Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Zet »

A nie lepiej zamiast Aresa, to dorwać oryginał, czyli RftG? Szybszy i pięknie działa na 2 osoby.
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

A w zwykłej terraformacji to ile na 4 i 2 os.tak teoretycznie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

vader777 pisze: 31 paź 2022, 14:51 A w zwykłej terraformacji to ile na 4 i 2 os.tak teoretycznie.
Mocno zależy od graczy ale myślę 1h-1.5h na 2 osoby, do 3h na 4 osoby.
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

A jeszcze jedno pytanie jak oceniacie wariant solo w obu grach?
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: piterro88 »

vader777 pisze: 31 paź 2022, 15:11 A jeszcze jedno pytanie jak oceniacie wariant solo w obu grach?
W Aresie oceniam bardzo pozytywnie, choć jest wymagający. Polega na tym, że w ciągu 25 rund trzeba zmaksymalizować wszystkie współczynniki. Wirtualny przeciwnik tylko odkrywa karty z akcją, nie ścigamy się z nim o punkty. Można dostosować poziom trudności - są 3 poziomy.
W dużą Terraformację nie grałem, ale Ares do wariantu solo mi w zupełności wystarcza :wink:
sasquach
Posty: 1822
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: sasquach »

Solo ma niestety ten sam problem co poprzednik. Nie wszystkie karty pomagają Ci w realizacji celu, więc jak będziesz miał pecha to nie wygrasz nawet grając optymalnie.
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

Potwierdzam ,wariant solo bardzo dobry,prosty jak budowa cepa,ale mocno angażujący szare komórki i bez downtima.
Dla człowieka z ograniczonym czasem na gry extra i to wykonanie(sporo błyszczących kostek).
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Dhel »

Wiecie może czy dodatki pojawią się w polskiej wersji? Wariant colo/koop z Crisis jest bardzo chwalony i jest to jedyna rzecz, która mnie znowu do terraformacji w tej wersji przyciągnie.
Marokin21
Posty: 95
Rejestracja: 11 lut 2018, 21:12
Has thanked: 61 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Marokin21 »

Dhel pisze: 18 sty 2023, 07:21 Wiecie może czy dodatki pojawią się w polskiej wersji? Wariant colo/koop z Crisis jest bardzo chwalony i jest to jedyna rzecz, która mnie znowu do terraformacji w tej wersji przyciągnie.
Rebel raczej nie przepuści takiej okazji na zarobek :wink:
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 500 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: rav126 »

Dodatki w marcu, WCET zaspojlerował w Trelebele :)
Yappen
Posty: 184
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 80 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Yappen »

rav126 pisze: 23 sty 2023, 22:12 Dodatki w marcu, WCET zaspojlerował w Trelebele :)
Uprzedziłeś mnie. :D

Ciekawostka - na półce wceta są 3 pudła oprócz podstawki, więc ciekawe jak to będzie wydane. ;)

https://i.imgur.com/1lEiH1H.png
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

Gra solo wciąga,na easy to spacerek,poziom normal już wyzwanie(na razie 0-3).

Gra się szybko,jest sporo móżdżenia,na razie za wariant solo mocne 8/10.

Wykonanie 9/10(biorąc pod uwagę cenę 10/10).
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

W końcu dziś się udało Republiką Tharsis zwycięstwo na poziomie normal,gra solo naprawdę wciąga.

Szybkość i możliwości poszczególnych korporacji plus masa niepowtarzających się kart,daje wysoką grywalność.

Może jeszcze wariant cooperacyjny będzie fajny,bo pojedynek chyba odpada(brak kart atakujących wroga)
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

Gra jest coraz przyjemniejsza jak na budowę silniczka (w porównaniu do np: imperium antyk -gdzie granie jest męczarnią),i ten wyścig z bootem,proste a skuteczne.
Uwielbiam także te proste i łatwe do przypomnienia zasady 5 minut i mogę znów grać jak 2 - 3 miesiące temu,plus wykonanie i dynamika gry(przeważnie 40-60minut)

Na razie 7-8 ocena,muszę trochę więcej pograć (za mną dopiero 8-9 rozgrywek)
Yappen
Posty: 184
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 80 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Yappen »

Można już zamawiać dodatki do Ekspedycji Ares w sklepie rebel.pl - premiera 1 marca 2023r.

