Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Osadnicy z Catanu - Miasta i Rycerze

Post autor: Pynio »

http://galakta.pl/gry/gry-planszowe/osa ... atanu-faq/

P: Przeciwnik przeciął moją drogę, czy mogę zbudować się przy odciętej części mimo, że nie ma połączenia z innymi moimi osadami?

O: Tak, droga jest przerwana tylko na potrzeby karty „Najdłuższa droga handlowa”.

Zakładam, że nic się nie zmieniło w Cities & knights, ponieważ nic tam na ten temat nie znalazłem.
verminaard
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2010, 20:12

Re: Osadnicy z Catanu - Miasta i Rycerze

Post autor: verminaard »

Dzięki za odpowiedź.
Nie mniej w instrukcji do MiR w dziale Budowa - Wystawianie rycerza jest napisane:
"Jeśli rycerz przylega również do drogi przeciwnika, przerywa ją ... i uniemożliwia jej dalszą rozbudowę (za skrzyżowaniem)"

Czyli teoretycznie nie można już dobudowywać drogi za skrzyżowaniem, pytanie tylko czy jeśli już jakaś droga jest zbudowana to czy można jej rozbudowę kontynuować pomimo obecności rycerza?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Osadnicy z Catanu - Miasta i Rycerze

Post autor: Pynio »

Wydaje mi się, że stwierdzenie klucz to: dalszej jej rozbudowy :) Drogi owszem, natomiast można postawić miasto / wioskę.

Nawiasem mówiąc grałem w to milion razy i nie pamiętam jak to rozwiązywaliśmy :) Teraz piszę troszkę "na czuja".
verminaard
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2010, 20:12

Re: Osadnicy z Catanu - Miasta i Rycerze

Post autor: verminaard »

Hmmm, myśle że skoro ta zasada dotyczy drogi to także i osady/miasta. Mimo wszystko graliśmy że nie można ani dobudowywać dróg ani budować osad pomimo że była taka możliwość. Nie wiem czy to nie czyni opcji wprowadzania rycerza zbyt potężnej.
Jak myślicie?

A jednak się myliłem.

Odpowiedź z forum galakty dla zainteresowanych:
Jeden z odwiecznych problemów z zasadami niedoprecyzowanymi w instrukcji. Temat był wielokrotnie poruszany na BGG przy różnych dodatkach. Poskutkowało to wypracowaniem reguły dotyczącej wszystkich dodatków, zaaprobowanej przez Teubera:

Gracz może wyprowadzić drogę z każdego skrzyżowania, na którym nie ma elementu w kolorze innego gracza, a do którego dochodzi jego sieć dróg (chyba, że w zasadach zaznaczono inaczej).

W MiR nie zaznaczono inaczej, a w opisanym przypadku skrzyżowanie z cudzym rycerzem nas nie interesuje, bo to nie z niego chcemy wyprowadzić nową drogę. Można więc bez przeszkód wybudować z tego skrzyżowania drogę, a wyprzedzając kolejne możliwe pytanie: tak, można na końcu drogi przerwanej przez rycerza zbudować osadę, jeżeli tylko spełnimy regułę odstępu.
arfa2
Posty: 18
Rejestracja: 09 sie 2013, 22:22

Re: Osadnicy z Catanu - 2 pytania

Post autor: arfa2 »

siema trochę odkopię temat ale mam 1 wątpliwość. Otóż mam osadę od początku . Czy ktoś może zbudować drogę przez moją osadę? osada stoi na skrzyżowaniu gdzie są 3 drogi. 1 jest moja a przeciwnik może wykupić 2drogi i ustawić ją w pozostałych polach tak że moja osada będzie na jego trasie?
Pawelec123456
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2012, 13:34

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: Pawelec123456 »

Nie może, to jest wyraźne napisane w instrukcji do nowej edycji od Galakty. Jest taka ogólna reguła: gracz może wyprowadzić drogę z każdego skrzyżowania, na którym nie ma elementu w kolorze innego gracza, a do którego dochodzi jego sieć dróg (chyba, że w zasadach zaznaczono inaczej). Skoro na skrzyżowaniu stoi Twoja osada, to nikt poza tobą nie może z niej zbudować drogi. Można do niej dojść drogą z jednej strony (przydatne rozwiązanie, jeżeli nie chcemy, żeby ktoś poszedł drogą w daną stronę), ale nie można potem wybudować drogi z drugiej.

