Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Witam,
Kilka dni temu założyłem encyklopedie bazującą na skrypcie wikipedii. Encyklopedia poświęcona jest oczywiście... grom planszowym :).
Na stronie są w chwili obecnej zalążki artykułów. Oczywiście wszystko działa co trzeba, funkcjonalność można rozszerzać dokładnie tak jak ma to miejsce w przypadku wikipedii. Każdy może współtworzyć tą stronę bez proszenie admina o cokolwiek. Wszystkie pomoce potrzebne komuś kto w życiu nie pisał artykuły na wikipedie znajdziecie na samej stronie. Nauka składni to jakieś 10 minut, nie trzeba znać nawet HTML-a, a wszystko jest wygodne i przejrzyste :). Klikasz edytuj, piszesz, klikasz zapisz i mamy nowy artykuł(ew poprawiony/rozszerzony stary)! Takie proste! :) Zachęcam do wsparcia projektu :).

Coś więcej o celu stronki znajdziecie we wstępie na samej stronie wiki:
http://gryplanszowe.wikia.com/
możecie przejrzeć spis kategorii, czy dotychczasowe zalążki artykułów.


A teraz pytanie do was, nazwa jest wstępną to gry planszowe wiki, jaką nazwę wy finalnie widzielibyście? Planszopedia? A może coś innego?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: MichalStajszczak »

Już było kilka takich inicjatyw, ale niestety zapał szybko minął.
A to, co już na tej stronie się już pojawiło, może służyć za argument dla osób, które uważają, że wikipedia nie może być traktowana jako poważne źródło informacji. To, że w kategorii "społeczności" jako jedyny obiekt pojawia się folko, to zapewne tylko przypadkowy błąd. Ale nazwanie Egmontu "polską firmą, zajmująca się wydawaniem gier planszowych" świadczy o kompletnej ignorancji autora. Po pierwsze Egmont nie jest polską firmą, a po drugie wydawanie gier planszowych to margines jego działalności, zapewne stanowiące ułamek procenta obrotu.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

MichalStajszczak pisze:Już było kilka takich inicjatyw, ale niestety zapał szybko minął.
A to, co już na tej stronie się już pojawiło, może służyć za argument dla osób, które uważają, że wikipedia nie może być traktowana jako poważne źródło informacji. To, że w kategorii "społeczności" jako jedyny obiekt pojawia się folko, to zapewne tylko przypadkowy błąd. Ale nazwanie Egmontu "polską firmą, zajmująca się wydawaniem gier planszowych" świadczy o kompletnej ignorancji autora. Po pierwsze Egmont nie jest polską firmą, a po drugie wydawanie gier planszowych to margines jego działalności, zapewne stanowiące ułamek procenta obrotu.
Po twoim poście można stwierdzić, że niestety jesteś w tej sprawie(czyt. otwartej encyklopedii) ignorantem drogi Michale i nie pojmujesz idei istnienia wikipedii.

1. Na stronie są na razie zalążki artykułów... bo dopiero co powstała, ma raptem 4-5 dni. Jeżeli uważasz że w takiej postaci nie powinna zostać opublikowana, bo są niedopracowane informacje i jest ich mało, to się mylisz, bo jakbym miał tworzyć sam tego typu witrynę to nie założyłbym wiki tylko jakiś inny serwis. A jakbym mial stworzyć milion artykułów przed opublikowaniem to cała idea wiki została by zachwiana+zanim opublikowałbym stronę minęło by kilka lat redagowania jej samemu... dla siebie? Zająłem się przygotowaniem tego mniej więcej w ten sposób, żeby człowiek który wchodzi pierwszy raz na taką stronę, wiedział co mniej więcej będzie mógł tam znaleźć, o co rozbudować i gdzie szukać pomocy.
2. Jeżeli widzisz błąd to powinieneś go poprawić/zgłosić w dyskusji do artykułu a nie narzekać, na tym to polega.
3. Folko widnieje jako jedyny bo jako o jedynym napisano o nim artykuł, a nie dlatego że jest tam jakiś błąd. Możesz napisać artykuł np. o Michale Stajszaku(0 ironii,będę wdzięczny) wrzucić w treść tag [[Kategoria:Społeczność]] i będzie już 2ch ludzi opisanych w społeczności obok siebie - Michał Stajszak i Folko.
Uważasz, że powinienem napisać artykuł do każdego człowieka związanego z planszówkami, zanim opublikowałbym wiki? Napisanie o wszystkim jest nierealne, nowe artykułu zazwyczaj powodują zwiększanie się ilości potencjalnych artykułów których nie ma. Przykład? Pisze np. o serwisie gamesfanatic i pojawiają się od razu nowe nicki, ustawiam je jako potencjalne hasła, ale nie jestem w stanie napisać od razu o każdym z nich artykułu. Jak ktoś będzie miał ochotę i czas to coś skrobnie i będzie wiadomo ze główna ekipa GF była redaktorami ŚGP w okresie od do, że brali też udział w innych inicjatywach itp. Tylko, że do tego potrzeba chętnych ludzi.