https://www.rebel.pl/gry-planszowe/terr ... 09479.html
https://www.rebel.pl/gry-planszowe/terr ... 09478.html
https://www.rebel.pl/gry-planszowe/terr ... 09477.html
https://www.rebel.pl/gry-planszowe/terr ... 13659.html

Trochę drogo, przy całym zestawie, ale trzeba poczekać na ceny w innych sklepach, albo jakieś kody rabatowe, czy PYL.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: polwac »

Czyli jednak osobno.
Trochę poszaleli z SCD IMO :(
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

polwac pisze: 09 lut 2023, 19:57 Czyli jednak osobno.
Trochę poszaleli z SCD IMO :(
W sklepach, przy rabacie, 60+zł za dodatek.
Yappen
Posty: 184
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 80 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Yappen »

Można powiedzieć, że ceny jak za KS, bo tam było 49$ + 19$ za przesyłkę w EU. Tyle tylko, że tam inne pudło niby mieli dodać, mieszczące wszystko.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: tomb »

Dodatek Infrastruktura, jeśli nie liczyć materiałów dla piątego i szóstego gracza, zawiera dwa tekturowe tory dokładane do planszy oraz 22 projekty i jedną nową korporację. Na tym tle Odkrycia, z 80 kartami i garścią żetonów stają się dobrym interesem.

Podzielenie materiału wydawało się być dobrym pomysłem, dopóki nie ogłosili cen. I teraz po polsku wyszło 320 zł, a gdyby cała zawartość poszła w jednym pudle to taka cena by nie przeszła.

Nie mówiąc już o tym, że w niby "karcianej" TM uzbierało się niemal tyle klamotów, co w grze-matce.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Zgorzi
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2017, 11:37
Lokalizacja: M-c Podl., Krasnystaw, Kraków
Has thanked: 115 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Zgorzi »

Wiecie może jak wypada łączenie dodatków ze sobą? Przeczytałem instrukcję Odkryć i Kryzysu, gdzie nie ma ani jednej sekcji o tym, czy można wykorzystywać ulepszone karty faz w trybie Kryzysu, a może to zaburzyć balans rozgrywki. Ciężko się zdecydować na te dodatki i osobiście chyba wezmę jedynie Kryzys ze względu na nowy tryb, który jest chwalony przy rozgrywkach solo.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vnzk »

tomb pisze: 12 lut 2023, 00:22 Podzielenie materiału wydawało się być dobrym pomysłem, dopóki nie ogłosili cen. I teraz po polsku wyszło 320 zł, a gdyby cała zawartość poszła w jednym pudle to taka cena by nie przeszła.
W sklepach da się komplet zdobyć już za 215 zł, więc jak za trzy różne dodatki nie jest już tak tragicznie (choć wciąż więcej niż podstawka). Ja się bardzo cieszę, że je rozdzielili, bo interesują mnie tylko Odkrycia, więc nawet gdyby zestaw kosztował 150 zł, dopłacałbym za zawartość, której nie potrzebuję.

Swoją drogą, czy ja dobrze rozumiem, że w dodatku Infrastruktura jest szersza wersja toru punktacji?
Mogę sobie wyobrazić spotkanie twórców przy projektowaniu podstawki Aresa:
- Kolejna rzecz, testy wykazały, że tor punktacji w tej formie jest mało użyteczny, bo poszczególne pola są za małe, więc...
- Przeprojektujemy planszę?
- Nie, Nick. I tak już za dużo poszło na nowe grafiki. Zrobimy ząbki z lewej strony planszy i w ramach dodatku dorzucimy poprawiony tor, który będzie do nich pasował.
- Ok.
- Ok.
- Brzmi dobrze!
Ale może to tylko moje odczucia :wink:
Yappen
Posty: 184
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 80 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Yappen »

Ja chyba ostatecznie zdecyduję się na cały zestaw. Co prawda najbardziej interesujący wydaje się dodatek Odkrycia, ale też jestem ciekawy opcji na 6 graczy, bo co jakiś czas taką ekipą gramy, a większość lubi Aresa, więc przetestujemy jak się sprawdza taki setup.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: jediwolf »

Jest w tej karciance tryb kooperacyjny?
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1147
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: mmag »

jediwolf pisze: 22 lut 2023, 21:31 Jest w tej karciance tryb kooperacyjny?
Dodatek "Kryzys" wprowadza do gry tryb kooperacji.
ElPrzemas
Posty: 20
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: ElPrzemas »

Czystą kooperację czy jednak na koniec jest jeden zwycięzca?
ODPOWIEDZ