Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: nakago »

Na logikę - obie karty (Najwyższa Władza Rycerska i Najdłuższa Droga) przy remisie rycerzy/drogach, powinny być odkładane na bok (bo w końcu ma być najwyższa/najdłuższa). Wpływa to też bardzo pozytywnie na rozgrywkę i jej miodność. W sumie to jestem na 100 % przekonany już, że obie te karty przy remisach należy odkładać na bok.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: maciejo »

nakago pisze:Na logikę - obie karty (Najwyższa Władza Rycerska i Najdłuższa Droga) przy remisie rycerzy/drogach, powinny być odkładane na bok (bo w końcu ma być najwyższa/najdłuższa). Wpływa to też bardzo pozytywnie na rozgrywkę i jej miodność. W sumie to jestem na 100 % przekonany już, że obie te karty przy remisach należy odkładać na bok.
I słusznie :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: Cin »

maciejo pisze:Posiadam oryginlną niemiecką wersję od kilku dobrych lat i w niej jest to bardzo wyraźnie napisane.
Ja bazuję na polskiej i angielskiej i tam też jest wyraźnie napisane :) Tylko inaczej :) Niemieckiej nie widziałem.
Aczkolwiek na niemieckiej stronie brettspielwelt.de można zagrać online i obowiązują zasady w "mojej" wersji.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: maciejo »

Cin pisze:
maciejo pisze:Posiadam oryginlną niemiecką wersję od kilku dobrych lat i w niej jest to bardzo wyraźnie napisane.
Ja bazuję na polskiej i angielskiej i tam też jest wyraźnie napisane :) Tylko inaczej :) Niemieckiej nie widziałem.
Aczkolwiek na niemieckiej stronie brettspielwelt.de można zagrać online i obowiązują zasady w "mojej" wersji.

Pozdrawiam
Nie wierzę.
Podaj jeśli możesz cytat z angielskiej instrukcji :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: Coen »

Ja również grałem z zasadą, że dopiero po wybudowaniu dłuższej drogi karta jest przekazywana - tak wyczytałem z polskiej instrukcji.
W angielskiej jest tak:
"The first player to build a continuous road (not counting forks) of at least 5 road segments, receives the Special Card “Longest Road”. If another player succeeds in building a longer road than the one created by the current owner of the “Longest Road” card, he immediately takes the Special Card (and its 2 victory points)."
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: Cin »

Angielskiej w tej chwili nie mam, ale znalezione w sieci:

"If you hold the “Longest Road” card and another player builds a longer road, he immediately acquires your “Longest Road” card. He also acquires the 2 bonus victory points.
You can break an opponent’s road by building a settlement on an open intersection along his road!
Set the “Longest Road” card aside if—after a longest road is broken—several players tie for the new longest road or no one has a 5+ segment road. The “Longest Road” card comes into play again when only 1 player has the longest road (of at least 5 road pieces)."

A w polskiej wersji jest nawet taki fragment:

"Jeżeli po przerwaniu drogi jest paru graczy, którzy posiadają drogę tej samej długości to:
- jeżeli gracz, który ma obecnie kartę "Najdłuższej drogi" także ma jedną z najdłuższych dróg, zatrzymuje kartę."

No i wspomniane brettspielwelt.de:

"Longest Trade Route, Largest Armed Force: A player gets these cards (which are placed face up) upon building a road of five segments (not counting branches) or playing three Soldier cards, respectively. Each card is worth two victory points. Each card may be taken by another player upon building a longer road or playing more soldier cards (ties go to existing holder)."
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: Cin »

A możesz podrzucić cytat z niemieckiej? Bez złośliwości, dusza badacza się we mnie odezwała :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: maciejo »

Cin pisze:A możesz podrzucić cytat z niemieckiej? Bez złośliwości, dusza badacza się we mnie odezwała :)
się robi.

