Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Błysk »

Są już pierwsze recenzje i zapowiada się na kawał dobrej gry.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Pynio »

Jest full gameplay na kanale Gaming Rules. Na 4 os. z tlumczeniem 5h. Goście zachwyceni. Dostałem już info, że 9 marca wpłynęło do Gdańska. Rozpakowują i wysyłka do klientów, także na dniach powinno już być w domu.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: XLR8 »

Ja tylko dorzucę swoje 5 groszy, po zobaczeniu rozgrywki.
Gra jest bardzo złożona i przez to pierwsze recenzje i wrażenia będą bardzo dobre, bo przy tak małej próbce ciężko wychwycić wady.
Ja natomiast mam zastrzeżenia co do asymetrii. Nie wszystkie frakcji wyglądają na tak samo proste, ale co ważniejsze przyjemne w prowadzeniu. Drugi problem jaki potencjalnie będzie miała ta gra to niezbyt dobry balans i nacisk na graczy, aby do niego dążyć przez zmawianie się na uwalenie mocniejszych frakcji. Do tego prawdopodobnie trzeba będzie się kontrować nawzajem i grać tak jak wymusza tego frakcja, a nie według naszej własnej strategii.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Błysk »

Co do asymetryczności - było to wiadomo od początku, że każda frakcja punktuje za co innego i pod to trzeba grać. Jak ktoś przyjdzie "z pola" to może się zdziwić, ale chyba raczej nie ma wiele osób, które kompulsywne wspierają lub kupują gry. :)

Co do balansu - jest tak w każdej grze z dużą interakcją, gracze grają nad stołem... Nie widziałem gry gdzie to w ogóle nie występuje. Chociaż jak faktycznie któraś frakcja będzie za mocna to słabo, ale póki co nic na to nie wskazuje.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 373 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: SetkiofRaptors »

Błysk pisze: 11 mar 2023, 17:14 ... ale chyba raczej nie ma wiele osób, które kompulsywne wspierają lub kupują gry. :)
Hehe... sarkazm?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: sasquach »

Piękne. Goście kilka lat tworzą grę, starają się wszystko zbalansować, a tu przychodzi gość, obejrzy jeden filmik i już "brak balansu!". Dziwię się, czemu tacy ludzie nie pracują w branży gier. Przecież większość firm zapłaciła by krocie za takie zdolności. Rzut oka i już wszystko wie. Po co zatrudniać grupę testerów jak jeden człowiek sam to rozkmini i to dużo szybciej. Cudo.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Błysk »

SetkiofRaptors pisze: 11 mar 2023, 18:19
Hehe... sarkazm?
Nie. Natomiast jeśli tak robią to sami są sobie winni, bo gra jasno komunikuje asymetryczność. ;)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: orzeh »

sasquach pisze: 11 mar 2023, 18:21 Piękne. Goście kilka lat tworzą grę, starają się wszystko zbalansować, a tu przychodzi gość, obejrzy jeden filmik i już "brak balansu!". Dziwię się, czemu tacy ludzie nie pracują w branży gier. Przecież większość firm zapłaciła by krocie za takie zdolności. Rzut oka i już wszystko wie. Po co zatrudniać grupę testerów jak jeden człowiek sam to rozkmini i to dużo szybciej. Cudo.
Tym bardziej że nie wygląda na to że twórcy są żółtodziobami, oczywiście też nie wiem czy frakcje są czy nie są przegięte i nie mam zamiaru oceniać ale w pełni się zgadzam, tyle zaoszczędzonego czasu i kasy by pewnie mieli.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: detrytusek »

Bo my fachowcy już nie oceniamy gier po 1 rozgrywce albo setupie. Tak robią pikniki...prawdziwy geek wie wszystko po filmiku.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: misiencjusz »

Pomimo fascynującej i niesamowicie merytorycznej dyskusji zepsuję trochę zabawę i zadam pytanie na temat gry:
Jak wygląda jej zależność językowa? Czy dla kogoś z podstawowym angielskim jest w ogóle grywalna? Zakładając że pozostali gracze posługują się nim sprawnie i ogólnodostępne teksty nie będą problemem.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: sasquach »

Na kartach poszczególnych frakcji jest trochę tekstu. Zresztą sam oceń:
Spoiler:
Do tego masz karty pomocy, bo każda frakcja ma trochę inne akcje. Oraz trochę tekstu na wspólnych kartach.

Dla płynnej gry przydała by się jednak lepsza znajomość gry niż podstawowa

Na tabletopii masz pełną wersję więc możesz samemu sprawdzić.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 147
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 437 times
Been thanked: 71 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: oduck »

Ja nie grałem jeszcze, dopiero dostałem swój egzemplarz, ale po zapoznaniu się z nim, a wcześniej z materiałami w sieci mogę jednoznacznie stwierdzić, że do gry znajomość jęz. angielskiego potrzebna jest raczej minimum dobra.
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: AnaMan »