W Miastach i Rycerzach ta reguła jest bardzo ważna :wink:
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: Adamso97 »

Witam,
Czy korzysta ktoś może z rozszerzenia do Osadników - Catan Helpers? Jeśli tak, to mógłby ktoś napisać jak się tego używa?

Pozdrawiam
mgielka03
Posty: 2
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:37

Osadnicy z catanu dodatek 5/6 gracz

Post autor: mgielka03 »

Witam,
Czy ktoś mógłby przesłać mi instrukcje gry do edycji drewnianej dodatek 5/6 gracz Osadnicy z Catanu ?
Będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam,
Monika
Awatar użytkownika
yasioo
Posty: 28
Rejestracja: 15 lip 2013, 18:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Osadnicy z catanu dodatek 5/6 gracz

Post autor: yasioo »

Wysłane na PW.
Awatar użytkownika
yasioo
Posty: 28
Rejestracja: 15 lip 2013, 18:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Osadnicy z catanu dodatek 5/6 gracz

Post autor: yasioo »

Ponieważ może się to komuś jeszcze przydać, publikuję (mam nadzieję, że nie jest to nieetyczne) korespondencję z PW i odpowiedź na nią:
Super dzięki wielkie,
Jako że tworze dodatek z podstawowej wersji czy byłbyś tak uprzejmy i podał mi jeszcze kilka info a mianowicie:
Jakie porty znajdują się na tych czterech dodatkowych elementach ramki ?
Jakie literki znajdują się na odwrocie 28 żetonów z cyframi.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Z czterech ramek z morzem tylko dwie zawierają porty. Są to: 3:1 oraz owce.
Żetony z literami i cyframi:
A=2, B=5, C=4, D=6, E=3, F=9, G=8, H=11, I=11, J=10, K=6, L=3, M=8, N=4, O=8, P=10, Q=11, R=12, S=10, T=5, U=4, V=9, W=5, X=9, Y=12, Za=3, Zb=2, Zc=6.
kolsky1979
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2014, 13:57

Osadnicy z Catanu - stara a nowa wersja?

Post autor: kolsky1979 »

Czym dokładnie się różnie? Bo mam starą drewnianą i nie mogę do niej dokupić dodatków.
Wszędzie jest napisane że wersja plastikowa nie zgrywa się ze starą drewnianą.
W czym jest problem?
Couryings
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2014, 18:53
Lokalizacja: Radlin

Re: Osadnicy z Catanu - stara a nowa wersja?

Post autor: Couryings »

Ja mam kolejne, trochę podobne pytanie: Czy ktoś próbował łączyć dodatki angielskie z dodatkami polskimi? Z tego co wiem Pirates and Explorers również posiada drewniane elementy. Czy części planszy mają te same wymiary? Jak z zapięciami ramki?
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Osadnicy z Catanu - stara a nowa wersja?

Post autor: Kudtacz »

Ja miałem niemieckie wydanie Żeglarzy z plastikowymi statkami i polską podstawkę drewnianą i nie dało się ramki połączyć bez przycinki.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Osadnicy z Catanu - stara a nowa wersja?

Post autor: Tomzaq »

Gdzieś mi się obiło o uszy, że któryś plastikowy dodatek jest kompatybilny z wersją drewnianą. Wie ktoś może który?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - stara a nowa wersja?

Post autor: kwiatosz »

Kompatybilny jest Kupcy i barbarzyńcy.