"Haben mehrere Spieler gleich lange Handelsstraßen,so wird die Sonderkarte weggelegt.Sie kommt erst wieder ins Spiel,wenn ein Spieler allein die Längste Handelsstraße besitzt"


Nielogiczne dla mnie jest inne rozwiąznie.Dlaczego ktoś kto nie posiada już Najdłuższej Drogi ma czerpać z tego profity :!: :?:
Ostatnio zmieniony 12 cze 2012, 13:24 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: Olgierdd »

Również przychylam się do zdania, że przy remisie karta zostaje u dotychczasowego posiadacza. Co prawda instrukcji nigdy nie czytałem, ale słyszałem kilka tłumaczeń zasad przez różne osoby i wszystkie w tej kwestii wyrażały się tak samo.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: maciejo »

W takim razie nie mam pojęcia gdzie tkwi błąd.
W tym przypadku każdy powinien grać jak uważa :(
Poza tym jest to kolejny przykład zapszalstwa planszówkowego,które niestety coraz częściej nas dotyka :twisted:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: Cin »

A większy fragment? Cały dotyczący "Najdłuższej drogi"?
Bo zdanie, które wrzuciłeś jest i w polskiej i w angielskiej wersji, ale dotyczy tylko sytuacji przerwania obecnej najdłuższej drogi.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: wojo »

Ja uczyłem się Osadników na wersji holenderskiej i również była tam zasada że najdłuższa droga pozostaje przy jej obecnym właścicielu w przypadku remisu.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 382 times
Been thanked: 884 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: BartP »

Co to jest zapszalstwo?

Też gram tak, że gracz, który pierwszy wybuduje najdłuższą drogę, (o długości co najmniej 5 rzecz jasna) ma bonusową kartę do czasu, aż pojawi się dłuższa.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: Edwardo »

No błagam Was- sytuacja jest jasno i klarownie opisana w instrukcji i nie ma tu pola do innej interpretacji:

"Od razu po tym jak gracz zbuduje drogę składającą się z pięciu lub więcej elementów (rozwidlenia nie są liczone), otrzymuje on kartę Najdłuższa droga. Tylko jeden gracz może posiadać tę kartę w tym samym czasie. Jeśli inny z graczy zbuduje jeszcze dłuższą drogę, dotychczasowy właściciel karty przekazuje ją jemu.
Wyjątek: Jeśli inny z graczy zbuduje osiedle, które "łamie" najdłuższą drogę, a tym samym mogą powstać dwie lub więcej najdłuższe drogi tej samej długości, karta Najdłuższa droga wraca na stół."
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: gafik »

maciejo pisze:Nielogiczne dla mnie jest inne rozwiąznie.Dlaczego ktoś kto nie posiada już Najdłuższej Drogi ma czerpać z tego profity :!: :?:
Wg mnie jak najbardziej logiczne. Ten kto pierwszy osiągnął najdłuższą drogę czerpie profity dopóki ktoś nie zrobi dłuższej (nie dotyczy oczywiście przecinania dróg). Całkiem jak w sporcie - zdobywca rekordu cały czas jest jego właścicielem, nawet kiedy ktoś wyrówna ten rekord.
BartP pisze:Co to jest zapszalstwo?
Kol. Maciejo chodziło raczej chyba o "zaprzaństwo", którym karykaturalnie posłużył się Macierewicz podczas dyskusji... :lol: można zaglądnąć do słownika... Chyba, że Maciejo użył tego w innym kontekście.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: maciejo »

Cin pisze:A większy fragment? Cały dotyczący "Najdłuższej drogi"?
Bo zdanie, które wrzuciłeś jest i w polskiej i w angielskiej wersji, ale dotyczy tylko sytuacji przerwania obecnej najdłuższej drogi.
W wersji niemieckiej Almanacha nie ma innego przykładu dotyczącego remisu przy Karcie ND.
Co do przerwania drogi to w polskiej instrukcji tak jak wcześniej przytoczyłeś i tak jest napisane,że karta pozostaje przy poprzednim właścicielu więc i tak jest inaczej niż w niemieckiej.

