozpatrujesz jego zdolności podstawowe z karty.
2. Zagrywasz potwora B, którego możesz dołączyć (frakcyjnie) do potwora A po lewej stronie, tworząc hordę. Horda wygląda tak: B-A
3. Rozpatrujesz zdolność podstawową potwora B. Wybierasz zdolność hordy A albo B - decydujesz się na A.
4. Zagrywasz potwora C, którego możesz dołożyć (frakcyjnie) po prawej stronie potwora A. Twoja horda wygląda teraz tak: B-A-C
5. Rozpatrujesz zdolność podstawową potwora C. Wybierasz zdolność hordy, ale ponieważ wybrałeś wcześniej A, to zostaje Ci tylko zdolność potwora C, ponieważ C sąsiaduje jedynie z A, a nie z B.

Mam nadzieję, że już jest jaśniej. Dalsza rozbudowa:

6. Jeśli dołączysz potwora D do B po lewej stronie, to horda będzie wyglądać tak: D-B-A-C i będziesz mógł wybrać zdolność hordy pomiędzy D a B. Gdybyś natomiast zagrał go po prawej stronie C, to z B-A-C-D mógłbyś wybrać tylko zdolność hordy potwora D, bo C użyłeś wcześniej.
Morrowind pisze: 28 paź 2021, 14:12 2. Napisałeś: "możesz np. w trakcie budowania dobrać jakąś kartę, którą też będziesz chciał zagrać i powiększyć hordę. " - ale że jak? :)
Skrót myślowy. Są potwory, które po zagraniu pozwalają Ci dobrać kartę z ręki albo ze stosu kart odrzuconych. Bodajże umiejętność ROZKAZ daje taką możliwość, ale nie tylko.
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

feniks_ciapek pisze: 28 paź 2021, 14:52 Twoja horda wygląda teraz tak: B-A-C
5. Rozpatrujesz zdolność podstawową potwora C. Wybierasz zdolność hordy, ale ponieważ wybrałeś wcześniej A, to zostaje Ci tylko zdolność potwora C, ponieważ C sąsiaduje jedynie z A, a nie z B.

Mam nadzieję, że już jest jaśniej.
No jeszcze trochę mroczno :wink: Bo zobacz jak było w instrukcji w sekcji "Rozszerzenie istniejącej Hordy":

Obrazek

"Gracz musi dokonać wyboru spośród nieużytych zdolności Hordy (oznaczonych niebieskimi kółkami)" tu nic nie ma o tym że zdolność musi być wybrana spomiędzy kart sąsiadujących, a nawet przeciwnie :?
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

Morrowind pisze: 28 paź 2021, 15:16 "Gracz musi dokonać wyboru spośród nieużytych zdolności Hordy (oznaczonych niebieskimi kółkami)" tu nic nie ma o tym że zdolność musi być wybrana spomiędzy kart sąsiadujących, a nawet przeciwnie :?
O, faktycznie. Widzisz, tym razem to ja źle grałem :D
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

feniks_ciapek pisze: 28 paź 2021, 21:43 O, faktycznie. Widzisz, tym razem to ja źle grałem :D
:P No bo tu jest bajzel z tą instrukcją. A już szczególnie z tym pojęciem "Obszar Gry"... Napisałem nawet w tej sprawie do Portal Games. Ciekawe czy uzyskamy jakieś sprostowanie (nie omieszkam tu o tym wspomnieć). Bo to nie jest normalne :wink:

Dzięki serdeczne za wszystkie dotychczasowe wskazówki i pozostaje w kontakcie :)
Morrowind
Posty: 22
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:25
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: Morrowind »

Morrowind pisze: 28 paź 2021, 22:19 No bo tu jest bajzel z tą instrukcją. A już szczególnie z tym pojęciem "Obszar Gry"... Napisałem nawet w tej sprawie do Portal Games. Ciekawe czy uzyskamy jakieś sprostowanie (nie omieszkam tu o tym wspomnieć). Bo to nie jest normalne :wink:
Przez przeszło miesiąc nie miałem odpowiedzi więc się przypomniałem i otrzymałem takie info:
Dzień dobry,
przepraszam bardzo za zwłokę, przekazałem sprawę koleżance i gdzieś Pana maila został zagubiony.