Dziwi mnie ze człowiek o takiej wiedzy jak Ty(za co cię niezmiernie szanuje), zamiast się nią chcieć podzielić i poprawić/podać do poprawy to co uważa za błędne, po prostu zjeżdża inicjatywę na forum i nazywa mnie ignorantem, bo nie zgłębiłem historii firmy napisałem zbyt ogólnikowo zalążek artykułu(cały artykuł miał jedno zdanie+linki do strony wydawnictwa...). Wytykanie że nie można się opierać na wikipedii...ok nie można się opierać swojej wiedzy tylko i wyłącznie na wikipedii - masz rację, ale w zdobyciu groma informacji ona pomaga i daje jakieś wytyczne do dalszych poszukiwań, jeżeli komuś mało. Zresztą bardzo aktywnie to wspiera np. przez linki w artykułach, dzięki temu zaoszczędzasz czas na wyszukiwanie w googlu. Przyjmijmy że ktoś chce zakupić grę Fury of dracula i mamy na wiki art z linkami do recenzji. Przyjmując że serwisu funowskie znają te wiki i same dodają linki do swoich recek, wystarczy że wejdziemy na wiki, wpiszemy nazwę gry i mamy dostęp do wszystkich polskich recenzji bez przekopywania się przez google i kilka innych stron.

Przez ludzi którzy będą narzekać ze ktoś popełnił błąd pisząc artykuł i opiewać go ignorantem możesz kogoś zrazić do tworzenia encyklopedii. Ok, walnąłem gafę, przyznaję się tworzyłem to na "szybko", co zresztą widać we wszystkich artykułach, bo są to zalążki. Po prostu chciałem jak najszybciej zapewnić stronie minimum potrzebne do wystartowania. Bedę Ci bardzo wdzięczny jak klikniesz "edytuj" i to poprawisz, ew klikniesz w artykule na "dyskusja" i wypunktujesz błędne rzeczy. Ktoś będzie miał chwile czasu to weźmie i będzie wiedział co i jak poprawić. To pomoże współtworzyć wiki, narzekanie na pewno nic nie da, bo teraz zamiast poprawić tamten art, pisze tego posta.

Michale, ja ze swojej strony serdecznie zapraszam Cię do współpracy i tworzenia tej encyklopedii bo kto jak kto, ale Ty na pewno jesteś w stanie dodać wiele treści o której nikt inny w Polsce nie ma pojęcia. Nawet jak nie masz ochoty uczyć się składni, to śmiało możesz mi podesłać artykuł a ja go opublikuje.

PS1. Artykuł poprawiłem i rozszerzyłem. Inna sprawa czy nie powinienem go zmienić na "Egmont Polska", bo raczej tylko o ta firmę chodzi a nie o cały Egmont.

PS2. Gdzie i kiedy była taka inicjatywa odnośnie wiki planszówkowej? Ja pierwszy raz się z tym spotykam i znajomi w temacie też pierwszy raz widza internetową encyklopedię planszówkową.

PS3. MisterC, dziękuję ze podchwyciłeś inicjatywę, widziałem już parę poprawek z Twojej strony :).
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Don Simon »

Blue - brawo! Trzymam kciuki.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Dzięki Don Simon. Mam nadzieję, że czasem rozluźnisz te kciuki i coś dodasz od siebie do wiki :).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: MichalStajszczak »

Może nie powinienem napisać "takich" tylko "podobnych inicjatyw". Trzy przykłady:
1. Na tej stronie jest przyklejony wątek "leksykon gier planszowych", który to leksykon nie powstał i skończył sie apelem o dodawanie informacji o grach do wikipedii (czy ktoś to robi, tego nie sprawdzałem)
2. Próbę stworzenia leksykonu podjęła też kiedyś Lacerta ale teraz ślad po nim został tylko na jej forum dyskusyjnym
3. Ja też miałem ambitne plany umieszczenia na stronie mojej hurtowni szczegółowych opisów wszystkich gier (chociażby takich, jak w przypadku gry Wilki i owce), ale też z braku czasu skończyło się na opisach tylko kilku.

