Poszukuję gier planszowych

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Vertinal
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2021, 14:12

Poszukuję gier planszowych

Post autor: Vertinal »

Witam wszystkich :) Poszukuję paru ciekawych gierek, w święta zdecydowałem, że chciałbym zacząć kolekcjonować gry planszowe ( oczywiście również w nie grać a nie żeby tylko leżały )

1. Zamierzam grać głównie ze znajomymi ale oczywiście rodzinka wchodzi w gre. Ilość graczy ? Od 2 w górę

2. Grałem w Catan, Relic, Talizman, Scotland Yard, Monopol, Terraformacja Marsa

3. Najbardziej chyba podobał się Catan oraz Talizman/Relic, również Scotland Yard daje nam masę frajdy :)

4. Jak najbardziej lubimy handel między graczami i potyczki

5. Nieograniczony budżet

6. Jestem z Olsztyna :) Warmińsko-Mazurskie

PS: Nastawiłem się aktualnie na poszukiwanie gry w której mamy mistrza gry, tj. opowiada historie dla reszty graczy. Oczywiście inne gry strategiczne, przygodowe są pożądane :) tak samo jak logiczne i inne gatunki. Gry karciane również wchodzą w grę

Pozdrawiam
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Poszukuję gier planszowych

Post autor: Babik »

Jeśli chcesz kolekcjonować, to zapewne liczysz się z cenami kolekcjonerskimi. Przygodówka, z mistrzem gry (a właściwie strażnikiem tajemnic), która spełnia Twoje wymagania, to Posiadłość szaleństwa (I ed.). Zapłacisz jak za zboże (a z dodatkami, jeśli wszystkie dostaniesz, to nawet jak za trufle) ale do kolekcjonowania, a czasem zagrania, jak znalazł.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 267 times
Been thanked: 593 times

Re: Poszukuję gier planszowych

Post autor: arian »

Vertinal pisze: 10 sty 2021, 14:42 PS: Nastawiłem się aktualnie na poszukiwanie gry w której mamy mistrza gry, tj. opowiada historie dla reszty graczy. Oczywiście inne gry strategiczne, przygodowe są pożądane :) tak samo jak logiczne i inne gatunki. Gry karciane również wchodzą w grę
W zależności od tego jaki klimat wolicie - Star Wars czy fantasy - grą z mistrzem gry grającym przeciwko reszcie graczy będzie Star Wars: Imperium Atakuje albo Descent: Wędrówki w mroku. Obie bazują na podobnej mechanice. Przy czym obie to dalej planszowki a nie gry RPG gdzie historię faktycznie się opowiada. Do każdej z nich jest aplikacja zastępująca mistrza gry, przy czym do SW tylko po angielsku, przy pomocy której można zagrać w pełnej kooperacji przeciwko grze. Obie gry mają kampanię, więc gra się połączone ze sobą scenariusze. W SW można zagrać potyczkę 1 na 1 (2 na 2 z dodatkami), a w Descencie wybrać pojedyncza przygodę.

Czymś mniej rozbudowanym od powyższych, bez kampanii, a stanowiąca kolejny krok po Talizmanie może być Zona. Przygodowa turlanka w okolicach Czarnobyla. Mutanty, anomalie i rządowe tajemnice.
Vertinal
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2021, 14:12

Re: Poszukuję gier planszowych

Post autor: Vertinal »

Jak najbardziej lubimy fantasy i tak samo sci-fi. Chętnie zbadam podane tytuły. Myślałem coś o grze Nemesis, czy jest ktoś wstanie powiedzieć mi czy warto ?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 267 times
Been thanked: 593 times

Re: Poszukuję gier planszowych

Post autor: arian »

Ja nie jestem w stanie powiedzieć, czy Nemesis warto kupić, ale na pewno warto zagrać, żeby przekonać się, czy się Wam spodoba. Ja mam dalej mieszane uczucia związane z tą grą. Jest mnóstwo elementów, które mi się w niej podobają i kilka takich, które dość mocno mnie złoszczą. Jeśli jesteś w stanie przymknąć na nie oko i traktować grę jako rodzaj opowiadania/filmu, w którym Twoja postać może być tą, która ginie na samym początku, to jest spora szansa, że będziesz się dobrze bawił. Warto jednak pamiętać, że gra ma dość mocno zamotane zasady i instrukcję, która nie ułatwia ich przyswojenia. Brakuje też porządnych pomocy dla gracza, przez co pierwsze rozgrywki to będzie raczej wertowanie instrukcji, żeby poznać wszystkie zasady, a kolejne to wertowanie już tylko po to, żeby zobaczyć jak przebiegają kolejne fazy (alternatywą jest wydrukowanie sobie pomocy dla graczy zrobionych przez fanów gry). :)

Z przygodówek macie jeszcze Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie. Gra, której sporo osób nie lubi, a która mnie się bardzo podoba. W kategorii lekkich przygodówek z fabułą sprawdza sie bardzo dobrze. Zamiast kostek mamy tam karty i mocno uproszczone, ale dla mnie dalej satysfakcjonujące budowanie talii.
mkowal
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2021, 10:20

Re: Poszukuję gier planszowych

Post autor: mkowal »

Nie będą to wprawdzie gry z osobą prowadzącą rozgrywkę, ale jeśli tworzysz swoją kolekcję - na pewno będą jej cennymi elementami ;). Pierwsza to 7 Cudów Świata, zarówno w wersji "pełnej", jak i Pojedynek - dla dwóch graczy. Druga - Splendor, popularna gra dla dwóch osób. Obie są raczej porządnie wydane i należą do tych, w których zasady poznasz szybko, jednak z każdą kolejną rozgrywką będziesz odkrywać nowe strategie :).
ODPOWIEDZ