Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: dave8 »

grzeslaw90 pisze: 12 sty 2021, 12:55 https://www.kickstarter.com/projects/st ... -card-game

co się dzieje?! :o
Jak to co? Dojonko😃
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: gogovsky »

dave8 pisze: 12 sty 2021, 21:03
grzeslaw90 pisze: 12 sty 2021, 12:55 https://www.kickstarter.com/projects/st ... -card-game

co się dzieje?! :o
Jak to co? Dojonko😃
Dojonko? Nie chcesz nie kupujesz gdzie tu dojonko?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: grzeslaw90 »

dave8 pisze: 12 sty 2021, 21:03
grzeslaw90 pisze: 12 sty 2021, 12:55 https://www.kickstarter.com/projects/st ... -card-game

co się dzieje?! :o
Jak to co? Dojonko😃
Czy dojonko to zobaczymy jak zaczną uchylać rąbka tajemnicy i przedstawią ceny, czyli ostatecznie 16 lutego :) Raczej chciałem wyrazić swoje zaskoczenie :D
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: brazylianwisnia »

Pewnie to bedzie takie San Juan dla TM. To jest poprostu dostarczanie produktu za ktory ludzie chca placic. To klient decyduje na co wyda pieniadze i jako decyzje ksztaltuja rynek. Dojonko jest wtedy gdy ktos nam sprzedaje produkt ktory wiaze sie z duza iloscia dodatkowych wydatkow.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: seki »

brazylianwisnia pisze: 12 sty 2021, 23:27 Pewnie to bedzie takie San Juan dla TM.
Oby ten twór był lepszy od karcianego Puerto Rico! Ja osobiście jestem bardzo ciekawy tej wersji Terrarormacji. Wyobrażam sobie, że może być nawet lepsza od oryginału. Autor ma większe doświadczenie to raz. Dwa, że Terrarormacja przecież jest grą karciana, a że mamy też planszę i rywalizacja na niej jest ciekawym aspektem gry, da się rozwiązać w inny sposób. Nowa wersja może bardziej kondensować to co w oryginale jest najlepsze czyli budowę silniczka i wyścig po nagrody. Ja jestem ciekaw i chętnie zagram bez poczucia, że ktoś mnie doji. Także zgadzam się z brazylianem. Rynek chętnie przyjmie tę wersję.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: brazylianwisnia »

Dla mnie najwazniejszym elementem TM jest wlasnie ta obecnosc na planszy, dostawianie miast do czyis lasow, strategiczne rozmieszczanie sie na mapie. Same karty to budowanie silniczka ktore jest a wielu innych grach. Z reguły nie lubie wersji light i tak srednio ciężkich gier.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 763
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 666 times
Been thanked: 779 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: anitroche »

Osobiście nie jestem super fanką TM, bo trwa jak dla mnie trochę za długo, jak na ciężkość rozgrywki, jaką oferuje. Ale muszę powiedzieć, że właśnie najfajniejszym elementem tej gry jest właśnie plansza i to, że wszyscy razem na niej coś budujemy i wszyscy wpływamy na moment zakończenia gry. Wersja karciana widzę, że pewnie usunęłaby dla mnie największą wadę gry, czyli czas rozgrywki, ale jednocześnie przy zabraniu tej planszy, to gra może stracić dla mnie swój urok :D Podsumowując, jak by nie zrobić, to kobiecie nie dogodzisz - jak w życiu :D
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Zet »

anitroche pisze: 13 sty 2021, 09:58 Osobiście nie jestem super fanką TM, bo trwa jak dla mnie trochę za długo, jak na ciężkość rozgrywki, jaką oferuje. Ale muszę powiedzieć, że właśnie najfajniejszym elementem tej gry jest właśnie plansza i to, że wszyscy razem na niej coś budujemy i wszyscy wpływamy na moment zakończenia gry. Wersja karciana widzę, że pewnie usunęłaby dla mnie największą wadę gry, czyli czas rozgrywki, ale jednocześnie przy zabraniu tej planszy, to gra może stracić dla mnie swój urok :D Podsumowując, jak by nie zrobić, to kobiecie nie dogodzisz - jak w życiu :D
To ja mogę stwierdzić, że bardzo lubię TM, długość rozgrywki mi odpowiada, ale nie jestem fanem zabawy na planszy. Po prostu znacznie bardziej bawi mnie budowanie silniczka na kartach i draftowanie.
Zatem: wersja karciana widzę, że pewnie usunęłaby dla mnie największą, może nie wadę ale mało bawiący mnie element, czyli planszę, ale jednocześnie przy skróceniu czasu gry, to gra może pozostawiać niedosyt na koniec. Podsumowując, jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził - jak w życiu :D
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: brazylianwisnia »