Grałem w wakacje w 3 osoby.
Gra wcale nie jest taka złożona. Waga na BGG jest raczej OK.
Nie jest to poziom Cywilizacji Poprzez Wieki czy cięższych gier Lacerdy.
Zagrywamy karty, których losowośc dociągu może czasem zaboleć. Rywalizujemy na kilku torach, które nam narzucają ograniczenia w grze. Wystawiamy budynki, w których zatrudniamy pracownikow. Produkujemy, sprzedajemy, inwestujemy i prowadzimy stosunkowo nieskomplikowaną ekonomię kosztów i przychodów.
Największy problem, to jak wykorzystać współzależności pomiędzy frakcjami na swoją korzyść.
I niestety gra jest podatna na syndrom nieoptymalnej gry, czyli gracze mogą grać egoistycznie ale nieefektywnie, ignrując intratne okazje stworzone przez pozostałe frakcje, co może prowadzić do "głodzenia" innej frakcji, a jednocześnie wcale nie prowadzić do ich wygranej.
Z perspektywy 1 partii wydaje mi się, że zagranie 2-3 partii powinna dać poczucie fukcjonowania tych wzajemnych zależności na tyle, żeby takich sytuacji było mniej. Trzeba by też rozpoznać, czy są jakieś skuteczne strategie na kontrowanie sytuacji gry 2 na 1, bo oportunistyczna klasa średnia i socjalizm na pełnym wypasie dał się trochę kapitalistom we znaki.
Mimo sporej frustracji kapitalistów, fun był całkiem spory :D
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4405
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1332 times
Been thanked: 835 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Hardkor »

I jak dotarło do kogoś? Jak wrażenia? Pomijając pana powyżej, którego opinie już czytałem :D
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: sasquach »

AnaMan pisze: 30 mar 2023, 17:36 I niestety gra jest podatna na syndrom nieoptymalnej gry, czyli gracze mogą grać egoistycznie ale nieefektywnie, ignrując intratne okazje stworzone przez pozostałe frakcje, co może prowadzić do "głodzenia" innej frakcji, a jednocześnie wcale nie prowadzić do ich wygranej.
Ale praktycznie każda gra z interakcją jest podatna na coś takiego.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: sajlenthill »

Czy jest gdzieś w obiegu instrukcja z możliwością skopiowania zawartości (chciałbym przetłumaczyć na swoje potrzeby)? Zarówno na Bgg jak i na stronie KS są pliki z ograniczonym dostępem :-(
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: tomp »

Może napisz do wydawnictwa. Zapytać można zawsze.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Błysk »

Hardkor pisze: 30 mar 2023, 23:14 I jak dotarło do kogoś? Jak wrażenia? Pomijając pana powyżej, którego opinie już czytałem :D
Do mnie, ale grane będzie w przyszłym tygodniu najwcześniej. Jeszcze nawet na komponenty dobrze nie spojrzałem.

Na pewno karty są ładne i porządnie zrobione (powlekane). Jak obejrzę resztę to napiszę coś więcej.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: feniks_ciapek »

Mi się akurat karty bardzo nie podobają - sklejają się ze sobą i trudno mi się je tasuje.

Grać jeszcze nie grałem.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Pynio »

Zestaw 300 koszulek do dużych kart już zakupiony + koszulki na małe także. Problem klejenia będzie rozwiązany. Tytuł odebrany 2 dni temu. Jeszcze nie ograny. Insert prawie idealny, ponieważ po założeniu koszulek minimalnie jeden rogów się odgina.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Błysk »

Generalnie ja nie zauważyłem problemu z kartami (nie kleją się) i bardzo mi się podobają. Meeple są bardzo spoko z malowaniem. Jakość na bardzo wysokim poziomie. No i wcięcia w planszetkach graczy, żeby rzeczy nie wypadały to powinien być standard, co powtarzam od dawna.

Natomiast mam jednak dwa problemy. Jeden z planszą i jej klejeniem (nie wiem czy tylko u mnie wygląda to tak źle i nie wiem czy reklamować - co myślicie? Generalnie to częsty problem przy dużych planszach i widywałem gorsze rzeczy, więc może się czepiam...)
Spoiler:
Drugi problem to jedna z planszetek graczy, coś poszło ewidentnie nie tak przy wykrajaniu i to na bank zareklamuję:
Spoiler:
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Pynio »

Nie mam takich problemów jak pokazałeś.

Update: Duże karty w koszulkach premium wchodzą świetnie, nie wiem jeszcze czy wszystkie się zmieszczą, bo coś dziwnie to policzyłem i kupiłem za mało. Małe karty są w poziomie i na razie wychodzą poza insert z powodu nowości (też premium). Wykonanie - mistrzostwo, karty świetne, wszystko pierwsza klasa. Świetna jest ta książka, która "uczy ekonomii", trochę poczytałem i jestem pod wrażeniem. Baaaaardzo unikalny tytuł w swojej tematyce. Z pewnością perełka na mojej półce (High Frontier 4all spada z pierwszego miejsca).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: vinnichi »

Ale jak to po koszulkach dokonałeś takiego przeorganizowania w topce?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
612
Posty: 432
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 560 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: 612 »

sasquach pisze: 30 mar 2023, 23:54
AnaMan pisze: 30 mar 2023, 17:36 I niestety gra jest podatna na syndrom nieoptymalnej gry, czyli gracze mogą grać egoistycznie ale nieefektywnie, ignrując intratne okazje stworzone przez pozostałe frakcje, co może prowadzić do "głodzenia" innej frakcji, a jednocześnie wcale nie prowadzić do ich wygranej.
Ale praktycznie każda gra z interakcją jest podatna na coś takiego.
To jest w ogóle hit XD. Okazuje się, że wadą gry jest już to, że...grają w nią inni gracze. Przeszkadzają, zamiast nie wtrącać się do optymalizacji ruchów, budowy silniczka i "kręcenia wyników". Co ta eurorewolucja zrobiła z biednymi graczami.
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Super »

vinnichi pisze: 01 kwie 2023, 17:39 Ale jak to po koszulkach dokonałeś takiego przeorganizowania w topce?
Nie chcę komuś wchodzić w słowo, ale ja to zrozumiałem tak jakby chodziło o zrzucenie High Frontier z piedestału gier najbardziej unikalnych, a nie najbardziej ulubionych :)
ODPOWIEDZ