Twój przykład:
"Jeżeli po przerwaniu drogi jest paru graczy, którzy posiadają drogę tej samej długości to:
- jeżeli gracz, który ma obecnie kartę "Najdłuższej drogi" także ma jedną z najdłuższych dróg, zatrzymuje kartę."

gafik pisze:
BartP pisze:Co to jest zapszalstwo?
Kol. Maciejo chodziło raczej chyba o "zaprzaństwo", którym karykaturalnie posłużył się Macierewicz podczas dyskusji... :lol: można zaglądnąć do słownika... Chyba, że Maciejo użył tego w innym kontekście.
Jak zwał tak zwał a użyłem tego w tym właśnie kontekscie :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: Cin »

maciejo pisze:W wersji niemieckiej Almanacha nie ma innego przykładu dotyczącego remisu przy Karcie ND.
No właśnie - skoro nie ma to skąd pomysł, że w innym przypadku karta też wraca do puli? I czy jest taki zapis przy rycerzach?

Ok, znalazłem niemiecką instrukcję i almanach: http://www.catan.de/spielregeln.html
Jest identycznie jak w polskiej i angielskiej. Czyli albo to Twoja nadinterpretacja tego zapisu na wszystkie przypadki remisu albo w kolejnych edycjach zmieniano reguły.

"Sobald ein Spieler einen durchgehenden Straßenzug (Abzweigungen zählen nicht) aus mindestens fünf Einzelstraßen besitzt, die nicht von einer fremden Siedlung oder Stadt unterbrochen wird, erhält er die Sonder-Siegpunktkarte Längste Handelsstraße. Gelingt es einem anderen Spieler, eine längere Straße als der aktuelle Besitzer zu bauen, erhält dieser sofort die Sonderkarte. Der Besitz der Längsten Handelsstraße ist 2 Siegpunkte wert"

"Eine Handelsstraße kann für die Zählung des längsten Straßenzugs unterbrochen werden, wenn ein anderer Spieler eine Siedlung auf einer freien Kreuzung der Handelsstraße errichtet!
Haben nach der Unterbrechung einer Handelsstraße, mehrere Spieler gleich lange Handelsstraßen, so muss folgendes geprüft werden:
- Ist der Spieler, der die Sonderkarte „Längste Handelsstraße“ besitzt, am Gleichstand beteiligt, so behält er diese.
- Ist der Spieler, der die Sonderkarte „Längste Handelsstraße“ besitzt, nicht am Gleichstand beteiligt, so wird diese beiseite gelegt. Sie kommt erst wieder ins Spiel, wenn ein Spieler allein die „Längste Handelsstraße“ besitzt. Die Sonderkarte wird auch beiseite gelegt, wenn kein Spieler nach einer Unterbrechung 5 oder mehr zusammenhängende Straßen besitzt, es also keine „Längste Handelsstraße“ mehr gibt."

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: maciejo »

Cin pisze:
maciejo pisze:W wersji niemieckiej Almanacha nie ma innego przykładu dotyczącego remisu przy Karcie ND.
No właśnie - skoro nie ma to skąd pomysł, że w innym przypadku karta też wraca do puli? I czy jest taki zapis przy rycerzach?

Ok, znalazłem niemiecką instrukcję i almanach: http://www.catan.de/spielregeln.html
Jest identycznie jak w polskiej i angielskiej. Czyli albo to Twoja nadinterpretacja tego zapisu na wszystkie przypadki remisu albo w kolejnych edycjach zmieniano reguły.

"Sobald ein Spieler einen durchgehenden Straßenzug (Abzweigungen zählen nicht) aus mindestens fünf Einzelstraßen besitzt, die nicht von einer fremden Siedlung oder Stadt unterbrochen wird, erhält er die Sonder-Siegpunktkarte Längste Handelsstraße. Gelingt es einem anderen Spieler, eine längere Straße als der aktuelle Besitzer zu bauen, erhält dieser sofort die Sonderkarte. Der Besitz der Längsten Handelsstraße ist 2 Siegpunkte wert"

"Eine Handelsstraße kann für die Zählung des längsten Straßenzugs unterbrochen werden, wenn ein anderer Spieler eine Siedlung auf einer freien Kreuzung der Handelsstraße errichtet!
Haben nach der Unterbrechung einer Handelsstraße, mehrere Spieler gleich lange Handelsstraßen, so muss folgendes geprüft werden:
- Ist der Spieler, der die Sonderkarte „Längste Handelsstraße“ besitzt, am Gleichstand beteiligt, so behält er diese.
- Ist der Spieler, der die Sonderkarte „Längste Handelsstraße“ besitzt, nicht am Gleichstand beteiligt, so wird diese beiseite gelegt. Sie kommt erst wieder ins Spiel, wenn ein Spieler allein die „Längste Handelsstraße“ besitzt. Die Sonderkarte wird auch beiseite gelegt, wenn kein Spieler nach einer Unterbrechung 5 oder mehr zusammenhängende Straßen besitzt, es also keine „Längste Handelsstraße“ mehr gibt."