Zet pisze: 13 sty 2021, 10:14
anitroche pisze: 13 sty 2021, 09:58 Osobiście nie jestem super fanką TM, bo trwa jak dla mnie trochę za długo, jak na ciężkość rozgrywki, jaką oferuje. Ale muszę powiedzieć, że właśnie najfajniejszym elementem tej gry jest właśnie plansza i to, że wszyscy razem na niej coś budujemy i wszyscy wpływamy na moment zakończenia gry. Wersja karciana widzę, że pewnie usunęłaby dla mnie największą wadę gry, czyli czas rozgrywki, ale jednocześnie przy zabraniu tej planszy, to gra może stracić dla mnie swój urok :D Podsumowując, jak by nie zrobić, to kobiecie nie dogodzisz - jak w życiu :D
To ja mogę stwierdzić, że bardzo lubię TM, długość rozgrywki mi odpowiada, ale nie jestem fanem zabawy na planszy. Po prostu znacznie bardziej bawi mnie budowanie silniczka na kartach i draftowanie.
Zatem: wersja karciana widzę, że pewnie usunęłaby dla mnie największą, może nie wadę ale mało bawiący mnie element, czyli planszę, ale jednocześnie przy skróceniu czasu gry, to gra może pozostawiać niedosyt na koniec. Podsumowując, jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził - jak w życiu :D
To może kup Race for the Galaxy?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Zet »

brazylianwisnia pisze: 13 sty 2021, 12:25 To może kup Race for the Galaxy?
Mam RftG z całym arc 1.
Jeśli Ares Exp. okaże się zbyt podobny (np. role selection, używanie kart na wiele sposobów), to oczywiście odpuszczę. Ale grając w TM nie miałem wrażenia, że część karciana to wariacja na temat RftG i jeśli tak pozostanie, to chętnie będę miał obie (oczywiście, jeśli Ares okaże się dobry sam w sobie).
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 74 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Dziami »

brazylianwisnia pisze: 12 sty 2021, 23:27 Pewnie to bedzie takie San Juan dla TM.
Dokładnie o takim porównaniu pomyślałem czytając o "dojonku". A że chyba jednak SJ podobało mi się bardziej w swojej kategorii niz PR w swojej... to jestem ciekawy co to bedzie za gra. Mimo, że TM samo w sobie jest ekstra, nie przeszkadza mi nic w tej grze oprócz tego, że wolę ja na 3+ osób i nie uważam, że potrzebuję jakiejś szybszej/prostszej wersji, to będę się przyglądał z zaciekawieniem. Jeśli nie zainteresuje to przejdę obojętnie obok, a jak widać po wpisach niektórzy woleli by taką wersję.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Jiloo »

Terraformacja Marsa trwającą godzinę i na samych kartach? Jestem zainteresowany.
Mnie osobiście po kilkudziesięciu grach TM zaczęła nużyć – przede wszystkim właśnie swoją długością.
Jestem bardzo ciekaw co zaproponuje Fryxelius we współpracy z innymi autorami.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: warlock »

https://www.youtube.com/watch?v=ALEzm1x ... anVsMeeple

ManVsMeeple prezentują karciany sequel Terraformacji Marsa ;). Nie powiem - to jest premiera, na którą czekam. Jeśli ta gra będzie dawać poczucie korporacyjnej asymetrii i budowania silniczka na kartach przy połowie czasu trwania Terraformacji, to po pierwowzór już raczej nie sięgnę ;). No i w końcu wzięli się za graficzny redesign.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: brazylianwisnia »

Wygląda jak ostra zzynka z Race for the Galaxy. Zobaczymy ale brak tego kafelkowego elementu moze spowodować ze nowe TM nie bedzie sie niczym wyróżniać.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 397
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 75 times
Been thanked: 75 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: kci83 »

No właśnie "Karciany sequel"... ale tu znowu mamy plansze, planszetki graczy i znaczniki, pewnie jeszcze zaraz pojawią się kafelki nagród / tytułów i tyle zostanie z tej "karcianej wersji".

Graficznie jest bardzo ładnie ale sam design mógłby być nieco bardziej stonowany, chodzi mi tu o niepotrzebne, zbyt mocne wyróżnienie każdego elementu na karcie, wprowadza to troche "ociężałości" w wyglądzie, zbyt dużo się na niej dzieje. Oczywiście cały wygląd i tak jest świetny w porównaniu do obecnych kart terraformacji marsa.