Co do folko w kategorii "Społeczności", to myślałem, że to jest błąd, a prawidłowa lokalizacja folko jest w dziale "Autorzy gier" (gdzie zresztą jest). Myślałem, że w kategorii "Społeczności" będą umieszczone takie "obiekty", jak np. grupa osób związanych z poznańskim klubem Alibi.

Wiem, na czym polega tworzenie Wikipedii i wiem, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z poleganiem na wiedzy w niej zawartej. Gdy ktoś wrzuci artykuł o tym, że Słońce obraca się wokół Ziemi, to natychmiast ktoś inny naniesie poprawki, a "dowcipniś", o ile uda się go namierzyć, dostanie bana. Ale w przypadku zagadnień mniej popularnych, takich jak np. gry planszowe, błędna czy tendencyjna informacja może wisieć na wikipedii długo i wprowadzic w błąd wiele osób. Weźmy przykład Agricoli. Ktoś może w dobrej wierze, opierając się na wypowiedzi jednego z lepszych znawców gier w Posce, zamieszczonej w jedynym fachowym piśmie, napisać "że to sztampowe zbieranie drewnianych sześcianików". A co dopiero w przypadku gier, które budzą skrajne emocje, jak wykazała to niedawna dyskusja na temat Monopoly.

Może sformułowanie "ignorancja" było zbyt mocne, ale gdybym to ja zaczynał tworzyć taką stronę, to z pewnością zacząłbym od wpisów na tematy, co do których mam pewną i sprawdzoną wiedzę. A i tak wolałbym przed wpisaniem upewnić się, czy jest ona aktualna. Czy wielkim problemem było wpisanie w Google hasła "Egmont"? Już na pierwszej stronie, nawet bez klikania na poszczególne linki, mozna znaleźć następujące informacje:
Największy w Europie wydawca książek oraz czasopism dla dzieci i młodzieży. Najpopularniejsze komiksy wszystkich kategorii.
Egmont Polska jest częścią duńskiego holdingu medialnego mającego swoje początki w 1878 roku, a zarządzanego przez fundację charytatywną.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

MichalStajszczak pisze:Może nie powinienem napisać "takich" tylko "podobnych inicjatyw". Trzy przykłady:
1. Na tej stronie jest przyklejony wątek "leksykon gier planszowych", który to leksykon nie powstał i skończył sie apelem o dodawanie informacji o grach do wikipedii (czy ktoś to robi, tego nie sprawdzałem)
2. Próbę stworzenia leksykonu podjęła też kiedyś Lacerta ale teraz ślad po nim został tylko na jej forum dyskusyjnym
3. Ja też miałem ambitne plany umieszczenia na stronie mojej hurtowni szczegółowych opisów wszystkich gier (chociażby takich, jak w przypadku gry Wilki i owce), ale też z braku czasu skończyło się na opisach tylko kilku.
Moim zdaniem tamte inicjatywy miały kilka błędów:
1. Inicjatywy były stosunkowo słabo rozreklamowane. Obecnie dyskutuje z Piotro w sprawie nowego loga+baneru. Newsy na portalach społecznościowych + baner na większości myślę, że tylko pomoże.
2. Żeby tam coś napisać trzeba było być adminem/poprosić admina itp.
3. Inicjatywa była przypisana do konkretnej strony, co za tym idzie kojarzyła się tylko i wyłącznie z danym serwisem. Miałem pomysł, żeby podpiąć to albo pod g-p,albo pod krainę ale finalnie zrezygnowałem. Wolałem to stworzyć jako stronę niezależną, ale wspólną dla wszystkich, nie powiązaną jednoznacznie z działalnością danego serwisu i przez to może i zyskującą na początku pewną popularność związaną z "marką", ale też obarczoną wszystkimi doświadczeniami społecznośći z danym serwisem. Nie wiem czy wybór jest idealny, wiem że ma jakieś racjonalne poparcie. Czy się sprawdzi? Czas pokaże. Jak na razie widzę że ludzie coś tam jednak zaczynają edytować i widać że pomysł się przynajmniej po części spodobał.
4. Akurat leksykon kojarzy mi się tylko i wyłącznie z samymi grami, a nie sprawami wokół planszowymi do których też może służyć wiki.(jak widać po tym co już się w niej znajduje).