Pozdrawiam
Rzeczywiście,ściągnąłem instrukcjię z netu i jest tak jak mówisz :D
W takim razie ja mam starszą wersję.W moim Almanachu jest tylko i wyłącznie zapis,że przy remisie odkładamy kartę :?
Rozegrałem już w ten sposób setki partii i nie zamierzam tego zmieniać :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: TTR_1983 »

Napiszcie proszę, którą czynność wykonuje się najpierw - odkrycie wartości żetonów, czy ustawienie pierwszych dwóch osad i dróg na planszy? Z punktu widzenia taktyki gry (i statystyki) to dość ważne.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: maciejo »

mulek18 pisze:Napiszcie proszę, którą czynność wykonuje się najpierw - odkrycie wartości żetonów, czy ustawienie pierwszych dwóch osad i dróg na planszy? Z punktu widzenia taktyki gry (i statystyki) to dość ważne.
Najpierw odkrywasz wartości żetonów a następnie ustawiasz osady i drogi :D
http://www.profeasy.de/Siedler-Anleitun ... tml?mode=8
po niemiecku niestety ale obrazki mówią same za siebie :wink:
Kolejność wystawiania przy np: 3 Graczach wygląda tak :
Gracz 1
Gracz 2
Gracz 3
Gracz 3
Gracz 2
Gracz 1
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: prezestomek »

Osadnicy z Catanu - Miasta i Rycerze (nowa edycja)
- czy z osady podbiera się tylko surowce czy jest to do wyboru między surowcem a towarem (w przypadku miasta nie ma problemu); w instrukcji nie znalazłem tego,
- czy można wymienić 4:1 surowce na towary, towary na surowce?
- czy handlarz wymienia nam tylko surowce na surowce (tego nie pamiętam czy jest napisane na karcie), czy może surowce na towary?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: jolietjake »

1. Osada nie może wytwarzać towarów.
2. Można, a dzięki portom to nawet możesz wymieniać 2:1 na towary, przez co porty zyskują dużo, dużo większą wartość niż w podstawce.
3. Można też na towary, jest o tym w instrukcji.
Joliet Jake na BGG
jepek
Posty: 1
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:29

Osadnicy z Catanu - Na podbój Europy (w 2 osoby)

Post autor: jepek »

Witam zakupiłem ostatnio grę Osadnicy z Catanu - Na podbój Europy. Gra bardzo mi się podoba, jednak czasami problemem jest znalezienie trzeciej osoby do gry. Czy istnieją jakieś modyfikacje pozwalające zagrać w 2 osoby?

Dziękuję za każdą odpowiedź!
Zigi86
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2013, 09:13

Re: Osadnicy z Catanu - Na podbój Europy (w 2 osoby)

Post autor: Zigi86 »

Witam, teoretycznie można grać 3-4 osoby, ale ja z żoną z braku laku gramy we dwoje, rozstawiamy planszę tak jak w grze dla 3 osób, tzn. oprócz naszych osad są jeszcze osady "widmo" dwóch graczy którzy nie grają, oczywiście to nie to samo co przy grze w 3-4 ale daje rade :)
verminaard
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2010, 20:12

Osadnicy z Catanu - Miasta i Rycerze

Post autor: verminaard »

Witam.
Nie wiem jak rozstrzygnąć jedną kwestię związaną z przerwaniem drogi przez wrogiego rycerza. Otóż jeśli utworzyłem trasę składającą się z 4 dróg np. osada - - - - a następnie pojawił się wrogi rycerz między czyli osada - - wrogi rycerz - - to czy mogę wybudować na końcu osadę? Czy droga przerwana oznacza koniec jakiejkolwiek budowy jeśli już wcześniej miałem dalszą drogę wybudowaną ?

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