Antike - pytanie o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Antike - pytanie o zasady

Post autor: Zet »

Witam

Czy mógłby mi ktoś pomóc w wyjaśnieniu jednej kwestii z instrukcji?
Najpierw jest napisane na str.8:
"By uczestniczyć w podboju, jednostka militarna (...) musi stać pionowo, co znaczy, że wciąż może wykonać akcję w tej turze" - czyli, jak rozumiem, musi zachować możliwość przynajmniej jednego ruchu/manewru.
A potem na str.11:
"Wspieranie akcji podboju - Jednostki militarne, które wyczerpią wszystkie swoje manewry, by dotrzeć do prowincji, wciąż mogą wspomagać podbój. Dzieje się tak poprzez wiązanie w walce jednostek zbrojnych, które w przeciwnym razie mogłyby bronić miasta."

Czy te dwie zasady wzajemnie się nie wykluczają? Czy coś przeoczyłem?
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Zet
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Antike - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

Atak na miasto kosztuje punkt akcji, atak na jednostki wroga w prowincji z miastem nie.
Ponieważ żeby podbić miasto musisz pozbyć się wrogiej armii, możesz do tego celu użyć jednostek które właśnie tam doszły[ale właśnie skończył im się ruch i nie mogą oblegać miasta].
Kiedy pozbędziesz się obrońców musisz jeszcze oblegać miasto, jednostki uczestniczące w samym oblężeniu potrzebują dodatkowego "punktu akcji".
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Antike - pytanie o zasady

Post autor: Zet »

Acha! Czyli to wspomaganie podboju to nie jest udział w samym podboju, tylko wysieczenie obrońców, co zmniejsza obronę miasta na przyszłość.
No tak, stąd mowa o wiązaniu walką jednostek. Wczoraj jakoś to błędnie ignorowałem, zwracając uwagę tylko na pierwsze zdanie, a drugie traktując wyłącznie jako ozdobnik z wyjaśnieniem fabularnym akcji pierwszego zdania ;)

Dziękuję!
Awatar użytkownika
yeti
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2010, 20:48
Lokalizacja: Strumień/k/Cieszyna

Re: Antike - pytanie o zasady

Post autor: yeti »

Witam
No to teraz ja mam pytanko.W instrukcji napisane jest:"Za każde pięć miast nacja otrzymuje jednego Króla.Gdy zdobywa 10 miast, otrzymuje następnego Króla itd."Czy przez miasta za które otrzymujemy Króla rozumiemy tylko miasta "założone" przez gracza, czy również te które zdobył drogą podboju?
No niby oczywiste, że za te "założone" i podbite otrzymujemy Króla, ale wolę się upewnić zanim, znając dociekliwość moich współgraczy, usłyszę to pytanie. :D
"Jeżeli wkroczymy do Lakonii nie zostawimy kamienia na kamieniu ". Spartanie odpowiedzieli jednym słowem : "Jeżeli"
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Antike - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

10 markerów dowolnego pochodzenia (kto pamięta skąd wzięło się 10 miast po 2h gry?)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
yeti
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2010, 20:48
Lokalizacja: Strumień/k/Cieszyna

Re: Antike - pytanie o zasady

Post autor: yeti »

Dzięki za potwierdzenie mojego słusznego toku rozumowania. :D
"Jeżeli wkroczymy do Lakonii nie zostawimy kamienia na kamieniu ". Spartanie odpowiedzieli jednym słowem : "Jeżeli"
ODPOWIEDZ