Co do tego feralnego Egmontu to tak jak pisałem wcześniej, rozumiem Twoje rozgoryczenie Michale, ale miast dopracowywać artykuły w każdym calu, chciałem zrobić szkielet, aby każdy wiedział mniej więcej o co w wiki chodzi i w miarę szybko poinformować o wiki społeczność. Może to i był błąd, ale czy lepiej było 2 miesiące dukać coś samemu i potem opublikować stronę z kilkunastoma dopracowanymi artykułami, których i tak będzie wtedy mało. Akurat moim zdaniem wiki powinna wystartować w miarę szybko w mniej więcej takiej formie(acz nie przeczę gdyby wystartowała bardziej dopracowana na pewno byłoby to in plus, za to in minus czasowo i na minus z komentarzami co zmienić na początku kiedy wszystko jest najbardziej podatne na zmiany), mogę się oczywiście mylić, nie przeczę. Tak to rozwiązałem, przez to że jest mało artykułów to jeszcze można bardzo szybko pozmieniać nazwy kategorii czy inne rzeczy, co tez jest in plus.

Jak czegoś nie potraficie zrobić a macie pomysły to walcie do mnie jak w dym :).


Co do kategorii "Społeczność" to jeżeli masz pomysł na lepsza chętnie zmienię, chodziło o same postaci związane z planszówkami, a nie o społeczności takie jak zrozumiałeś. Oczywiście taką kategorię też można dodać nie ma problemu :).
Awatar użytkownika
bajcik
Posty: 44
Rejestracja: 29 gru 2008, 23:08
Lokalizacja: Lodz

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: bajcik »

hehehe, tez cos takiego mi chodzilo po glowie, ino dobrze nie zaczalem ;)
http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajcik/w ... index.php/

co do adresu to chyba fajniej jak by bylo to wiki.gry-planszowe.pl z linkiem ze strony glownej.

A leksykon - najlepiej poprzenosic informacje a potem skasowac watek zostawiajac tylko link do wiki.

Co do kwesti czy 'branzowa wiki' czy 'wikipedia' - raczej obstawiam branzowa wiki ze wzgledu chocby na slownictwo. 'Mechanika' czy 'kosci' w grach sa jednoznaczne, zas w wikipedii trzebaby sie bawic ze stronami wieloznaczeniowymi. Link z wikipedii(haslo Gra planszowa) do growej wiki wskazany.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Co do adresu - myślałem nad tym(właśnie wiki.gry-planszowe.pl) i nawet zagadałem do Nataniela, po czym zrezygnowałem z pomysłu. Argument powyżej, nie chcę żeby wiki była kojarzona tylko i wyłącznie jako odłam jednej strony o planszówkach[nie mówiąc o tym że g-p.pl jako strona jest stosunkowo... martwe, jedynie forum żyje i ją potrzymuje].
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Arhtu »

Fajny pomysł, ale ten interfejs wiki jest koszmarny. Jak coś takiego widzę, to zazwyczaj uciekam. Nie da się tego jakoś dostosować? Bo szkoda, żeby inicjatywa traciła na popularności z powodu nieprzejrzystego wyglądu.
-
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Wszystko się da, potrzeba speca od CSS i grafika ;). Moim zdaniem koszmarny nie jest, ja się już przyzwyczaiłem i dobrze mi sie z niego korzysta.

Biorąc pod uwage, że do przeglądania potrzeba jedynie paru zakładek-spis głównych,nowe artykuły i wyszukiwarka. Czego jeszcze potrzebujesz? ;].
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Pierwsza rzecza, ktorej szukam jak wejde na www to menu, a to jest z boku i druga od gory jest zakładka "kategorie główne"... hmm wiec wydawało mi się że jest ok. Macie jakiś pomysł jak to inaczej umieścić? Bo moim zdaniem redirect ze strony głównej od razu do tej zakładki dobrym pomysłem by nie był.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: kolderek »

ja próbowałem dodać jedno miejsce w dziale gdzie grać ale nie znalazłem jak się dodaje podkategorie i zrezygnowałem - jakieś to dziwne jest. ale to tylko moje odczucie :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Masz w manualu, musisz zalzyc jakies hasło, a wtreści wpisać tak [[Kategoria:Nazwa kategorii]], jak chcesz stworzyć podkategorie kategorii to tworzysz wchodzisz w gp.com/wiki/Kategoria:Nazwa podkategorii i w treści wpisujesz [[Kategoria:Nazwa kategorii]]
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: waffel »

Ja mam takie prowokacyjne pytanie: co daje nam wiki czego nie daje już BGG?