Ogólnie, nie do końca przemawia to do mnie, według mnie zaraz wyjdzie jakiś fanowski dodatek, który wprowadzi te mechaniki do normalnej wersji... spodziewałem się chyba czegoś więcej.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 2539 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Gizmoo »

brazylianwisnia pisze: 02 lut 2021, 19:09 Wygląda jak ostra zzynka z Race for the Galaxy.
Dokładnie o tym samym pomyślałem! :D Oby to się jednak mocno wyróżniało. Karcianek na rynku jest prawdziwe zatrzęsienie i obecnie każda nowa gra musi mieć jakieś oryginalne pomysły mechanicznie, by mieć jakieś szanse z konkurencją. Zobaczymy. Kocham TM, kocham rejsika, więc może coś z tego mariażu wyjdzie oryginalnego?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Bludgeon »

Obejrzałem filmik i wniosek jest jeden: to wcale nie jest karciana wersja TM, tylko po prostu mocno zestrimlajnowana TM.
Ale i tak mi się podoba.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Bruno »

Dla mnie właśnie rozpoczął się nierówny* wyścig między Portalem (RftG) a Rebelem (TM:AE).
Kupię tylko jedną z tych gier :D

* - nierówny, bo de facto nie Portalu, tylko jego ślamazarnego kooperanta zależy, czy i kiedy wyjdzie polska wersja RftG.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: brazylianwisnia »

TM jesli wyjdzie w tym roku to pewnie w Q4. Wkoncy dopiero niedlugo ma byc kampania na KS a patrzac po Big box ktory przeciez nie zawiera żadnej nowej zawartosci gameplayowej tak szybko raczej nie pojdzie ze wypluja to na rynek krotko po kampanii.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
kozz84
Posty: 733
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 159 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: kozz84 »

Okroili TM i dodali wybór akcji z rftg (z lekką modyfikacją, że nie można dwie tury pod rząd wybierać tej samej akcji). Na pierwszy rzut oka gra jest zbyt podobna do tych dwóch.

Graficzne podoba mi się i teraz tylko czekać ma TM 2.0...
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: arian »

Podobają mi się obrazki na kartach w tej grze. Grafiki są naprawdę ładne. Zresztą, już w oryginalnej grze było kilka rysunków wyglądających bardzo ładnie. Za to nie podoba mi się projekt kart. Niby jest ładniej, nowocześniej, ale z drugiej strony wszystko jest mocno zagracone. Jasne, że opisy na kartach nie muszą być czytelne, bo mamy ikonografię. Ale jednocześnie w starej, brzydkiej TM wszystko było bardzo przejrzyste, a na stole błyskawicznie można się było zorientować jakie symbole mamy dostępne. Tutaj rozumiem, że karty zakrywa się od lewej do prawej, a nie z góry do dołu, ale tak czy inaczej symbole planet umieszczone w tych dodatkowych ramkach wydają się mocno przekombinowane. Może też połączenie starej ikonografii z nowym stylem graficznym tak bardzo mi się kłóci.

Natomiast trudno powiedzieć, czy ta gra jest bardziej karciana niż poprzednia. Przecież też są tory, też jest plansza. Mnie budowanie na planecie akurat dodaje tej grze mnostwo klimatu. Widzę, że działania graczy faktycznie coś zmieniają, coś powstaje, Mars zmienia się w planetę nadająca się do życia. Bez tego zostają tylko punkciki na torze.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: sliff »

Wygląda na to, że będzie to prawie pełnoprawna teraformacja. Jedyne co właściwie wyleciało to stawianie miast i nagrody ale jeśli przez to czas gry ma spaść poniżej 60 minut na partię to jestem za.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: brazylianwisnia »

sliff pisze: 03 lut 2021, 19:17 Wygląda na to, że będzie to prawie pełnoprawna teraformacja. Jedyne co właściwie wyleciało to stawianie miast i nagrody ale jeśli przez to czas gry ma spaść poniżej 60 minut na partię to jestem za.
Przeciez takie zmiany nie mogłyby skrocic gry o ponad polowe. Jeśli rzeczywiście gra bedzie ponizej 60min to pewnie wszystko przyspieszyli i zagramy polowe kart na stol(zbudujemy mniejsze silniczki) zanim gra sie skonczy. Troche nie rozumiem po co zostali przy malej planszy. Mogli to rozwiazac kartami i wtedy bardziej by pasowalo do konceptu gry karcianej.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: uyco »

mnie jakoś na razie nie porywa. mam Race’a i Roll’a, wystarczy. a co z kościanką, tez wyjdzie w tym roku? była jeszcze mowa o TM Legacy.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
ODPOWIEDZ