Problem z łączeniem dodatków jest taki, że ramka jest zrobiona z odwrotnymi zapięciami i się nie da połączyć. Jeżeli może być brzydko to pokombinowanie z nożykiem pozwala uzyskać grywalny efekt ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Osadnicy z Catanu - stara a nowa wersja?

Post autor: garg »

kwiatosz pisze:Kompatybilny jest Kupcy i barbarzyńcy.
Zainteresowałeś mnie - czy to oznacza, że dołożyli jakieś elementy uniwersalne, czy po prostu nie ma tam żadnych elementów plansz?

Bo mam stare wydanie drewniane i nie zamierzam go wymieniać, ale może dodatek sobie kupił... :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
moabie
Posty: 1
Rejestracja: 21 sie 2014, 14:35

Re: Żeglarze z catanu

Post autor: moabie »

Witam,
odświeżam, bo tego dodatku dotyczy moje pytanie:

w Żeglarzach z Catanu jest zasada, że można przestawiać statek, pod pewnymi warunkami,
moje pytanie brzmi: jeżeli koło osady znajduje się tylko 1 statek (droga morska), czy można go przenieść w inne miejsce (dołączyć do innej drogi morskiej)?
W ten sposób zostanie osada bez żadnych dróg, ale w instrukcji nie jest nic napisane o tym, że taka sytuacja nie może wystąpić.. chyba że coś przeoczyłem?
mrx188
Posty: 16
Rejestracja: 28 sie 2014, 11:53

Osadnicy z Catanu - ustawienie pustyni

Post autor: mrx188 »

Czy pustynia zawsze musi być na środku planszy?
Lubię Osadników z Catanu, ale uwielbiam Cyklady - mam i gram ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Osadnicy z Catanu - ustawienie pustyni

Post autor: Tomzaq »

Ja zawsze ustawiam losowo.
Who is John Galt?
Posiadam
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu - ustawienie pustyni

Post autor: Pixa »

Losowo.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
mrx188
Posty: 16
Rejestracja: 28 sie 2014, 11:53

Re: Osadnicy z Catanu - ustawienie pustyni

Post autor: mrx188 »

a wg twórców gry?
Lubię Osadników z Catanu, ale uwielbiam Cyklady - mam i gram ;)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - ustawienie pustyni

Post autor: Dabi »

Różnie z tego co pamiętam - na początku można ma środku ale tak to losowo.
konp
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2015, 18:56

Osadnicy z Catanu - szybka gra karciana

Post autor: konp »

Hej, mam jedno pytanie odnośnie osadników, a dokladniej karty rozbudowy miasta - Ratusz. Na karcie napisane jest "budowa ratusza kosztuje dodatkowe 2 rudy". Jak rozumienie ten zapis w przypadku gdy akurat nie mam tej rudy w takiej ilościach? Czy w takim razie ponoszenia normalny koszt rozbudowy ale zostaje z niczym (karta wraca do stosu)? A może mogę odłożyć ta karte i do płacić rude jak tylko ja zdobede? Nie jest to opisane w instrukcji.
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy z Catanu - szybka gra karciana

Post autor: Nycte »

Zawsze graliśmy tak że od razu płacimy. Nie mamy rudy to wybieramy inna kartę.
arkosmc
Posty: 1
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:07

Osadnicy z Catanu - Odkrywcy i Piraci - Ryby dla Catanu

Post autor: arkosmc »

Witam,
chciałem zapytać o zasady w "fazie zagospodarowania". Na początku gry zachód jest zakryty, a w instrukcji znajduje się opis, że faza ta wygląda tak samo jak w scenariuszu 2 "Obozy piratów", gdzie wszystkie pola są już odkryte.

Na razie założyłem, że po prostu na początku gry odkrywa się wszystkie pola, ale nie wiem czy to dobre założenie (pole najbardziej "na zachód", czyli owce z krążkiem 6 są odkryte nie bez powodu).

Dzięki za ewentualne wyjaśnienia dotyczące tego, jak ta faza powinna wyglądać.
ODPOWIEDZ