W dodruku Terrors of London jest zawarta poprawiona instrukcja: https://portalgames.blob.core.windows.n ... 21_new.pdf
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz przepraszam

Jan M.
Żadne "dziękuję" za precyzyjne wskazanie błędów dzięki czemu mogliśmy wprowadzić poprawki... Jeszcze się musiałem po miesiącu prosić o odpowiedź.

Portal Games to bardzo rozczarowujący wydawca... :?
egnever66
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2021, 08:32

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: egnever66 »

Część, mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi w tym temacie lub nie jest ona dość jasna dla mnie:

1. Czy zdolność ZNISZCZ, w wariancie "Wybierz kartę w grze i umieść ją na stosie kart odrzuconych jej właściciela" pozwala tylko na odrzucenie kart w grze, czyli jakich? Chodzi o aktywne relikty i karty potworów z żetonem nawiedzenia, które zostały z poprzedniej tury przeciwnika, czy również o karty na ręce?
2. Czy można tworzyć HORDĘ z kart (Potworów) tej samej frakcji, a jeżeli tak, to czy również z takich samych kart - np. Ghul i Ghul?
3. Czy zdolność Łowcy reliktów (Aktywuj Relikt w obszarze gry, nawet jeśli był już aktywowany w facie Akcji) może być używana wielokrotnie na tym samym Relikcie w przypadku, gdy posiadamy 2 Łowców reliktów?
4. Jak działa zdolność Łowcy reliktów w odniesieniu do Reliktu Święta pieczęć (daje 2 Pancerza)? Czy Pancerz się sumuje i po użyciu zdolności mamy np. 4 Pancerza aż do następnej tury?
5. Czy Pancerz redukuje tylko pierwsze obrażenia, czy każde zadane w danej turze? Tzn. czy jeżeli przeciwnik wykorzystuje wszystkie zasoby Mocy, aby zadać np. 10 obrażeń, a następnie używa zdolności Hordy dającej 3 punkty Mocy i zadaje kolejne 3 obrażenia, to mając 2 Pancerza otrzymamy obrażenia równe 8 + 3, czy 8 + 1?

Z góry dziękuję za pomoc.
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

egnever66 pisze: 28 gru 2021, 09:05 Część, mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi w tym temacie lub nie jest ona dość jasna dla mnie:
O, widzę że nikt jeszcze nie odpisał.

1. Relikty i nawiedzone potwory. Karty na ręce nie są w grze.
2. Hordę tworzysz z potworów o sąsiadujących kolorach, więc jak Ci się uda zrobić ją z 5, to ten ostatni będzie z tej samej frakcji, co 1.
3. Nie widzę problemu.
4. Nijak. Pancerz jest pasywną zdolnością aktywną w turach innych graczy, nie można jej użyć wielokrotnie.
5. Odejmuje swoją siłę od sumy obrażeń zadanych w danej turze. W podanym przykładzie 8 + 3.
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Terrors of London- pytania o zasady

Post autor: qazmarwsx »

1.W przypadku jeżeli potwór ma żeton nawiedzenia, to zostaje do następnej tury a później trafia na stos kart odrzuconych. Jeżeli ten sam potwór jest użyty w hordzie, to zostaje do następnej rundy czy żeton nawiedzenia nie ma znaczenia i od razu trafia do kart odrzuconych?

2. Zdolnosc postaci Elżbieta -potwor zyskuje nawiedzenie, można dołożyć żeton nawiedzenia do potwora którego używam w hordzie i zostanie on na następną rundę? Czy tylko do potwora który nie jest zaangażowany w hordę?
ODPOWIEDZ