Jeśli tytanicznym wysiłkiem rozwiniesz to wiki maksymalnie, tzn każda na świecie gra będzie miała swój artykuł, przy każdym z nich będą zdjęcia, strategie i raporty - to osiągniesz takie BGG, tylko że uboższe, bo tych strategii, zdjęć i dyskusji i tak nie będzie tyle, co tam.

Żeby nie było, że krytykuję niekonstruktywnie: Twój zapał jest świetny, ale może ukierunkuj go na BGG bo tam zobaczy i skorzysta z tego wielu ludzi, a teraz zużywasz go na duplikowanie istniejących bytów.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Dlaczego nie chce tego robić na BGG możesz przeczytać we wstępie na wiki jak i również w komentarzach pod newsem o wiki na games fanatic. Wybacz waffel, że nie chce mi się powtarzać tamtych informacji :). Jakbyś tamto przeczytał i miał dalej jakieś wątpliwości możesz tu pytać śmiało.

Dla mnie BGG owszem jest fajnym portalem, ale zupełnie innego typu. Raczej nie chodzi tutaj o powielanie tego co jest na BGG, jasne można by tam było stworzyć 100 geeklist, ale to nie to. To dalej jest bariera językowa, zupełnie dla mnie nieprzejrzysty interface przeładowany funkcjami itp.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: waffel »

Okej, doczytałem i mam same wątpliwości :D ale skoro uważasz BGG za "wyszukiwarkę samych gier" to po prostu używamy go do zupełnie różnych celów. Powiedzmy, że nie widzę tej wizji i wiki nie da mi nic, czego nie mam gdzie indziej. Ale ja nie jestem w targecie, bo sam wspomniałeś o ludziach, którzy czytają recenzje pod produktami w sklepach, nie wiedzą co to Puerto Rico albo mają problemy z przeszukiwaniem forum a ja nie czuję się żadną z nich ;) Co nie zmienia faktu, że takich jest dużo i bardzo się cieszę, że chcesz im pomóc. W takim razie szczerze życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Nie no geeklisty są i dzięki nim można robić praktycznie to samo co na wiki, z tym że moim zdaniem dalej pozostaje to ogromnym ciężkim do opanowania anglojęzycznym portalem ;) no i nie tak fajnym/prostym w przeglądaniu.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: waffel »

Zgadzam się, ze może być ciężki w opanowaniu ale jak już się opanuje to nie potrzeba nic innego (oprócz źródeł bardzo szczegółowych, jak np. strony fanowskie o konkretnych grach). Przynajmniej ja uważam, że nie potrzeba mi nic innego. Ale jak mówiłem, wielu ludziom nie chce się zgłębiać BGG i dlatego życzę Tobie i Twojej inicjatywie powodzenia. Tym samym kończę, bo BGG wstało chyba już na dobre :D
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: melee »

Mam dokładnie taką samą opinię jak waffel, gdybyśmy wszyscy poświęcili milion godzin, to otrzymalibyśmy bgg po polsku. Jeśli więc chodzi o rozwiązanie problemów językowych, to lepiej poćwiczyć przy okazji język korzystając z bgg
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Nie zamierzam z wami walczyć :). Jeżeli znacie angielski, znacie BGG, jesteście z niego zadowoleni to na pewno zmuszał was do korzystania z wiki nie będę ;).
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Nataniel »

To ja od razu powiem, ze pomysl bede bojkotowal tak dlugo, jak dlugo beda sie tam pojawialy opiniotworcze a nie faktograficzne (encyklopedyczne) materialy, w stylu:
http://gryplanszowe.wikia.com/wiki/Rebel.pl
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

OK, powyrzucam te elementy. Z rebela już usunąłem, z innych sklepów też. Jeszcze jakieś uwagi? Taka krytyka jest in plus jak mówicie dokładnie o co chodzi. Wtedy wiem co poprawić, jak ktoś napisze tylko krytykę bez wypunktowania co jest nie tak, to sory, ale ja nie mam doświadczenia z tworzeniem wikipedii i przyjmę wszystkie uwagi[ale wyrażony w kulturalny sposób] z pokorą :). Postaram się naprawić błędy i nadzorować nowo powstałe artykuły tak, żeby takich wpadek już nie było.

