Zasady gry w domino

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Martie
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2004, 14:59
Lokalizacja: Łodź

Zasady gry w domino

Post autor: Martie »

Zachęcony tym wątkiem: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=686 wyciągnąłem zakurzony komplet domino.
Tylko jak w to grać ? Odpowiedź tutaj
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zasady gry w domino

Post autor: ja_n »

Martie pisze:Tylko jak w to grać ? Odpowiedź tutaj
Wow, fajna strona. Polecam grę Leyden (którą ja znam pod nazwą Leiden) - praktycznie tylko w to gramy, gdy wyciągamy z szafy domino. Kupując domino najlepiej od razu kupić 2 komplety - wiele gier wymaga dwóch zestawów. Jest jeszcze fajna gra, nazywana Rytmino, nie widzę przepisów na tej stronie, ale może gdzieś tam się kryją. Ja korzystam z takiej książeczki pod tytułem bodajże Domino - biała okładka, malutki format. Sporo informacji o grze - różnego rodzaju łamigłówki, pasjanse i gry przy użyciu kamieni domina, znakomita pozycja, nasz egzemplarz jest w totalnym rozpadzie (zaczytany na maksa). Jeśli ktoś jest zainteresowany, sprawdzę w domu autora, wydawnictwo i rok wydania.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Sprawdz, sprawdz.
Wlasnie staram sie zaatakowac tworce strony, jaka rozgrywke poleca najbardziej.
Zaufam Tobie :-)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

folko pisze:Sprawdz, sprawdz.
Marek Penszko, "Domino: gry, lamiglowki, pasjnse", KAW, W - wa 1981

Tak, tak, to już tyle lat interesuję się grami towarzyskimi wszelkiej maści...

Fajnie gra się także w Matadora (to jakby uproszczona wersja Leiden). W powyższej książce napisano, że fajna jest również gra Bergen, choć nigdy nie grałem (w książce nie ma zasad). Teraz będę mógł pograć, korzystając z zasad ze strony. :)
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

heh :D a mnie sie ostatnio udało kupić wspomnianą książeczkę za całe 5 zł, jak dla mnie domino to strasznie fajna gra dająca masę możliwości i pole do popisu. ale nie wszyscy podzielają moje zdanie... trzeba to zmienic ;)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Muszę poszukać po antykwariatach. Może też dorwę tę książeczkę gdzieś to bym sobie kupił kopię w przyzwoitym stanie. To bardzo dobra książka. Przykładowa łamigłówka z tej książki, którą każdy może sobie zrobić sam:

- układamy kostki losowo, tak żeby utworzyły prostokąt, ale żeby były ułożone dość chaotycznie
- przepisujemy na kartkę w kratkę cyferki z poszczególnych połówek kamienie (nie zwracając uwagi na faktyczne ułożenie kamieni)
- staramy się na podstawie samych przepisanych cyferek wydedukować, jak faktycznie były ułożone kamienie (na podstawie wyłapywania sąsiadujących ze sobą cyfr; jeśli np. 3 i 6 sąsiadują tylko raz, to wiadomo, że to musiał być kamień 3|6 itd.)
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

kilka gier w domino (a dokładniej ich zasady) można znaleźć w "skarbnicy gier" Lecha Pijanowskiego - rok wydania 1981 Młodzieżowa Agencja Wydawnicza (o ile dobrze pamiętam, bo niestety nie mam tej ksiązeczki)
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Człowiek zdążył zapomnieć ile radości dają nakrapiane kamienie. Trzeba będzie odkurzyć zestaw. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

heh, niby takie niewinne, ale masa radosci. Ja niestety nie mialem wczesniej swojjego domina (w dzieciństwie to niewiele gralem w cokolwiek), ale kupielm niedawno bardzo fajny zestaw za 8zł
i chyba dokupie drugi
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Opis różnych gier w domino (po angielsku) można znaleźć na stronach
http://www.puremco.com
http://www.pagat.com/tile/wdom

Zacząłęm pisać książkę na temat domina, ale to jeszcze trochę potrwa, zanim będzie gotowa.

Michał Stajszczak
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Zacząłęm pisać książkę na temat domina, ale to jeszcze trochę potrwa, zanim będzie gotowa.
a mozemy poznać cokolwiek z tych planów, czy zostaną one tajne do momentu wydania ?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Ostateczna treść książki nie jest jeszcze do końca ustalona. W porównaniu z książką Marka Penszki będzie dużo więcej opisów gier, w tym również niektóerych z użyciem wiekszych zestawów domina, więcej różnych łamigłówek, natomiast mniej o kwadrylach, trylach i matematyce.
Polecam program domino.ru, który mozna ściągnąć ze strony http://www.triansoft32.com
Jest to komputerowa wersja popularnej w Rosji gry "w kozła".

Michał Stajszczak
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

odnośnie domina i jego zasad, to pozwolę sobie przyoczyć definicję tej gry jaką można znaleźć w ksiązce M. Penszko

"Dwadzieścia ośm jest kostek lub drewienek podłużnych, w połowie przedzielonych, pierwsze sześć mają jedno pole próżne, drugie liczbą jeden ażdo sześć oznaczone, następnie 1-1, 2-2, aż do 1-6, 2-2 do 2-6 itd. aż do 6-6. Czy gra się we dwie osób czy więcej, kostki zakryte rozdają sę równo: 6-6 grę zaczyna, potem przystawia każdy koleją, pokąd może, do pierwszego lub drugiego boku, przytykając taką samą liczbę np. 6-5, 6-4, potem 5-4 i tym podobnie. Kto pierwszy postawił wszystkie swoje, ten wygrywa tyle punktów, ile komu liczb pozostało."

jest to opis pochdzący z polskiej encyklopedii z połowy XIX wieku. Nie wiem jak Wass, ale mnie zachwyca piękno języka jakim jest opisane domino :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Nareszcie są dostępne w Polsce zestawy 55 kamieni domina dobrej jakości w przystępnej cenie (rzędu 20 zł)
http://www.rost.com.pl/Gry/Domino.htm
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Zasady gry w domino

Post autor: Van »

Zaglądnąłem ostatnio na bgg czy mają coś ciekawego o dominie i w plikach znajduje się instrukcja do wariantu broadway. Zupełnie inne podejście do domina i zaskakująco dobra jest ta odmiana. Gra się parami siedząc na przeciwko siebie i cały myk polega na tym, że można układać kamienie tylko horyzontalnie. Z resztą co tu będę tłumaczył. Polecam zaglądnąć do instrukcji i przetestować. Warto :)
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasady gry w domino

Post autor: blazej »

Dzisiaj rozmawiałem z fanem domino, który twierdził, że jedyna słuszna odmiana to 3 i 5. Niestety w necie nic o podobnej nazwie nie mogę znaleźć. Co zrozumiałem z zasad: Suma oczek musi być podzielna przez 3, albo przez 5 i wynik tego dzielenia to nasze punkty. Jeżeli suma oczek jest podzielna przez 3 i przez 5 to punktami jest suma ilorazów.

Druga rzecz to czy ktoś z Was używa cribboard do zliczania punktów? Zasadniczo urządzenie to służy do liczenia punktów w cribbage, ale wyżej wspomniany fan domino bardzo polecał zakup takowej do gry w Domino.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Zasady gry w domino

Post autor: MichalStajszczak »

Na stronie, do której link jest w pierwszym poście, można znaleźć opis "trzy i pięć"
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasady gry w domino

Post autor: blazej »

Dzięki, jakoś mi umknęło :)
ODPOWIEDZ