Dzięki Nataniel za uwagę.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: jax »

Dokladnie zgadzam sie z wafflem i melee. Gdy przeczytalem o inicjatywie od razu nasunelo mi sie pytanie: po co? Teraz widze ze powinno brzmiec raczej: dla kogo? Nie dla mnie i geekow sledzacych na co dzien bgg, ktorego pod wzgledem zawartosci informacji juz nikt nie przebije. Za duzo tam kontentu naroslo przez lata. Ale dla laikow (na dodatek nie znajacych angielskiego) takie wiki moze sie przyda. Choc jak ktos nie zna angielskiego w dzisiejszych czasach, to ma duuuuzy problem i raczej powinien sie wziac za jego nauke niz utrwalanie stanu niewiedzy przez wchodzenie na polskojezyczne strony. W kazdym razie - good luck, Blue.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe wiki? Planszopedia? Nowa inicjatywa planszowa!

Post autor: Blue »

Jax wszystko fajnie, ale:
Chcecie popularyzować plansznówki(mylę się?). Co za tym idzie przedzierać je do świadomości ludzi. Z internetu teraz korzystają ludzie w każdym wieku i ja rozumiem, że angielski w dzisiejszych czasach jest niezbędny(zresztą sam nie mam z nim większych problemów). Tym niemniej w wielu szkołach angielskiego nie ma lub jest na bardzo niskim poziomie. Ja rozumiem, że jesteś z dużego miasta i możesz się z takimi problemami nie spotykać, ja to miałem na co dzień. Ja wiem jedno - jak był ICQ to w Polsce nikt(czyt. w skali całego polskiego internetu) komunikatora nie używał, jak pojawiło się polskie Gadu-gadu to wszyscy tego używają i tak jest z masą różnych innych rzeczy. Korzystasz np. z wykopu? A z diga korzystałeś? Niby to samo, ale w Polsce się właśnie takie spolszczone rzeczy sprawdzają, bo są adresowane do nas, a nie do wszystkich, i pisze się tam w naszym języku a nie w angielskim, jasne można założyć geeklisty po polsku, można ale to dalej jest anglojęzyczny kolos. I jasne, można w ogóle olać sprawę i nie tworzyć czysto polskich serwisów, przecież wszyscy mogą się nauczyć angielskiego i korzystać z zagranicznych, zazwyczaj lepszych, bardziej rozwiniętych serwisów. Pytanie tylko dlaczego w takim razie sprawdza się polska nasza-klasa czy inne serwisy, skoro na zachodzie to już było i można się było równie dobrze tam rejestrować?

Jest też grono ludzi, które kupuje tylko spolszczone gry. Myślisz, że to grono jest małe? Ja wątpię, sądzę że jest ogromne i prędzej skorzystałoby zapewne z wiki niż z BGG.

Więc dziwi mnie, że Wy jako ludzie zorientowani w temacie, pytacie - dla kogo?!

Znajdziesz na bgg listę polskich sklepów? Konwentow? Stron fanowskich? Recenzji(no tak neurocide stworzył geeklistę, ale ilu ludzi o niej wie?)? Ja raz po raz dowiaduje się o jakimś nowym serwisie, jakimś nowym sklepie który ma dobre ceny. A siedzę w tym już ze 2 lata i większości tych informacji na BGG nie ma i nie będą one interesowały większości tam zgromadzonych, a jak się pojawi jakaś nawet geeklista to połowie mignie koło nosa. Ja sądzę, że to mniejszość (nawet tego forum) świadomie korzysta z większych możliwości BGG niż tylko katalogu gier z fotkami, plikami, ocenami, czasem jakimiś notkami na forum. Ciekawe z mojego punktu widzenia geeklisty są słabo rozreklamowane.

No i ostatni przykład, po co przyklejać newsy z BGN po polsku na Games Fanatic? Przecież wszyscy mogą nauczyć się angielskiego :). Albo po prostu wystarczyłby sam banner, w końcu każdy tam może zaglądnąć. PS. To tylko przykład, sam nie czytam BGN za często a GF tak.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2009, 11:05 przez Blue, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